Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα στην ομάδα... Χτες βρέθηκα Θεσσαλονίκη για δουλειές και πηγα στον Κύργια και αφού χαζεψα λιγο τα οπλα ( τι ωραια και ελαφριά!) πηρα ενα επαναντατικό για ραφαέλλο δεκαετίας 90 αλλά οταν εβγαλα το παλιό ελατήριο ναι μεν ειχε ιδιες σπείρες (65) αλλα το καινουριο ειναι πολύ πιο κοντό. Το καινουριο ειναι λεει και ανοξείδωτο. Τι παίζει; Πάντως οταν εβαλα το καινουριο δεν κατάλαβα διαφορά απο το παλιο στο τραβηγμα κλείστρου. Το παλιό ελατήριο παρότι παλιό δεν ειχε πολλες βολές, αντε καμμιά 300.Βεβαια γνωρίζω πως το ελατηριο αδυνατεί κυριως απο το πιεσε- ασε κ οχι απο την πολυκαιρία μεσα σε αχρησιμοποιητο οπλο, αρα θεωρώ πως και το παλιο ειναι σε καλή κατάσταση.Τι λέτε;
Εdit: ο φίλος με την 28άρα benelli που μιλησαμε για τις επομίσεις αν ειναι στην παρεα μας ας γράψει ενα μηνυμα! Χτες με την βιασυνη μου ξεχασα να τον ρωτησω!View attachment 5266
Και εγώ ήθελα να το αλλάξω αλλά δεν μπορώ να το ξεβιδωσω από πίσω για να το βγάλω.....
 
Καλησπέρα σας.εδω και δέκα ημέρες είμαι κάτοχος και ενός benelli beccaccia supreme με 66 εκ κάννη και με ένα gemini ported 4*..το όπλο είναι πσναλαφρο όμορφο δοκιμασμένο στις τσιχκες με ωραία αποτελέσματα.ισως χρειαστεί λίγο κατέβασμα της κάννης λόγω του ότι είμαι 1.85 αλλά θα κάνω περισσότερα τεστ για κάτι τέτοιο.θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους συναδέρφους να μου συστήσουν φυσίγγια που τα πάνε οι crio κάννες για τσιχλες αλλά κ για την μπεκάτσα.ευχαριστω εκ των προτέρων.
 
navaro 32 gr του κυργια που ειχα δουλεψει μια χρονια, περιπου 1200 φυσιγγια ειχα ριξει τα πηγαινε καλα ,νεο velox32 gr πολυ καλα,και πολυ καλα πηγαινε το βελος 32 γρ του τασκοφ απο μεσολογγι,φετος θα ριξω ρουμελιωτη 32 γρ και ιδωμεν
 
Καλησπέρα σας.εδω και δέκα ημέρες είμαι κάτοχος και ενός benelli beccaccia supreme με 66 εκ κάννη και με ένα gemini ported 4*..το όπλο είναι πσναλαφρο όμορφο δοκιμασμένο στις τσιχκες με ωραία αποτελέσματα.ισως χρειαστεί λίγο κατέβασμα της κάννης λόγω του ότι είμαι 1.85 αλλά θα κάνω περισσότερα τεστ για κάτι τέτοιο.θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους συναδέρφους να μου συστήσουν φυσίγγια που τα πάνε οι crio κάννες για τσιχλες αλλά κ για την μπεκάτσα.ευχαριστω εκ των προτέρων.
Γιώργη καλορίζικη καλοτούφεκη και να σου κάνει τα κέφια
Δική μου απάντηση στην ερώτηση σου είναι:
Ανοικτά τσοκ και ελαφριά φυσίγγια
το τσόκ το έχεις ήδη,φυσίγγια δοκίμασε από 28-31 γρ και θα βρείς άκρη
ξεκίνα με ιταλικές πυρίτιδες που πιστεύω θα σ ευχαριστήσουν χωρίς να αποκλείεις και τις ισπανικές
σίγουρα να έχουν καλά υλικά,μην κολλήσεις στο μισό η ένα ευρώ ακριβότερα.........φθηνότερα είναι αν σκεφτείς τα νεύρα την σκασίλα και την ψυχολογία σου στα κάτω της από κάποιο φυσίγγι με φθηνά υλικά :)
 
Καλησπέρα σας.εδω και δέκα ημέρες είμαι κάτοχος και ενός benelli beccaccia supreme με 66 εκ κάννη και με ένα gemini ported 4*..το όπλο είναι πσναλαφρο όμορφο δοκιμασμένο στις τσιχκες με ωραία αποτελέσματα.ισως χρειαστεί λίγο κατέβασμα της κάννης λόγω του ότι είμαι 1.85 αλλά θα κάνω περισσότερα τεστ για κάτι τέτοιο.θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους συναδέρφους να μου συστήσουν φυσίγγια που τα πάνε οι crio κάννες για τσιχλες αλλά κ για την μπεκάτσα.ευχαριστω εκ των προτέρων.
Να την χαίρεσαι Γιώργο!
Γενικά τα benelli νομίζω θέλουν φυσίγγια με νορμαλ πιέσεις λόγο στενών αυλών και μικρού κώνου, οποιοδήποτε φυσίγγι απο 550-680 bar ειναι αρκετό σε φυσιολογικό καιρό. Απέφυγε κάτι αρλούμπες τύπου csb1 στα 34γρ ή πυρίτιδες μη προοδευτικές με πολλά γραμμάρια σκαγιών εκτός και επιζητάς την εσκεμμένη διασπορά τους. Τα μπενελι με προοδευτικές πυρίτιδες στα ανάλογα γραμμάρια ειναι άψογες. Λατρεύουν τα μαλλινοταπα.
 
