Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Την γνωμη του ειπε ο ανθρωπος. Αυτο πιστευει και το ειπε. Μια φορα τον εχω συναντησει στο σκοπευτηριο, και πραγματικα ειναι ντουφεκος πολυ δυνατος αλλα εχω παρακολουθήσει τα γραπτά του στο φόρουμ και είμαι σιγουρος λάθος άνθρωπο κατηγορείς για πατρονάρισμα.
Εντελώς φιλικά.
Βασιλη ξερουμε τι γινετε ασ μην το συνεχισω
 
Μάγκες ας μιλήσουμε μόνο για φυσιγγάκια...
Στο διά ταύτα, αγόρασα σήμερα απ' το Ρουμελιώτη ένα κουτί Mirage Clever Tordo 32gr No9 για δοκιμή τώρα το ΣΚ στα 6€.
Είχε και το 30.5 στα 5.5€ όπως επίσης και άλλο ένα στα 32 που έγραφε steel shot στα 6€ κι αυτό.
Μακάρι να βρω δέκα τσίχλες να τα δοκιμάσω :)
 
Μάγκες ας μιλήσουμε μόνο για φυσιγγάκια...
Στο διά ταύτα, αγόρασα σήμερα απ' το Ρουμελιώτη ένα κουτί Mirage Clever Tordo 32gr No9 για δοκιμή τώρα το ΣΚ στα 6€.
Είχε και το 30.5 στα 5.5€ όπως επίσης και άλλο ένα στα 32 που έγραφε steel shot στα 6€ κι αυτό.
Μακάρι να βρω δέκα τσίχλες να τα δοκιμάσω :)
Πατρίδα μακάρι αλλά σήμερα πήγα στο γνωστό χωριό και δεν πέταγε ούτε τσονι.
 
Τις περισσότερες φορές τα σχετικά πιο αργά φυσίγγια έχουν καλύτερες κατανομές από τα γρήγορα ,από την άλλη λίγοι θα καταλάβουν την διαφορά ενός φυσιγγίου με 390 ταχύτητα σε σχέση με ένα με 420 ταχύτητα .
 
Τις περισσότερες φορές τα σχετικά πιο αργά φυσίγγια έχουν καλύτερες κατανομές από τα γρήγορα ,από την άλλη λίγοι θα καταλάβουν την διαφορά ενός φυσιγγίου με 390 ταχύτητα σε σχέση με ένα με 420 ταχύτητα .
Και καλυτερο σκοτωμα εχω παρατηρησει αλλα την διαφορα στην ταχυτητα πιστευω θα την καταλαβαινε ο οποιοσδηποτε
 
Παίκτες μην τρελαίνεστε με τους αριθμούς και τις ταχύτητες.
Πέρσι πέρασα τυχαία από τον Καλκαντζακο και είδα μια προσφορά στα federal top gun target load στα 32γρ. Τα είχε κάτω από 9€ το κουτί, νομίζω 8,60€. Όσο να είναι με μερικές τιμές ψαρώνεις, σκέφτεσαι 7,5€ πουλάνε π.χ.32αρια τσιχλοφυσιγγα στα ... Γιάννενα, να μην πάρω μερικά κουτιά federal στα 8,5?
Έτσι πήρα κάμποσα λίγα κουτάκια. Η πρώτη επαφή ήταν στο σκοπευτήριο. Χωρίς να αλλάξω τίποτα από τον τρόπο που έριχνα, είχαν μια απόδοση απίθανη. Τα έριχνα μαζί με τον φίλο Νικολή στην Μαλακάσα όταν είχε έρθει τότε να φτιάξει το κοντάκι στον Γιάννη.
Όσα περίσσεψαν έμειναν στην άκρη. Σε μια κουβέντα με φίλους για έναρξη σε τρυγονι, τους ανέφερα ότι έχω και κάμποσα τέτοια που μπορεί να τα ρίξω στα τρυγόνια. Τότε άρχισαν κάτι γελάκια, κάτι πειράγματα, που είχαν σχέση με την ταχύτητα των φυσιγγίων αυτών την οποία δεν ήξερα. Η Federal ανέφερε 1180 fps στην άκρη της κάννης. Το οποίο σημαίνει 359μ/δ.......!!!!
Η αλήθεια είναι ότι παρότι τα είχα ρίξει στο σκοπευτήριο, επηρεάστηκα και δεν τα τόλμησα στα τρυγόνια. Ήθελα όμως να τα ρίξω και τα έριξα σε κορακοειδή και τσίχλες.
Ήταν σαν να τα εριχνα χρόνια, σαν να ήμασταν φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλον! Δεν κυνηγάω φάσσα αλλά το 7,5 νούμερο σε αυτό το φυσιγγι θα ήταν από τις βασικές μου επιλογές. Δεν ξέρω πως προκύπτει το 359μ/δ χωρίς να αντιλαμβάνομαι καμιά αργοπορία. Ίσως το 8αστερο κλείσιμο ή η μπαρούτι που είναι γεμισμένα (της οποίας την βρώμα δεν άντεχα) να κρατούν τις ίδιες παραμένουσες ταχύτητες με κάποια άλλα αγαπημένα μου στα 390μ/δ με 6στερο κλείσιμο και ισπανική μπαρούτι.
Οπότε αν δεν δοκιμάσετε κάτι μην μένετε σε αριθμούς και ταμπέλες !
 
Ρε παιδια λεει τιποτα αυτο το φυσιγγακι;;;το ξερει κανεις;;;τσαμπα τα εχει βαλει
Πάρα πολύ καλό.... σοβαρός κατασκευαστής 2 κιβώτια που ρίξαμε με διάφορα όπλα ούτε αφλογηστιες ούτε ευτράπελα σταθερό.

Σκάγια βάζει Μαυρουλη και πυρίτιδα αυτό είναι csb
 
Πάρα πολύ καλό.... σοβαρός κατασκευαστής 2 κιβώτια που ρίξαμε με διάφορα όπλα ούτε αφλογηστιες ούτε ευτράπελα σταθερό.

Σκάγια βάζει Μαυρουλη και πυρίτιδα αυτό είναι csb
Csb 1 λεει εχει.σταθερη πυριτιδα απλα δε θελει πολλες υγρασιες.φευγει παραγγελια για κιβωτιο ευκολα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top