υπερυψωμένη ρίγα ή όχι

Προσωπικα την δοκιμασα στην αρχη με ενα O/U Baikal αλλα δε μπορω να πω πως με ενθουσιασε. Εκτοτε τα οπλα μου εχουν ριγα απλη, και την προτιμω ως εικονα, και στο κυνηγι και στο σκοπευτηριο
 
Εχω μια απορεια!Γτ και που βοηθαει η υπερυψωμενη ριγα σε καποια οπλα?Ποιος ο λογος να εχει γωνια η γραμμη σκοπευσης με την ευθυγραμμηση της καννης?
 
Εχω μια απορεια!Γτ και που βοηθαει η υπερυψωμενη ριγα σε καποια οπλα?Ποιος ο λογος να εχει γωνια η γραμμη σκοπευσης με την ευθυγραμμηση της καννης?
Καλή ερώτηση γτ το έχω και εγώ απορία. Ένας από τους λόγους νομίζω είναι για να μη σκύβουν κάποιοι σκοπευτές το κεφάλι. Οι πιο έμπειροι θα μας πουν.
 
Εχω μια απορεια!Γτ και που βοηθαει η υπερυψωμενη ριγα σε καποια οπλα?Ποιος ο λογος να εχει γωνια η γραμμη σκοπευσης με την ευθυγραμμηση της καννης?
Καλή ερώτηση γτ το έχω και εγώ απορία. Ένας από τους λόγους νομίζω είναι για να μη σκύβουν κάποιοι σκοπευτές το κεφάλι. Οι πιο έμπειροι θα μας πουν.

Αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο διότι ο άνθρωπος πάντα μαθαίνει...να πω οτι οι κατασκευαστές προσφέρουν αυτές τις ρίγες όπως είπες και εσύ Βασίλη προκειμένου ο σκοπευτής να έχει μια πιο φυσική, όρθια θέση στο κεφάλι του την ώρα που επωμίζει....στην σκοποβολή και στο άθλημα του trap κυρίως έχουν και άλλη βάση αφού υπάρχουν super υπερυψωμένες κάτι που ξεκίνησε με το άθλημα του double trap....όπου ο σκοπευτής όταν είναι επωμισμένος με την περιφερειακή όραση μπορεί πιο άνετα να βλέπει την έξοδο του δίσκου...ειδικότερα εάν είναι και ρυθμιζόμενες που τις περισσότερες φορές αυτές οι high ribs είναι....παίζει και με το pattern του όπλου ώστε να έχει πάντα τον δίσκο ορατό και το όπλο να ψιλοντουφεκάει αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...
 
1.Γτ και που βοηθαει η υπερυψωμενη ριγα σε καποια οπλα?
2.Ποιος ο λογος να εχει γωνια η γραμμη σκοπευσης με την ευθυγραμμηση της καννης?

1.Για μένα ούτε βοηθάει ούτε εμποδίζει κάπου.
Είναι θέμα προσωπικής προτίμησης.
Αυτό, όπως και το στενή - φαρδιά ρίγα.

2.Κανένας, εκτός αν θες να ρυθμίσεις με κάποιον τρόπο το poi.

Για κυνήγι μιλάω πάντα.
 
1.Για μένα ούτε βοηθάει ούτε εμποδίζει κάπου.
Είναι θέμα προσωπικής προτίμησης.
Αυτό, όπως και το στενή - φαρδιά ρίγα.

2.Κανένας, εκτός αν θες να ρυθμίσεις με κάποιον τρόπο το poi.

Για κυνήγι μιλάω πάντα.

Γι αυτο απο το SBE 2 μου θα την αφαιαρεσω τελειως τη ριγα ολη!
 
Μηηηηηηηη θα το μετανιωσεις

Δεν θα το μετανιωσω, πολυ δυσκολο εως απιαστο!Δεν μου κατεβηκε ετσι ενα πρωι στο κεφαλι για να καταληξω εκει!Ειναι και θεμα ψυχολογιας αλλα και θεμα γραμμης σκοπευσης, με ενοχλει το σκαλι στο ματι που κανει η καννη αμεως μολις σημαδευεις!Δεν με βοηθεια πουθενα η υπερυψωμενη ριγα, δεν εχω προβλημα με το κεφαλι μου να να ναι ορθιο!Δεν βρισκω αλλο λογο να σημαδευω με υπερυψωμενη ριγα
 
Δεν θα το μετανιωσω, πολυ δυσκολο εως απιαστο!Δεν μου κατεβηκε ετσι ενα πρωι στο κεφαλι για να καταληξω εκει!Ειναι και θεμα ψυχολογιας αλλα και θεμα γραμμης σκοπευσης, με ενοχλει το σκαλι στο ματι που κανει η καννη αμεως μολις σημαδευεις!Δεν με βοηθεια πουθενα η υπερυψωμενη ριγα, δεν εχω προβλημα με το κεφαλι μου να να ναι ορθιο!Δεν βρισκω αλλο λογο να σημαδευω με υπερυψωμενη ριγα
Αμα το εχεις μελετισει το θεμα μη περιμενεις καθολου κοντακι στα μετρα σου και ασε και σκετη σωληνα που λεει ο λογος
 
