Εξορμήσεις

Μετά από δύο εξορμήσεις με πενιχρά αποτελέσματα και μία τριάρα συναγρίδα σκισμένη, το Σάββατο έκανα την τελευταία εξόρμηση ένεκα απαγόρευσης Μαίου!!!
Ένας αρσενικός σκάθαρος και μία συναγριδούλα μου έκαναν το χατήρι να με ακολουθήσουν!!!
Ωραίο κομμάτι ο σκαθαρος!!!
 
Πολυ ωραια ψαρια!!
Καλοφαγωτα Αλεξανδρε!
Φοβερο το σκαθαρι
Απλά τυγχάνει αυτή την εποχή λόγω αναπαραγωγής να μυρίζει το κεφάλι και μέχρι ένα μπροστινό σημείο της κοιλιάς!
Τι σκαθάρι είναι αυτό ρε φίλε;;; Μπράβο!! Ελπίζω να τα βάλεις στο κάρβουνο φρέσκα :)
Ωραίο κομμάτι ο σκαθαρος!!!
Είναι το μεγαλύτερο που έχω δει και πιάσει 1.550γρ! Όντως αυτή την εποχή μυρίζουν τα αρσενικά αλλά τα θηλυκά δεν τα χτυπάω γιατί είναι τίγκα στο αυγό!!! Αυτός ο αρσενικός ήταν ο αρχηγός ενός κοπαδιού με περίπου 50 θυληκά τα οποία δεν πλησιάζανε με τίποτα και δεν βραχόνανε που σημαίνει ότι δεν ήταν έτοιμα ακόμα για να ρίξουν το αυγό τους γι' αυτό και τα αρσενικά δεν ήτανε αρκετά που συνήθως είναι περισσότερα από τα θηλυκά!!!
 
........ μάλλον έχουν αλλάξει πολλά από τότε που ψάρευα.
........ διπλό λάστιχο στο ψαχτήρι στα βράχια .... !!!!!!!!!!!!!!

δηλ. στο καρτέρι τι βάζετε τώρα .......... τετραπλό ???????
 
Μετά από δύο εξορμήσεις με πενιχρά αποτελέσματα και μία τριάρα συναγρίδα σκισμένη, το Σάββατο έκανα την τελευταία εξόρμηση ένεκα απαγόρευσης Μαίου!!!
Ένας αρσενικός σκάθαρος και μία συναγριδούλα μου έκαναν το χατήρι να με ακολουθήσουν!!!
Μπράβο ρε πατριδα,ωραια ψάρια και τα δυο.
Κάποτε βγαζαμε απ εξω σκαθάρια μεχρι και κιλό. Εδω και 10 χρονια τουλάχιστον, στα ίδια μέρη δεν υπαρχει ουτε γόνος.
 
........ μάλλον έχουν αλλάξει πολλά από τότε που ψάρευα.
........ διπλό λάστιχο στο ψαχτήρι στα βράχια .... !!!!!!!!!!!!!!

δηλ. στο καρτέρι τι βάζετε τώρα .......... τετραπλό ???????
Το ψάρεμά μου είναι κατά 90% καρτέρι απλά κατεβαίνοντας και πριν προσγειωθώ στο πόστο το είδα να βολτάρει κάτω από το βράχο και αντί να ξεοπλήσω το ενα λάστιχο έριξα και με τα δύο λάστιχα οπλισμένα με αποτέλεσμα να στραβώσει η βέργα και να παλεύω μισή ώρα έξω στα βράχια να την ισιώσω!!!
Για τρύπα χρησιμοποιώ ένα 75αρι με ένα δεκαεφτάρι!!!
 
Μπράβο ρε πατριδα,ωραια ψάρια και τα δυο.
Κάποτε βγαζαμε απ εξω σκαθάρια μεχρι και κιλό. Εδω και 10 χρονια τουλάχιστον, στα ίδια μέρη δεν υπαρχει ουτε γόνος.
Υπάρχουν ακόμα μέρη που τον Απρίλιο Μάιο κρατάνε μεγάλους αριθμούς σκαθαριών απλά είναι αδύνατο να ψαρευτούν απ' έξω γιατί είναι ζωσμένα με δίχτυα στα πέντε μέτρα απ'την ακτή!!!
 
Το ψάρεμά μου είναι κατά 90% καρτέρι απλά κατεβαίνοντας και πριν προσγειωθώ στο πόστο το είδα να βολτάρει κάτω από το βράχο και αντί να ξεοπλήσω το ενα λάστιχο έριξα και με τα δύο λάστιχα οπλισμένα με αποτέλεσμα να στραβώσει η βέργα και να παλεύω μισή ώρα έξω στα βράχια να την ισιώσω!!!
Για τρύπα χρησιμοποιώ ένα 75αρι με ένα δεκαεφτάρι!!!

