Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Όταν το πρωτοείδα Δημήτρη από φώτο το μυαλό μου πήγε στην ss performance. Σίγουρα έχει καλά στοιχεία, αυλό, κωνο,εσω έξω τσοκ.
Ρυθμιζομενο κοντακι , πιστολ λαβη , βαριδια ζυγισματος , σκανδαλη , απαιχτο τουφεκι
 
Έχω ρίξει με αρκετά αυτογεμή αλλά στην κατοχή μουΚανένα από τα 3 δεν έχει πάθει εμπλοκές χωρίς λόγο .
Beretta, δύσκολα βρίσκεις φυσιγγι που να της ταιριάζει. Σκυλί στα υπόλοιπα. Μηδέν προβλήματα.
Remington, πολλά σπασμένα εξαρτήματα μέχρι και σπασμένη βάση (receiver). Απογοήτευση από άποψη αξιοπιστίας και φιλοσοφίας σχεδίασης.
Benelli, θα δείξει μιας και την αγόρασα πρόσφατα. Το μοναδικό της πρόβλημα ότι δεν σκοτώνει θηράματα. .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Δάκτυλος τον ορνιθολόγων
Σε συνεργασία με την μπενελι
 
Το καλύτερο όπλο είναι αυτό που δεν σου έχει έρθει ποτέ να το κάνεις κομμάτια πάνω από μια φορά, στον κυνηγοτοπο εάν έστω και ένας δεν έχει βρεθεί σε αυτη την θέση εχει για μένα το καλύτερο όπλο
Εάν αυτό ήταν το κριτήριο Ηλία όλοι με beretta θα κυνηγαγαμεχαχαχα!!!!!.yelling..yelling. έβγαλα την περόνη και την έριξα τώρα !
 
Εάν αυτό ήταν το κριτήριο Ηλία όλοι με beretta θα κυνηγαγαμεχαχαχα!!!!!.yelling..yelling. έβγαλα την περόνη και την έριξα τώρα !
Λοιπόν πέραν της πλάκας τώρα και επειδή οι απαντήσεις μας βγαίνουν από προσωπικές εμπειρίες εγώ θα πω ότι τεράστια όπλα για εμένα είναι η beretta 302 - 303 η benelli με τη sent etien κάννη η παλιά black eagle beretta urika 2 .Όπλα αθάνατα ένα τεράστιο ποσοστό κυνηγών στην χώρα μας ακόμα κυνηγούν με αυτά τα όπλα .
 
Καλημερα παιδες!! Για εμενα "μεγαλα" οπλα ειναι - ηταν Browning Auto-5, Beretta A300 (και θεωρω ολη η σειρα 300)!! Εχω δει ακαριαια σκοτωματα με αυτα τα δυο και ιδιαιτερα με την Browning τα οποια ακομα τα θυμαμαι!! Θεωρω οτι και τα δυο εχουν ποιοτητα κατασκευης που δεν βρισκεις ευκολα σε αλλα οπλα! Και εχουν μια μοναδικη αισθηση "οπλου" οταν τα πιανεις....!!
 
Last edited:
Εγώ θα πω μια ιστορία που μου έτυχε έρχεται ένας φίλος και αλλάζουμε όπλα μου δίνει την super sport του και του δίνω την 612 vs franchi γιατί ήθελα να ρίξω να δω πως είναι και μου λέει πάρε να κάνουμε ένα κυνήγι οι επιτυχίες που είχε εγώ δεν είχα ξαναδεί 20 σφαίρες 22πουλια (που λέει ο λόγος) τρέλα ο φίλος το λοιπόν αγόρασε το όπλο μου και έχει αυτό για όλα τα κυνήγια του εγώ πείρα την καινούργια με κανη slug ηθικό δίδαγμα το καλύτερο είναι αυτό που σου κάνει την δουλειά που θες καλύτερα
 
Εγώ θα πω μια ιστορία που μου έτυχε έρχεται ένας φίλος και αλλάζουμε όπλα μου δίνει την super sport του και του δίνω την 612 vs franchi γιατί ήθελα να ρίξω να δω πως είναι και μου λέει πάρε να κάνουμε ένα κυνήγι οι επιτυχίες που είχε εγώ δεν είχα ξαναδεί 20 σφαίρες 22πουλια (που λέει ο λόγος) τρέλα ο φίλος το λοιπόν αγόρασε το όπλο μου και έχει αυτό για όλα τα κυνήγια του εγώ πείρα την καινούργια με κανη slug ηθικό δίδαγμα το καλύτερο είναι αυτό που σου κάνει την δουλειά που θες καλύτερα
Το κοντάκι του ταίριαξε...
Όλα τα όπλα σκοτώνουν,με τον κατάλληλο χειριστή όμως...
 
Καλημερα! Κατ αρχας, ολα τα οπλα, απο το πιο απλο και φθηνο εως το πιο συνθετο και ακριβο, εχουν το ιδιο τελικο αποτελεσμα. Το θεμα ειναι ο κατοχος και χειριστης αυτου, να το προσαρμοσει στο σωματοτυπο του και να βρει τα "κουμπια" του. Τοτε θα εχει το καλυτερο οπλο.
 
