Slavia 630

Οπως το ειπες ειναι,ενα αεροβολακι θρυλος!!! απο το 1976 που το πρωτοπηρα μεχρι και σημερα που το ξαναπηρα δεν εχει αλαξει εσωτερικα και εξωτερικα σε τιποτα...τοσα χρονια το ιδιο...αυτο λεει πολλα σε εναν που ξερει.Να πουμε επισεις πως η καννη του ειναι κατασκευασμενη απο την CZ(οπως και το οπλο)που φημηζεται για την ποιοτητα στις ραβδωτες καννες!!!Δεν ειναι δυνατο αλλα πολυ ακριβες και ευθυβολο!!!
 
Φίλος έβγαλε από την ναφθαλίνη το παρακάτω αεροβόλο γιατί θέλει να ασχοληθεί ο πιτσιρικάς του. Η απόδοση του είναι πολύ πεσμένη και το έλυσε για να δει τι μπορεί να κάνει. Μια αναζήτηση στο Web έφερε κάποια αποτελέσματα αλλά θέλει να δώσει όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα. Το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει με την τσιμούχα. Παίρνει πατέντα για να την φτιάξει μόνος του; Τι άλλες ενέργειες μπορεί να κάνει για να βελτιώσει την κατάσταση;


 
Κατ'αρχη ποιο αεροβολο ειναι??? τι κατασταση εσωτερικα βρισκεται η καννη???και τελος τι αλλες φθορες εχει το αεροβολο...αυτα πρεπει να τα δουμε γιατι απο αυτα εξαρταται αν αξιζει η οχι...
 
Slavia 618 relum.
Μια χαρά είναι η κάννη και όλο το οπλάκι. Πως θα φτιάξουμε φλάντζα είναι το θέμα.

γιωργο βλεπω και εση εισαι κατοχως ενως slabia 618 πιστευω ο φιλος ηρακλης να μας βοηθηση να λυσουμε τα μικροπρωβληματακιααα μιας και ειναι τα οπλακια αυτα συνεσθηματικης αξιας πανω απολαααα;);)
 
Έλα Σάκη, πολύ καλού μού φίλου είναι τό συγκεκριμένο αλλά θέλει να το παλέψει μόνος του. :)
Εγώ έχω ένα Feinwerkbau Oberndorf/N sport 127 cal 5,5 αλλά έχω χάσει τα σκοπευτικά του και παρά τού ότι εψαξα στον Knibs δεν βρήκα. Μιλάμε για φονικό εργαλείο αλλά μένει δεκαετίες ανενεργό.
 
εγω παιδες μηλησα το απογευμα με τον φιλο ηρακληηηη ο ανθρωπος μου ειπε καπια πραγματα και θα τα σεβαστω λογο του οτι εχη γνωση ο ανθρωποςςς.shake hands..shake hands. λεη τα πραγματα ωπος ειναι καθαρα και ξαστερααααα απο εκη και περα ο καθενασμας μπωρη να κανη την μακακιατουυ.bye.
 
Slavia 618 relum.
Μια χαρά είναι η κάννη και όλο το οπλάκι. Πως θα φτιάξουμε φλάντζα είναι το θέμα.

Ευκολακι....μετρας το βαθος της θεσης που ειναι η τσιμουχα της καννης και βρισκει ενα κοματακι δερμα κατι τις ποιο χοντρο και κοβεις με το ψαλιδακι αφου εχει κανει πρωτα τρυπα με να τρυπανη αντιστυχο της εσωτερικης διαστασης της τσιμουχας......κατοπιν κοβεις εξωτερικα και εισαι ετοιμος...αν δεν εχεις τοσο χοντρο δερμα το κανεις διπλο......ποιο απλη λυση ειναι να βαλεις ορινγκ ....και στις περιπτωσεις οτι και να βαλεις πρεπει να προεξεχει τουλαχιστον ενα χιλιοστο.
 
