Baikal Team

Δοκιμη σημερα με gemini ported * mp 155
45 μετρα rio royal pichon 36 γραμμαρια ν7
Διασταση χαρτιου 110χ110
View attachment 4978
Δοκιμες στα γρηγορα δεν λεει τιποτα...ουτε ασφαλη συμπερασμα βγαινει ουτε μπορει να κρινει το φυσιγι...το οπλο ...το τσοκ.
Κανετε που κανετε δοκιμες τουλαχιστον να γινωνται οπως πρεπει για να μπορειτε να εχετε σωστα και τεκμηριωμενα αποτελεσματα.
Δοκιμη δεν λεγεται αν δεν ριξετε 5 φυσιγγια σε 5 χαρτονια με το ιδιο οπλο και τσοκ.....οχι 1 ουτε 2 ουτε 3 αλλα 5..........και κατοπιν θα βγει ο μεσος ορος που θα δωσει το αποτελεσμα αν αυτο το φυσιγγι ειναι καλο και το ''παει'' το οπλο.
Και σιγουρα αυτο που στο δικο μας οπλο ειναι ενταξει μπορει στου φιλου να ειναι τελειως ακαταλληλο........
Καποτε πρεπει να μαθουμε καποια πραγματα να τα κανουμε οπως πρεπει και οχι οπως μας βολεψε εκεινη τη στιγμη....η κυνηγετικη μας μορφωση ειναι σε τραγικα χαμηλα επιπεδα και αυτο διοτι οι παλιες συμβουλες που σε πολλες περιπτωσεις εχουν αποβει τραγικες συνεχιζωνται απο τις νεοτερες γενιες......
Μαθετε μερικα απλα πραγματακια και μονο χαμενοι δεν θα βγητε.
 
Τελικα που καταληγεις? 45 μετρα ειναι αρκετα καλη τουφεκια αυτη που βλεπω νομίζω..
Θελω ενα φουλ και προσπαθω να πάρω μια καλη απόφαση..
Στεφανε τι να σου πω. Δε ξερω...
Εχει δικιο ο Ηρακλης σ αυτο που λεει για της δοκιμες. Θελει πιο πολυ ψαξιμο...
 
Δοκιμη σημερα με gemini ported * mp 155
45 μετρα rio royal pichon 36 γραμμαρια ν7
Διασταση χαρτιου 110χ110
View attachment 4978
Πολυ καλη ντουφεκια! Επρεπε να ριξεις κ με το μαμα φουλ για να δουμε διαφορες!
Μισες δουλειες
 
Δοκιμη σημερα με gemini ported * mp 155
45 μετρα rio royal pichon 36 γραμμαρια ν7
Διασταση χαρτιου 110χ110
View attachment 4978
Πολυ καλη ντουφεκια!!!
Επρεπε να ριξεις κ με το μαμα φουλ για να δουμε διαφορες.
Μισες δουλειες κανεις φιλε χαχαχα!
 
Ρε συ ειλικρινα στο λεω εχω γεμισει την αποθηκη χαρτονια με δοκιμες....
Αν προλαβω αυριο θα παω να παρω καμια 20ρια μετρα χαρτι να κανω δοκιμες με φυσιγγι ιδιογομωσης σε 5 χαρτονια και να μπορω να βγαλω ποσοστα για πιο σιγουρα συμπερασματα
 
Γεια σας παιδια εχω την 155 baikal και θελω να παρω τσοκ 3αρι και 1..ειμαι αναμεσα στις μαρκες carlson lm και εχω ακουσει καλα λογια για την brain..δοκιμασε καμια μαρκα απο αυτες καποιος;
Το brain για την 155 δεν κανει ειχα το mr κ ψιλοντουφεκαγε, εβγαζε πολυ κλειστει ντουφεκια σαν 1* το αλλαξα με το BL αλλα μαπα το καρπουζι, μετα τα 25 μετρα δεν σκοτωνει τα πουλια κ ας εχουν φαει σκαγια!
 
Το brain για την 155 δεν κανει ειχα το mr κ ψιλοντουφεκαγε, εβγαζε πολυ κλειστει ντουφεκια σαν 1* το αλλαξα με το BL αλλα μαπα το καρπουζι, μετα τα 25 μετρα δεν σκοτωνει τα πουλια κ ας εχουν φαει σκαγια!
Αρα να κατασταλαξω carlson?ποια αλλα τσοκακια ειναι καλα εγω δικανο ειχα με σταθερα τσοκ και τωρα πηρα την καραμπινα αλλα δεν ξερω τι τσοκακια να την βαλω...προτεινει καποιος κατι;
 
Gemini ported 3* στο προτεινω σιγουρα..για μπηχτες ασε πανω το 4* μαμα που εχει..ασσο απο τις δοκιμες π εκανε ο Στρατος παραπανω θα επελεγα gemini ported και παλι, αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια με αυτη την συσφιξη
 
