Φερ' το στα μέτρα σου...

Η ένα comfort κοντάκι???!!!
Που έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις και την ράχη που έχει 3 διαφορετικά υψη και όχι μόνο το πέλμα
Εσύ που ψιλοντουφεκαει το οπλο σου δωκιμασες τις χαμηλωτερες κλισεις? Και εκτός των άλλων κάνε αυτο που λέει ο Δημητρης γτ άμα αρχισεις να αλαζεις κλίσεις μια φορά μετά σε κάθε αστοχια το κατσαβιδι και και το δεκατριαρι καρυδακι θα πιάνεις πανε σε κάνα σκοπευτη έχετε πολλους εκεί στην καβάλα να σου πει καπια πραγματα γτ οι κλίσεις το μονο που κάνουν είναι να αλλάζουν γωνία στο κοντάκι και τπτ άλλο υπαρχουν κι αλλά σειμεια που πρεπει να δεις
 
Καλησπέρα ομάδα. Το κοντάκι σε δικανο γυρνάει εύκολα? Θέλω να δώσω cast off. Υπάρχει κίνδυνος ζημιάς?
Πρεπει να σε δει ένας έμπειρος. Πως επωμιζεις τι θέλεις κπλ κλπ. Το κοντάκι παίρνει παρέκκλιση με 3 τρόπους. Θα σε δει λοιπόν ο καρδιοχειρουργος κ θα αποφασίσει ποια τεχνικη θα εφαρμόσει. Κ οι 3 τεχνικές έχουν εφαρμοστεί σε πλήθος εφαρμογών με μηδενικό δείκτη ζημιών
 
ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΕΙΤΕ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ??

Με αφορμή πολλά ερωτήματα που λαμβάνω στο messenger, σχετικά με τα όπλα και τα αποτελέσματα σκόπευσης, σκέφτηκα να βάλω ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ μια ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ εξέτασης των θεμάτων.

- ΑΞΙΩΜΑ - 1 : Εμείς δεν φταίμε, τα ξέρουμε όλα και τα κάνουμε σωστά. Κάτι άλλο φταίει !!!

- ΑΞΙΩΜΑ - 2 : Το ψάξιμο γίνεται από πίσω προς τα εμπρός, σύμφωνα με τη κατεύθυνση της βολής.

ΒΗΜΑ 1ο: Τέστ Churchill
Ο σκοπός του τέστ είναι να διαπιστώσει κατά πόσο επωμίζοντας το όπλο μας, αυτό καταδεικνύει εκεί που κοιτάνε τα μάτια μας. Επίσης μας δείχνει αν επωμίζουμε με τον ίδιο τρόπο (στο ίδιο ύψος) κάθε φορά. Το μυστικό στο τέστ είναι απλό: Κάθε επώμιση και βολή, κάθε βολή κατέβασμα το όπλο, ξανά επώμιση και βολή. Όλες οι βολές μπηχτές, ούτε χρόνος για ρίγα, ούτε για σκόπευση. Στις εικόνες βλέπουμε κάποια αποτελέσματα από τεστ Churchill που επίσης μπορούν να γίνουν πιο οργανωμένα στα σκοπευτήρια (πίνακες) και να λάβουμε μια φωτογραφία για ανάλυση.

ΒΗΜΑ 2ο: Ανάλυση Τέστ

Η ανάλυση του τεστ θέλει εμπειρία και κάποιον να μας βοηθήσει. Κάθε απόκλιση (πάνω/κάτω/δεξιά/αριστερά) μήκους 1 ίντσας (2.54 cm) ισοδυναμεί με αντίθετη κλίση κοντακίου κατά 1/16 της ίντσας (δηλαδή 1.5 χιλιοστό). Φυσικά εφαρμόζοντας τις διορθώσεις, θα ξανακάνουμε τέστ Churchill για να πιστοποιήσουμε πως θεραπεύτηκαν οι αποκλίσεις

Αν κατά τις επωμίσεις το κοντάκι σκαλώνει συχνά στην ωμοπλάτη μας, ενδέχεται να είναι μακρύ σε μήκος. Αν καμπουριάζουμε και σκύβουμε τον σβέρκο μας για να βρούμε ευθείες, ίσως να είναι κοντό.

