Πάλι κουβά πήγαμε

Status
Not open for further replies.
Τα καλύτερα όπλα στον κόσμο να ήταν θα βολευομουν με μια δευτεραντζα, αλλά δεν θα τους έδινα ούτε μισό σεντς. Συγνώμη ζητάω από πολλούς......... αλλά έτσι αισθάνομαι.
Μια χαρά τοποθέτηση έκανες.
Και ξεκάθαρος και χωρίς να προσβάλλεις κανέναν.

Εγώ το δέχομαι αυτό που λες όπως το λες.

Καλό είναι και οι υπόλοιποι να σέβονται την άποψη όσων θα αγόραζαν η αγόρασαν τουρκικό.

Δεν είναι ανάγκη να προσπαθούν να μας μειώσουν.

Νιώθεις ετσι;
Με γεια σου με χαρά σου κι εγώ μαζί σου αφού δεν με προσβάλλεις.
 
Σεβαστες ολες οι γνωμες,συμφωνω οτι εχουμε τραβηξει τα πανδεινα απο τους γειτονες και ακομα τραβαμε, αλλα δυστυχως αγοραζουμε προιόντα τους χωρις να το παρουμε χαμπάρι...απο πλυντήρια μεχρι πιτζάμες...
 
Σεβαστες ολες οι γνωμες,συμφωνω οτι εχουμε τραβηξει τα πανδεινα απο τους γειτονες και ακομα τραβαμε, αλλα δυστυχως αγοραζουμε προιόντα τους χωρις να το παρουμε χαμπάρι...απο πλυντήρια μεχρι πιτζάμες...
Καλό είναι ότι τουρκικο πέφτει στην αντίληψη μας να μην το αγοράζουμε.... επίσης θεωρώ απαράδεκτο μετά την πίεση που δεχόμαστε από τους κωλογειτονες να εξακολουθεί να υπάρχει θέμα στο φόρουμ με ότι έχει σχέση με Τουρκία!
 
Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί σε προηγούμενα μηνύματα (είναι πολλά για να τα διαβάσω όλα χαχαχ) αλλά με καλύπτουν οι απαντήσεις του Κυπρίδημου
http://oplognosia.com/?p=10155
http://www.oplognosia.com/opla/opla100.php
Η λογική που εκφράζει το 0-1 0-2 0-3 μου κάνει τρομερή εντύπωση ,με βρίσκει πολύ αντίθετο .Δεν κατάλαβα δηλαδή θα έπρεπε να μην με νοιάζει ότι μπορεί από κάποιο ατύχημα στο εργοστάσιο τους να δημιουργηθεί περιβαντολλογικη μόλυνση διότι αυτό τους βοηθάει να μειώνουν το κόστος ;Δεν θα λάβω υπόψιν μου ότι απλά αντιγράφουν χωρίς να επενδύουν σε έρευνα ,δεν θα λάβω υπόψιν μου ότι είναι εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης διότι καταπατούν συνέχεια ανθρώπινα δικαιώματα επειδή αυτό τους δίνει το δικαίωμα να παράγουν φτηνά .Δεν έχω πρόβλημα με τα ata και πιστεύω ότι μια χαρά θα κάνει την δουλειά του ,από την άλλη η λογική του αρθρογράφου με ξεπερνάει
 
Η λογική που εκφράζει το 0-1 0-2 0-3 μου κάνει τρομερή εντύπωση ,με βρίσκει πολύ αντίθετο .Δεν κατάλαβα δηλαδή θα έπρεπε να μην με νοιάζει ότι μπορεί από κάποιο ατύχημα στο εργοστάσιο τους να δημιουργηθεί περιβαντολλογικη μόλυνση διότι αυτό τους βοηθάει να μειώνουν το κόστος ;Δεν θα λάβω υπόψιν μου ότι απλά αντιγράφουν χωρίς να επενδύουν σε έρευνα ,δεν θα λάβω υπόψιν μου ότι είναι εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης διότι καταπατούν συνέχεια ανθρώπινα δικαιώματα επειδή αυτό τους δίνει το δικαίωμα να παράγουν φτηνά .Δεν έχω πρόβλημα με τα ata και πιστεύω ότι μια χαρά θα κάνει την δουλειά του ,από την άλλη η λογική του αρθρογράφου με ξεπερνάει
Και να ξεκαθαρίσω κάτι δεν ηθικολογο δεν είπα ότι δεν θα τα έκανα στην άκρη όλα τα παραπάνω εάν δεν μπορούσα να πάρω κάτι άλλο ,αλλά όχι να παρουσιάζεται και ως νίκη από τον αρθρογράφο
 
