Μονόκαννο

εγω ειμαι μονοτουφεκος , και πολυ σπανια ρηχνω δευτερη , και κυνηγαω με σουπερ ποζε και με πλαγιο δυκανο , αλλα δεν ρηχνω ποτε συνεχια την ιδια κανη , αναλογος την αποσταση ρηχνω ποτε την δεξια κανη , η την κατω στο σουπερ ποζε , η την αριστερη κανη , και ποτε δεν θα με βολευε ενα μονοκανο , θα ηταν σαν να πηγενα κυνηγι και να ειχα μονο ενα ποδι
 
το εβαλα στο σημαδι το θυραμα και χωρης να βιαζουμε το αφηνω να μπει στο βεληνεκες του οπλου , οποτε μια βολη αρκη , εκτος και ειναι δυο μαζη τα θυραματα , η οταν αιφνηδιαστο και τουφεκισω βιαστηκα , εκει δεν φτανουν ουτε δυο τουφεκιες , αλλα ουτε τρεις
 
Πως και δεν εχω γραψει εδω....! Ξεκινησα το κυνηγι με ενα μονοκανο investarm (το '70 κατι το ειχε αγορασει ο πατερας) 76 ποντους καννη χωρις ριγα με 18.3 αυλο! Ριχναμε κατι φυσιγγια Κουτουμανος και ανοιγε στην μεση το ερμο (αφου δεν σκοτωθηκαμε)! Πριν καμια 5ετια βγηκα για λαγο μαζι του και μου χαρισε ενα μεγαλο καπρο (ηταν στο γιατακι και απο τον θορυβο το καταλαβα και αλλαξα απο σκαγια σε δραμια και εριξα μια που το πηρε καλα, εφυγε και πηγε στα 200m και του ξαναεριξα αλλη μια...θα περιγραψω την ιστορια στα διηγηματα)! Πριν 3 χρονια περιπου επεσε μεταχειρισμενο (αλλα αδουλευτο) μονοκαννο investarm του 1996, με καννη 76cm με ριγα, 18.5mm αυλο, magnum, full choke απο εναν φιλο μου το οποιο ειχε παροπλισει! Τι φυσιγγια θα προτεινατε να ριχνω για τσιχλες? Καρτερι και περπατητο?
Φυσίγγια skeet και sporting θα πρότεινα και γω , έχω ρίξει και γω όπως τον Στέλιο διασποράς lambro τα παλιά με την κεντρική σύντηξη δεν ήταν ότι καλύτερο από ανακρουση, σκοπευτικα και μέχρι 30 γραμμάρια πιστεύω είναι εντάξει.
 
Περπατητο σιγουρα διασπορας λογω φουλ τσοκ η μισοταπα θα εισαι μια χαρα..στο καρτερι κ αναλογα της αποστασεις που ριχνεις μπορει να ριξεις κ φυσιγγια με συγκεντρωτηρα...
σκοπευτικα λιγων γραμμαριων με φουλ τσοκ κ σε οπλο μιας βολης δεν θα τα προτεινα αν δεν υπαρχει προηγουμενως καποια εξικοιωση με αυτα...
 
Μετά απο αρκετό καιρό και χωρίς πολλά πολλά , τελικά σημαζεύτηκε και εκείνο το παλιό μονόκανο .
Η καταστασή του ήταν τραγική οπότε χρειαζόταν μια ανανέωση.

LhJXXVy.jpg

1lKz8DI.jpg


XyHWTpb.jpg


8BIbUH6.jpg


hOs6vDD.jpg



Πρώτα έκλεισα μια διαμπερή τρύπα που είχε ανοιχτεί κάποτε απο τον πατέρα μου και στη συνέχεια έγιναν κάποια κολλήματα σε σπασμένα κομμάτια .
pF4yHOU.jpg


aWt1qR7.jpg


Er3MzAs.jpg


6A5oTZB.jpg


Η κάνη δόθηκε στον "Σεφ" όπως γράψαμε και αντίστοιχο θέμα για βάψιμο και το αποτέλεσμα ήταν θαυμάσιο !
8ED1tlE.jpg