Το μήκος του κοντακίου είναι η γραμμή 2 στην εικόνα, δηλαδή η ευθεία από την σκανδάλη μέχρι το μέσον του πέλματος. Ένα κοντάκι 36.5 εκατ - ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ - είναι καλό για έναν χρήστη ύψους 1.75 μέτρα. Για κάθε 10 εκατ διαφοράς ύψους από το 1.75, προσθέτουμε 1.5 εκατ στους ψηλότερους και αφαιρούμε 1 εκατ. στους κοντύτερους.

Επειδή όμως κάθε σωματότυπος είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ, έτσι και το μήκος που θα ταιριάξει στον καθένα μας είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ. Μια φωτογραφία πλαϊνή και μια από μπροστά (ΑΔΕΙΟ ΟΠΛΟ) θα μας δείξει αρκετές "ομορφιές"....

ΒΗΜΑ 3ο: Προσαρμογή Κοντακίου

Παίρνουμε λοιπόν τα χαρτιά παραμάσχαλα και είτε πάμε σε προσαρμοστή κοντακίων, είτε στον οπλουργό που θα εμπιστευτούμε, είτε προσπαθούμε μόνοι μας με τις φλάντζες και με πατέντες. Σε κάθε περίπτωση: ΑΝ ΤΟ ΟΠΛΟ ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙ 60% ΑΝΩ - 40% ΚΑΤΩ, είτε 50-50, τότε θέλει σετάρισμα πάνω μας. Είναι όπως το κουστούμι που ράβουμε σε ράφτη, ή το ρούχο που το κοιτάμε σε καθρέπτες. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟΙ οι περισσότεροι, ούτε τα ρούχα μας κοιτάμε και γι' αυτό: ΑΛΛΟΥ βαρούν τα όπλα μας και ΑΛΛΟΥ κοιτάν τα μάτια.

Έστω λοιπόν ότι έχουμε εκτελέσει τεστ Churchill, πήραμε παραμάσχαλα τα αποτελέσματα και πήγαμε σε προσαρμοστή κοντακίων (κοντακά) που μας διόρθωσε το κοντάκι στα μέτρα μας. Επαναλαμβάνουμε το τεστ Churchill, πετυχαίνοντας το ιδανικό 55% άνω και 45% κάτω. Επίσης έχουμε σετάρει και το πέλμα, ώστε αυτό να ακουμπά σε όλο το μήκος του στην ωμοπλάτη μας.

Για το πέλμα είναι σημαντικό να έχουμε φαρδιά επαφή με την ωμοπλάτη μας, δηλαδή να πατάει ολόκληρο και να "κουμπώνει" σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια. Κάποτε και στο μπάσκετ, όλο το βάρος των παπουτσιών έπεφτε στη προστασία του αστράγαλου. Σταδιακά κατάλαβαν ότι ήταν απείρως προτιμότερο να δώσουν βαρύτητα στο πέλμα, αυξάνοντας την επιφάνειά του και παρέχοντας αρκετή προστασία στους κραδασμούς με αερόσολες, gel, ειδικό αφρό, κλπ. Τα μποτάκια έγιναν ημίψηλα και κοντά.... ΚΑΠΟΤΕ θα τα δούμε αυτά και στα πέλματα των όπλων μας [ ρίχνω ιδέες
1f642.png
:) ]

Βήμα 4ο: Τώρα λοιπόν ήρθε η ώρα των φυσιγγίων

Πρώτο μέλημα να βρούμε ένα βύσμα (συγκεντρωτήρας/τάπα) που να ταιριάζει με τον αυλό μας. "Σφάζουμε" ορισμένα φυσίγγια και με τη βέργα καθαρισμού, ολισθαίνουμε τους συγκεντρωτήρες σε όλο το μήκος της κάννης εσωτερικά, κατά την δνση της βολής.

Σταματάμε αρχικά στον κώνο. Ρίχνουμε λίγο νερό. Περνάει μπροστά; Χμμμ ίσως στη βολή να μην διασταλλεί αρκετά και αντί νερό να έχουμε τα αέρια διαφεύγοντα. Θα δείξει ...

