Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σημερινή πρόχειρη δοκιμή,η τουφέκια είναι σε τοίχο από απόσταση 35 μεγάλα βήματα. Φυσίγγι oscar gold red fire 32gr no.9 και τσοκ gemini ported im. 66 εκατοστά κάννη View attachment 4838
Μπράβο φίλε πολύ ωραίες αποτυπώσεις (έστω και σε τοιχο .sarcastic.). Την επόμενη φορά όμως πάρε μια μεζούρα και μέτρα την απόσταση γτ μόνο έτσι βγαίνουν ασφαλή συμπέρασματα. Υποθέτω πως είναι 30-35 μέτρα. 5-10 μέτρα τα έχει ακόμα το gemini ported im με πιο χοντρό νο σκαγιων. Τι λένε σαν τσοκ τα συγκεκριμένα???
 
Τα κόκκινα του oscar ήταν η επιλογή μου για πάρα πολλά χρόνια ,ένα φυσιγγι πάντως καιρού που όμως στην ζέστη ήταν σκληρό φυσιγγι ,λογικό βέβαια βάση σετ απ' του φυσιγγίου ,απλά πλέον πάω σε πιο μαλακές και οικονομικές επιλογές βέβαια μέσα στον χρόνο σίγουρα θα τα τιμήσω κάποιες φορές
 
Μπράβο φίλε πολύ ωραίες αποτυπώσεις (έστω και σε τοιχο .sarcastic.). Την επόμενη φορά όμως πάρε μια μεζούρα και μέτρα την απόσταση γτ μόνο έτσι βγαίνουν ασφαλή συμπέρασματα. Υποθέτω πως είναι 30-35 μέτρα. 5-10 μέτρα τα έχει ακόμα το gemini ported im με πιο χοντρό νο σκαγιων. Τι λένε σαν τσοκ τα συγκεκριμένα???
Έχεις δίκιο απλά δεν είχα σκοπό να κάνω δοκιμή, προέκυψε! Το im που το είχα δοκιμάσει σε μεγαλύτερη απόσταση 10 βήματα με gorilla 34gr no.7 ήταν εξαιρετικό. Σαν τσοκ είναι τίμια,σε καλή τιμή. Δεν είχε το όπλο το ic και το im μαμά μαζί για να συγκρίνω. Το ic είναι σε νίκελ φάση και μαυρίζει μετά από μερικές τουφεκιές. Το im είναι από τα καινούργια τα μαύρα και δεν έχει θέμα.
 
Τα κόκκινα του oscar ήταν η επιλογή μου για πάρα πολλά χρόνια ,ένα φυσιγγι πάντως καιρού που όμως στην ζέστη ήταν σκληρό φυσιγγι ,λογικό βέβαια βάση σετ απ' του φυσιγγίου ,απλά πλέον πάω σε πιο μαλακές και οικονομικές επιλογές βέβαια μέσα στον χρόνο σίγουρα θα τα τιμήσω κάποιες φορές
Στις ζεστές δούλεψα τα double mix 8/9 30gr με καλά αποτελέσματα στα αγριοπερίστερα. Είναι πιο φτηνό και μαλακό
 
Μερικές χθεσινές στα 50 μετρα που κρίνονται ανεπαρκής!!! Με τον όρο 'ανεπαρκης' εννοώ πως πρέπει να συντελεσει και ο παράγοντας τύχη για να πάρεις το πουλί καθώς η κατανομή σε αυτά τα μέτρα είναι αρκετά φτωχή για σίγουρη καταβολή. Μέχρι τα 45 μετρα παντως (με τον συγκεκριμένο συνδυασμό τσοκ/φυσιγγιου) έχω 50-52% συγκέντρωση49064907 και το πουλί μπαίνει στον τουρβα στα σίγουρα αν αυτός που βρίσκεται πίσω από το κοντάκι κάνει σωστά την δουλειά του.
 