yadBfpu.jpg


Στη συνέχεια και αφου ειχα τελειώσει με τα κολλήματα και τις μικροδιορθώσεις , όποτε είχα χρόνο και το θυμόμουν ,του έβαζα λίγο δάχτυλο :eek:
Τι φανταστήκατε ρε ; Λινέλαιο με το δάχτυλο ήθελα να πώ.yel.
Το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε παρακάτω και το καριοφίλι έτοιμο για την επανάσταση:D
Τέλος πάντων ,μετά κόπων και βασάνων τελικά έγινε ότι έγινε και το παλιό οπλάκι μου ξενιώτεψε . Του χρωστάω ,τουλάχιστον μια έξοδο του χρόνου και βλέπουμε .
Άντε να πάρει σειρά το κοντάκι του ποζέ τώρα που θέλει και σήκωμα .
gDh3Qcg.jpg


XODT6Y6.jpg


1wTVzQJ.jpg


9cZ598U.jpg
Τελικά το πρόβλημα που παρουσιάστηκε τελευταία και το ειχα αναφέρει σε αλλο θέμα ,ειχε να κάνει με εναν πίρο περαστό απο τη βαση που κραταει τη σκανδαλοθηκη.
Αποτέλεσμα με αυτον τον ελαχιστο τζογο να ξεκουμπωσει ελατηριο που εχει να κανει με την όπλιση.
Ε ,μετα απο καθε ανακατασκευή όλο κάτι μπορεί να βγει. Οπως ας πούμε ....ένας πίρος. .sarcastic.

Οσο για το ελατήριο τι να πω. Τελευταία ολο προβλήματα με τα ελατήρια μου παρουσιάζονται . Τυχαίο ; .yel.
 
Last edited:
Τελικά το πρόβλημα που παρουσιάστηκε τελευταία και το ειχα αναφέρει σε αλλο θέμα ,ειχε να κάνει με εναν πίρο περαστό απο τη βαση που κραταει τη σκανδαλοθηκη.
Αποτέλεσμα με αυτον τον ελαχιστο τζογο να ξεκουμπωσει ελατηριο που εχει να κανει με την όπλιση.
Ε ,μετα απο καθε ανακατασκευή όλο κάτι μπορεί να βγει. Οπως ας πούμε ....ένας πίρος. .sarcastic.

Οσο για το ελατήριο τι να πω. Τελευταία ολο προβλήματα με τα ελατήρια μου παρουσιάζονται . Τυχαίο ; .yel.
Πως και δεν το είχατε καταλάβει ότι υπήρχε τζόγος στη σκανδαλοθήκη, όταν το συναρμολογήσατε, ούτε εσύ ούτε ο Χρήστος ;;; Είναι σίγουρο ότι αυτή ήταν η αιτία για το πρόβλημα ; Να υποθέσω ότι το έφτιαξες, και το δοκίμασες και οπλίζει τώρα κανονικά ;;;
Αλλά έχω κι άλλη μια απορία. Δεν ξέρω το μηχανισμό του συγκεκριμένου όπλου, αλλά απ'ότι καταλαβαίνω δεν έχει αυτόματη ανάσυρση της σφύρας, οπότε όταν δεν είναι οπλισμένη, προεξέχει η βελόνα από τον καθρέπτη, έτσι είναι; Αλλιώς δεν εξηγείται το να πυροδοτήσει με το κλείσιμο. Μου κάνει εντύπωση, γιατί στα δικά μου τόσο στο εξώσφυρο Cooey, όσο και στο Baikal, η σφύρα ανασύρεται 3-4 χιλιοστά και δεν ακουμπάει τη βελόνα ... Αλλά και άλλα απ΄όσο ξέρω, όπως το Harrington & Richardson Topper, έχουν κάποιο σύστημα (transfer bar) που αν δεν πατηθεί η σκανδάλη τέρμα πίσω, δεν φτάνει η σφύρα να αγγίξει τη βελόνα.
 
