Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ το αγγλικό AC-90 για καθάρισμα λίπανση με εξαιρετικά αποτελέσματα,το αγοράζω από Σκλαβενίτη τα 200ml στα €3,2 και τα 500ml στα €6,5

η μυρωδιά του δεν είναι σαν το G96 αλλά δεν είναι τόσο ενοχλητική όπως διάφορα άλλα που έχω δοκιμάσει,εξάλλου ο καθαρισμός τις περισσότερες φορές γίνεται σε εξωτερικό χώρο οπότε δεν το λαμβάνω ως σημαντικό παράγοντα,στον καθαρισμό είναι εκεί που διαπρέπει και στην τιμή

εδώ η επίσημη σελίδα του προιόντος

AC-90-TwinSpray-500ml-Lowered-2017-1000px-480x480.jpg
Καλημερα! Το χρησιμοποιεις και στο εσωτερικο της καννης?
 
ναι Άλεξ καθαρίζει καλά την κάννη,βγάζει γράσσο πολύ εύκολα και παρέχει λίπανση όπου χρειάζεται,,,έχω αδειάσει υλικό σε μπουκαλάκι που βάζουν το υγρό οι ατμιστές και το κουβαλάω μαζί σκοπευτήριο και κυνήγι

Εδώ ένα πέρασμα αφού άφησα να δράσει για 2 λεπτά περίπου
 
Last edited:
ναι Άλεξ καθαρίζει καλά την κάννη,βγάζει γράσσο πολύ εύκολα και παρέχει λίπανση όπου χρειάζεται,,,έχω αδειάσει υλικό σε μπουκαλάκι που βάζουν το υγρό οι ατμιστές και το κουβαλάω μαζί σκοπευτήριο και κυνήγι

Εδώ ένα πέρασμα αφού άφησα να δράσει για 2 λεπτά περίπου
Ευχαριστω! Αφου ειναι και δοκιμασμενο και καλη τιμη, θα το αγορασω!! Εγω για καννη χρησιμοποιουσα το σπρει brunox αλλα δεν το βρισκω ευκολα! Σκλαβενιτη εχω στα 200m απο το σπιτι!:)
 
Βρήκα στο λεροι το ac-90 που είχε βάλει ο Παύλος ..
φυσικά το τσιμπισα με σκοπό την αντικατάσταση το πολύ καλού «Sonax sx90” που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος εκτός από την απαίσια μυρωδιά του!
Η Συσκευασία των 500 ML στο δεύτερο σταντ , χωρίς το περίεργο ψεκαστείρι δείχνει να συμφέρει. 5€
 
Βρήκα στο λεροι το ac-90 που είχε βάλει ο Παύλος ..
φυσικά το τσιμπισα με σκοπό την αντικατάσταση το πολύ καλού «Sonax sx90” που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος εκτός από την απαίσια μυρωδιά του!
Η Συσκευασία των 500 ML στο δεύτερο σταντ , χωρίς το περίεργο ψεκαστείρι δείχνει να συμφέρει. 5€
Το χρησιμοποιεις κ εσωτερικα κ εξωτερικα της κανης;
 
Το χρησιμοποιεις κ εσωτερικα κ εξωτερικα της κανης;
φυσικά λάδι τριπλής δράσης είναι
Όπως λέει κ ο Παύλος είναι για παντού .
Τουλάχιστον το sonax που είναι παρόμοιο προϊόν το δουλεύω χρόνια σε γενικό καθάρισμα χωρίς να έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα .
Παντως Το AC90 που το ψέκασα πριν λίγο σε μια παλιά ραπτομηχανή που ομορφαίνω έχει ευχάριστο άρωμα .
Επίσης Λέει ότι δεν έχει σιλικόνη , για όποιον το υπολογίζει αυτό .
 
https://www.kalkantzakos.com/Product/83/flitz-polish-100ml,-gualistiko-kai-katharistiko-metallon
Το έχει δοκιμάσει κανεις? Αναφέρει χρωμιω άρα θα κάνει και για καθαρισμό εσωτερικού κάννης. Σε σχέση με την κρέμα υπάρχει εικόνα?
Το χρησιμοποιω εδω και 5 χρονια περιπου..δεν κανει για καθαρισμο καννης..πρωτα ακολουθεις την διαδικασια που κανεις για να καθαρισεις εσωτερικα την καννη και μετα στο τελος την περνας και με flitz για βαθυτερο καθαρισμο και λειανση..ιδια δουλεια με την κρεμα κανει παντως
 
Μήπως εχετε υπόψη σας αν το q20 είναι καλό για καθαρισμό και προστασία όπλου
Εγώ αδελφέ παίρνω το Α2 σε spray 500ml....στα 6,50€....κ περνάω ένα χρόνο κ λίγο παραπάνω.....από αυτό βάζω και στα 4 όπλα σε όλα τους τα κινητά μέροι.....Δν στραγγίζει,ούτε στεγνώνει.....Επίσης με ένα κόμπο βαμβάκι περνάω κ τις κάννες ένα film τέτοιο λαδάκι κ τις αδιαβροχοποιό.....ούτε ίχνος οξύδωσης μετά από βροχή.....

 
Μήπως εχετε υπόψη σας αν το q20 είναι καλό για καθαρισμό και προστασία όπλου
Ναι είναι μια χαρά, ένα κλασικό CLP (Clean-Lubricate-Protect: Καθαριζει-Λιπαίνει-Προστατεύει) που δεν φυλακίζει υγρασία από κάτω του, αλλά την απωθεί λόγω μεγαλύτερου ειδικού βάρους απ' το νερό. Με έχει βολέψει, είναι και σε καλή τιμή (γύρω στα 8 ευρώ τα 450ml)
To A2 το έχω δοκιμάσει αλλά εμένα προσωπικά δεν μου ταίριαξε
 
Ναι είναι μια χαρά, ένα κλασικό CLP (Clean-Lubricate-Protect: Καθαριζει-Λιπαίνει-Προστατεύει) που δεν φυλακίζει υγρασία από κάτω του, αλλά την απωθεί λόγω μεγαλύτερου ειδικού βάρους απ' το νερό. Με έχει βολέψει, είναι και σε καλή τιμή (γύρω στα 8 ευρώ τα 450ml)
To A2 το έχω δοκιμάσει αλλά εμένα προσωπικά δεν μου ταίριαξε
Ειναι καταλληλο και για καθαρισμο του εσωτερικου της καννης......
 
Προχθές που ρίξαμε σκοπευτήριο μισοταπα οι καννες βρωμισαν πολύ με μολύβι

Το ψιλό ατσαλομαλλο δεν έκανε τίποτα γιατί στουμπωνε και θυμήθηκα τον @iraklis2010 που πρότεινε το χοντρό σύρμα κατσαρόλας,,,πέρασμα με λαδακι και οι δύο κάνεις με μια περασια έγιναν γυαλί !
 
Back
Top