Συνεχίζουμε και σταματάμε στον αυλό. Πάλι νερό. Φεύγει καθόλου προς τα εμπρός; Αν ΝΑΙ, οι πιθανότητες είναι υψηλές να φεύγουν και αέρια.

Το ίδιο κάνουμε και στο ύψος του τσοκαρίσματος, αλλάζοντας τσοκάκια των 5-3-1 άστρων και ελέγχουμε.

Δεύτερο μέλημα: Κάνουμε το ίδιο ξανά με το βύσμα, ελέγχοντας τώρα τη δύναμη που απαιτείται για να υπερνικήσουμε τις τριβές και να το προωθήσουμε προς το στόμιο της κάννης. Αυτό είναι φρόνιμο να γίνει για τα βύσματα που μας έχουν ήδη εξασφαλίσει στεγανότητα σε αυλό 100% και στο μεγαλύτερο ποσοστό στον κώνο.

Υπερβολικές τριβές (αυξημένη αντίσταση) σημαίνει απώλειες προωθητικής δύναμης και υστέρηση αρχικής ταχύτητας, σε συνδυασμό με καταπόνηση σκαγιών και αποδιαμόρφωσή τους πριν την έξοδό τους από την κάννη, δηλαδή θα έχουμε ασθενέστερη τουφεκιά και διασπαρμένη κατανομή.

Τα βύσματα διαστέλλονται την ώρα της βολής προκειμένου να πετύχουν ικανοποιητική έμφραξη, αλλά πόσο διαστέλλονται ??? Οπότε μια βυσμάτωση που ωθείται με μικρή προσπάθεια και πετυχαίνει αποδοτική έμφραξη είναι το ζητούμενο. Όσοι βαριούνται να καθαρίσουν τα όπλα τους μετά από κάθε χρήση, να θυμούνται πως η λείανση εσωτερικά δεν είναι ιδανική ...

Τρίτο μέλημα: Έλεγχος σκαγιών. Ελέγχουμε σφαιρικότητα, σκληρότητα, βάρος ανά 10αδα/20αδα, ώστε να εξετάσουμε αν είναι της αυτής διαμέτρου, αλλά και αναλόγου βάρους συγκριτικά (Μην εκπλαγεί κάποιος αν 20 σκάγια 6αρια είναι ελαφρύτερα/βαρύτερα από έτερα 20 σκάγια 6αρια άλλης μάρκας φυσιγγίου).

Τα σχετικά μαλακά σκάγια που θα βγουν από την κάννη ΑΘΙΚΤΑ, θα είναι και τα φονικότερα, διότι θα αποδιαμορφωθούν στην πρόσκρουση με το θήραμα, προκαλώντας ισχυρό τραυματικό σοκ.

Τα σχετικά σκληρά σκάγια θα βγουν λιγότερο καταπονημένα από τα αντίστοιχα μαλακότερα και θα είναι αυτά που θα επιφέρουν υψηλότερη διάτρηση και καλύτερες κατανομές, έχοντας τηρήσει ελάχιστα υψηλότερη ενέργεια. Αν η τύχη το φέρει να κτυπήσουν μόνο μαλακά μόρια θηράματος και πετύχουν διαμπερές τραύμα, ίσως το θήραμα να διανύσει απόσταση πριν καταβληθεί. Αν όμως πέσουν σε καίριο σημείο και σε σκελετό (κόκκαλο) θα πετύχουν και μεταφορά ενέργειας και σίγουρα θα προκαλέσουν μεγαλύτερη βλάβη (κοινώς φαναρτζοδουλειά) στο θήραμα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Τα βαρύτερα σκληρότερα σκάγια θα πάνε με μεγαλύτερη ενέργεια μακρύτερα και η ωφέλιμη απόσταση θα αυξάνεται με το μέγεθος του σκαγιού.