Η λογική που εκφράζει το 0-1 0-2 0-3 μου κάνει τρομερή εντύπωση ,με βρίσκει πολύ αντίθετο .Δεν κατάλαβα δηλαδή θα έπρεπε να μην με νοιάζει ότι μπορεί από κάποιο ατύχημα στο εργοστάσιο τους να δημιουργηθεί περιβαντολλογικη μόλυνση διότι αυτό τους βοηθάει να μειώνουν το κόστος ;Δεν θα λάβω υπόψιν μου ότι απλά αντιγράφουν χωρίς να επενδύουν σε έρευνα ,δεν θα λάβω υπόψιν μου ότι είναι εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης διότι καταπατούν συνέχεια ανθρώπινα δικαιώματα επειδή αυτό τους δίνει το δικαίωμα να παράγουν φτηνά .Δεν έχω πρόβλημα με τα ata και πιστεύω ότι μια χαρά θα κάνει την δουλειά του ,από την άλλη η λογική του αρθρογράφου με ξεπερνάει

Καλημέρα σε όλους. Φίλε μου επέτρεψε μου να σου πω οτι δεν κατάλαβες πιστεύω την έννοια με την οποία το λέει...δεν τους θαυμάζει αυτό το 0-1, 0-2 κλπ είναι ειρωνικό, αλλά ταυτόχρονα και η ωμή αλήθεια ακριβώς από το γεγονός οτι πολλοί νόμοι δεν υφίστανται εκεί γι'αυτό και <<εκμεταλλεύτηκαν>> την όλη κατάσταση. Το θέμα είναι τα τούρκικα όπλα, υπάρχουν και αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς. Τώρα το εάν κάποιος τα αγοράζει είναι καθαρά προσωπικό του θέμα. Εγώ προσωπικά εάν θέλετε να ακούσετε την γνώμη μου δεν θα αγόραζα ποτέ και προσπαθώντας να μείνω καθαρά σε κριτήρια αγοραστή (εννοώ χωρίς να σκέφτομαι άλλους συναισθηματικούς λόγους που όλοι καταλαβαίνουμε) δεν θα το έκανα διότι δεν μου αρέσει η αισθητική τους και έχω άλλη φιλοσοφία σχετικά με τα όπλα....θα αγόραζα ένα μεταχειρισμένο π.χ. γνωστής εταιρίας, άρα και γνωστής ποιότητας όπλο από το να αποκτήσω ένα καινούργιο αλλά χαμηλότερης ποιότητας όπλο. Αυτό και μόνο για εμένα αρκεί. Τώρα για τις αγορές στους <<απέναντι>> μην ξεχνάμε οτι ακόμα και όπλα μεγάλης αξίας από κατασκευαστές θρύλους έχουν πάνω τους κάτι που οι απέναντι έχουν πουλήσει.....και αυτό είναι κατά 90% τα ...ξύλα τους...
 
