Παρουσίαση Φυσιγγίων



andaman and nicobar islands wallpapers



Η δοσολογία της πυριτιδας αρκετά χαμηλή από τα λίγα που ξέρω? Ακόμα και να ήταν η g 2000 ×24 η × 28 πάλι χαμηλά είναι 1,30 την δίνει στην σελίδα της? Το χρώμα της γκριζοπρασινο. Ο εδώ αντιπρόσωπος δίνει αυτή την περιγραφή.
Shell equivalent to the 24-gram Competition One but with a heavier load. The same quality but offering a higher ballistic performance with approximately 45 pellets more in the spread and an initial velocity of 1160 FPS calculated at a distance of 1 meter in a choked-down barrel.
A 28 gram (1 oz.) shell is considered for all effects and purposes to be the modern standard shell for shooting clays from a platform.
The heavier load in the shell produces slightly more recoil, made tolerable however by the Gordon case.



image hoster
upload link picture
 


andaman and nicobar islands wallpapers



Η δοσολογία της πυριτιδας αρκετά χαμηλή από τα λίγα που ξέρω? Ακόμα και να ήταν η g 2000 ×24 η × 28 πάλι χαμηλά είναι 1,30 την δίνει στην σελίδα της? Το χρώμα της γκριζοπρασινο. Ο εδώ αντιπρόσωπος δίνει αυτή την περιγραφή.
Shell equivalent to the 24-gram Competition One but with a heavier load. The same quality but offering a higher ballistic performance with approximately 45 pellets more in the spread and an initial velocity of 1160 FPS calculated at a distance of 1 meter in a choked-down barrel.
A 28 gram (1 oz.) shell is considered for all effects and purposes to be the modern standard shell for shooting clays from a platform.
The heavier load in the shell produces slightly more recoil, made tolerable however by the Gordon case.



image hoster
upload link picture
Προφανώς προορίζεται αποκλειστικά για την αμερικανική αγορά, γιατί στην Ευρώπη με τέτοια ταχύτητα (1160 fps = 353,5 m/s) αμφιβάλλω αν θα γύριζε κανείς να το κοιτάξει !!! :rolleyes: .yel. Και βέβαια είναι πολύ χαμηλή η δόση, αλλά είναι λογικό όταν το ζητούμενο είναι αυτή η ταχύτητα. Όποια πυρίτιδα κι αν είναι. Σύμφωνα με την εταιρεία, και λογικά είναι η G2000x24, αλλά αν είναι γκριζοπράσινη μπορεί και να'ναι η F2x24 ... ή κάποιο "special blend" ... ;)
Έχω ρίξει παλαιότερα, στα χρόνια που πάω σκοπευτήριο, κάμποσες χιλιάδες από τα (ας πούμε αδερφάκια του) των 24 γραμ. κυρίως Νο.9,5 (skeet) αλλά και 7,5 (trap). (*)
Πάντα με G2000x24 σε δοσολογία που κυμαινόταν στα 1,20 - 1,25 γρ. ανάλογα την παρτίδα . Μόνο σχετικά πιο πρόσφατα (δε θυμάμαι χρονιά) έχω βρει ψηλότερη δόση, 1,28 γρ. αν θυμάμαι καλά. Συγκεντρωτήρα πάντα είχαν τον Τ2, όπως και το παραπάνω, μόνο στα τελευταία που έπεσαν στα χέρια μου είχαν τον Ζ2Μ-28
thumb_z2m_cal_12_h_28-1.jpg
... τον οποίο έχω την εντύπωση ότι έχει προσθέσει η Β&Ρ σχετικά πρόσφατα στη γκάμα των Ζ2Μ, παλαιότερα δεν υπήρχε αυτός, απ'όσο θυμάμαι η σειρά σταματούσε στον Ζ2Μ-24 ... Μόνο μη με ρωτήσεις το πόσο πρόσφατα/ πόσο παλιότερα ... μπορεί να'ναι 3 χρόνια, μπορεί και 7-8 ή και παραπάνω ... Έχω λίγο χάσει την αίσθηση του χρόνου !!!.yel. :(
.sarcastic.
Υ.Γ. (*) Η παλαιότερη, η αρχική, ονομασία του ήταν Competition 2000 ... Λόγω της Ολυμπιάδας του 2000 (του Σίδνεϋ) νομίζω. Αργότερα (πάλι δε θυμάμαι πότε) το άλλαξαν σε Competition One ...
 