Μερικές χθεσινές στα 50 μετρα που κρίνονται ανεπαρκής!!! Με τον όρο 'ανεπαρκης' εννοώ πως πρέπει να συντελεσει και ο παράγοντας τύχη για να πάρεις το πουλί καθώς η κατανομή σε αυτά τα μέτρα είναι αρκετά φτωχή για σίγουρη καταβολή. Μέχρι τα 45 μετρα παντως (με τον συγκεκριμένο συνδυασμό τσοκ/φυσιγγιου) έχω 50-52% συγκέντρωσηView attachment 4906View attachment 4907 και το πουλί μπαίνει στον τουρβα στα σίγουρα αν αυτός που βρίσκεται πίσω από το κοντάκι κάνει σωστά την δουλειά του.
Κώστα , για να μην ξαναλέμε τα ίδια, αφού στα 45 μέτρα έχεις 50-52% (και φυσικά θα το κρίνεις "επαρκές" νομίζω), στα 50 μέτρα οι δοκιμές που έβαλες για μένα είναι ΟΚ....και αν μάλιστα έριχνες 6άρια θα είχες και καλύτερο ποσοστό και κατανομή.
Εκτός και νομίζεις ότι στα 50 μέτρα η φάσσα δεν πέφτει με 6άρια και θέλει 5άρια.....
 
Μερικές χθεσινές στα 50 μετρα που κρίνονται ανεπαρκής!!! Με τον όρο 'ανεπαρκης' εννοώ πως πρέπει να συντελεσει και ο παράγοντας τύχη για να πάρεις το πουλί καθώς η κατανομή σε αυτά τα μέτρα είναι αρκετά φτωχή για σίγουρη καταβολή. Μέχρι τα 45 μετρα παντως (με τον συγκεκριμένο συνδυασμό τσοκ/φυσιγγιου) έχω 50-52% συγκέντρωσηView attachment 4906View attachment 4907 και το πουλί μπαίνει στον τουρβα στα σίγουρα αν αυτός που βρίσκεται πίσω από το κοντάκι κάνει σωστά την δουλειά του.
Τι αυλό έχει το όπλο σου;
 
Μην κοιτατε μονο την αποτυπωση στο χαρτι.....μην ξεχνατε την ατρακτο των σκαγιων.....πολυ λιγοτερα
σκαγια θα πανε στο θηραμα, Το ποσοστο συγκεντρωσης ειναι πολυ χαμηλο....παντα κατα την γνωμη μου.
 
τα σκαγια μπωρη να τρυπανε το χαρτονι στα 50 μετρα τι φασα ωμος.think..sarcastic..sarcastic. ο παραπανω φιλος που ερηξε στα 35 μετρα στον τοιχο τα σκαγια τουλαχιστων καρφωθηκανεεε στον σουβα,,παντως για μενα εαν δεν δης τα ποδια της φασας μην σηκωνης οπλο;)
 
ότι λέει ο Μύρος αυτό θα έγραφα αλλά με πρόλαβε

το τσοκ δουλεύει σαν ντεμί,,αν θες 50 μέτρα αγοράζεις άλλο τσοκ π.χ ένα kicks full 0.035 που θα σου βγει 9/10 στον αυλό σου και αν έχεις κάνει κώνο θα τουφεκάει σαν full καθαρό αλλιώς σε ένα Gemini XF που βγαίνει και αυτό ακριβώς 17.28 καθαρός άσσος και αν έχεις κάνει κώνο πας στο F σε 17.41
 
Last edited:
Μερικές χθεσινές στα 50 μετρα που κρίνονται ανεπαρκής!!! Με τον όρο 'ανεπαρκης' εννοώ πως πρέπει να συντελεσει και ο παράγοντας τύχη για να πάρεις το πουλί καθώς η κατανομή σε αυτά τα μέτρα είναι αρκετά φτωχή για σίγουρη καταβολή. Μέχρι τα 45 μετρα παντως (με τον συγκεκριμένο συνδυασμό τσοκ/φυσιγγιου) έχω 50-52% συγκέντρωσηView attachment 4906View attachment 4907 και το πουλί μπαίνει στον τουρβα στα σίγουρα αν αυτός που βρίσκεται πίσω από το κοντάκι κάνει σωστά την δουλειά του.
Εχω ακριβώς τον ιδιο συνδυασμό με beretta 391 και anaconda long 4909το χαρτί ειναι 70*90η ντουφεκια ειναι με ιδιογομωση με ΑΟ νο3 μια χαρά πιστεύω δουλεύει ο συνδυασμός απλά πρέπει να βρεις το κατάλληλο φυσίγγι!!
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top