Καλημέρα σε όλους. Φίλε μου επέτρεψε μου να σου πω οτι δεν κατάλαβες πιστεύω την έννοια με την οποία το λέει...δεν τους θαυμάζει αυτό το 0-1, 0-2 κλπ είναι ειρωνικό, αλλά ταυτόχρονα και η ωμή αλήθεια ακριβώς από το γεγονός οτι πολλοί νόμοι δεν υφίστανται εκεί γι'αυτό και <<εκμεταλλεύτηκαν>> την όλη κατάσταση. Το θέμα είναι τα τούρκικα όπλα, υπάρχουν και αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς. Τώρα το εάν κάποιος τα αγοράζει είναι καθαρά προσωπικό του θέμα. Εγώ προσωπικά εάν θέλετε να ακούσετε την γνώμη μου δεν θα αγόραζα ποτέ και προσπαθώντας να μείνω καθαρά σε κριτήρια αγοραστή (εννοώ χωρίς να σκέφτομαι άλλους συναισθηματικούς λόγους που όλοι καταλαβαίνουμε) δεν θα το έκανα διότι δεν μου αρέσει η αισθητική τους και έχω άλλη φιλοσοφία σχετικά με τα όπλα....θα αγόραζα ένα μεταχειρισμένο π.χ. γνωστής εταιρίας, άρα και γνωστής ποιότητας όπλο από το να αποκτήσω ένα καινούργιο αλλά χαμηλότερης ποιότητας όπλο. Αυτό και μόνο για εμένα αρκεί. Τώρα για τις αγορές στους <<απέναντι>> μην ξεχνάμε οτι ακόμα και όπλα μεγάλης αξίας από κατασκευαστές θρύλους έχουν πάνω τους κάτι που οι απέναντι έχουν πουλήσει.....και αυτό είναι κατά 90% τα ...ξύλα τους...
Τα οποία όμως ξύλα δεν τα έχουν βάλει στα δικά τους όπλα ,Εάν το έγραφε ειρωνικά οκ ,απλά δεν αντιλήφθεικα κάτι τετοιο
 
Screenshot_20200320-133952_Gallery.jpgΜε τους νόμους εκεί κτλ...το ανέφερε ως δικαιολογια για τις πιο χαμηλές τιμές.

Επίσης ο ίδιος έχει αναφέρει ότι και οι ιταλοί έχουν αντιγράψει μηχανισμούς απλά μετά δούλεψαν και δικά τους πράγματα.

Όπως φυσικά θα κάνουν και οι δίπλα.

Όσο για τα ξύλα τα χουμε ξαναπεί....

Βάλαμε το 686 δίπλα στο ata τη μέρα που το πήρα και είμασταν μέσα στο μαγαζί 4-5 άτομα.

Όλοι είπαν ότι είναι καλύτερα τα ξύλα του ατα.

700 το ένα 1900 το άλλο.

Οπτική ίνα το φθηνό μπίλια το ακριβο.

Παλμ σουελ το φθηνό το ακριβό οχι.

Μηχανική σκανδάλη το φθηνό το ακριβό αδράνειας.

Τέλοσπαντων.....σε μια δεκαετία θα δείτε που θα έχουν φτάσει τα παλιόπαιδα δίπλα.

Θα πω και κάτι τελευταίο.
Αν τα όπλα αυτά τα φτιάχναμε εμείς εδώ θα πινατε ορισμένοι νερό στο όνομα τους.

Τώρα που τα φτιάχνουν οι δίπλα χολή.

Αυτό δεν λέγεται αντικειμενικότητα.

Αν κάτι είναι καλό για την τιμή του να το λέμε.

Αν κάτι είναι κακό να το λέμε.

Η αλήθεια έχει σημασία πάντα και σε όλα.

Η εμπάθεια δείχνει ζήλια. Τους ζηλεύουμε στο θέμα των όπλων διότι εμείς δεν βγάζουμε ούτε καρφίτσες.
 
Μια χαρά τοποθέτηση έκανες.
Και ξεκάθαρος και χωρίς να προσβάλλεις κανέναν.

Εγώ το δέχομαι αυτό που λες όπως το λες.

Καλό είναι και οι υπόλοιποι να σέβονται την άποψη όσων θα αγόραζαν η αγόρασαν τουρκικό.

Δεν είναι ανάγκη να προσπαθούν να μας μειώσουν.

Νιώθεις ετσι;
Με γεια σου με χαρά σου κι εγώ μαζί σου αφού δεν με προσβάλλεις.
Όχι φίλε μου Στέλιο!! Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να σε μειώσω και να κατακρίνω την απόφαση κανενός. Απλά εξέφρασα την άποψη μου και το πώς εγώ εισπράττω την όλη κατάσταση με αυτή την ράτσα. Πίστεψε με σέβομαι απόλυτα τα πιστεύω και τις απόψεις όλων γύρω μου
 
Όχι φίλε μου Στέλιο!! Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να σε μειώσω και να κατακρίνω την απόφαση κανενός. Απλά εξέφρασα την άποψη μου και το πώς εγώ εισπράττω την όλη κατάσταση με αυτή την ράτσα. Πίστεψε με σέβομαι απόλυτα τα πιστεύω και τις απόψεις όλων γύρω μου
Μια χαρά τα λες εσύ.
Γιατί είπες και τα καλύτερα να ήταν δεν θα τα αγόραζες.

