Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν συμμερίζομαι καμία άποψη απλά σου λέω τι είναι αν και ξέρεις..το κλείστρο αν το αφήσεις σιγά σιγά δεν θα γυρίσει μέχρι τέρμα με αποτέλεσμα να μην πυροδοτήσει όταν τραβήξεις την σκανδάλη.
...και εκεί που περιμένεις να ρίξεις και να δεις το πουλί πατσαβούρι, ακούς μόνο ένα "κλικ".hair.
Το έχω πάθει 2-3 φορές όταν αλλάζω φυσίγγι στη θαλάμη και δεν αφήνω το κλείστρο να πέσει με δύναμη για να μην κάνει θόρυβο ...
 
Δεν συμμερίζομαι καμία άποψη απλά σου λέω τι είναι αν και ξέρεις..το κλείστρο αν το αφήσεις σιγά σιγά δεν θα γυρίσει μέχρι τέρμα με αποτέλεσμα να μην πυροδοτήσει όταν τραβήξεις την σκανδάλη.
Δηλαδή Βασίλη το όπλο φταιει κ δεν κολλάω στην εταιρία, η ο τελείως λάθος τρόπος χρήσης του χειριστή;;;
 
Δεν συμμερίζομαι καμία άποψη απλά σου λέω τι είναι αν και ξέρεις..το κλείστρο αν το αφήσεις σιγά σιγά δεν θα γυρίσει μέχρι τέρμα με αποτέλεσμα να μην πυροδοτήσει όταν τραβήξεις την σκανδάλη.
Διαφωνώ εγώ... Αυτό ναι μεν κάνει κλικ αλλά δεν φταίει η benelli φταίει ο χρήστης που φοβάται να το κλείσει με την απαραίτητη δύναμη... Benelli κλικ είναι για μένα όταν μετά τον πυροβολισμό κ ενώ θεωρητικά υπάρχει η απαραίτητη ενέργεια δεν κλειδώσει σωστά το κλείστρο με αποτέλεσμα να μην πυροδοτηθεί το φυσίγγι στο επόμενο πάτημα της σκανδάλης... Ακούς αυτό το κλικ...
Προσωπικά το έχω βιώσει μια φορά όταν άλλαξα προληπτικά επαναστατικό ελατήριο... Δεν το έκανε από την αρχή, το έκανε αφού έριξε καμία 20αρια κουτιά φύσιγγια κ έπιασε βρωμιά... Άλλαξα ελατήριο κ δεν το επόμενο προφανώς είχε τη σωστή δύναμη...
 
Δηλαδή Βασίλη το όπλο φταιει κ δεν κολλάω στην εταιρία, η ο τελείως λάθος τρόπος χρήσης του χειριστή;;;
Κοίταξε να δεις, σε άλλο όπλο αυτό δεν γίνεται. Αν ο χειριστής αφήνει το κλείστρο χωρίς να το καθυστερεί τότε δεν πρόκειται να γίνει αυτό. Στην απάντηση σου δεν μπορώ να διαλέξω. Θα έλεγα και τα δύο ή κανένα από τα δύο.
 
Δηλαδή Βασίλη το όπλο φταιει κ δεν κολλάω στην εταιρία, η ο τελείως λάθος τρόπος χρήσης του χειριστή;;;
Φυσικά και φταίει ο χρήστης και όχι το όπλο!!!
Κάθε εργαλείο έχει και τις ιδιοτροπίες του, όταν τις σέβεσαι δεν έχεις πρόβλημα
 
Διαφωνώ εγώ... Αυτό ναι μεν κάνει κλικ αλλά δεν φταίει η benelli φταίει ο χρήστης που φοβάται να το κλείσει με την απαραίτητη δύναμη... Benelli κλικ είναι για μένα όταν μετά τον πυροβολισμό κ ενώ θεωρητικά υπάρχει η απαραίτητη ενέργεια δεν κλειδώσει σωστά το κλείστρο με αποτέλεσμα να μην πυροδοτηθεί το φυσίγγι στο επόμενο πάτημα της σκανδάλης... Ακούς αυτό το κλικ...
Προσωπικά το έχω βιώσει μια φορά όταν άλλαξα προληπτικά επαναστατικό ελατήριο... Δεν το έκανε από την αρχή, το έκανε αφού έριξε καμία 20αρια κουτιά φύσιγγια κ έπιασε βρωμιά... Άλλαξα ελατήριο κ δεν το επόμενο προφανώς είχε τη σωστή δύναμη...
Εγώ αυτό πρώτη φορά το ακούω από εσένα Άρι. Να πατάς μόνο το κουμπί να κλείσει το κλείστρο και να μην κλείνει δηλαδή. Πράγμα που σημαίνει ότι φταίει το όπλο ξεκάθαρα.
 
Όταν το εγχειρίδιο χρήσης αναφέρει ρητα, ότι το όπλο οπλιζει βάζοντας φυσίγγι κ πατώντας το κουμπί του αναστολέα, κ εσύ φίλε αντίθετα πας το κλείστρο μαλακα κ δεν κλειδώνει η περιστροφική κεφαλή, φταίει το όπλο;;;
 
Το μόνο περιστατικό με αυτό που έχω πάθει είναι να πηδήξεις από ύψος σε βουνό και κατά την προσγείωση να ξεκουμπωσει το κλείστρο.. από τότε σε κάθε σαλτο το έλεγχο.. τα αλλά περί σιγά σιγά και μαλακά τα θεωρώ λάθος χρήση...
 