Πως και δεν το είχατε καταλάβει ότι υπήρχε τζόγος στη σκανδαλοθήκη, όταν το συναρμολογήσατε, ούτε εσύ ούτε ο Χρήστος ;;; Είναι σίγουρο ότι αυτή ήταν η αιτία για το πρόβλημα ; Να υποθέσω ότι το έφτιαξες, και το δοκίμασες και οπλίζει τώρα κανονικά ;;;
Αλλά έχω κι άλλη μια απορία. Δεν ξέρω το μηχανισμό του συγκεκριμένου όπλου, αλλά απ'ότι καταλαβαίνω δεν έχει αυτόματη ανάσυρση της σφύρας, οπότε όταν δεν είναι οπλισμένη, προεξέχει η βελόνα από τον καθρέπτη, έτσι είναι; Αλλιώς δεν εξηγείται το να πυροδοτήσει με το κλείσιμο. Μου κάνει εντύπωση, γιατί στα δικά μου τόσο στο εξώσφυρο Cooey, όσο και στο Baikal, η σφύρα ανασύρεται 3-4 χιλιοστά και δεν ακουμπάει τη βελόνα ... Αλλά και άλλα απ΄όσο ξέρω, όπως το Harrington & Richardson Topper, έχουν κάποιο σύστημα (transfer bar) που αν δεν πατηθεί η σκανδάλη τέρμα πίσω, δεν φτάνει η σφύρα να αγγίξει τη βελόνα.
Ο πίρος πρεπει να έφυγε όταν έριξα μερικά φυσιγγια σε δοκιμές πριν τα Χριστουγεννα και ο τζογος ήταν τοσο λίγος που μπορει να μην το προσέξεις. Ετσι Στελιο ιταν το πηρα για καρτέρι εγινε αυτο που ειχα πει. Οσο για τη βελόνα ναι,εξέχει οταν δεν εχει οπλίσει η σφύρα.
Το ανοιξα τωρα το απόγευμα και αφου έκανα μια πολυ γρήγορη αυτοψία και δοκιμή το άφησα μήπως βρω αύριο πίρο .
 
Τελικά το πρόβλημα που παρουσιάστηκε τελευταία και το ειχα αναφέρει σε αλλο θέμα ,ειχε να κάνει με εναν πίρο περαστό απο τη βαση που κραταει τη σκανδαλοθηκη.
Αποτέλεσμα με αυτον τον ελαχιστο τζογο να ξεκουμπωσει ελατηριο που εχει να κανει με την όπλιση.
Ε ,μετα απο καθε ανακατασκευή όλο κάτι μπορεί να βγει. Οπως ας πούμε ....ένας πίρος. .sarcastic.

Οσο για το ελατήριο τι να πω. Τελευταία ολο προβλήματα με τα ελατήρια μου παρουσιάζονται . Τυχαίο ; .yel.
Δημητρη αν επιτρεπεται στο ραγισμα τι κολλα εβαλες?
 
Δημητρη αν επιτρεπεται στο ραγισμα τι κολλα εβαλες?
Εποξική δυο συστατικών. Ειχε τρυπηθεί κάθετα παλιά και ειχε περαστεί βίδα ώστε να το σφίγγει ,την οποία κατήργησα και πέρασα πιρο ξύλινο με εποξική κόλλα .
 
Εποξική δυο συστατικών. Ειχε τρυπήσει κάθετα παλιά και ειχε περαστεί βίδα ώστε να το σφιγγει ,την οποια κατάργησα και πέρασα πιρο ξυλινο με εποξική κόλλα .
Εποξικη και inox βιδες εχω βαλει σε μια επισκευη κοντακιου που εχω κανει απλα επειδη εχω κ ενα μονοκαννο φιλου στα σκαρια για συμμαζεμα γι' αυτο ρωταω να μαζευω γνωμες...!! Καλυτερος ο ξυλινος πιρος απο την βιδα?
 
Εποξικη και inox βιδες εχω βαλει σε μια επισκευη κοντακιου που εχω κανει απλα επειδη εχω κ ενα μονοκαννο φιλου στα σκαρια για συμμαζεμα γι' αυτο ρωταω να μαζευω γνωμες...!! Καλυτερος ο ξυλινος πιρος απο την βιδα?
Ο πιρος μπήκε λογω του οτι υπήρχε η τρύπα. Αν δεν υπήρχε μάλλον δεν θα έβαζα πιρο και πανρα για ξυλινο μιλάω. Η βιδα εκει που ήταν ,φαινοταν ασχημα. Αν μπορέσει η κόλλα να εισχωρήσει μέσα στη ρωγμή, θα γίνει πολυ γερό κόλλημα .
 