Last edited:
...
Πάντα με G2000x24 σε δοσολογία που κυμαινόταν στα 1,20 - 1,25 γρ. ανάλογα την παρτίδα . Μόνο σχετικά πιο πρόσφατα (δε θυμάμαι χρονιά) έχω βρει ψηλότερη δόση, 1,28 γρ. αν θυμάμαι καλά. Συγκεντρωτήρα πάντα είχαν τον Τ2, όπως και το παραπάνω, μόνο στα τελευταία που έπεσαν στα χέρια μου είχαν τον Ζ2Μ-28 ... τον οποίο έχω την εντύπωση ότι έχει προσθέσει η Β&Ρ σχετικά πρόσφατα στη γκάμα των Ζ2Μ, παλαιότερα δεν υπήρχε αυτός, απ'όσο θυμάμαι η σειρά σταματούσε στον Ζ2Μ-24 ... Μόνο μη με ρωτήσεις το πόσο πρόσφατα/ πόσο παλιότερα ... μπορεί να'ναι 3 χρόνια, μπορεί και 7-8 ή και παραπάνω ... Έχω λίγο χάσει την αίσθηση του χρόνου !!!.yel. :(
...
Αφού έριξα μια ματιά στις σημειώσεις μου, συμπληρώνω:
Φυσίγγι σφαγμένο Οκτώβρη 2009 (δεν ξέρω όμως πότε ήταν αγορασμένο) είναι τελευταία φορά που το αναφέρω ως Competition 2000 ... Δόση 1,25 γρ. - βύσμα Τ2.
Πρώτη φορά που σημειώνω βύσμα Ζ2Μ-28 είναι Οκτώβρη 2014 (Competition One) με δόση 1,28 γρ.
Όμως απ'ότι είδα (και δεν θυμόμουν) είχα βρει και ακόμη μεγαλύτερη δόση - Σεπτέμβρη 2015:
20150907_215004.jpg :oops:

Αλλά αργότερα πάλι, Απρίλη 2016, δόση 1,21 γρ. όπως και στα παλιά, αλλά με διαφορετική στην όψη πυρίτιδα, πιο ανοιχτό γκρι και λιγότερο γυαλιστερή από την παλιότερη G2000 ...
20160418_213919.jpg
... :oops::rolleyes:
 
Στέλιο αν ειναι μειωμένη η πυριτιδα δεν θα ανεβαζει μπαρ για σκουντηξει το φορτίο;
Περίμενα να απαντήσει κανείς άλλος που ίσως ξέρει καλύτερα γι'αυτό το θέμα ... Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Να ανεβάσει περισσότερα Bar η μειωμένη δόση, από την "κανονική" (προτεινόμενη) δόση του 1,25-1,30 γρ, ;;;; o_O Δεν βλέπω το λόγο, και ειδικά σε χαμηλά φορτία 24 ή 28 γρ. και μάλιστα με τόσο ταχύκαυστες πυρίτιδες ... που ούτως ή άλλως η πίεση φτάνει στο peak της προτού καλά-καλά ανοίξει ο κάλυκας και αρχίσει να προωθείται η γόμωση. Μικρότερη ποσότητα πυρίτιδας -> μικρότερος όγκος αερίων -> μικρότερες πιέσεις -> μικρότερη ώθηση-επιτάχυνση του φορτίου σκαγιών, επομένως μικρότερη ταχύτητα εξόδου από το στόμιο. Έτσι απλά, κατά τη γνώμη μου ...
Εξάλλου υπάρχουν και τα λεγόμενα υποηχητικά φυσίγγια, με ταχύτητες μικρότερες από 340 μ/δ (η ταχύτητα του ήχου), που από όσο ξέρω γεμίζονται είτε με 24άρες πυρίτιδες (π.χ. τα B&P SUB SOUND 24 και 28, με πυρίτιδα F2x24), είτε με πυρίτιδες ακόμη πιο ταχύκαυστες από τις 24άρες, όπως η Vectan Lowsonic ή οι CSB-8 και CSB-10 ... σε δόσεις κάτω του 1 γρ. Και φυσικά δεν υπάρχει σε αυτά θέμα αυξημένων πιέσεων ... ;)
 
Περίμενα να απαντήσει κανείς άλλος που ίσως ξέρει καλύτερα γι'αυτό το θέμα ... Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Να ανεβάσει περισσότερα Bar η μειωμένη δόση, από την "κανονική" (προτεινόμενη) δόση του 1,25-1,30 γρ, ;;;; o_O Δεν βλέπω το λόγο, και ειδικά σε χαμηλά φορτία 24 ή 28 γρ. και μάλιστα με τόσο ταχύκαυστες πυρίτιδες ... που ούτως ή άλλως η πίεση φτάνει στο peak της προτού καλά-καλά ανοίξει ο κάλυκας και αρχίσει να προωθείται η γόμωση. Μικρότερη ποσότητα πυρίτιδας -> μικρότερος όγκος αερίων -> μικρότερες πιέσεις -> μικρότερη ώθηση-επιτάχυνση του φορτίου σκαγιών, επομένως μικρότερη ταχύτητα εξόδου από το στόμιο. Έτσι απλά, κατά τη γνώμη μου ...
Εξάλλου υπάρχουν και τα λεγόμενα υποηχητικά φυσίγγια, με ταχύτητες μικρότερες από 340 μ/δ (η ταχύτητα του ήχου), που από όσο ξέρω γεμίζονται είτε με 24άρες πυρίτιδες (π.χ. τα B&P SUB SOUND 24 και 28, με πυρίτιδα F2x24), είτε με πυρίτιδες ακόμη πιο ταχύκαυστες από τις 24άρες, όπως η Vectan Lowsonic ή οι CSB-8 και CSB-10 ... σε δόσεις κάτω του 1 γρ. Και φυσικά δεν υπάρχει σε αυτά θέμα αυξημένων πιέσεων ... ;)
Σ ευχαριστω για το χρόνο που εκατσες και εγραψες ολα αυτα... Κι εγω της ιδιας αποψης ειμαι αλλα κυκλοφορεί και η αλλη άποψη και δεν ξερω τελικα τι ισχύει! Ισως απο πίνακες δοκιμων στο κανονάκι βγαλουμε ακρη τι πραγματικα συμβαίνει.
 
