Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για καλύτερο ζυγισμα, διευκόλυνση στη συντηριση και κάτι ακόμα ιδιαίτερο που δεν θυμάμαι τώρα αλλά είχε γράψει ο Νικήτας σε κάποιο αρθρο
Πάντως το ελατήριο μπροστά νομίζω κάνει λίγο πιο μπροστοβαρο το όπλο και έχει υψηλότερη ανακρουση. Στο καθάρισμα βολεύει πολύ παντως.
 
Πάντως το ελατήριο μπροστά νομίζω κάνει λίγο πιο μπροστοβαρο το όπλο και έχει υψηλότερη ανακρουση. Στο καθάρισμα βολεύει πολύ παντως.

Έγραψα αυτό που λέει η εταιρία δηλαδή το καλύτερο ζυγισμα. Δεν ξέρω αλλά το πιστεύω. Ναι είναι στο καθάρισμα είναι πολύ καλή καινοτομια
 
Στο καθαρισμα γιατί όμως; Αφου δεν λερώνεται σαν αερίων. Ειδα ελατήριο απο rafaello που βγηκε πρωτη φορά μετα απο 25 χρόνια με χιλιαδες βολες και δεν ειχε και πολλη βρωμια πανω του. Ποιός ο λόγος να μπεί μπροστά ενα ελατηρίο οταν πίσω δεν λερώνεται; Δεν ειρωνεύομαι, απλα ρωτάω.Αυτά τα όπλα έχουν λογικά και πιο ογκωδη πάπια λογω του ελατηρίου; Το ιδιο σύστημα εχει και η Stoeger M3000 νομίζω.
 
Στο καθαρισμα γιατί όμως; Αφου δεν λερώνεται σαν αερίων. Ειδα ελατήριο απο rafaello που βγηκε πρωτη φορά μετα απο 25 χρόνια με χιλιαδες βολες και δεν ειχε και πολλη βρωμια πανω του. Ποιός ο λόγος να μπεί μπροστά ενα ελατηρίο οταν πίσω δεν λερώνεται; Δεν ειρωνεύομαι, απλα ρωτάω.Αυτά τα όπλα έχουν λογικά και πιο ογκωδη πάπια λογω του ελατηρίου; Το ιδιο σύστημα εχει και η Stoeger M3000 νομίζω.
Δεν ειν ανάγκη. Το τι μαζεύουν οι σωλήνες του επανατατικο σε μπενελλι μετά από καιρό από λάδια και καταλοι άστο. Λύνει αυτό δηλαδή. Δεν υπάρχει θέμα αλλά για καπιους είναι κατι
 
Sory γιατί δεν προσεξα.
Δε σημαίνει ότι επειδή είναι αδρανειας ότι δεν θέλουν καθαρισμοι συντηριση. Ανάλογα τη χρήση. Άλλο αν κυνηγας τρίχα και ρίχνεις καποα φυσιγγια τη χρονιά κι άλλο τσίχλα η πάπια που θα ρηξεις τόνους, θα πάνε λάδια, θα το βάλεις σε υγρασιες κλπ.
Εμένα δε μ αρέσει γιατί αδρανειας το χω ως κάτι πολύ απκλυστερο τύπου μπενελλι.
 
συγγνωμη για το λαθος μου ισως παρανοησα την χθεσινη μου συζητηση με τον οπλουργο και καταλαβα λαθος. Απο οτι γραφεται οι franchi κατασκευαζονται στο ιδιο εργοστασιο με τις benelli.
Λευτερη αττικη ειναι ο οπλουργο σου???
 
Στο καθαρισμα γιατί όμως; Αφου δεν λερώνεται σαν αερίων. Ειδα ελατήριο απο rafaello που βγηκε πρωτη φορά μετα απο 25 χρόνια με χιλιαδες βολες και δεν ειχε και πολλη βρωμια πανω του. Ποιός ο λόγος να μπεί μπροστά ενα ελατηρίο οταν πίσω δεν λερώνεται; Δεν ειρωνεύομαι, απλα ρωτάω.Αυτά τα όπλα έχουν λογικά και πιο ογκωδη πάπια λογω του ελατηρίου; Το ιδιο σύστημα εχει και η Stoeger M3000 νομίζω.
Καμία σχέση η παπιά της Affinity είναι πιο μακρόστενη και λεπτή σε σχέση με της Stoeger που είναι κοντή και χοντροκομμένη επίσης είναι λίγο μπροστόβαρη και εγώ που της έχω βάλει και προσθήκη γιατί κάνω πρακτική σκοποβολή δεν χάνεις τον στόχο καθόλου από το μάτι σου στις συνεχείς βολές
 
Λευτέρη χωρίς να θέλω να προσβάλλω πες στον οπλουργο σου να ενημερωθεί σωστά γιατί στο μαγαζί του παει κόσμος...πάντα φιλικα
Παιδια δεν φταιει ο άνθρωπος δικο μου λαθος . Αλλο κατάλαβα εγω .
 
