Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν αφήνετε το κλειστρο να κλείσει απότομα που είναι και το φυσιολογικό δεν υπάρχει μπενελι κλικ,για όσους θέλουν να το κλείνουν αργά για οποιοδήποτε λόγο ας αλλάξουν όπλο καλύτερα γιατί θα τους φταίει το όπλο και θα το βγάζουν σκαρτο
 
Παρέα καλησπέρα διαβάζω και έχω ακούσει για Το Benelli κλικ από το 1994 πού έχω την s90 ,και μετά που πείρα την Becaccia δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ τέτοια θέμα κανένα από τα 2 όπλα ,το κλειστρο βέβαια το κλείνω πάντα με το κουμπί και όχι σιγά σιγά .
 
Τα περιστροφικα κλείστρα που πλέον τα έχουν εφαρμόσει όλες οι εταιρίες, φτιάχτηκαν έτσι ώστε να μην μπορεί το όπλο να πυροδοτήσει αν δεν μπει το φυσίγγι σωστά μέσα στην θαλαμη. Αποφεύγεται έτσι η εκπυρσοκροτηση εκτός θαλαμης, που έχει στραβώσει η τραυματισει σοβαρά πολύ κόσμο. Επιπλεον το περιστροφικο κλείστρο όταν κλειδωσει ανοίγει πάρα πολύ δύσκολα. Από 3 μέτρα αν θυμάμαι καλά, ρίχνει το όπλο πολύ γνωστή εταιρία κ δεν ανοίγει το κλείστρο
 
Τα περιστροφικα κλείστρα που πλέον τα έχουν εφαρμόσει όλες οι εταιρίες, φτιάχτηκαν έτσι ώστε να μην μπορεί το όπλο να πυροδοτήσει αν δεν μπει το φυσίγγι σωστά μέσα στην θαλαμη. Αποφεύγεται έτσι η εκπυρσοκροτηση εκτός θαλαμης, που έχει στραβώσει η τραυματισει σοβαρά πολύ κόσμο. Επιπλεον το περιστροφικο κλείστρο όταν κλειδωσει ανοίγει πάρα πολύ δύσκολα. Από 3 μέτρα αν θυμάμαι καλά, ρίχνει το όπλο πολύ γνωστή εταιρία κ δεν ανοίγει το κλείστρο
Όλα σωστά.... αλλά ανοίγει σχετικά εύκολα τουλάχιστον το δικό μου και ένα 2 φίλων που ξέρω
 
Benelli click!οκ
Browning click ...μάλλον είμαι ο μόνος που άκουσε!πριν 2 χρόνια κ πάνω που ζηγιασα την 2η τουφεκιά πάνω στην μπεκάτσα!κκκκλλλλλλικ !!!,,"τι κλικ το κέρατο μου,εγώ έχω Μπράουνινγκ"ελλειπής καθαρισμός...δεν κούμπωσε κ να το κλικ!
 
Benelli click!οκ
Browning click ...μάλλον είμαι ο μόνος που άκουσε!πριν 2 χρόνια κ πάνω που ζηγιασα την 2η τουφεκιά πάνω στην μπεκάτσα!κκκκλλλλλλικ !!!,,"τι κλικ το κέρατο μου,εγώ έχω Μπράουνινγκ"ελλειπής καθαρισμός...δεν κούμπωσε κ να το κλικ!
Περιστροφικο κλείστρο κλικ φίλε. Καλύτερα κλικ πάρα να σου σκάσει στα μούτρα το φυσίγγι την ώρα που κλείνεις το κλείστρο
 
Ξερεις Μυρο η κάποιος άλλος τι σημαίνει εκπυρσοκροτηση εκτός θαλαμης;;;;;;;αυτό εννοούσα όταν είχα γράψει για την κακή επίδραση που έχουν τα φόρουμ. Έγραψε κάποιος γνωστής κ αυτό μου κάνει πιο πολλή εντύπωση για το μπενελι κλικ, κ τα τα περιστροφικα κλείστρα. Φυσικά αυτός ξέρει τον λόγο αλλά χρόνια αναπαράγει το ίδιο έργο. Κ χρόνια φυσικά πολύ κόσμος το αναπαράγει κ αυτός. Τι είναι λοιπόν ρε μάγκες η εκπυρσοκροτηση εκτός θαλαμης;;;;
Μου συνέβη στον στρατό. Σε όπλο που βρίσκεται επάνω σε ΠΑΟ και που ρίχνει τροχιοδεικτικά για επισήμανση του στόχου , η 50αρα τροχιοδεικτική μπήκε στραβά στην θαλάμη και μπλόκαρε. Ο επικεφαλής ,κατά παράβαση των κανονισμών, κοιτούσε από την αριστερή πλευρά και με το δεξί χέρι κτυπούσε το κλείστρο για να σμπρώξει, την σφαίρα στην θαλάμη. !!! Η γωνιά του κλείστρου χτύπησε το καψίλιο και η σφαίρα εκπυρσοκρότησε εκτός θαλάμης. Ο επικεφαλής έχασε το μάτι του και μαζί με όλο το προσωπικό του στοιχείου, 3 άτομα, πέρασαν στρατοδικείο.