Αυτό δείχνει ότι δεν τα μειώνεις σαν όπλα και ούτε μειώνεις αυτούς που τα αγοράζουν.

Έχεις ένα σκεπτικό και όλα καλά.

Εγώ είπα το άλλο όμως.

Φέρει πειν βγάζαμε εδώ το ata arms sp.
Οι ίδιοι που κράζουν θα ήταν αυτοί που θα έλεγαν τα καλύτερα.

Ως αναφορά τώρα το πως σκέφτεσαι εσύ προσωπικά θα σου πω κάτι.
Αν εμείς σταματήσουμε να αγοράζουμε τα προϊόντα τους θα σταματήσουν κι αυτοί να αγοράζουν τα δικά μας.

Μας συμφέρει κάτι τετοιο;
Άσε που αν γίνει αυτό φαντάσου πόσο χειρότερες θα γίνουν οι σχέσεις των δύο χωρών.

Εχω άδικο;

Θέλετε να πάμε και χειροτερα;
 
Λενε ολοι να κοψουμε την αγορα τουρκικων προιοντων λες και αυτο δεν θα χει καμια συνέπεια.

Λες και κρέμονται από μας και θα τους τιμωρησουμε και αυτοί Όχι.

Μιλάμε δηλαδή πέφτω από τα σύννεφα.

Μην αγοράσετε τίποτα τουρκικό και μετά αν αγοράσουν αυτοί κάτι ελληνικό να μου το πείτε.
 
Μια χαρά τα λες εσύ.
Γιατί είπες και τα καλύτερα να ήταν δεν θα τα αγόραζες.

Αυτό δείχνει ότι δεν τα μειώνεις σαν όπλα και ούτε μειώνεις αυτούς που τα αγοράζουν.

Έχεις ένα σκεπτικό και όλα καλά.

Εγώ είπα το άλλο όμως.

Φέρει πειν βγάζαμε εδώ το ata arms sp.
Οι ίδιοι που κράζουν θα ήταν αυτοί που θα έλεγαν τα καλύτερα.

Ως αναφορά τώρα το πως σκέφτεσαι εσύ προσωπικά θα σου πω κάτι.
Αν εμείς σταματήσουμε να αγοράζουμε τα προϊόντα τους θα σταματήσουν κι αυτοί να αγοράζουν τα δικά μας.

Μας συμφέρει κάτι τετοιο;
Άσε που αν γίνει αυτό φαντάσου πόσο χειρότερες θα γίνουν οι σχέσεις των δύο χωρών.

Εχω άδικο;

Θέλετε να πάμε και χειροτερα;
Μεγάλη συζήτηση αυτή..... την οποία εγώ θα προτιμούσα να την κάναμε ει δυνατόν από κοντά. Δεν προσφέρεται το πληκτρολόγιο
 
Μεγάλη συζήτηση αυτή..... την οποία εγώ θα προτιμούσα να την κάναμε ει δυνατόν από κοντά. Δεν προσφέρεται το πληκτρολόγιο
Μεγάλο θέμα το κάνουμε.
Στην ουσία δεν είναι.
Εμπόριο είναι.
Πάρε δώσε είναι.

Τέλοσπαντων κάποια στιγμή θα συνηθίσω και θα μιλάω μόνο για τα όπλα.

Κάποια στιγμή σίγουρα θα βαρεθώ.

Αν διαβάσει κανείς αυτό το θέμα απ την αρχή του θα δει χίλιες φορές τα ίδια πράγματα.
 
Εμπαργκο ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ αυτο πρεπει να γινει... μια μερα να εισασταν στις καστανιες θα καταλαβαινατε καλα τι εστει τουρκος...κατα τα αλλα εμεις να περναμε καλα λεγοντας θεωριες του κωλου και ασε τους αλλους να βγαλουν το φιδι απο τη τρυπα...δυστηχως ο Ελληνας ξεχναει ευκολα,ευτηχως οχι ολοι...
 