Πυρίτιδα - καψύλιο Ότι αφήνει βρώμα και άκαυτα σωματίδια μετά τη βολή, σημαίνει ότι δεν καίγεται καλά. Άρα θέλουμε ισχυρότερο καψύλιο είτε πιο ευαίσθητη πυρίτιδα. Ότι μας κλωτσάει στην ωμοπλάτη, σημαίνει πως είναι ισχυρότερο από ότι χρειαζόμαστε και έτσι μας χαλάει η διάθεση, η ηρεμία της σκόπευσης (κατάδειξης), η χαλαρότητα στα swing, το μυαλό πάει στην ανάκρουση και η τουφεκιά στον γάμο του συμπαθούς Καραγκιόζη (συνήθως μένουμε 1-2 μέτρα πίσω). Αν λοιπόν συλλάβουμε τον εαυτό μας σε σκόπευση να σκέπτεται την ανάκρουση - ιδιαίτερα μετά την 1η τουφεκιά και πριν τις επόμενες - τότε ΑΣΚΟΠΩΣ ρίχνουμε ισχυρότερες γομώσεις από ότι χρειαζόμαστε.

Για την χώρα μας, μικρά πτερωτά μέχρι 30γρ σκάγια, μεσαία μέχρι 34γρ και μεγάλα πτερωτά μαζί και λαγός μέχρι 40γρ. Τα ελαφρά όπλα προτιμούν χαμηλότερο βάρος σκαγιών, τα βαριά όπλα κατά βούληση χρήστη. Οι στενοί αυλοί προτιμούν χαμηλότερο βάρος σκαγιών, οι διευρυμένοι αυλοί κατά βούληση χρήστη.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ μετά την επίλυση αποριών .....
 

Attachments

  • shotgun-gun-fit-measurements.jpg
    shotgun-gun-fit-measurements.jpg
    294,2 KB · Προβολές: 36
  • hqdefault (2017_03_14 01_29_08 UTC).jpg
    hqdefault (2017_03_14 01_29_08 UTC).jpg
    11,1 KB · Προβολές: 35
  • 69827323_460952894458161_7702687721235415040_n.jpg
    69827323_460952894458161_7702687721235415040_n.jpg
    120,1 KB · Προβολές: 35
  • 28383141_10212113693373868_1984056382_n.jpg
    28383141_10212113693373868_1984056382_n.jpg
    62,3 KB · Προβολές: 32
  • diana_wad.png
    diana_wad.png
    56,9 KB · Προβολές: 33
Και για ξελαμπικάρισμα από το σεντόνι :)
 

Attachments

  • Test Churchill.jpg
    Test Churchill.jpg
    176,6 KB · Προβολές: 55
  • 45997385_489431984900302_1873039339479367680_n.jpg
    45997385_489431984900302_1873039339479367680_n.jpg
    59,8 KB · Προβολές: 54
  • 45798273_489429104900590_1390775573688614912_n.jpg
    45798273_489429104900590_1390775573688614912_n.jpg
    58,5 KB · Προβολές: 45
  • 45794029_489427878234046_7935263511733600256_n.jpg
    45794029_489427878234046_7935263511733600256_n.jpg
    58,1 KB · Προβολές: 42
Καλησπερα σε ολους,στο τελευταιο κυνηγι ηταν μαζι ενας φιλος που πρωτη φορα κυνηγησαμε μαζι κ ειχε μια benelli sl 80,επωμιζοντας λοιπον το οπλο του παρατηρησα οτι μου καθετε πολυ καλυτερα απο το δικο μου το fabarm.Τι προτεινετε να κανω,να παω σε οπλουργο με τα μετρα του κοντακιου να μου το φερει σ αυτα τα μετρα η να παω με το fabarm κ να μου πει αυτος;;
 
Καλησπερα σε ολους,στο τελευταιο κυνηγι ηταν μαζι ενας φιλος που πρωτη φορα κυνηγησαμε μαζι κ ειχε μια benelli sl 80,επωμιζοντας λοιπον το οπλο του παρατηρησα οτι μου καθετε πολυ καλυτερα απο το δικο μου το fabarm.Τι προτεινετε να κανω,να παω σε οπλουργο με τα μετρα του κοντακιου να μου το φερει σ αυτα τα μετρα η να παω με το fabarm κ να μου πει αυτος;;
Κάνε ένα τεστ Churchill (ή και περισσότερα) και στη συνέχεια πήγαινε με τα αποτελέσματα και το όπλο σου σε κάποιον ειδικό (οπλουργό/κοντακά) για να στο σετάρει. Μετά τις διορθώσεις, ξανά τεστ Churchill και αν δεν ήρθε στα μέτρα σου, πάλι πίσω στον ειδικό.
 