Παρά την τραγική κατάληξη της ιστορίας , θεωρώ ότι αν είχε ακολουθηθεί ο κανονισμός δεν θα υπήρχε τραυματισμός. Δυστυχώς ποιος δεν θα κοιτάξει το κλείστρο σε παρόμοια περίπτωση ; Η ασφάλεια παίδες εξαρτάται και χάνεται από την παραμικρή λεπτομέρεια. ΠΡΟΣΟΧΗ στην λεπτομέρεια κι ας το θεωρούμε υπερβολή.
Αν από ένα κλικ εξαρτάται η ασφάλεια και η μη εκπυρσοκρότηση εκτός θαλάμης ,καλώς υπάρχει αυτό το κλικ.
Κάτι ξέρουν αυτοί που το κατασκευάζουν.
Και για να πούμε και την καθαρή αλήθεια, μια που εδώ δεν είναι στρατός και κουμάντο κάνουν οι ασφαλιστικές εταιρείες, αν ένα δικαστήριο βγάλει απόφαση για ευθύνη μιας εταιρείας σε τραυματισμό, εξ αιτίας ενός κλικ, στο επόμενο μοντέλο αντί για ένα κλικ θα υπάρχουν δέκα.
 
Last edited:
Εγώ δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω γιατί άλλαξε το κλείδωμα η Benelli και το έκανε μπροστά; γιατί να κλειδώνει το κλείστρο μπροστά; Το τέρας αντοχής sl 80 που είναι 30+ χρονών όπλο και δουλεύει ακόμα άψογα τι σκατα είχε το κλείστρο που κλειδώνει στην βάση που είναι ενιαία με την κάννη και έπρεπε να το αλλάξουν;;; Ούτε κλακ ούτε κλικ έκανε ποτέ!
Ποια τα κατά αυτού του κλειδώματος;
Τι έχει μία es 100; Μόνο αξιοπιστία έχει...
Όλη η σειρά Beretta μέχρι και την 391 είναι χωρίς περιστροφική κεφαλή! Είχαν κάποιο πρόβλημα;;; η Franchi το ίδιο....

Όσο παλαιότερο τόσο καλύτερο!
Μόνο αυτό...
Το μόνο ψεγάδι στην SL80 ήταν ότι αραιά και που έσπαγε κανένα επικρουστήρα (ομολογουμένως μετά από χιλιάδες βολές). Φαντάζομαι ότι για αυτό έφταιγε το ότι ερχόταν σε επαφή με το κλειδί. Κατά τ'άλλα κι εγώ πιστεύω ότι μεταπήδησαν σε περιστροφικό κλείστρο για λόγους ασφάλειας.
 
Τώρα είδα το μυνημα Τζονυ. Υπέθεσα λάθος πως έχει
Καλημέρες!
Ναι δεν έχει...αλλά αν δεν κουμπώσει πλήρως ,μπαμ δεν κάνει!απέφευγα το λάδι στο σιδηρόδρομο της βάσης για καμιά 10αρια χρόνια...κ μετά από βροχή την πατησα
 
Πάντα θα θυμάμαι ένα φίλο που είχε πάει παλιά στο Αζερμπαϊτζάν για παπια, με δανεικό από εκεί όπλο. Ιταλικη εταιρία. Του έσκασε το φυσίγγι χωρίς να σφραγίσει το κλείστρο μου ελεγε. Παραλίγο να τον στραβώσει
 
Καλημέρα στην όμαδα.
Μετα απο πολύ κουβέντα για τα Benello-remi θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες απο τους κατέχοντες.
Προσπάθησα να διαβασω τις αρχικές σελήδες του thred αλλά ουτε εβγαλα ακρη ούτε φωτο υπάρχουν.
θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η πατεντα γίνεται σε όλα τα μοντέλα της εταιρίας (μονο Μ2 ή και SL80 ή SBE)
Διαβασα ότι καποιοι εχουν παρει κανη απο 870 και καποιοι απο 1100???(με τισ τρύπες τι γίνεται)
Εξακολουθεί να υπαρχει το προβλημα με την ανακρουση?
Κόστος μετατροπής περιπου
Ευχαριστώ πολύ.
 
Άλεξανδρε το είχα σκεφτεί και εγώ πριν χρόνια αλλά προτίμησα τελικά να πάρω νέο όπλο,η μετατροπή θα στοιχίσει €250 δαχτυλίδι ουρά benelli + η κάννη από 870 αν είναι καινούργια στα €350 ( δεν ξέρω αν θα βρεις μεταχειρη ) + την δουλειά του μάστορα που θα είναι αρκετή σε χρηματικό και πρέπει να βρεις και τον κατάλληλο μη σου μείνει στο χέρι ή μη σου φύγει κανένα χέρι μάτι στην καλύτερη

ξανασκέψου το !
 
Άλεξανδρε το είχα σκεφτεί και εγώ πριν χρόνια αλλά προτίμησα τελικά να πάρω νέο όπλο,η μετατροπή θα στοιχίσει €250 δαχτυλίδι ουρά benelli + η κάννη από 870 αν είναι καινούργια στα €350 ( δεν ξέρω αν θα βρεις μεταχειρη ) + την δουλειά του μάστορα που θα είναι αρκετή σε χρηματικό και πρέπει να βρεις και τον κατάλληλο μη σου μείνει στο χέρι ή μη σου φύγει κανένα χέρι μάτι στην καλύτερη

ξανασκέψου το !
Παύλο από fabarm ταιριάζει γιατί έχει για εμένα από τις καλύτερες κάννες...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top