Last edited by a moderator:
Καλησπέρα σας.εδω και δέκα ημέρες είμαι κάτοχος και ενός benelli beccaccia supreme με 66 εκ κάννη και με ένα gemini ported 4*..το όπλο είναι πσναλαφρο όμορφο δοκιμασμένο στις τσιχκες με ωραία αποτελέσματα.ισως χρειαστεί λίγο κατέβασμα της κάννης λόγω του ότι είμαι 1.85 αλλά θα κάνω περισσότερα τεστ για κάτι τέτοιο.θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους συναδέρφους να μου συστήσουν φυσίγγια που τα πάνε οι crio κάννες για τσιχλες αλλά κ για την μπεκάτσα.ευχαριστω εκ των προτέρων.

Εξπρες 32 του δορκα. ΜΒ 32 της b & p . 28γρ του μητσακου δεν θυμαμαι τωρα πως το ονομαζει
 
Γιώργη καλορίζικη καλοτούφεκη και να σου κάνει τα κέφια
Δική μου απάντηση στην ερώτηση σου είναι:
Ανοικτά τσοκ και ελαφριά φυσίγγια
το τσόκ το έχεις ήδη,φυσίγγια δοκίμασε από 28-31 γρ και θα βρείς άκρη
ξεκίνα με ιταλικές πυρίτιδες που πιστεύω θα σ ευχαριστήσουν χωρίς να αποκλείεις και τις ισπανικές
σίγουρα να έχουν καλά υλικά,μην κολλήσεις στο μισό η ένα ευρώ ακριβότερα.........φθηνότερα είναι αν σκεφτείς τα νεύρα την σκασίλα και την ψυχολογία σου στα κάτω της από κάποιο φυσίγγι με φθηνά υλικά :)
Ευχαριστώ πολύ φίλε Μάκη.εχω μια κούτα nsi 206 formula 32 που είχα πάρει από τον καλκαντζακο..έριξα μόνο σήμερα μερικά κ δεν έχω άποψη..αν έχεις κάποιο άλλο να προτείνεις πες μου κ μάρκα ...ευχαριστώ πολύ κ παλι...
 
navaro 32 gr του κυργια που ειχα δουλεψει μια χρονια, περιπου 1200 φυσιγγια ειχα ριξει τα πηγαινε καλα ,νεο velox32 gr πολυ καλα,και πολυ καλα πηγαινε το βελος 32 γρ του τασκοφ απο μεσολογγι,φετος θα ριξω ρουμελιωτη 32 γρ και ιδωμεν
Ευχαριστώ πάρα πολυ
 
Να την χαίρεσαι Γιώργο!
Γενικά τα benelli νομίζω θέλουν φυσίγγια με νορμαλ πιέσεις λόγο στενών αυλών και μικρού κώνου, οποιοδήποτε φυσίγγι απο 550-680 bar ειναι αρκετό σε φυσιολογικό καιρό. Απέφυγε κάτι αρλούμπες τύπου csb1 στα 34γρ ή πυρίτιδες μη προοδευτικές με πολλά γραμμάρια σκαγιών εκτός και επιζητάς την εσκεμμένη διασπορά τους. Τα μπενελι με προοδευτικές πυρίτιδες στα ανάλογα γραμμάρια ειναι άψογες. Λατρεύουν τα μαλλινοταπα.
Ευχαριστώ πολύ για ολα
 
Last edited by a moderator:
Να την χαίρεσαι Γιώργο!
Γενικά τα benelli νομίζω θέλουν φυσίγγια με νορμαλ πιέσεις λόγο στενών αυλών και μικρού κώνου, οποιοδήποτε φυσίγγι απο 550-680 bar ειναι αρκετό σε φυσιολογικό καιρό. Απέφυγε κάτι αρλούμπες τύπου csb1 στα 34γρ ή πυρίτιδες μη προοδευτικές με πολλά γραμμάρια σκαγιών εκτός και επιζητάς την εσκεμμένη διασπορά τους. Τα μπενελι με προοδευτικές πυρίτιδες στα ανάλογα γραμμάρια ειναι άψογες. Λατρεύουν τα μαλλινοταπα.
Πολυ ωραια μαλιστα φθηνες η κουκλες δηλαδη σημφωνω απολυτα
 
Last edited by a moderator:
Status
Not open for further replies.
Back
Top