Ευκολακι....μετρας το βαθος της θεσης που ειναι η τσιμουχα της καννης και βρισκει ενα κοματακι δερμα κατι τις ποιο χοντρο και κοβεις με το ψαλιδακι αφου εχει κανει πρωτα τρυπα με να τρυπανη αντιστυχο της εσωτερικης διαστασης της τσιμουχας......κατοπιν κοβεις εξωτερικα και εισαι ετοιμος...αν δεν εχεις τοσο χοντρο δερμα το κανεις διπλο......ποιο απλη λυση ειναι να βαλεις ορινγκ ....και στις περιπτωσεις οτι και να βαλεις πρεπει να προεξεχει τουλαχιστον ενα χιλιοστο.
Ευχαριστώ πολύ, θα τα μεταφέρω !
 
Μου το εξηγείς λίγο αυτό ρε Σάκη; Όποιος δεν πάει δηλαδή στον Ηρακλή, κάνει μαλακία;
Οχι φιλε μου...σε καμια περιπτωση δεν ενωουσε αυτο ο Θανασης.....ουτε εγω ειμαι ο ''θεος'' και παντωγνωστης στα αεροβολα...ομως η πειρα μου μετα απο 40 χρονια με αυτα.....τα χαμενα λεφτα που εχω δωσει γιατι δεν ρωταγα πριν....και η ασχωλια μου με αυτα με εχουν μαθει να ξερω καποια πραγματα...εστω και αυτα τα λιγα.....και οσο μπορω και γνωριζω μπορω να βοηθησω ετσι ωστε να μην την πατησουν και αλλοι σε καποιες αγωρες οπως την πατησα εγω.
 
Οχι φιλε μου...σε καμια περιπτωση δεν ενωουσε αυτο ο Θανασης.....ουτε εγω ειμαι ο ''θεος'' και παντωγνωστης στα αεροβολα...ομως η πειρα μου μετα απο 40 χρονια με αυτα.....τα χαμενα λεφτα που εχω δωσει γιατι δεν ρωταγα πριν....και η ασχωλια μου με αυτα με εχουν μαθει να ξερω καποια πραγματα...εστω και αυτα τα λιγα.....και οσο μπορω και γνωριζω μπορω να βοηθησω ετσι ωστε να μην την πατησουν και αλλοι σε καποιες αγωρες οπως την πατησα εγω.
Ευχαριστώ, να είστε καλά να βοηθάτε με τις γνώσεις σας !
 
Ευκολακι....μετρας το βαθος της θεσης που ειναι η τσιμουχα της καννης και βρισκει ενα κοματακι δερμα κατι τις ποιο χοντρο και κοβεις με το ψαλιδακι αφου εχει κανει πρωτα τρυπα με να τρυπανη αντιστυχο της εσωτερικης διαστασης της τσιμουχας......κατοπιν κοβεις εξωτερικα και εισαι ετοιμος...αν δεν εχεις τοσο χοντρο δερμα το κανεις διπλο......ποιο απλη λυση ειναι να βαλεις ορινγκ ....και στις περιπτωσεις οτι και να βαλεις πρεπει να προεξεχει τουλαχιστον ενα χιλιοστο.
Τώρα που το ξαναδιαβάζω προσεκτικά, μάλλον αναφέρεστε στην φλάντζα της κάννης, γι'αυτό μάλλον μιλάτε για o-ring .Αν δείτε τις φώτο που έχω βάλει παραπάνω, εγώ αναφέρομαι στην φλάντζα-τσιμούχα ( δεν ξέρω πως διαολο λέγεται ) που κάνει την εμφραξη του αέρα. Οι Άγγλοι το λένε washer ...
http://www.airgunspares.com/store/product/12324/Slavia-618-Piston-Washer/
 
Τώρα που το ξαναδιαβάζω προσεκτικά, μάλλον αναφέρεστε στην φλάντζα της κάννης, γι'αυτό μάλλον μιλάτε για o-ring .Αν δείτε τις φώτο που έχω βάλει παραπάνω, εγώ αναφέρομαι στην φλάντζα-τσιμούχα ( δεν ξέρω πως διαολο λέγεται ) που κάνει την εμφραξη του αέρα. Οι Άγγλοι το λένε washer ...
http://www.airgunspares.com/store/product/12324/Slavia-618-Piston-Washer/
Η μια ειναι τσιμουχα καννης και η αλλη τσιμουχα πιστονιου...εσυ θελεις του πιστονιου απο οτι καταλαβα...γιατι δεν κανεις παραγγελια αφου την εχει???
 
Back
Top