Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν τα ξερω αυτα τα περασματα ειναι οπωs του πεταλου στο Συριλι?Εγω παλι απο τιs κοντινεs καταλαβαινω την ταχυτητα του καθε φυσιγγιου

Στο πεταλο εκει, εχω να παω χρονια, αλλα νομιζω ειναι πιο κοντινες. Φαντασου μπροστα κυπαρισσι, και πισω βουνο παλι με κυπαρισσι, και συ να ψαχνεις το κλασμα του δευτερολεπτου που θα δεις τσιχλα στο ενδιαμεσο.

Σου λεω παντως, στον καθενα η αισθηση ειναι διαφορετικη στον καθενα. Σε καθε περιπτωση παντως, αν εχεις βρει κατι και σου δουλευει, μην το αλλαζεις, εκτος φυσικα και στο σκαρτεψει ο κατασκευαστης
 
Εγω βαζω παντα 9 αρι και τα μετρα που ριχνω στουs δρομουs και μεσα στο πυκνο ειναι πολλεs φορεs απο τα 5 μεχρι τα 15 εκει μην κοροιδευομαστε τα αργα δεν κανουν το καλυτερο που εχω βρει ειναι τα skeet φυσεκια καλα κανειs τη δουλεια σου και χωριs να εχειs ριξει skeet δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο
Ρε τι λέμε ρε.Δηλαδη στα 12 μέτρα ένα γρήγορο φυσιγγι θα ρίξει την τσίχλα και με ένα αργό με την ίδια προσκοπευση (που σε αυτά τα μέτρα τα σκάγια κρατάνε ακόμα ταχύτητες και είναι ελαχιστη) δεν θα πάρει πάνω της την τουφέκια???Δεν γίνεται αυτό.Σε αυτά τα μέτρα βάζεις ένα κύλινδρο και ένα ψιλό σκαγι αυτο που λέει ο Γιώργος δηλαδή και αν είσαι πάνω θα πέσει τα άλλα περι γρήγορου αργού φυσίγγιου σε αυτά τα μέτρα είναι δικαιολογειες του καθενός.Θα τα ακούσει και ένα νεο παιδί που δεν ξέρει και θα πάει να ψάξει τα πιο γρήγορα φυσίγγια που κυκλοφορούν γιατί θα νομίζει ότι αυτά φταίνε που δεν σταυρώνει πουλι.Οπως ειμουν εγώ δηλαδή όταν ξεκίνησα που άκουγα από το φταίνε τα γραμμάρια έως και βάλε 7αρια γρήγορα για να πετηχενεις την τσιχλα από τα 45 μέτρα ενω στην πραγματικότητα μέχρι να πάρω δικό μου όπλο και να διαβάσω και 5-10 πράγματα έριχνα με τελείως λάθος κοντάκι και δεν πήγαινε η τουφέκια καν πάνω.Πλεον με το σωστό κοντάκι με ότι τσιχλοφυσιγγο και να ρίξω τις πετυχενω άλλο αν πέφτουν συνεχώς τραυματισμενα με κάποια φυσίγγια αυτό είναι άλλο θέμα το τι ταιριάζει στον καθένα.
 
Παιδιά, μην "τρελένεστε" με πράγματα που δεν αξίζει καθόλου να ασχολείστε...!

Τα 20 με 30 μ/δ διαφορά στην αρχική ταχύτητα ενός φυσιγγίου δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα στην πράξη...! Κι αυτό, διότι οι μένουσες ταχύτητες (που πραγματικά μάς ενδιαφέρουν στην πράξη) θα είναι πάνω - κάτω οι ίδιες...! Ακόμα και από φυσίγγι σε φυσίγγι του ίδιου κουτιού, κάποιες μικροδιαφορές θα υπάρχουν, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα στην πράξη...! Ούτε η προσκόπευση χρειάζεται να αλλάξει, ούτε τίποτα...! Μάθετε εσείς να ντουφεκάτε όπως πρέπει, ανάλογα με την απόσταση, την τροχιά και την ταχύτητα του στόχου, και θα τα καταφέρνετε με όλα τα φυσιγγάκια εξίσου καλά, είτε "γρήγορα" είναι αυτά, είτε "αργά"...! Μην αναλώνεστε σε τόσο ασήμαντες λεπτομέρειες...! Μην "τσιμπάτε" στο "φτηνό" και ανούσιο marketing...!

Μιλώ πάντοτε εκ πείρας, αλλά και με βάση τη λογική και τη φυσική βέβαια... Έχω ρίξει δεκάδες χιλιάδες τσιχλοφύσιγγα, και "αργά" (με 380μ/δ), και "γρήγορα" (420μ/δ) και έχω καταλήξει στο εξής ατράνταχτο συμπέρασμα: εάν εφαρμόζω τη σωστή προσκόπευση, πάντα μα πάντα, το πουλί είναι κάτω...!!!

