Ελαστικά

Ρίξτε και σ αυτά cooper Discoverer AT3 μια ματιά. Ωραίο πλαινό και όχι πολύ θόρυβο.Οπου τα έχω προτείνει έχουν καταενθουσιαστει.
Eίχα ασχοληθεί σοβαρά με το off road (αγώνες traial ,διαδρομές κλπ)Με τα cooper γενικά ήμουν ευχαριστημένος σε μεσαίες και light καταστάσεις.
Για ποιό exteme και αναλόγως το αυτοκίνητο πάμε αλλού.
 
Last edited:
Ρίξτε και σ αυτά cooper Discoverer AT3 μια ματιά. Ωραίο πλαινό και όχι πολύ θόρυβο.Οπου τα έχω προτείνει έχουν καταενθουσιαστει.
Eίχα ασχοληθεί σοβαρά με το off road (αγώνες traial ,διαδρομές κλπ)Με τα cooper γενικά ήμουν ευχαριστημένος σε μεσαίες και light καταστάσεις.
Για ποιό exteme και αναλόγως το αυτοκίνητο πάμε αλλού.
Τα είχα κοιτάξει αλλά δν βγαίνουν στο 215/65/16 που φοράω εγώ αλλά σε 215/70/16 και δν ήθελα να ρισκάρω το παραμικρό έστω και αν η διαφορα φαίνεται αμελητέα. Έχω ακούσει γενικά καλά λόγια εκτός από την βρεγμένη άσφαλτο που ψιλό γλιστράνε
 
Ρίξτε και σ αυτά cooper Discoverer AT3 μια ματιά. Ωραίο πλαινό και όχι πολύ θόρυβο.Οπου τα έχω προτείνει έχουν καταενθουσιαστει.
Eίχα ασχοληθεί σοβαρά με το off road (αγώνες traial ,διαδρομές κλπ)Με τα cooper γενικά ήμουν ευχαριστημένος σε μεσαίες και light καταστάσεις.
Για ποιό exteme και αναλόγως το αυτοκίνητο πάμε αλλού.
Ηρθα πολυ κοντά στο να τα βάλω κι εγώ αφου εχω ακουσει καλά λογια.
Και οπως λες ,αν κάποιος αναζητά exteme καταστάσεις που τις επιτρέπει και το αυτοκίνητό του ,υπάρχει άλλη κατηγορία
 
Έφτασε η ώρα και για μένα να αλλάξω ελαστικά στο quasqai. Μετά από 70000 χλμ άρχισαν να σφυρίζουν. Αυτά που έχει πάνω ειναι τα Goodyear efficient grip. Σκέφτομαι να βάλω τα ίδια πάλι αφού δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Έχει κάνει κάποιος χρήση αυτών και κάποιων άλλων τα οποία προτίμησε;
 
Μάνο καλημέρα
1. Επειδή έψαχνα και εγώ για διάφορες οικογενειακές ανάγκες, θα σε συμβούλευα να διαβάσεις το παρακάτω άρθρο (Αφορά βεβαίως την διάσταση 205/55/R16 91V - summer tyres).
https://cdnprofile-protyrektco10qa....sd-falken-6-seiten-fortlaufend-english-v1.pdf

2. Νομίζω τα ίδια αποτελέσματα αποτυπώνονται και στο
https://www.oponeo.co.uk/tyre-article/adac-test-of-205-55-r16-size-summer-tyres

3. Σύμφωνα με αυτό αξίζει να δεις και το Michelin Primacy 3 215/55R18 99V καθώς :
α. αξιολογήθηκε από τον Γερμανικό Οργανισμό ADAC με την υψηλότερη βαθμολογία (αν τα πιστεύεις αυτά και δίνεις την ίδια βαρύτητα στους διάφορους παράγοντες). Στον ίδιο πίνακα έχει χαμηλά και το Goodyear efficient grip, με Total Score 3,0 (όσο μεγαλύτερο τόσο χειρότερα)
β. Σε σχέση με την τιμή το βρήκα 10 ευρώ παραπάνω από το Goodyear (σε συνεργείο ίσως είναι διαφορετικά).
https://www.skroutz.gr/s/7298124/Michelin-Primacy-3-215-55R18-99V.html
(εδώ θα δεις και την ετικέτα του ADACTest με βαθμολογία, σαν διαφήμιση)

4. Σύμφωνα με το Τέστ αξίζει να δεις τουλάχιστον και Bridgestone Turanza T001 Ev, Continental PremiumContact 5, Firestone Roadhawk

5. Τσεκάροντας τις προδιαγραφές που έχει κάθε ελαστικό (στο Scroutz) βλέπω μικρές διαφορές από το παραπάνω τεστ. Δηλαδή το Michelin σε σύγκριση με το Goodyear Efficientgrip δείχνει χαμηλότερη κατανάλωση (Β αντί C) καλύτερη πρόσφυση σε βρεγμένο (Α αντί C) αλλά λίγο παραπάνω θόρυβο (69 αντί 71 db).