Καλησπερα σε ολους,στο τελευταιο κυνηγι ηταν μαζι ενας φιλος που πρωτη φορα κυνηγησαμε μαζι κ ειχε μια benelli sl 80,επωμιζοντας λοιπον το οπλο του παρατηρησα οτι μου καθετε πολυ καλυτερα απο το δικο μου το fabarm.Τι προτεινετε να κανω,να παω σε οπλουργο με τα μετρα του κοντακιου να μου το φερει σ αυτα τα μετρα η να παω με το fabarm κ να μου πει αυτος;;
Κάνε ένα τεστ Churchill (ή και περισσότερα) και στη συνέχεια πήγαινε με τα αποτελέσματα και το όπλο σου σε κάποιον ειδικό (οπλουργό/κοντακά) για να στο σετάρει. Μετά τις διορθώσεις, ξανά τεστ Churchill και αν δεν ήρθε
Καλησπερα σε ολους,στο τελευταιο κυνηγι ηταν μαζι ενας φιλος που πρωτη φορα κυνηγησαμε μαζι κ ειχε μια benelli sl 80,επωμιζοντας λοιπον το οπλο του παρατηρησα οτι μου καθετε πολυ καλυτερα απο το δικο μου το fabarm.Τι προτεινετε να κανω,να παω σε οπλουργο με τα μετρα του κοντακιου να μου το φερει σ αυτα τα μετρα η να παω με το fabarm κ να μου πει αυτος;;
Μια παλιά αγγλική παροιμία λέει ότι το κοντάκι που είναι στα μέτρα σου και δεν μπορείς να το αποκτήσεις, το κλέβεις... Φυσικά δεν ισχύει για τη περίπτωση της Benelli SL 80 που θεωρείς ότι σου κάθεται καλύτερα :) Το καλύτερο δώρο για έναν κυνηγό, είναι να του σετάρεις το όπλο πάνω του.
 
Κάνε ένα τεστ Churchill (ή και περισσότερα) και στη συνέχεια πήγαινε με τα αποτελέσματα και το όπλο σου σε κάποιον ειδικό (οπλουργό/κοντακά) για να στο σετάρει. Μετά τις διορθώσεις, ξανά τεστ Churchill και αν δεν ήρθε

Μια παλιά αγγλική παροιμία λέει ότι το κοντάκι που είναι στα μέτρα σου και δεν μπορείς να το αποκτήσεις, το κλέβεις... Φυσικά δεν ισχύει για τη περίπτωση της Benelli SL 80 που θεωρείς ότι σου κάθεται καλύτερα :) Το καλύτερο δώρο για έναν κυνηγό, είναι να του σετάρεις το όπλο πάνω του.
Καπου ειχα διαβασει για το test churcill αλλα δεν το θυμαμαι,μηπως εχεις καποιο συνδεσμο;;;
 
Παιδιά γν φέρω το κοντάκι στα μέτρα Μ ξέρετε περίπου τι μπάτζετ χρειάζεται;;είναι σίγουρα 2ποντους πιο κοντό αλλά μπορεί να θέλει κ δουλειά στο πιτσ κλπ;;ξέρει κανείς να μας πει;
 
Παιδιά γν φέρω το κοντάκι στα μέτρα Μ ξέρετε περίπου τι μπάτζετ χρειάζεται;;είναι σίγουρα 2ποντους πιο κοντό αλλά μπορεί να θέλει κ δουλειά στο πιτσ κλπ;;ξέρει κανείς να μας πει;
Φίλε πριν ακουμπήσεις κοντάκι πρεπει να έχεις γνώση το τι ακριβώς θέλεις από το κοντάκι. Άλλο το κοντάκι για φερμα άλλο για γουρούνι, άλλο για πάπια, άλλο για καλοκαίρι, άλλο για χειμώνα κλπ κλπ κλπ. Πάνω από όλα πρέπει τουλάχιστον στις 10 επωμισεις να κάνεις 8 ίδιες. Πράγμα αδύνατο για έναν κυνηγο. Μην με παρεξηγήσεις την ωμή αλήθεια γράφω. Πρεπει να σε δει κάποιος έμπειρος πριν κάνεις οτιδήποτε
 
Back
Top