Και κάτι άλλο: κάτι αντίστοιχο ισχύει και στις πολλές και διάφορες πυρίτιδες: Όλα μα όλα τα σύγχρονα μπαρούτια αποδίδουν απροβλημάτιστα σε όλους τους καιρούς...!!! Δεν βρισκόμαστε στην "πρωτόγονη" εποχή των παππούδων μας με τις "πρωτόγονες" πυρίτιδες που "ίδρωναν" στην υψηλή υγρασία...! Τα εργοστάσια έχουν όλα τα τεχνολογικά "όπλα" πλέον, ώστε να δύνανται να παράγουν επαρκέστατες πυρίτιδες κάτω από ένα τεράστιο φάσμα καιρικών συνθηκών...! Αρκεί βέβαια, και το όλο σύνολο/setup των πρώτων υλών του φυσιγγίου να δένεται αρμονικά και να είναι χιλιοτεσταρισμένο και χιλιοδοκιμασμένο πριν βγει στην παραγωγή, αλλά και να τεστάρεται συνεχώς, από παρτίδα σε παρτίδα...!

Εγώ προσωπικά πάντως, επαναλαμβάνω, έχω ρίξει δεκάδες χιλιάδες τσιχλοφύσιγγα με πολλές και διάφορες μπαρούτες (μονοβασικές, διβασικές ή τροποποιημένες μονοβασικές κτλ. κτλ.), και το συμπέρασμά μου είναι αυτό που γράφω και πιο πάνω: εάν προσκοπεύω σωστά ανάλογα την περίπτωση, ο στόχος καταρρίπτεται, χωρίς να με "ρωτήσει" ποτέ με τι λογιά πυρίτιδα τον ντουφέκισα...!!!

Μην αναπαραγάγουμε την κυνηγετική "μυθολογία" παίδες...!!! Ας ηρεμήσουμε και ας επικεντρωθούμε στο πώς θα γίνουμε καλύτεροι σκοπευτές...!!! Όλα τα υπόλοιπα είναι για εύκολη, "λαϊκή κατανάλωση"...!
Μάλλον ρίχνεις μόνο εμπορικα φυσίγγια τα οποία όλα κατά 99 % ποσοστό έχουν περίπου 400 μ/δ αρχική ταχύτητα . Φυσικά κ αισθανεται κάποιος έμπειρος την αλλαγή στην εικόνα προσκοπευσης με 390 κ 420 αρχική. Φυσικά δεν την αντιλαμβάνεται με 390 κ 420 που είναι 390. Δεν θα ξεχάσω φοβερό ισπανικο φυσίγγι με 440 αρχική όπως έγραφε στο κουτί, το οποίο είχε μετρηθεί στο 1.5 μέτρο να έχει 370
 
Last edited:
είπα να μην μιλήσω αλλά δεν άντεξα................
όποιος έχει γνώσεις δημοτικού στην αριθμητική μπορεί με πολύ απλές (έως απλοικές θα έλεγα) πράξεις να δει ότι.....
Με αρχική ταχύτητα που διαφέρει έστω 30 μ/δ , η διαφορά της προσκόπευσης σε αποστάσεις έως και 30 μ είναι αμελητέα ( της τάξης των 10 εκατοστών το πολύ )
Για μεγαλύτερες αποστάσεις ( π.χ. 50 μ. είναι κοντά στα 20 εκατοστά) μπορεί και να παίξει κάποιο ρόλο αλλά σίγουρα πολύ μικρότερο από τον ρόλο που παίζει η ικανότητα του σκοπευτή.
Εν κατακλείδι ............. δεν μας φταίνε τα αργά ή γρήγορα φυσέκια όταν χάνεται το πουλάκι.
Μας φταίει η κακή σκόπευση.
Ας μάθουμε να σκοπεύουμε σωστά και ας αφήσουμε τις δικαιολογίες του αργού φυσιγγιού για τις αποτυχίες μας.
 
είπα να μην μιλήσω αλλά δεν άντεξα................
όποιος έχει γνώσεις δημοτικού στην αριθμητική μπορεί με πολύ απλές (έως απλοικές θα έλεγα) πράξεις να δει ότι.....
Με αρχική ταχύτητα που διαφέρει έστω 30 μ/δ , η διαφορά της προσκόπευσης σε αποστάσεις έως και 30 μ είναι αμελητέα ( της τάξης των 10 εκατοστών το πολύ )
Για μεγαλύτερες αποστάσεις ( π.χ. 50 μ. είναι κοντά στα 20 εκατοστά) μπορεί και να παίξει κάποιο ρόλο αλλά σίγουρα πολύ μικρότερο από τον ρόλο που παίζει η ικανότητα του σκοπευτή.
Εν κατακλείδι ............. δεν μας φταίνε τα αργά ή γρήγορα φυσέκια όταν χάνεται το πουλάκι.
Μας φταίει η κακή σκόπευση.
Ας μάθουμε να σκοπεύουμε σωστά και ας αφήσουμε τις δικαιολογίες του αργού φυσιγγιού για τις αποτυχίες μας.
.shake hands..shake hands..shake hands..shake hands.
 