Αμα το εχεις μελετισει το θεμα μη περιμενεις καθολου κοντακι στα μετρα σου και ασε και σκετη σωληνα που λεει ο λογος
Ακριβως!!!!Και πολυ θα ναι μια ανεπαίσθητο στοχαστρο μπροστα!Το κοντακι πρωτο ο θεος ειναι η πρωτη μου προτεραιότητα!
 
Θα προσπαθήσω να αποτυπωσω μια ερωτηση για την υπερυψωμένη ριγα και τη σκοπευση με αυτη!
Εχουμε στο ματι επωμισμενοι εναν στοχο στα 35 μετρα με ενα οπλο χωρις υπερυψωμενη ριγα δλδ η γραμμη της σκοπευσης μας η γραμμη του ματιου μας ειναι παραλληλη με τη γραμμη προεκταση της καννης μας και οταν λεω παραλληλη εννοω το ματι μας ειναι λιγο πιο πανω απο τη γραμμη της καννης συνεπως η ντουφεκια που φευγει απο τη καννη θα χτυπησει το στοχο λιγο πιο κατω απο εκει που θα κοιταει το ματι μας...Ελαχιστο αλλα οσο αυξανεται η αποσταση θα ναι και πιο πολυ.Σωστα?
παμε τωρα στην ιδια περιπτωση με το ιδιο οπλο ιδιο κοντακι αλλα με υπερυψωμενη ριγα η γραμμη σκοπευσης του ματιου με την υπερυψωμενη θα στοχευει το ιδιο στοχο αλλα ντουφεκαει πολυ πιο πανω η γραμμη της καννης γτ το ματι μας δεν θα ειναι η προεκταση της καννης σε παραλληλη γραμμη με αυτην παρα θα ναι με γωνια η προεκταση της υπερυψωμενης κ******ριγας.Συνεπως ακομα σε πιο μεγαλες αποστασεις η γωνια μεταξυ γραμμης καννης και γραμμης ματιου θα μεγαλωνει ακομα περισσοτερο χανωντας εντελως τη σκοπευση!Αλλου θα ναι ο στοχος αλλου θα ευθυγραμμιζεται το ματι αλλου θα πηγαινει η ντουφεκια της καννης
 
Θα προσπαθήσω να αποτυπωσω μια ερωτηση για την υπερυψωμένη ριγα και τη σκοπευση με αυτη!
Εχουμε στο ματι επωμισμενοι εναν στοχο στα 35 μετρα με ενα οπλο χωρις υπερυψωμενη ριγα δλδ η γραμμη της σκοπευσης μας η γραμμη του ματιου μας ειναι παραλληλη με τη γραμμη προεκταση της καννης μας και οταν λεω παραλληλη εννοω το ματι μας ειναι λιγο πιο πανω απο τη γραμμη της καννης συνεπως η ντουφεκια που φευγει απο τη καννη θα χτυπησει το στοχο λιγο πιο κατω απο εκει που θα κοιταει το ματι μας...Ελαχιστο αλλα οσο αυξανεται η αποσταση θα ναι και πιο πολυ.Σωστα?
παμε τωρα στην ιδια περιπτωση με το ιδιο οπλο ιδιο κοντακι αλλα με υπερυψωμενη ριγα η γραμμη σκοπευσης του ματιου με την υπερυψωμενη θα στοχευει το ιδιο στοχο αλλα ντουφεκαει πολυ πιο πανω η γραμμη της καννης γτ το ματι μας δεν θα ειναι η προεκταση της καννης σε παραλληλη γραμμη με αυτην παρα θα ναι με γωνια η προεκταση της υπερυψωμενης κ******ριγας.Συνεπως ακομα σε πιο μεγαλες αποστασεις η γωνια μεταξυ γραμμης καννης και γραμμης ματιου θα μεγαλωνει ακομα περισσοτερο χανωντας εντελως τη σκοπευση!Αλλου θα ναι ο στοχος αλλου θα ευθυγραμμιζεται το ματι αλλου θα πηγαινει η ντουφεκια της καννης
Τα μονοβολα πως τα παει???
 
Γι αυτο απο το SBE 2 μου θα την αφαιαρεσω τελειως τη ριγα ολη!

Μιλούσαμε για την υπερυψωμένη ρίγα όχι για την ύπαρξη ή όχι ρίγας.

Εσύ το τερμάτισες :)
Έχω ρίξει με όπλο χωρίς καθόλου ρίγα και δεν μου άρεσε η αίσθηση ...
 
Back
Top