Όταν το εγχειρίδιο χρήσης αναφέρει ρητα, ότι το όπλο οπλιζει βάζοντας φυσίγγι κ πατώντας το κουμπί του αναστολέα, κ εσύ φίλε αντίθετα πας το κλείστρο μαλακα κ δεν κλειδώνει η περιστροφική κεφαλή, φταίει το όπλο;;;
Έτσι όπως το θέτεις όχι δεν φταίει το όπλο.
 
Δηλαδή Βασίλη το όπλο φταιει κ δεν κολλάω στην εταιρία, η ο τελείως λάθος τρόπος χρήσης του χειριστή;;;
Ο χρήστης !!
Και τώρα μετά από κάποια
Το μόνο περιστατικό με αυτό που έχω πάθει είναι να πηδήξεις από ύψος σε βουνό και κατά την προσγείωση να ξεκουμπωσει το κλείστρο.. από τότε σε κάθε σαλτο το έλεγχο.. τα αλλά περί σιγά σιγά και μαλακά τα θεωρώ λάθος χ
Το μόνο περιστατικό με αυτό που έχω πάθει είναι να πηδήξεις από ύψος σε βουνό και κατά την προσγείωση να ξεκουμπωσει το κλείστρο.. από τότε σε κάθε σαλτο το έλεγχο.. τα αλλά περί σιγά σιγά και μαλακά τα θεωρώ λάθος χρήση...
Το όπλο το έχεις στα χέρια σου η το έχεις στον ώμο σου κρεμασμένο??
 
Ένα αλματακι να κάνεις μπορεί να άνοιξει. Εκεί είναι το ελάττωμα σαν κατασκευή. Για αυτό και το διόρθωσε η μπενελι στα τελευταία μοντέλα

Όταν δεν το αφήσεις να πέσει δυνατα είναι χαζομάρα του χρήστη αυτονόητο.

Μου έχει γίνει συνήθειο και το σπρώχνω κάθε λίγο οπότε δεν μου έχει συμβεί ποτέ.
 
Ένα αλματακι να κάνεις μπορεί να άνοιξει. Εκεί είναι το ελάττωμα σαν κατασκευή. Για αυτό και το διόρθωσε η μπενελι στα τελευταία μοντέλα

Όταν δεν το αφήσεις να πέσει δυνατα είναι χαζομάρα του χρήστη αυτονόητο.

Μου έχει γίνει συνήθειο και το σπρώχνω κάθε λίγο οπότε δεν μου έχει συμβεί ποτέ.
Όταν είναι καινούργιο το όπλο μπωρει!! Στο δικό μου που το έχω χρόνια πολλές φορές το ανοίγω εγώ ο ίδιος και με το περπάτημα κλείνει μόνο τού το κλείστρο, και όταν κουνήσω το όπλο πάλι κλείνει.sarcastic.τώρα τη να πω μπωρει να έτυχε στο δικό μου:):)
 
Και με τα δυο αν τρανταχτει πολύ και έχει μαλακώσει μετά από πολλές βολές..
Δεν κλείνει πάλη μόνο τού το κλείστρο με το κούνημα του όπλου? Γιατί εγώ το ανοίγω να δω συμπεριφορά και με το παραμικρό κλείνει από μόνο του!!
 
Πάντως εγώ που είχα 2 benelli, ακόμα κι αν κράτουσες το κλειστρο αλλά το άφηνες στη μισή διαδρομή έκλεινε κανονικά. Η μοναδική περίπτωση που ήταν μειονέκτημα ήταν όταν ήθελες να αλλάξεις φυσίγγι στη θαλαμη χωρίς να κάνεις θορυβο.
 
Πάντως εγώ που είχα 2 benelli, ακόμα κι αν κράτουσες το κλειστρο αλλά το άφηνες στη μισή διαδρομή έκλεινε κανονικά. Η μοναδική περίπτωση που ήταν μειονέκτημα ήταν όταν ήθελες να αλλάξεις φυσίγγι στη θαλαμη χωρίς να κάνεις θορυβο.
Δεν κλείνει αν το αφήσεις κάνα 2 εκατοστά πριν από πιο πίσω κλείνει κανονικά
 
Ναι αυτο λεω κι εγω. Βέβαια κανονικά δεν υπάρχει λόγος να κρατάμε το κλειστρο. Πατάς το κουμπί και πέφτει.
Αν είσαι σε καρτέρι αγριογούρουνο και θες βιαστικά για κάποιο λόγο να αλλάξεις φυσίγγι το κάνεις σε μερικά κυνήγια η ησυχία είναι το παν ακόμα και ο παραμικρός θόρυβος μπορεί να ενοχλήσει το θήραμα
 
Δηλαδή Βασίλη το όπλο φταιει κ δεν κολλάω στην εταιρία, η ο τελείως λάθος τρόπος χρήσης του χειριστή;;;
Το όπλο! Από την στιγμή που δεν συμβαινει σε άλλα όπλα (συστήματα λειτουργίας), φταίει το όπλο!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top