Μου έκανε εμπλοκή η 155. Το κλειστρο κόλλησε ανοιχτό.
Το πίσω μέρος του κλείστρου σφινωσε στην πλάτη του κόσμου του όπλου.
Έβγαλα την σκανδάλη κ με κατσαβίδι εσμπροξα το κλιστρο μπροστά μια από την μια μεριά κ μια πο την άλλη κ ξεκολισε-ηρθε μπροστά. Πιθανόν γιατί έριξα μαγκνουμ φυσίγγια χωρίς να ρυθμίσω τα αέρια, τα οποία έστειλαν το κλιστρο με δύναμη πίσω κ σφινωσε
 
Μου έκανε εμπλοκή η 155. Το κλειστρο κόλλησε ανοιχτό.
Το πίσω μέρος του κλείστρου σφινωσε στην πλάτη του κόσμου του όπλου.
Έβγαλα την σκανδάλη κ με κατσαβίδι εσμπροξα το κλιστρο μπροστά μια από την μια μεριά κ μια πο την άλλη κ ξεκολισε-ηρθε μπροστά. Πιθανόν γιατί έριξα μαγκνουμ φυσίγγια χωρίς να ρυθμίσω τα αέρια, τα οποία έστειλαν το κλιστρο με δύναμη πίσω κ σφινωσε
Δεν νομιζω..
Κατι άλλο φταιει για την εμπλοκη..
Πες μας ομως μιλαμε για καινουργιο οπλο? Σιγουρα δεν εχει μπει κατι (κανα κλαδακι η πετραδακι) πισω απο το κλειστρο στον μηχανισμο της σκανδαλης, το οποίο σφηνωσε τον μηχανισμο?
Να κολλησε ανοιχτο το κλειστρο απο το ισχυρο σπρωξιμο του μαγκνουμ δε γινεται γτ δεν υπαρχει κατι να το κολλησει πισω! Αλλου ειναι το προβλημα
 
Μου έκανε εμπλοκή η 155. Το κλειστρο κόλλησε ανοιχτό.
Το πίσω μέρος του κλείστρου σφινωσε στην πλάτη του κόσμου του όπλου.
Έβγαλα την σκανδάλη κ με κατσαβίδι εσμπροξα το κλιστρο μπροστά μια από την μια μεριά κ μια πο την άλλη κ ξεκολισε-ηρθε μπροστά. Πιθανόν γιατί έριξα μαγκνουμ φυσίγγια χωρίς να ρυθμίσω τα αέρια, τα οποία έστειλαν το κλιστρο με δύναμη πίσω κ σφινωσε
Το πρώτο σε αυτό το θέμα που πρέπει να κοιτάξεις είναι το ελατήριο . Στα remi όταν ‘πέσει ‘ κάνει ακριβώς το ίδιο που λες . αν το έχει μέσα στο κοντακι η δίκη σου άλλαξε το . Γνώμη μου προσωπική γιατί το έχω πάθει .
 
Μια αλλη ερωτηση: το επομενο φυσιγγι βγηκε απο την αποθηκη?
Λογικα κατι σφηνωσε τον σιδηροδρομο ή το κλειστρο.
Νικολα αν ηταν το ελατηριο θα χρειαζόταν να κατσει να βγαλει ολη την σκανδαλη και να το σπρωξει με κατσαβιδι? Ή με ενα απλο "σπρωξιμο" θα ξεκολλαγε?
 
Gemini ported 3* στο προτεινω σιγουρα..για μπηχτες ασε πανω το 4* μαμα που εχει..ασσο απο τις δοκιμες π εκανε ο Στρατος παραπανω θα επελεγα gemini ported και παλι, αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια με αυτη την συσφιξη
Δουλεψε τα δικα της πρωτα στο κυνηγι κ μετα αποφασισε! Το 4*απο 10μ εως 30+ στο περπατιτο σκουπιζει, το 3* για καρτερι καλο ειναι! Το 1* δεν το εχω δουλεψει στο κυνηγι, σε στοχο που εριξα στα 45μ με 8ν κ 30γρ δεν περναγε τσιχλα πουθενα, πολυ καλη συγκντρωση! ( η σουπερ μαγκνουμ εχει αλλα τσοκ, ποιο ανοιχτα)
 
Μια αλλη ερωτηση: το επομενο φυσιγγι βγηκε απο την αποθηκη?
Λογικα κατι σφηνωσε τον σιδηροδρομο ή το κλειστρο.
Νικολα αν ηταν το ελατηριο θα χρειαζόταν να κατσει να βγαλει ολη την σκανδαλη και να το σπρωξει με κατσαβιδι? Ή με ενα απλο "σπρωξιμο" θα ξεκολλαγε?
Εμένα το έκανε στην 1100 . Αλαξα διχάλα κλείστρου γιατί την έσπαγε . Αφού πήρα δυο φορές από τον Διαμαντοπουλο , ζήτησα και 3 φορά και με έπιασε κουβέντα ο πωλητής . Τι στο διάολο της κανείς μου λέει ; Της σπάει του λέω κι σφηνώνει το κλείστρο πίσω στην βάση . Μου λέει έπεσε το ελατήριο. Μου έστειλε ξανά διχάλα κη ελατήριο . Όταν έβγαλα αυτό που είχε ήταν 3 πόντους ποιο κοντό από το καινούργιο . Από τότε ποτέ εμπλοκή ξανά . Έφερνε μέχρι την γλώσσα φυσίγγι κι δεν το ανέβαζε φυσικά αφού δεν ξεκινούσε κίνηση για εμπρός το κλείστρο . Ναι έβγαζα σκανδαλοθηκη κι .. κατσαβίδι
 