Ο πιρος μπήκε λογω του οτι υπήρχε η τρύπα. Αν δεν υπήρχε μάλλον δεν θα έβαζα πιρο και πανρα για ξυλινο μιλάω. Η βιδα εκει που ήταν ,φαινοταν ασχημα. Αν μπορέσει η κόλλα να εισχωρήσει μέσα στη ρωγμή, θα γίνει πολυ γερό κόλλημα .
Το κεφαλι απο τις βιδες το χωνευω στο κοντακι και το καλυπτω με τριματα απο ξυλο βαμμενα στον ιδιο τονο χρωματος που βαφω το κοντακι! Αλλα ο ξυλινος πιρος φαινεται πιο ομορφος! Ευχαριστω για τις πληροφοριες!
 
Τελικά το πρόβλημα που παρουσιάστηκε τελευταία και το ειχα αναφέρει σε αλλο θέμα ,ειχε να κάνει με εναν πίρο περαστό απο τη βαση που κραταει τη σκανδαλοθηκη.
Αποτέλεσμα με αυτον τον ελαχιστο τζογο να ξεκουμπωσει ελατηριο που εχει να κανει με την όπλιση.
Πως και δεν το είχατε καταλάβει ότι υπήρχε τζόγος στη σκανδαλοθήκη, όταν το συναρμολογήσατε, ούτε εσύ ούτε ο Χρήστος ;;; Είναι σίγουρο ότι αυτή ήταν η αιτία για το πρόβλημα ; .
Γεια σου ρε πατριώτη ενα αστειρευτο ντοκιμαντέρ εισαι ....

Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι να υπήρχε κάτι υπερβολικό εκεί σε τζόγο ..
Με δεδομένο πάντως ότι η όλη α κατασκευή δεν την λες κ στιβαρή !

Στέλιο εχε κατά νου ότι δεν έχει απόλυτος καμία σχέση με την στιβαρή κατασκευή ενός μονόκανο baikal .. καμία όμως !!

Τώρα ...πατριώτη θα συμφωνήσω με τον Στέλιο .. μήπως η αιτία ειναι αλλου ???
θυμάμαι ότι επηρέαζε πολύ το «κούρδισμα» της εγκάρσιας βίδας που συνδέει την βάση με το κοντάκι ..άλλαζε πολύ την γωνία λειτουργίας της σκανδάλης..
Τσέκαρε πρώτα αυτό μήπως εκεί είναι το θέμα ,
 
Γεια σου ρε πατριώτη ενα αστειρευτο ντοκιμαντέρ εισαι ....

Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι να υπήρχε κάτι υπερβολικό εκεί σε τζόγο ..
Με δεδομένο πάντως ότι η όλη α κατασκευή δεν την λες κ στιβαρή !

Στέλιο εχε κατά νου ότι δεν έχει απόλυτος καμία σχέση με την στιβαρή κατασκευή ενός μονόκανο baikal .. καμία όμως !!

Τώρα ...πατριώτη θα συμφωνήσω με τον Στέλιο .. μήπως η αιτία ειναι αλλου ???
θυμάμαι ότι επηρέαζε πολύ το «κούρδισμα» της εγκάρσιας βίδας που συνδέει την βάση με το κοντάκι ..άλλαζε πολύ την γωνία λειτουργίας της σκανδάλης..
Τσέκαρε πρώτα αυτό μήπως εκεί είναι το θέμα ,
Πατριώτη μόλις τώρα έβαλα πάνω τον καινούργιο πίρο που έφτιαξα σήμερα και μου πεταχτηκα το ελατήριο και το έχασα . o_O
Πλάκα κάνω ...... Είναι όλα μια χαρά και το πρόβλημα ήταν από αυτό που σας έλεγα.
Ειναι αργά για να βγαζω και φωτογραφίες να σας το έδειχνα .Ίσως άλλη μερα.
 
Πατριώτη μόλις τώρα έβαλα πάνω τον καινούργιο πίρο που έφτιαξα σήμερα και μου πεταχτηκα το ελατήριο και το έχασα . o_O
Πλάκα κάνω ...... Είναι όλα μια χαρά και το πρόβλημα ήταν από αυτό που σας έλεγα.
Ειναι αργά για να βγαζω και φωτογραφίες να σας το έδειχνα .Ίσως άλλη μερα.
εισαι δυναμιτης. ;)
 
Back
Top