Καλή ...μελέτη
 
Last edited:
Σπύρο σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Χθες ξεκίνησα την έρευνά μου, στο σκρουτζ τα είδα και έχω σημειώσει τα michelin και continental που μου αναφέρεις κι εσύ. Απλώς ήθελα να δω μήπως έχει χρησιμοποιήσει κάποιος τα δικά μου και πήγε μετά ή πριν σε άλλα και τα προτίμησα. Επειδή δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα ελαστικά μου δεν έχω λόγο να αλλάξω. Άλλωστε τα κόστη είναι παραπλήσια.
 
Σπύρο σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Χθες ξεκίνησα την έρευνά μου, στο σκρουτζ τα είδα και έχω σημειώσει τα michelin και continental που μου αναφέρεις κι εσύ. Απλώς ήθελα να δω μήπως έχει χρησιμοποιήσει κάποιος τα δικά μου και πήγε μετά ή πριν σε άλλα και τα προτίμησα. Επειδή δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα ελαστικά μου δεν έχω λόγο να αλλάξω. Άλλωστε τα κόστη είναι παραπλήσια.
Μάνο τα efficient grip δεν είναι πολύ δρομισια; Στη λάσπη χωμα κλπ πως πανε; Είσαι ικανοποιημένος;
 
Εγώ λέω να βάλω στο asx τα latitude cross που είναι λίγο πιο άγρια για τη λάσπη και το χώμα. Η ετικέτα τους δε δείχνει υψηλή κατανάλωση όπως φοβόμουν.
Πολυ καλο λάστιχα. Καμια σχέση με τα παλιότερα της εταιρείας. Αθόρυβο, χωρις αυξηση καταναλωσης, τρομερά κρατηματα σε όλες τις συνθήκες ,ακομη και σε χορτο βρεγμένο.
Ομως μην εχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις στη λάσπη.
 
Πολυ καλο λάστιχα. Καμια σχέση με τα παλιότερα της εταιρείας. Αθόρυβο, χωρις αυξηση καταναλωσης, τρομερά κρατηματα σε όλες τις συνθήκες ,ακομη και σε χορτο βρεγμένο.
Ομως μην εχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις στη λάσπη.
Αυτή η λάσπη θα μας φάει. Εγώ σκέφτομαι να βάλω λάστιχο που θα χρειαστεί να κάνω παραχωρήσεις σε όλους τους τομείς μόνο και μόνο για να πηγαίνει αξιοπρεπώς στη λάσπη
 
Πολυ καλο λάστιχα. Καμια σχέση με τα παλιότερα της εταιρείας. Αθόρυβο, χωρις αυξηση καταναλωσης, τρομερά κρατηματα σε όλες τις συνθήκες ,ακομη και σε χορτο βρεγμένο.
Ομως μην εχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις στη λάσπη.
Μου αρκεί να πηγαίνει λιιιγο καλύτερα απ το 100% ασφαλτινο εργοστασιακό Yokohama που φοράει τώρα.
 
Το "αυτή η λάσπη θα μας φάει" ειναι μεγαλη κουβέντα.
Μεγάλη γιατι λέγοντας λάσπη δεν εννοούμε όλοι το ιδιο πράγμα και με το ιδιο μετρο συγκρισης . Ετσι οδηγούμαστε σε μια ατέρμονη συζήτηση περι λάσπης που στο τελος λασπώνει τη σκέψη μας.
Το ιδιο συμβαίνει βέβαια και με τους χωματοδρομους. Αλλος παει σε στρωτους χωματοδρομους καλά πατημένους και το κάνει θέμα. Αλλος οταν λεει χωματόδρομο εννοει δρομο με νεροφαγιες,με πέτρες ,κλαδια κλπ..
Άβυσσος ....
Πρεπει πανω απ όλα να ξέρουμε τις δυνατότητες του αυτοκινήτου μας και φυσικά τις δικες μας και μεχρι που μπορούμε να ρισκάρουμε.
Εγω αρκετές φορές και ειδικά οταν ειμαι μόνος,μπροστά σε πολύ λασπη μεγάλου μήκους ,δεν ρισκάρω. Εχω και ποδαράκια και γουστάρω να περπατησω και οσο χρειαστει.
 
Μου αρκεί να πηγαίνει λιιιγο καλύτερα απ το 100% ασφαλτινο εργοστασιακό Yokohama που φοράει τώρα.
Να σαι σίγουρος τότε οτι θα το ευχαριστηθείς.
Κι εγω τα ειχα βάλει με επιφύλαξη και τα κράτησα καπου 65.000 με πολυ ταλαιπωρία.
 
Κυνήγι πήγα παντού με τα λάστιχα, η λάσπη είναι ένα κεφάλαιο μόνη της. Μια φορά το χειμώνα που η λάσπη ήταν μισό μέτρο, εκεί δεν πήγαινε το αμάξι και σταμάτησα. Αλλά δεν με νοιάζει γτ τα μέρη που κυνηγώ ουσιαστικά δεν έχουν κάποια τραγική ποσότητα λάσπης. Μόνο αν πάω σε νέα μέρη. Αλλά και πάλι όταν το 95% μας είναι σε άσφαλτο γτ να πάρω λάστιχο για λάσπη.
 
Back
Top