Στο πεταλο εκει, εχω να παω χρονια, αλλα νομιζω ειναι πιο κοντινες. Φαντασου μπροστα κυπαρισσι, και πισω βουνο παλι με κυπαρισσι, και συ να ψαχνεις το κλασμα του δευτερολεπτου που θα δεις τσιχλα στο ενδιαμεσο.

Σου λεω παντως, στον καθενα η αισθηση ειναι διαφορετικη στον καθενα. Σε καθε περιπτωση παντως, αν εχεις βρει κατι και σου δουλευει, μην το αλλαζεις, εκτος φυσικα και στο σκαρτεψει ο κατασκευαστης
Το πεταλο τωρα ειδικα που εχουν πονηρεψει τα πουλια και βγαινουν μεσα απο τιs ελιεs ειναι οι περισσοτερεs βολεs στα 5 μετρα και απο πισω το χαοs. Πλεον για τετοιεs καταστασειs δουλευω διαφορα φυσιγγια του skeet και ειμαι πολυ ευχαριστημενοs
 
Μάλλον ρίχνεις μόνο εμπορικα φυσίγγια τα οποία όλα κατά 99 % ποσοστό έχουν περίπου 400 μ/δ αρχική ταχύτητα . Φυσικά κ αισθανεται κάποιος έμπειρος την αλλαγή στην εικόνα προσκοπευσης με 390 κ 420 αρχική. Φυσικά δεν την αντιλαμβάνεται με 390 κ 420 που είναι 390. Δεν θα ξεχάσω φοβερό ισπανικο φυσίγγι με 440 αρχική όπως έγραφε στο κουτί, το οποίο είχε μετρηθεί στο 1.5 μέτρο να έχει 370
Για το saga μιλαs?
 
Όσο αφορά την φονικοτητα ενός φυσιγγιου κ το λεγόμενο από τους Αμερικανους Hit rate, φυσικά κ δεν έχει η αρχική ταχύτητα αντίκτυπο, θα έλεγα ότι τα φυσίγγια με 1200 ft είναι τα καλύτερα. Εγώ μίλησα για αίσθηση στην εικόνα προσκοπευσης κ μόνο, κ είμαι πρόθυμος πάντα να βρεθώ με οποιονδήποτε φίλο σε κάποιο σκοπευτήριο η σε κυνήγι να μου δείξει ότι θέλει
 
Ρε τι λέμε ρε.Δηλαδη στα 12 μέτρα ένα γρήγορο φυσιγγι θα ρίξει την τσίχλα και με ένα αργό με την ίδια προσκοπευση (που σε αυτά τα μέτρα τα σκάγια κρατάνε ακόμα ταχύτητες και είναι ελαχιστη) δεν θα πάρει πάνω της την τουφέκια???Δεν γίνεται αυτό.Σε αυτά τα μέτρα βάζεις ένα κύλινδρο και ένα ψιλό σκαγι αυτο που λέει ο Γιώργος δηλαδή και αν είσαι πάνω θα πέσει τα άλλα περι γρήγορου αργού φυσίγγιου σε αυτά τα μέτρα είναι δικαιολογειες του καθενός.Θα τα ακούσει και ένα νεο παιδί που δεν ξέρει και θα πάει να ψάξει τα πιο γρήγορα φυσίγγια που κυκλοφορούν γιατί θα νομίζει ότι αυτά φταίνε που δεν σταυρώνει πουλι.Οπως ειμουν εγώ δηλαδή όταν ξεκίνησα που άκουγα από το φταίνε τα γραμμάρια έως και βάλε 7αρια γρήγορα για να πετηχενεις την τσιχλα από τα 45 μέτρα ενω στην πραγματικότητα μέχρι να πάρω δικό μου όπλο και να διαβάσω και 5-10 πράγματα έριχνα με τελείως λάθος κοντάκι και δεν πήγαινε η τουφέκια καν πάνω.Πλεον με το σωστό κοντάκι με ότι τσιχλοφυσιγγο και να ρίξω τις πετυχενω άλλο αν πέφτουν συνεχώς τραυματισμενα με κάποια φυσίγγια αυτό είναι άλλο θέμα το τι ταιριάζει στον καθένα.
Aντρακι μου μιλαω για βολεs που δεν εχειs xρονο να σημαδεψειs για βολεs 5 μεχρι 15 μετρα το πολυ τωρα αυτα για τα κοντακια τα ακουω και γελαω κατι τετοια κυρηγματα καναν και αλλοι και ηρθαν σε αυτα τα πεεασματα και δεν προλαβαιναν να σηκωσουν το τουφεκι αν δεν μπορειs να καταλαβειs την κουβεντα μου απλα μην απανταs
 
