Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Υπόψιν τα 28άρια επειδή προορίζονται για σκοπευτικά αθλήματα τα υλικά αλλά και το στήσιμο του φυσιγγίου είναι άριστα!
Πάντως εγώ προσωπικά από τα τρυγόνια με καύσωνα μέχρι τις τσαρτσάρες με αρκετούς βαθμούς κάτω από το 0,δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ!
Έλα να γινόμαστε πολλοί!!!!!!!!!!!!
 
καμία σχέση το Rio 32 με το Imperial 32 το γνήσιο Ισπανικό και όχι το ελληνικό ,το διευκρινίζω για να σιγουρευτείτε ότι ρίξατε το γνήσιο το οποίο είναι αυτό

View attachment 4732


και όχι αυτό

View attachment 4733
Μπορώ να πω ότι όντως τα Imperial τα Original είναι πολύ καλά σε 32γρ και 34γρ που έχω πάρει μέχρι στιγμής 2 250αδες από 7αρια 8αρια και 9αρια από Γκιουλεκα με το όλο πράσινο χαρτόκουτο μετά τα σταμάτησε και φέρνει τα Ελληνικά. Πολύ καλά δοκιμασμένα σε κοτσύφια και τρυγόνια ακόμα έχω και τα ευχαριστιέμαι.
 
Γιωργη επειδή σε ξέρω σέβομαι την άποψη σου,απλά εγώ έχω δει αλλά πράγματα....ξαναλέω όχι ότι δεν κάνουν τα 28αρια έχω ριξει αρκετά σε απογευματινά τσίχλας και στα μπασίματα μετά τις οκτώ αλλά έχω φαει και φόλες ειδικά σε πρωινά!Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτε αναξιόπιστα σκοπευτικα....
 
Να ρωτήσω κάτι απο περιέργεια ...
γιατι άραγε θεσμοθετήθηκε το όριο των 28 γρ στα σκοπευτικά φυσιγγια στους αγώνες sporting ?? Και 24 gr στα φυσιγγια skeet & trap ?
Εαν ειναι καλύτερη η γόμωση των 28γρ γιατι απαγορεύεται η χρήση μεγαλύτερων γομωσεων ? Μήπως γιατι π.χ. με 32γρ αποκτά πλεονέκτημα ο σκοπευτής ( σε πυκνότητα κατανομής , σε περισσότερες επιλογές τσοκ πχ ) και γι αυτό δεν επιτρέπεται ??
 
Παύλο τα express πως τα έχεις δει ? Αξίζουν ? Και αυτά εάν δεν κάνω λάθος Ισπανία έχουν μέσα
Τα ρίχνω αυτές τις μέρες Πέρι... Στην πολύ υγρασία που έχει τα δύο τελευταία πρωινά χάνουν λίγο, αίματα αρκετά κ παρόλο που οι τσίχλες παίρνουν σκάγια αργούν να σβήσουν... Όταν φύγει η υγρασία σκοτώνουν σε τρομερές αποστάσεις...
 
...
οι τσίχλες παίρνουν σκάγια αργούν να σβήσουν...
Παίρνοντας αφορμή το ποστ του Άρη, ένα από τα συμπεράσματα που προσωπικά βγάζω από τη συζήτηση είναι ότι τελικά είναι πολύ σχετικό να πούμε με πόσα σκάγια πέφτει η τσίχλα (και γενικά τα θηράματα) γιατί είναι διάφοροι οι παράγοντες που επηρεάζουν μια βολή...
 
Υπόψιν τα 28άρια επειδή προορίζονται για σκοπευτικά αθλήματα τα υλικά αλλά και το στήσιμο του φυσιγγίου είναι άριστα!
Πάντως εγώ προσωπικά από τα τρυγόνια με καύσωνα μέχρι τις τσαρτσάρες με αρκετούς βαθμούς κάτω από το 0,δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ!
Ποια ριχνεις σε 28γραμμαρια?
 
Να ρωτήσω κάτι απο περιέργεια ...
γιατι άραγε θεσμοθετήθηκε το όριο των 28 γρ στα σκοπευτικά φυσιγγια στους αγώνες sporting ?? Και 24 gr στα φυσιγγια skeet & trap ?
Εαν ειναι καλύτερη η γόμωση των 28γρ γιατι απαγορεύεται η χρήση μεγαλύτερων γομωσεων ? Μήπως γιατι π.χ. με 32γρ αποκτά πλεονέκτημα ο σκοπευτής ( σε πυκνότητα κατανομής , σε περισσότερες επιλογές τσοκ πχ ) και γι αυτό δεν επιτρέπεται ??
καλησπέρα, να ανατρέξεις στην Αγγλική εγκυκλοπαίδεια.
 
φυσικά και δεν σε δουλεύω, ούτε πλάκα σου κάνω. Η τετράγωνη γόμωση στο δωδεκάρι (cal12), είναι 28 γραμμάρια.
Καλησπέρα φίλε nikosd,

Αν μας παρέθετες έναν σύνδεσμο θα ήταν αρκετά βοηθητικό και χρήσιμο.

Φαίνεται πολυ ενδιαφέρον ερώτηση, για εμάς που δεν γνωρίζουμε τον λόγο.

Φιλικά πάντα!
 
Καλησπέρα φίλε nikosd,

Αν μας παρέθετες έναν σύνδεσμο θα ήταν αρκετά βοηθητικό και χρήσιμο.

Φαίνεται πολυ ενδιαφέρον ερώτηση, για εμάς που δεν γνωρίζουμε τον λόγο.

Φιλικά πάντα!
https://www.amazon.co.uk/Gun-Its-De...C0JW3M3TR3K&psc=1&refRID=NZFYVMYTEC0JW3M3TR3K,
αλλά μάλλον είναι υπερβολικό δες και το παρακάτωhttp://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki5.php
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top