............ είπα και γω.
πάντως εγώ δεν είχα καταφέρει ποτέ να ισιώσω 100% μία "στραβωμένη" βέργα. Ειδικά αν ήταν στο 115 , ότι και να έκανα στις πολύ μακρυνές βολές ........ έστριβε :(:(:(

........ και εν τω μεταξύ ........... με έχει πιάσει μια μεγααααααααλη νοσταλγία , και με τρώει να ξαναβουτήξω.......
 
............ είπα και γω.
πάντως εγώ δεν είχα καταφέρει ποτέ να ισιώσω 100% μία "στραβωμένη" βέργα. Ειδικά αν ήταν στο 115 , ότι και να έκανα στις πολύ μακρυνές βολές ........ έστριβε :(:(:(

........ και εν τω μεταξύ ........... με έχει πιάσει μια μεγααααααααλη νοσταλγία , και με τρώει να ξαναβουτήξω.......
Καλά και γω μην νομίζεις ότι τα κατάφερα καλά ίσα ίσα για να βγάλω το ψάρεμα!!!Μετά στο σπίτι που προσπάθησα να την ισιώσω καλύτερα... έσπασε στον πίρο!!!
Έχεις πολλά χρόνια που σταμάτησες να βουτάς;
 
Καλά και γω μην νομίζεις ότι τα κατάφερα καλά ίσα ίσα για να βγάλω το ψάρεμα!!!Μετά στο σπίτι που προσπάθησα να την ισιώσω καλύτερα... έσπασε στον πίρο!!!
Έχεις πολλά χρόνια που σταμάτησες να βουτάς;

αυτό ακριβώς , στραβώνουνε στον πείρο επειδή είναι πιο αδύνατη η βέργα λόγω τρύπας και όταν πας να την ισιώσεις ( αν ισιώσει ) σπάει.

δέκα χρόνια plus.
 
δέκα χρόνια plus.
Ακριβώς τόσα έχω κι εγώ.
Μαθημένος όμως από το βυθό της δεκαετίας του 80, ήταν απογοητευτική η εικόνα που αντίκριζα στις τελευταίες βουτιές μου.
Έπαθε χοντρή ανάπτυξη ο υποβρύχιος κόσμος μας την τελευταία 20ετία.:(
 
Ακριβώς τόσα έχω κι εγώ.
Μαθημένος όμως από το βυθό της δεκαετίας του 80, ήταν απογοητευτική η εικόνα που αντίκριζα στις τελευταίες βουτιές μου.
Έπαθε χοντρή ανάπτυξη ο υποβρύχιος κόσμος μας την τελευταία 20ετία.:(

τουλάχιστον εμείς τα προλάβαμε και έχουμε στο μυαλό μας εικόνες που τα νέα παιδιά ούτε να φανταστούν μπορούν......
 
τουλάχιστον εμείς τα προλάβαμε και έχουμε στο μυαλό μας εικόνες που τα νέα παιδιά ούτε να φανταστούν μπορούν......
Πονάει όμως περισσότερο όταν χάνεις κάτι που γνωρίζεις παρά όταν δεν μπορείς να το φανταστείς.
Ευτυχώς όμως, οι ευχάριστες αναμνήσεις απαλύνουν κάπως αυτόν τον πόνο.

Παρ' όλα αυτά, σας εύχομαι καλές εξορμήσεις σε όσους βουτάτε ακόμα..shake hands.
Μπορεί κάποια στιγμή να γυρίσω κι εγώ ξανά σ' αυτή την παλιά γκόμενα.
 
Πονάει όμως περισσότερο όταν χάνεις κάτι που γνωρίζεις παρά όταν δεν μπορείς να το φανταστείς.
Ευτυχώς όμως, οι ευχάριστες αναμνήσεις απαλύνουν κάπως αυτόν τον πόνο.

Παρ' όλα αυτά, σας εύχομαι καλές εξορμήσεις σε όσους βουτάτε ακόμα..shake hands.
Μπορεί κάποια στιγμή να γυρίσω κι εγώ ξανά σ' αυτή την παλιά γκόμενα.

φίλε μου καλέ , το θέμα δεν είναι τόσο αν αποφασίσεις εσύ να γυρίσεις.
το θέμα είναι αν σε "θέλει" ακόμα αυτή η απαιτητική γκόμενα , γιατί πρέπει να είσαι αρκετά νέος για να μπορείς να ανταποκριθείς ..........:(:(:(.
 