Τα 10-15 μέτρα, δεν θέλουν γρήγορο φυσιγγι. Θέλουν κύλινδρο, 10 νούμερο σκάγι και να χεις παίξει 2-3 φορές skeet στην ζωή σου!
Εξαιρετικη παρατηρηση.
Ενιοτε δυσανασχετω που εχω τη δυνατοτητα να ριχνω μονο skeet, γιατι το βαριεμαι.
Επισης οταν μαθεις να ριχνεις μηχανικα τη νεκρη κυνηγετικη σεζον και αρχισει το κυνηγι, ολα τα πουλια μετα τη βολη σηκωνονται σουζα.
Μολις ομως "στρωσεις" κυνηγετικα τοτε αντιλαμβανεσαι ποσα μπορει να σου προσφερει στον κυνηγοτοπο ακομη και αν εισαι στημενος για μεγαλες αποστασεις.

Ωστοσο δεν παυω να το βαριεμαι :)
 
Όσο αφορά την φονικοτητα ενός φυσιγγιου κ το λεγόμενο από τους Αμερικανους Hit rate, φυσικά κ δεν έχει η αρχική ταχύτητα αντίκτυπο, θα έλεγα ότι τα φυσίγγια με 1200 ft είναι τα καλύτερα. Εγώ μίλησα για αίσθηση στην εικόνα προσκοπευσης κ μόνο, κ είμαι πρόθυμος πάντα να βρεθώ με οποιονδήποτε φίλο σε κάποιο σκοπευτήριο η σε κυνήγι να μου δείξει ότι θέλει
Mα όλοι ξέρουν ότι τα αργά φυσιγγια έχουν καλύτερο σκοτωμα. Εγώ από την αρχή μιλάω για βολεs σε 5 με 15 μέτρα το πολύ και να μην εχειs την τσίχλα μπροστά σου για πάνω από 1με 2 δευτερα τεσπα εκεί προτιμώ τα ζωηρα
 
και γιατι ρε παιδια να ριξετε σατ 5-20 μετρα με "κανονικο" φυσιγγι? Αν ειναι τοσο κλειστο το μερος βαλτε 3* , διασπορας 10αρι 32γρμ και εισαι σκουπα. Τι αργο κ γρηγορα ρε παιδια λεμε τωρα ...για 15 μετρα!!! Μη τρελαθουμε τωρα ...ναι στα 40 μετρα σε λαμαρινα αν εισαι λιγο εμπειρος καταλαβαινεις το αργο + γρηγορο ειδινα αν τα ριξεις το ενα μετα το αλλο ...στα 15...μπαμ και ντουπ ειναι!
 
και γιατι ρε παιδια να ριξετε σατ 5-20 μετρα με "κανονικο" φυσιγγι? Αν ειναι τοσο κλειστο το μερος βαλτε 3* , διασπορας 10αρι 32γρμ και εισαι σκουπα. Τι αργο κ γρηγορα ρε παιδια λεμε τωρα ...για 15 μετρα!!! Μη τρελαθουμε τωρα ...ναι στα 40 μετρα σε λαμαρινα αν εισαι λιγο εμπειρος καταλαβαινεις το αργο + γρηγορο ειδινα αν τα ριξεις το ενα μετα το αλλο ...στα 15...μπαμ και ντουπ ειναι!
Γιατί το διασποραs ανοίγει στα 5 10 μέτρα ? Εγώ με τα skeet ειμαι πολύ ευχαριστημένοs σε αυτά τα καρτερια. Στα μέτρα που λεs η διάφορα έχει χαθει
 
Μεγάλο ρόλο στο πώς αντιλαμβανόμαστε την ταχύτητα έχει και η διαδικασία του σκουπισματος μπροστά στο θήραμα η οποία αλλάζει αρκετά ανάλογα με το όπλο που έχουμε ένα όπλο μακρυκανο και καλοζυγισμενο έχει πολύ διαφορετικό swing από ένα όπλο κοντό και κακοζυγισμενο ,εάν ρίχναμε με ένα όπλο με κάννες 61 εκ και ρίξουμε με ένα όπλο μετά με 76 εκ οι τουφεκιές θα μας φεύγουν μπροστά μιας και το βάρος του όπλου θα οδηγεί πολύ μπροστά με αποτέλεσμα να θεωρούμε πολλές φορές ότι το φυσιγγι είναι πολύ γρήγορο .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top