Πηγαίνοντας χθες το απόγεμα στο σκοπευτήριο σταμάτησα για να πάρω φυσίγγια, πήρα 2 κουτιά 28άρια Νο8 Lambro series 2, και 2 κουτιά 24άρια Νο7,5 TRAP, τα γνωστά παλιά TRAP στον μώβ κάλυκα, με Prima-SV.
Το βράδυ έσφαξα ένα, να δω αν έχει διαφορές σε σχέση με παλιότερα χρόνια ...
IMG_20200311_182938.jpg
IMG_20200311_183748.jpg
IMG_20200312_101220.jpg
IMG_20200311_184034.jpg
IMG_20200311_184601.jpg
Σε σχέση με παλαιότερα, κοιτάζοντας χθες το βράδυ τις σημειώσεις μου, το 2014 και 2015 η μόνη διαφορά ήταν στο καψούλι (είχαν 686), σε όλα τα άλλα ήταν ίδια. Όπως επίσης και στο αντίστοιχο SKEET (No.9,5) στον κίτρινο κάλυκα.
Όμως τον επόμενο χρόνο (2016) είχα βρει στο SKEET καψούλι 688. Φαντάζομαι ότι από τότε θα το άλλαξαν και στο TRAP ...
Σκάγια 12 στο γραμμάριο, Νο 7,5 με κάποιες μικρές διακυμάνσεις στο μέγεθος, μάλλον προς τα πάνω από το "θεωρητικό" 2,4 mm. Καμιά 10αριά που μέτρησα με το παχύμετρο βρήκα από 2,41 μέχρι και 2,54 mm !!! :oops:
Τέλος πάντων, ο συνολικός αριθμός τους είναι μέσα στα κανονικά πλαίσια για φυσίγγι του TRAP ( ... 295 +/- 5) ;) :cool:
 
OSCAR ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 35ΓΡ Νο11(Αγορα Οκτωμβριος 2019)
Τιμη=8 Ευρο
Σκαγια=35.017(1260)
Σκαγια στο γραμαριο=36
Πυριτιδα=A1(1.667)
Βυσμα=Eλικας Θωδη 18
Καψουλι=CX2000
Καλυκας=Cheddite T3
Υψος καλυκα=57.30χιλ
Διαμετρος σκαγιου=17χιλ(10 σκαγια στη σειρα)


OSCAR ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ-35ΓΡ-Νο11.JPG
 
Last edited:
OSCAR ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 35ΓΡ Νο11(Αγορα Οκτωμβριος 2019)
Τιμη=8 Ευρο
Σκαγια=35.017(1260)
Σκαγια στο γραμαριο=36
Πυριτιδα=A1(1.667)
Βυσμα=Eλικας Θωδη 18
Καψουλι=CX2000
Καλυκας=Cheddite T3
Υψος καλυκα=57.30χιλ
Διαμετρος σκαγιου=17χιλ(10 σκαγια στη σειρα)


View attachment 10684
Τελικά δεν έχει b&p συγκεντρωτηρα.
 
Αν και στο κουτι απο εξω εχει τον B&P, μεσα τα εχει με τον διασπορεα του Θωδη,
σε καμια πιο καινουρια φουρνια μπορει να τα εχει με τον B&P.
οτι ακριβως κ με τα gevelot διασπορας του ιορδανογλου,στο πλαι του κουτιου "φωτογραφιζει" τον gualandi (που προφανως αυτον ειχαν παλαιοτερα) κ μεσα βρηκα ελικοειδη θωδη...
 
οτι ακριβως κ με τα gevelot διασπορας του ιορδανογλου,στο πλαι του κουτιου "φωτογραφιζει" τον gualandi (που προφανως αυτον ειχαν παλαιοτερα) κ μεσα βρηκα ελικοειδη θωδη...
Ωραιο και το Gevelot το διασπορας,κ εγω Θωδη βρηκα μεσα.
 
Lambro διασπορας σε καλυκα lambro italy σκαγια ν5 διαμετρου 2,8mm, καψουλι πρασινου χρωματος,σκαγια 31,82γρ(τοσο γεμιζοταν τοτε κ αν θυμαμε καλα 32,5γρ το εδιναν οι Λαμπρου) ,πυριτιδα S4 1,50γρ, διασπορεας gualandi,κλεισιμο 55,8mm..

20200326_130331.jpg
20200326_125158.jpg
20200326_125608.jpg
 
Back
Top