Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Δεν χρειάζεται πιο χοντρό σκάγιο από νούμερο 1. Όταν το 4αρι σκοτώνει στα 60 μέτρα τον πράσινο, δεν μπορεί ο άσσος να σκοτώσει την χήνα στα 70-80;
Δεν υπάρχει περίπτωση :)
Επίσης όσοι ρίχνεται στραγάλια να θυμάστε πως ότι ανεβαίνει, κατεβαίνει και κράνη δεν φοράμε. ...
Που να δεις και τους πομακους στον εβρο με δραμια και μονοβολα ριχνουν στις χηνες παναγεια μου
 
Το φυσίγγι αυτό κάνει ακριβώς ότι του ζητήσαμε να κάνει. Τώρα βέβαια είναι λίγο σαν τα @@ του δεσπότη, αλλά για κάποιον που θα ρίξει στα 100+ μέτρα σε ένα κοπάδι,, ίσως του δώσει μια κάρπωση. Από την άλλη σκέπτομαι και πόσα θα τραυματίσει, πόσα θα πάρει στο χέρι και απογοητεύομαι ...
Εγω τα εριχνε σε πρασινα στη μεση της λιμνης καθιστα και μετα βαρκουλα
 
Εγω τα εριχνε σε πρασινα στη μεση της λιμνης καθιστα και μετα βαρκουλα
Αυτή είναι η σωστή τους χρήση. Σε υπολογισμένη απόσταση σε υδρόβια που κάθονται βαθιά μέσα στη λίμνη και μετά όπως λες βαρκούλα με κουπί.
 
Εγω τα εριχνε σε πρασινα στη μεση της λιμνης καθιστα και μετα βαρκουλα
Σε τέτοιες αποστάσεις όμως υπάρχει πιθανότητα να πέσει νεκρό παπί αν δεν πάρει σκαγια στο σβέρκο ή το κεφαλι;
το πιο πιθανό σε τέτοιες αποστάσεις ειναι να γεμίσει τραυματισμένα που θα κολυμπάνε προς όλες τις κατευθύνσεις...
Να ήταν σε τίποτα φάσσες στρωμένες θα έλεγα οτι μαζεύεις πιο εύκολα τις όποιες τραυματισμένες, αλλα σε παπιά μες το νερο στα 60+ μετρα το θεωρώ στανταρ συνταγή για τραυματισμένα που θα χαθούν...
 
Σε τέτοιες αποστάσεις όμως υπάρχει πιθανότητα να πέσει νεκρό παπί αν δεν πάρει σκαγια στο σβέρκο ή το κεφαλι;
το πιο πιθανό σε τέτοιες αποστάσεις ειναι να γεμίσει τραυματισμένα που θα κολυμπάνε προς όλες τις κατευθύνσεις...
Να ήταν σε τίποτα φάσσες στρωμένες θα έλεγα οτι μαζεύεις πιο εύκολα τις όποιες τραυματισμένες, αλλα σε παπιά μες το νερο στα 60+ μετρα το θεωρώ στανταρ συνταγή για τραυματισμένα που θα χαθούν...
Έγραψα ...ότι στα 70 μετρα που το τεσταρα σε τενεκέ φέτας τον έκανε σουρωτηρι κ απ' τις δυο πλευρες του...στο κέντρο δε τρύπα κοντά στα 10 εκατοστά...ο τενεκες πέταξε 2.5 μέτρα πίσω ...ο φίλος που είδε την όλη φάση κ δεν είχε ιδέα για το φυσιγγιο ...του έδειξα μόνο το νούμερο....έμεινε παγωτό!του έδωσα ένα....κ μετά από καιρό το έριξε σε αλεπού ...στην μέση του χωραφιού...από άκρη σε άκρη 180 μέτρα...αποτέλεσμα ...Ντεντ Φοξ!!!
P.s γιατί δεν διαβάζετε τα ποστς ενός θέματος...η καλύτερα ...γιατί δεν το δοκιμάζετε ????αφού ότι κ να σας γράψει κάποιος κάτι άλλο θα βρείτε να ρωτήσετε????
 
Όσον αφορά το 100 metri διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για την χρήση τους...Αρχικά σε δοκιμές σε χαρτί 1χ1 στα 100 μέτρα με κορδέλα μου έδωσε μόνοβόλο....κατά δεύτερον ρίχνοντας για λόγους επανάληψης είδα ότι μια πήγαινε πάνω 30-35 πόντους μια κάτω μια δεξιά μια αριστερά ...υπόψιν σταθερό το όπλο...και είναι λογικό δλδ ...και το μόνοβόλο που είναι συμπαγές σώμα έχει αποκλίσεις...εννοείται πως η χρήση προορίζεται για σταθερό στόχο αλλά μια μέρα με κακοκαιρία και μποφόρ μάλλον θα ντουφεκισεις κάνα συνάδελφο στην απέναντι καλάμια...
 
Όσον αφορά το 100 metri διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για την χρήση τους...Αρχικά σε δοκιμές σε χαρτί 1χ1 στα 100 μέτρα με κορδέλα μου έδωσε μόνοβόλο....κατά δεύτερον ρίχνοντας για λόγους επανάληψης είδα ότι μια πήγαινε πάνω 30-35 πόντους μια κάτω μια δεξιά μια αριστερά ...υπόψιν σταθερό το όπλο...και είναι λογικό δλδ ...και το μόνοβόλο που είναι συμπαγές σώμα έχει αποκλίσεις...εννοείται πως η χρήση προορίζεται για σταθερό στόχο αλλά μια μέρα με κακοκαιρία και μποφόρ μάλλον θα ντουφεκισεις κάνα συνάδελφο στην απέναντι καλάμια...
Τότε είναι θέμα κάνης ....εγώ 8 έριξα κ τα 8 άνοιγαν έως τα 70μετρα, τρομερά ευθύβολο κ τρομερά χαμηλό στην ανάκρουση , ταχύτητα φωτός στην κυριολεξία....αυτά και τέλος με το 100μετρι....
 