Αχ και εγώ νοσταλγός του ψαροντουφεκου ,το έχω παρατήσει δύο χρόνια ,δυστυχώς μετά από διάλυση φιλίας πολλών ετών με το ζευγάρι στην θάλασσα στραβωσα τόσο πολύ που το παράτησα το ψαροντούφεκο ,άλλωστε δύσκολο να βρεις ζευγάρι να ψαρεύει όπως έχεις μάθει
 
φίλε μου καλέ , το θέμα δεν είναι τόσο αν αποφασίσεις εσύ να γυρίσεις.
το θέμα είναι αν σε "θέλει" ακόμα αυτή η απαιτητική γκόμενα , γιατί πρέπει να είσαι αρκετά νέος για να μπορείς να ανταποκριθείς ..........:(:(:(.
Εντάξει, από τον Περιστέρη νεότερος είμαι, αλλά αυτή η γκόμενα είναι από τις λίγες που δεν κοιτάνε χρόνια και λεφτά.;)
 
P_20200322_183356_1.jpg
Μετα από 3 χρόνια αποχής έκανα μια βουτιά 2 ώρες και είδα τα παλιά μου μέρη

...είχε κίνηση για Μάρτη αν δεν ήμουν σκουριασμένος θα πήγαινα καλύτερα ...

Μονο αυτό με έσωζε από την βαρεμάρα της καραντίνας τώρα να δούμε από αύριο πάλι τι θα κάνουμε ; Αγόρασα και λάστιχα και διάφορα ένα σορό τρομάρα μου.

Στα καλά της ημέρας μια συναγρίδουλα του κιλού που δεν είχε όρεξη για τετατετ και τηρούσε τις οδηγίες του υπουργείου

Και μια καρέτα καρέτα που αντίθετα είχε διάθεση για κορτε αν είχα την κάμερα μαζί θα την τάιζα κανένα πλοκάμι για το πλάνο
 
Ωραιος Νικο..ο κεφαλος παραλιγο να μεινει ακεφαλος.. .sarcastic.

Περασα κ εγω πιτσιρικας απο το ψαροτουφεκο..
ο ενας λογος που ειχα ασχοληθει τοτε ηταν γιατι πλησιαζα πολυ κοντα τους κεφαλους οταν εβοσκαν στην αμμο κ οταν εφευγαν το εκαναν πολυ αργα..
αεροβολο seac sub asso 50αρι που αν κ μικρο εκανε πολυ καλη δουλεια..
θυμαμε μια μερα που νομιζα οτι μου χαλασε κ δεν οπλιση αλλα ειχα βαλει πολυ αερα.. .sarcastic.
ενας αλλος στοχος ηταν τα χταποδια..ειχα βαρεσει κ ενα λαβρακι του κιλου κατω απο μια βαρκα,το ενα του ματι ειχε τυφλωθει κ ετσι λυθηκε η απορια πως καταφερα κ το πλησιασα τοσο κοντα..

Απο παντα θαυμαζα τους ψαροτουφεκαδες κ ιδιαιτερα οσους καταδυονται σε βαθια νερα..ακραιο σπορ που θελει πολυ προσοχη..
και ας μου την εσπαγαν οι περισσοτεροι γιατι ενω σηκωναν το κεφαλι κ με εβλεπαν να ψαρευω απο εξω περναγαν πανω απο τις πετονιες..και εγω κυνηγος ειμαι ρε φιλε ασχετως αν εσυ κρατας οπλο κ εγω καλαμι η πεταχταρι..
 
Last edited:
View attachment 11012
Μετα από 3 χρόνια αποχής έκανα μια βουτιά 2 ώρες και είδα τα παλιά μου μέρη

...είχε κίνηση για Μάρτη αν δεν ήμουν σκουριασμένος θα πήγαινα καλύτερα ...

Μονο αυτό με έσωζε από την βαρεμάρα της καραντίνας τώρα να δούμε από αύριο πάλι τι θα κάνουμε ; Αγόρασα και λάστιχα και διάφορα ένα σορό τρομάρα μου.

Στα καλά της ημέρας μια συναγρίδουλα του κιλού που δεν είχε όρεξη για τετατετ και τηρούσε τις οδηγίες του υπουργείου

Και μια καρέτα καρέτα που αντίθετα είχε διάθεση για κορτε αν είχα την κάμερα μαζί θα την τάιζα κανένα πλοκάμι για το πλάνο
Στην Κω εισαι Νίκο;
 
Back
Top