Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπερίζω την παρέα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα lambro sporting series 2 μιας και είναι η πρώτη μου επαφή με σκοπευτικα φυσίγγια.
Αυτό που κατάλαβα σίγουρα είναι πως τα 28γρ είναι υπεραρκετά για το κυνήγι της τσίχλας, κάνοντας μόνο ένα κυνήγι μέχρι τώρα με τα συγκεκριμένα φυσίγγια έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τις βολές, την ανακρουση αλλά και τα πλήγματα.

Η ερώτηση λοιπόν:
Τα σκοπευτικα είναι αισθητά πιο γρήγορα από τα κοινά κυνηγετικά;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί παρατήρησα ότι οι προσκοπευσεις μου ήταν (αναγκαστικά) πολύ μικρότερες.
Υγ. Κυρίως στο κυνήγι της τσίχλας χρησιμοποιούσα 30-32γρ ...
 
Καλησπερίζω την παρέα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα lambro sporting series 2 μιας και είναι η πρώτη μου επαφή με σκοπευτικα φυσίγγια.
Αυτό που κατάλαβα σίγουρα είναι πως τα 28γρ είναι υπεραρκετά για το κυνήγι της τσίχλας, κάνοντας μόνο ένα κυνήγι μέχρι τώρα με τα συγκεκριμένα φυσίγγια έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τις βολές, την ανακρουση αλλά και τα πλήγματα.

Η ερώτηση λοιπόν:
Τα σκοπευτικα είναι αισθητά πιο γρήγορα από τα κοινά κυνηγετικά;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί παρατήρησα ότι οι προσκοπευσεις μου ήταν (αναγκαστικά) πολύ μικρότερες.
Υγ. Κυρίως στο κυνήγι της τσίχλας χρησιμοποιούσα 30-32γρ ...
Όχι, τα sporting φυσίγγια δεν είναι αισθητά πιο γρήγορα από τα κυνηγητικά γιατί πολύ απλά η διαφορετικότητα των τεχνικών σκόπευσης δίνει και διαφορετική αίσθηση της ταχύτητας ενός φυσιγγίου.
Ακόμα όμως και σαν αριθμούς να το δούμε, η γκάμα των σκοπευτικών ταχυτήτων ταυτίζεται με αυτή των κυνηγητικών.
Τώρα αν με το σκοπευτικό που χρησιμοποιησες εσύ, ένοιωσες μικρότερη αίσθηση προσκόπευσης από το κυνηγητικό που έριχνες, αφορά μόνο αυτά τα δύο φυσίγγια.
 
Όχι, τα sporting φυσίγγια δεν είναι αισθητά πιο γρήγορα από τα κυνηγητικά γιατί πολύ απλά η διαφορετικότητα των τεχνικών σκόπευσης δίνει και διαφορετική αίσθηση της ταχύτητας ενός φυσιγγίου.
Ακόμα όμως και σαν αριθμούς να το δούμε, η γκάμα των σκοπευτικών ταχυτήτων ταυτίζεται με αυτή των κυνηγητικών.
Τώρα αν με το σκοπευτικό που χρησιμοποιησες εσύ, ένοιωσες μικρότερη αίσθηση προσκόπευσης από το κυνηγητικό που έριχνες, αφορά μόνο αυτά τα δύο φυσίγγια.

Ευχαριστώ για την επεξηγηματικη απάντηση. Τότε το αμέσως επόμενο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι λόγο του ότι γνώριζα για τα λιγότερα σκάγια άρα λιγότερες πιθανότητες καταβολής από τα περιφερειακά σκάγια, να έβαζα το πουλί ενστικτωδώς πιο κέντρο...
 
Ευχαριστώ για την επεξηγηματικη απάντηση. Τότε το αμέσως επόμενο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι λόγο του ότι γνώριζα για τα λιγότερα σκάγια άρα λιγότερες πιθανότητες καταβολής από τα περιφερειακά σκάγια, να έβαζα το πουλί ενστικτωδώς πιο κέντρο...
τα 28γρ φιλεμου την δουλιατους στα τσιχλονια και στο σκοπευτηριο την κανουνε μια χαραααα και στην τσεπημας βεβαιααααα, δεν εχουνε να ζηλεψουνε τιποτε παραπανω απω τα περισωτερα γρ,,δουλεψετα καλαααα και θα παθης την πλακασουυυυυυ.shake hands.
 
Μια πληροφορια εσεις που το εχετε ψαξει περισσοτερο..η csb 6 ειναι τετραγωνη η στρογγυλη; πως τη ξεχωριζουμε απο τη csb 5?
Στρογγυλές είναι, όπως σου είπε κι ο Κώστας. Παλιά η 6 ήταν πράσινη και η 5 γκρι, τώρα είναι και οι δυο γκρι και δεν ξεχωρίζουν. Μόνο με βάση τον όγκο τους μπορείς να τις ξεχωρίσεις, αλλά πρέπει να έχεις κι από τις δυο ... και ζυγαριά ακριβείας ... Ζυγίζεις ίδια ποσότητα (π.χ. 3 ή 4 γραμμάρια) από την κάθε μια και τις ρίχνεις σε δυο ίδιους κάλυκες, διάφανους κατά προτίμηση. Αυτή που θα βγει πιο ψηλά (= μεγαλύτερος όγκος = μικρότερη πυκνότητα) είναι η Csb 6 ... ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top