Φυσιγγιοθήκες, πουλιάστρες, θήκες όπλων αξεσουάρ.

Θέλω να σας δείξω την καταπληκτική δουλειά του φίλου μου και συγκυνηγού Μιχάλη (δεν είναι στο φόρουμ). Τώρα τα τελευταία κανα δυό χρόνια ασχολείται με δερμάτινα και φτιάχνει από ζώνες, θήκες για σουγιάδες και μαχαίρια, φυσιγγιοθήκες, τσάντες για το σκοπευτήριο, μέχρι και θήκες για όπλα (πόδι αρνιού κ.α.). όπως καταλαβαίνετε μου έχει φτιάξει πολλά, και θα ξεκινήσω με μία φυσιγγιοθήκη ειδική παραγγελία με 35 (!) θέσεις γιατί οι άλλες ζώνες που είχα, είχαν πολύ μήκος ανεκμετάλλευτο (παρακαλώ δεν θέλω μειδιάματα.big smile. γιατί έτσι μου φτάνει ένα επίπεδο, εκεί που άλλοι πάνε σε διώροφο.sarcastic.)





View attachment 3178




View attachment 3179

Το ράψιμο είναι όλο στο χέρι, χωρίς μηχανή, και επένδυση μέσα με δέρμα σουέντ.

View attachment 3180

και φυσικά, με πλήρη διακόσμηση...

Θα επανέλθω και με άλλες δημιουργίες του.......
Γιώργο έχω μόνο μία φωτό πρόχειρη, αυτή με το δικαννάκι που το έκανες κουκλί, αλλά υπόσχομαι να ανεβάσω αργότερα κι άλλες.
Αυτή λοιπόν είναι η θήκη τύπου 'πόδι αρνιού' (Leg o' lamb ή Leg o' Mutton) για σπαστά δίκαννα που μου έφτιαξε ο Μιχάλης.
Νομίζω ότι δεν έχετε αντίρρηση ότι πρόκειται για καλλιτέχνη.....

View attachment 3183
Συγχαρητήρια στον φίλο σου! .shake hands.
 
Παντελή ο φίλος σου είναι καλλιτέχνης! Αλήθεια, η επένδυση εσωτερικά της θήκης από τι υλικό είναι;
Βασίλη είναι δέρμα σουέντ, αυτό που λέμε καστόρι. Είναι μαλακό και στέκεται καλύτερα η ζώνη, δεν γλιστράει-
:oops: Λάθος απάντηση!
Σου απάντησα για τη ζώνη, σόρυ.
Για τη θήκη με πιάνεις λίγο αδιάβαστο, νομίζω ότι είναι κάποιο συνθετικό υλικό, σαν απομίμηση μαλλιού. Αλλά θα τον ρωτήσω...
 
Βασίλη είναι δέρμα σουέντ, αυτό που λέμε καστόρι. Είναι μαλακό και στέκεται καλύτερα η ζώνη, δεν γλιστράει-
:oops: Λάθος απάντηση!
Σου απάντησα για τη ζώνη, σόρυ.
Για τη θήκη με πιάνεις λίγο αδιάβαστο, νομίζω ότι είναι κάποιο συνθετικό υλικό, σαν απομίμηση μαλλιού. Αλλά θα τον ρωτήσω...
Ποπο ρε φιλέ αυτά δεν πληρωνοντε αψογος σηγουρα τον ζηλευουν και οι καλύτεροι μαστοροι
 
Ποπο ρε φιλέ αυτά δεν πληρωνοντε αψογος σηγουρα τον ζηλευουν και οι καλύτεροι μαστοροι
Ναι, έτσι είναι πράγματι, να σκεφτείς ότι, επειδή δεν είναι εμπορική παραγωγή με παράλληλες διαδικασίες, και είναι όλο στο χέρι, χρειάζεται μια βδομάδα για μία θήκη!
Άσε που τώρα που ξεκίνησε το κυνήγι δεν έχει και πολύ χρόνο να ασχοληθεί :)
Παντελή ο φίλος σου είναι καλλιτέχνης! Αλήθεια, η επένδυση εσωτερικά της θήκης από τι υλικό είναι;
Η επένδυση τελικά είναι ανάμικτο μαλλί με συνθετικό και είναι το υλικό που χρησιμοποιούν για επένδυση στα μπουφάν κλπ.
 
...και επειδή βλέπω ότι σας αρέσει η δουλειά του, αυτή είναι μία τσάντα που μου έφτιαξε για το σκοπευτήριο,


View attachment 3461


Παίρνει έξι κουτιά φυσίγγια...
View attachment 3462

Ή τέσσερα κουτιά και τις ωτοασπιδες κλπ...

View attachment 3463
Τι να πω ρε φίλε.....Τι να πω......RESPECT.
Έργο....
 
Καλησπέρα στην παρέα... Θελω να καταργήσω την φυσιγγιοθήκη γιατι παρότι δεν χρησιμοποιώ αορτήρα, γρατζουνώ το οπλο πάνω στα φυσίγγια, ειδικά την ψάθα της παπιας οταν εχω χαμηλά το οπλο. Το γιλεκο δεν με βολευει, σκέφτομαι κατι σαν ζώνη με τσέπες σκοπευτηρίου ή εξαρτηση στρατού με χαμηλές τσεπες αλλα να μην ενοχλουν στο περπατητό. Χρησιμποιεί κάποιος κάτι παρόμοιο; Καμμια ιδεα ή φωτο για πατέντα;
 
Καλησπέρα στην παρέα... Θελω να καταργήσω την φυσιγγιοθήκη γιατι παρότι δεν χρησιμοποιώ αορτήρα, γρατζουνώ το οπλο πάνω στα φυσίγγια, ειδικά την ψάθα της παπιας οταν εχω χαμηλά το οπλο. Το γιλεκο δεν με βολευει, σκέφτομαι κατι σαν ζώνη με τσέπες σκοπευτηρίου ή εξαρτηση στρατού με χαμηλές τσεπες αλλα να μην ενοχλουν στο περπατητό. Χρησιμποιεί κάποιος κάτι παρόμοιο; Καμμια ιδεα ή φωτο για πατέντα;
Καλησπερα,ριξε μια ματια στις αγγελιες,ισως σου κανουν αυτα που εβαλα για πουλημα!
 
Back
Top