Εν τω μεταξύ διαβάζω για τις εισαγωγές εξαγωγές με Τουρκίας Ελλάδας και βλέπω ότι κάθε χρόνο παίζουν κάτι δις πάρε δώσε.

Και κάποιος φορές η Ελλάδα εισπράττει περισσότερα κυρίως λόγω των ελληνικών πετρελαιων.

Και πετάγονται απερίσκεπτα κάποιοι και λένε μην αγοράζεις τίποτα τουρκικό.

Μα εγώ βλέπω τους δίνουμε 1.5 δις και μας δίνουν 2.

Δηλαδή 500 εκατομμύρια συν κάποιες χρονιές.

Πόσα τρελα!!!

Δηλαδή το λενε και σοβαρά και νιώθουν και πατριώτες έξυπνοι.

Γιατί λέει θα τα κάνουν σφαίρες να σκοτώσουν τα παιδιά μας.

Τα 500 εκατομμύρια παραπάνω που πήραμε εμείς τα καναμε σφαίρες να τους σκοτωσουμε;
 
Εμπαργκο ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ αυτο πρεπει να γινει... μια μερα να εισασταν στις καστανιες θα καταλαβαινατε καλα τι εστει τουρκος...κατα τα αλλα εμεις να περναμε καλα λεγοντας θεωριες του κωλου και ασε τους αλλους να βγαλουν το φιδι απο τη τρυπα...δυστηχως ο Ελληνας ξεχναει ευκολα,ευτηχως οχι ολοι...
Μόλις κάνουμε εμπάργκο θα φτιάξουν όλα.

Μήπως γίνουν χειροτερα;

Όχι μήπως σίγουρα.
 
Δημήτρη καλησπέρα και καλώς ήλθες στο HL.
Το τελευταίο σου post μπορεί να παρεξηγηθεί.
Και απο φίλος και χρήσιμο μέλος για όλους μας να δώσεις λαβή για ....πανηγυρια χωρις να υπαρχει λόγος.
Σου είπε ο συνονόματος σου, οτι ο ίδιος δεν ξερει και σου δίνει συμβουλή/ λύση με το όνομα του Έλληνα ειδικού και site που ΜΠΟΡΕΙΣ στα ελληνικά να μπεις και να του ζητήσεις πληροφορίες.
Εγω το έκανα πριν 2 χρόνια και σε 2-3 εβδομάδες ο άνθρωπος δημοσίευσε απάντηση που για μένα μετράει ως γνώση ειδικού και οχι γνώμη του ...καθενος.
Ανεξάρτητα λοιπόν απο οτι μάθεις απο εδω ή απο άλλου, ρωτά και τον κ. Κυπριδημο.
Δεν πρεπει να τον ρωτήσει άλλος για σένα.
Επίσης επειδη γράφεις οτι διαβάζετε και μαθαίνετε, εκεί μπορείτε να ενημερωθείτε υπεύθυνα και να "μορφωθείτε" σωστά κυνηγητικά και να μην ακούτε τις @@@κιες των άσχετων όπως π.χ. Οτι τα σκάγια τα καφτά (ζεστά!!!) ρίχνουν τα πουλια.
Σου το λέω εγω που παρά τις γνώσεις απο την ζωή και την δουλειά μου ακομη μαθαίνω.
....Ταύτα και μένω....
Καλησπέρα σας φίλοι κυνηγοί . Έχουμε κάτι νεότερο για τα όπλα MOLOT - Bekas ?


1586170167403.png
Κάνουμε την έρευνα μας γιατί μας ενδιαφέρει να αγοράσουμε .
Χρειαζόμαστε τα φώτα σας και περιμένουμε τις απόψεις σας . Υπάρχει κανένα γιουρούκι εκεί πέρα να μας απαντήσει ?
 
Καλησπέρα σας φίλοι κυνηγοί . Έχουμε κάτι νεότερο για τα όπλα MOLOT - Bekas ?


View attachment 11751
Κάνουμε την έρευνα μας γιατί μας ενδιαφέρει να αγοράσουμε .
Χρειαζόμαστε τα φώτα σας και περιμένουμε τις απόψεις σας . Υπάρχει κανένα γιουρούκι εκεί πέρα να μας απαντήσει ?
Πόσο έχει αυτό το όπλο φίλε;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top