Έγραψα ...ότι στα 70 μετρα που το τεσταρα σε τενεκέ φέτας τον έκανε σουρωτηρι κ απ' τις δυο πλευρες του...στο κέντρο δε τρύπα κοντά στα 10 εκατοστά...ο τενεκες πέταξε 2.5 μέτρα πίσω ...ο φίλος που είδε την όλη φάση κ δεν είχε ιδέα για το φυσιγγιο ...του έδειξα μόνο το νούμερο....έμεινε παγωτό!του έδωσα ένα....κ μετά από καιρό το έριξε σε αλεπού ...στην μέση του χωραφιού...από άκρη σε άκρη 180 μέτρα...αποτέλεσμα ...Ντεντ Φοξ!!!
P.s γιατί δεν διαβάζετε τα ποστς ενός θέματος...η καλύτερα ...γιατί δεν το δοκιμάζετε ????αφού ότι κ να σας γράψει κάποιος κάτι άλλο θα βρείτε να ρωτήσετε????
Μην εξάπτεσαι, από σχόλιο που γράφτηκε 8 η ώρα το πρωί τι περίμενες;
Νόμιζα οτι μιλάγαμε για τα 60metri, τα 100metri τα έριξα μαζι με φίλο το 2015 με την baikal του, 3 φυσίγγια στα 70-80-90 μέτρα πηγαν μονόβολο.
Κανανε στο χαρτόνι απόλυτη τρυπα, ουτε ενα σκάγι δεν υπήρχε, και γιαυτό είπα για 60+ μετρα μιας και νόμιζα πως λεγαμε για το 60ρι..
 
Τότε είναι θέμα κάνης ....εγώ 8 έριξα κ τα 8 άνοιγαν έως τα 70μετρα, τρομερά ευθύβολο κ τρομερά χαμηλό στην ανάκρουση , ταχύτητα φωτός στην κυριολεξία....αυτά και τέλος με το 100μετρι....
Μπορεί όντως να είναι θέμα κάννης.Που είναι κάτι φυσιολογικό διότι είναι αδύνατον η κάννη ενός λειοκανου να πιάνει σε συνεχόμενες βολές την ίδια συχνότητα ταλάντωσης.Ας ασχοληθούμε όντως με πιο γήινα πυρομαχικά...
 
Σε τέτοιες αποστάσεις όμως υπάρχει πιθανότητα να πέσει νεκρό παπί αν δεν πάρει σκαγια στο σβέρκο ή το κεφαλι;
το πιο πιθανό σε τέτοιες αποστάσεις ειναι να γεμίσει τραυματισμένα που θα κολυμπάνε προς όλες τις κατευθύνσεις...
Να ήταν σε τίποτα φάσσες στρωμένες θα έλεγα οτι μαζεύεις πιο εύκολα τις όποιες τραυματισμένες, αλλα σε παπιά μες το νερο στα 60+ μετρα το θεωρώ στανταρ συνταγή για τραυματισμένα που θα χαθούν...
Λοιπον οι τουφεκιες γινοτανε σε μεμονομενα πουλια τα οποια λιαζοντουσαν επανω σε κορμους που επεπλεαν στη λιμνη οποτε ολο το σωμα ετρωγε τν τουφεκια μια χαρα τραυματισμενα δε θελω γτ υπαρχει και το αυριο
 
Σε τέτοιες αποστάσεις όμως υπάρχει πιθανότητα να πέσει νεκρό παπί αν δεν πάρει σκαγια στο σβέρκο ή το κεφαλι;
το πιο πιθανό σε τέτοιες αποστάσεις ειναι να γεμίσει τραυματισμένα που θα κολυμπάνε προς όλες τις κατευθύνσεις...
Να ήταν σε τίποτα φάσσες στρωμένες θα έλεγα οτι μαζεύεις πιο εύκολα τις όποιες τραυματισμένες, αλλα σε παπιά μες το νερο στα 60+ μετρα το θεωρώ στανταρ συνταγή για τραυματισμένα που θα χαθούν...
Το 100metri το έχω δοκιμάσει σε μπάλιζες εν πλω στα 90μ και τις....έψησε!
 
Καλησπέρα! Έχει δοκιμάσει κάποιος τα remington 41βολα? Έχουν καλές συγκεντρώσεις? Από διάτρηση δεν πιστεύω να έχουν πρόβλημα μιας και είναι χοντρό το σκάγια με προβληματίζει όμως η μάλλινη τάπα αν θα ανοίγουν πολύ στα 50-60 μέτρα περίπου..
 
Καλησπέρα! Έχει δοκιμάσει κάποιος τα remington 41βολα? Έχουν καλές συγκεντρώσεις? Από διάτρηση δεν πιστεύω να έχουν πρόβλημα μιας και είναι χοντρό το σκάγια με προβληματίζει όμως η μάλλινη τάπα αν θα ανοίγουν πολύ στα 50-60 μέτρα περίπου..
Μια χαρα ειναι φιλε μου εριχνα σε πρασινα και σε λαγο με πολυ καλα αποτελεσματα δυο σκαγια και πανω τα εβαζα με μπενελα σε αποστασεις αναλογες για τα σκαγια τους τωρα εσυ με τη πλας θα τα ζεματας
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top