Το καλύτερο όπλο είναι αυτό που δεν σου έχει έρθει ποτέ να το κάνεις κομμάτια πάνω από μια φορά στον κυνηγοτοπο
εάν έστω και ένας δεν έχει βρεθεί σε αυτή την θέση έχει για μένα το καλύτερο όπλο

Θεός !!!
Νομίζω ότι βρήκαμε τον ορισμό του κορυφαίου αυτογεμούς !!! :)
 
Διάφοροι οι μύθοι και δοξασίες γύρω από τα αυτογεμη, πολλά από αυτά άφησαν και αφήνουν ιστορία, για καννες και σκοτωματα που θα απασχολεί της κυνηγετικές συζητήσεις χωρίς τελειωμό. Είναι και θέμα που έχει αναλυθεί και εδώ από πολλούς συναδέλφους, γεωμετρία καννης , αυλος ,κωνος ,παλιά μοντέλα όπλων vs καινούργια είναι καλύτερα η όχι?
Όπλα που δεν σκοτώνουν, όπλα που σκοτώνουν καλύτερα, καθένας μας ψάχνει να βρει το ιδανικό για αυτόν. Κατά καιρούς έχουμε διαβάσει διαφορα για τις καννες της μπενελι γίνεται όμως λάθος και αντί να γίνει εποικοδομητική συζήτηση καταλήγουμε σε μαλιοτραβηγματα, η ότι οι μπενελι θέλουν καννες από ρεμινκτον μοτιφαρισμενες, ξεχνάνε βέβαια πόσες μπερετες 302,303 κυκλοφόρανε με καννες από Breda.
Ιταλικό βιντεάκι με θέμα συζήτησης των ημερών αλλά πάντα επίκαιρο που καλύπτει τα παραπάνω.
Τίτλος καννες που δεν σκοτώνουν αλήθεια η ψέμα?
 
Διάφοροι οι μύθοι και δοξασίες γύρω από τα αυτογεμη, πολλά από αυτά άφησαν και αφήνουν ιστορία, για καννες και σκοτωματα που θα απασχολεί της κυνηγετικές συζητήσεις χωρίς τελειωμό. Είναι και θέμα που έχει αναλυθεί και εδώ από πολλούς συναδέλφους, γεωμετρία καννης , αυλος ,κωνος ,παλιά μοντέλα όπλων vs καινούργια είναι καλύτερα η όχι?
Όπλα που δεν σκοτώνουν, όπλα που σκοτώνουν καλύτερα, καθένας μας ψάχνει να βρει το ιδανικό για αυτόν. Κατά καιρούς έχουμε διαβάσει διαφορα για τις καννες της μπενελι γίνεται όμως λάθος και αντί να γίνει εποικοδομητική συζήτηση καταλήγουμε σε μαλιοτραβηγματα, η ότι οι μπενελι θέλουν καννες από ρεμινκτον μοτιφαρισμενες, ξεχνάνε βέβαια πόσες μπερετες 302,303 κυκλοφόρανε με καννες από Breda.
Ιταλικό βιντεάκι με θέμα συζήτησης των ημερών αλλά πάντα επίκαιρο που καλύπτει τα παραπάνω.
Τίτλος καννες που δεν σκοτώνουν αλήθεια η ψέμα?
Καί τί λέει Κωνσταντίνε γιατί από Ιταλίκα δεν!
 
Καί τί λέει Κωνσταντίνε γιατί από Ιταλίκα δεν!
Ούτε και γω μπορώ να καταλάβω ακριβώς, αλλα απο τα λιγα που καταλαβαινω μιλάει για τα παραπάνω και πολλά θέματα που έχουμε αναλύσει κατά καιρούς, λέει για το τρίπτυχο καννη ,φυσιγγι,τσοκ, για καννες Breda (παλιές βέβαια) οι ιταλοί τις θεωρούσαν ανώτερες των μπερετα . Για παλιά και νέα αυτογεμη και ποια είναι καλύτερα. Για μια καννη cryo plus που δεν σκότωνε η έδινε χάλια κατανομές και το πρόβλημα ήταν τα εργοστασιακα τσοκ.
 
Κατα την γνώμη μου το ποιό ασχημο ΠΟΙΟΤΙΚΌ όπλο όταν είναι ανοιχτό.Σπαζοκεφαλιά.
Δεν θα το προτιμούσα σε σύγκριση με ένα ποιοτικό ποζέ γιατί δεν βλέπω να υπάρχει λόγος.

Άρη αξίζει σαν μηχανολογικό επίτευγμα, με όλα τα εξαρτήματα να λάμπουν από το γυάλισμα. Μπιμπελό!
Αν όντως πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα σε ένα ποιοτικό ποζέ και σε αυτό, ναι συμφωνώ ότι θα προτιμούσα το ποζέ. Αν όμως μπορείς να πάρεις μία Cosmi, σίγουρα μπορείς να έχεις ένα ή και (πολύ) περισσότερα ποιοτικά ποζέ.
Πόσα όπλα μου είχες πει ότι είχε εκείνος ο κύριος που είχαμε δει μαζί στο Σχιστό; :D
 
Κατα την γνώμη μου το ποιό ασχημο ΠΟΙΟΤΙΚΌ όπλο όταν είναι ανοιχτό.Σπαζοκεφαλιά.
Δεν θα το προτιμούσα σε σύγκριση με ένα ποιοτικό ποζέ γιατί δεν βλέπω να υπάρχει λόγος.
Οντως ανοιχτο ειναι χαλι μαυρο αλλα οταν ειναι κλειστο ειναι πολυ ωραιο..2 οπλα που εχω πιασει απο φιλους ειναι απιστευτη η δουλεια που εχουν κανει απο θεμα λειανσης και γενικα μηχανισμων οπως και τα ξυλα τους πολυ ποιοτικα
 
Back
Top