Παιδια δεν φταιει ο άνθρωπος δικο μου λαθος . Αλλο κατάλαβα εγω .
Μιας και πιασαμε κουβέντα για τουρκικα οπλα αξιζουν αραγε τα τις beretta τουρκικα; Εχει γεμισει η αγορα... Στο ηρακλειο για παραδειγμα υπαρχει μεγαλη γκαμα που προφανως πωλουνται...
 
Πάντως το ελατήριο μπροστά νομίζω κάνει λίγο πιο μπροστοβαρο το όπλο και έχει υψηλότερη ανακρουση. Στο καθάρισμα βολεύει πολύ παντως.
μη νομίζεις γιατί νομίζεις λάθος και στα 2
για να καταλάβεις στις σκοπευτικές καραμπίνες το πρώτο που κάνουν είναι να αλλάξουν την βίδα της αποθήκης με κάποια πιο βάρια για ζύγισμα.... δες Breda 930 beretta xplor κτλ
 
μη νομίζεις γιατί νομίζεις λάθος και στα 2
για να καταλάβεις στις σκοπευτικές καραμπίνες το πρώτο που κάνουν είναι να αλλάξουν την βίδα της αποθήκης με κάποια πιο βάρια για ζύγισμα.... δες Breda 930 beretta xplor κτλ
Όχι πάντα... Ανάλογα τις προτιμήσεις. Απλώς κάποιοι τα προτιμούν πιο μπροστοβαρα γι αυτό και βάζουν μπροστά τα βαρίδια. Σίγουρα όμως με μπροστα το ελατήριο νιώθεις πιο πολύ την ανακρουση. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει και έχω δει κι από τα όπλα που είχα.
 
Λοιπόν όπως είπαμε έγιναν κάποιες δοκιμές σήμερα με την 350.ξεκινησα 8 και κάτι το πρωί με ελαφρύ βοριαδακι και ψιλοκρύο.μερικες έχουν φύγει λίγο αλλά ένα συμπέρασμα μπορεί να βγει.παμε λοιπόν σιγά σιγά
1ο φυσιγγι λαμπρο 24 γραμμάρια νο 9,5 τσοκ skeet beretta στα 25 μετρα

G41meMt.jpg

Ίδιο τσοκ ίδιο φυσιγγι στα 30 μέτρα
3CY3rXE.jpg

Τώρα έχουμε πάλι με τσοκ skeet φυσιγγι alfa game 31 γραμμαρια νο 9 στα 30 μέτρα

MZUXGG2.jpg

Ίδιο φυσιγγι πάλι στα 30 μέτρα με τσοκ 4 αστρα μαμά
Klgyac3.jpg

φυσιγγι super lambro το ρελιαστο στα 36 γραμμάρια νο 5 με τσοκ anaconda long range στα 50 μέτρα.προσωπικα δεν μου άρεσε
fKTIwl6.jpg

Και τέλος πάλι με anaconda long πάλι 50 μέτρα percorso caccia νο.6 σταθερή αξία όπως πάντα
vVyXpJ2.jpg

Αυτά λοιπόν για σήμερα και περιμένω τις απόψεις σας
 
Το lambro το 24 στα 25 ωραίο! Στα 30 άνοιξε λίγο..
Το άλφα ωραίο και στις δυο!Και σφιχτό στα 30 με το 4*!
Το super lambro ασχολίαστο..
Το percorso το σχολίασες μόνος σου..
Γνώμες μου..
φιλικά :)
Οι γνώμες σας είναι απολύτως σεβαστές άλλωστε η εικόνα τα λέει όλα.το sκeet προορίζεται για συγκεκριμένη δουλειά και για εκεί που προορίζεται ακριβώς μέχρι αυτά τα μέτρα είναι αυτό που πρέπει να είναι.το βρίσκω λογικό ν ανοίξει τόσο το 24αρι στο 9,5 νούμερο.φαντασου το όμως αυτό το φυσιγγι σε μαύρες ή βραδυνές τσίχλες τι θα κάνει.δεν το θέλω για κάτι άλλο.απο το άλφα έχω ήδη καβαντζα η οποία θα μεγαλώσει έτσι όπως το κοβω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top