Εμένα το έκανε στην 1100 . Αλαξα διχάλα κλείστρου γιατί την έσπαγε . Αφού πήρα δυο φορές από τον Διαμαντοπουλο , ζήτησα και 3 φορά και με έπιασε κουβέντα ο πωλητής . Τι στο διάολο της κανείς μου λέει ; Της σπάει του λέω κι σφηνώνει το κλείστρο πίσω στην βάση . Μου λέει έπεσε το ελατήριο. Μου έστειλε ξανά διχάλα κη ελατήριο . Όταν έβγαλα αυτό που είχε ήταν 3 πόντους ποιο κοντό από το καινούργιο . Από τότε ποτέ εμπλοκή ξανά . Έφερνε μέχρι την γλώσσα φυσίγγι κι δεν το ανέβαζε φυσικά αφού δεν ξεκινούσε κίνηση για εμπρός το κλείστρο . Ναι έβγαζα σκανδαλοθηκη κι .. κατσαβίδι
Α εσπαγε η διχαλα λογω ελατηριου, και κολλαγε λογω διχαλας...ετσι νταξει...
 
Μια αλλη ερωτηση: το επομενο φυσιγγι βγηκε απο την αποθηκη?
Λογικα κατι σφηνωσε τον σιδηροδρομο ή το κλειστρο.
Νικολα αν ηταν το ελατηριο θα χρειαζόταν να κατσει να βγαλει ολη την σκανδαλη και να το σπρωξει με κατσαβιδι? Ή με ενα απλο "σπρωξιμο" θα ξεκολλαγε?
Πριν το σπρώξω με κατσαβίδι έκατσα κ κουνούσε ένα ένα όλα τα εξαρτήματα να δω τι από όλα δεν κουνιέται. (Στον ορισμό κλείστρου εννοούσα κ τον συδηροδρομο)
Το κλιστρο λοιπόν που είναι πάνω στον σιδηρόδρομο είχε ελεύθερη κίνηση αρ-δεξ.
Ο σιδηρόδρομος όμως μπετό.
Μπροστά στο πιστονι έδειχναν όλα ελεύθερα κ χαλαρά.
Μόλις πήρε ο σιδηρόδρομος λίγο μπροστά έφυγαν όλα μπροστά κανονικά.
Δεν αντιλήφθηκα κάτι να φεύγει από μέσα.
Το όπλο να έχει ρίξει το πολύ 100 φυσίγγια
Κ ήταν η πρώτη χρήση του μετά από τον περσινό σχολαστικό καθαρισμό αποθήκευσης.
Δεν είχε δεύτερο φυσιγγι η αποθήκη, το πλαϊνό για να κρατάει το κλειστό ανοιχτό όταν θέλεις να αλλάξεις μόνο το πάνω φυσιγγι ήταν στην μπροστά θέση κανονικά κ το κουμπί στα πλάγια που ελευθερώνει το κλειστρο λειτουργούσε ελεύθερα , δεν είχε επαφή με το κλειστρο που είχε κολλήσει πιο πίσω
 
Last edited:
Πριν το σπρώξω με κατσαβίδι έκατσα κ κουνούσε ένα ένα όλα τα εξαρτήματα να δω τι από όλα δεν κουνιέται. (Στον ορισμό κλείστρου εννοούσα κ τον συδηροδρομο)
Το κλιστρο λοιπόν που είναι πάνω στον σιδηρόδρομο είχε ελεύθερη κίνηση αρ-δεξ.
Ο σιδηρόδρομος όμως μπετό.
Μπροστά στο πιστονι έδειχναν όλα ελεύθερα κ χαλαρά.
Μόλις πήρε ο σιδηρόδρομος λίγο μπροστά έφυγαν όλα μπροστά κανονικά.
Δεν αντιλήφθηκα κάτι να φεύγει από μέσα.
Το όπλο να έχει ρίξει το πολύ 100 φυσίγγια
Κ ήταν η πρώτη χρήση του μετά από τον περσινό σχολαστικό καθαρισμό αποθήκευσης.
Δεν είχε δεύτερο φυσιγγι η αποθήκη, το πλαϊνό για να κρατάει το κλειστό ανοιχτό όταν θέλεις να αλλάξεις μόνο το πάνω φυσιγγι ήταν στην μπροστά θέση κανονικά κ το κουμπί στα πλάγια που ελευθερώνει το κλειστρο λειτουργούσε ελεύθερα , δεν είχε επαφή με το κλειστρο που είχε κολλήσει πιο πίσω
Προσωπικα θα ελυνα-καθαριζα τα πάντα και θα ξαναεβγαινα βολτα να ριξω τουφεκιες να δω...αν δε το ξανακανει τοτε κατι ειχε μπει μεσα....στο λυσιμο-καθαρισμα μπορει να το βρεις κιολας!
 
Back
Top