Αεροβόλο gas power

Δεν αναφερθηκα στην ποιοτητα γιατι εκει μπορει να εχουν αλλαξει τα παντα σε σχεση με τα παλαιοτερα bsa..
Ειπα πολυ απλα οτι νομιζω(οχι οτι ειμαι σιγουρος)πως τα bsa δεν κατασκευαζονται στην Ισπανια..
http://www.bsaguns.gr/
Και ισως να εχω δικιο βλεπωντας κ το post του Σταυρου πιο πανω..
Δεν ειπα πως κατασκευαζωνται Ισπανια...τουλαχιστον οχι ακομα.....
 
Την βαφη στα μεταλα που ειχαν τα παλια δεν την εχουν τα καινουργια....εσωτερικα εχει πεσει λιγο η ποιοτητα αν και ποτε δεν ηταν τα καλιτερα...επισεις εχουν βρεθει καινουργια μοντελα με εκεντρες καννες.......αυτο βεβαια ισχυει και σε αλλες μαρκες και οχι μονο στην BSA.....Η Gamo εχει αγωρασει τα δικαιωματα αλλα τα οπλα κατασκευαζωνται Αγγλια τουλαχιστον ακομα.....τα ''Αγγλικα'' Webley φτιαχνωνται Τουρκια πλεον απο την Hatsan......εκεινα που εχουν μηνει στην κορυφη και συνεχιζουν να ειναι σημειο αναφορας για τα αεροβολα ελατηριου ειναι τα AIR ARMS.....TX 200.....PROSPORT και το ποιο παλιο που δεν βγαινει αλλο και εχει γινει συλεκτικο πλεον το PROELITE
Σε ευχαριστώ για τις πληροφοριες
 
Παιδιά εσείς που είστε γνώστες δώστε τα φώτα σας. Ενδιαφέρομαι για αγορά αεροβολου και θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις . Χρηματικά το πολλή μέχρι 180-200€. Εχω καταλήξει σε gamo με το σύστημα igt https://www.bestprice.gr/item/36692246/gamo-big-cat-1000-e-igt-45mm.html?qid=3iUKhnNiKmk_8077f&seq=8
Ποια η γνώμη σας, να επιλέξω αυτό το σύστημα ή να πάω σε κλασικο ελατηριου .
Όπως διαβάζω βλέπω το σύστημα IGT καλύτερα αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.
 
Last edited:
Παιδιά εσείς που είστε γνώστες δώστε τα φώτα σας. Ενδιαφέρομαι για αγορά αεροβολου και θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις . Χρηματικά το πολλή μέχρι 180-200€. Εχω καταλήξει σε gamo με το σύστημα igt https://www.bestprice.gr/item/36692246/gamo-big-cat-1000-e-igt-45mm.html?qid=3iUKhnNiKmk_8077f&seq=8
Ποια η γνώμη σας, να επιλέξω αυτό το σύστημα ή να πάω σε κλασικο ελατηριου .
Όπως διαβάζω βλέπω το σύστημα IGT καλύτερα αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.
Γιάννη μακριά από την gamo... ποιότητα υπο το μηδέν... σε όλους τους τομείς...
 
Βρήκα και αυτό επίσης, ποια η γνώμη σας;

https://www.kalkantzakos.com/datafiles/5501.jpg
Γιάννη πολύ καλή επιλογή! Μην το σκέφτεσαι, πάρ' το!
Το σύστημα gas ram (έμβολο/πιστόνι αερίου, και όχι κλασικό ελατήριο) είναι καινοτόμο σήστημα λειτουργίας στο σπαστό αεροβόλο με πολλά πλεονεκτήματα έναντι του πιστονιού με το κλασικό ελατήριο...! Το πιστόνι αέρα δεν "κουράζεται" ποτέ από την χρήση, είναι πολύ πιο μαλακό σε ανάκρουση και μηδενικό σε κραδασμούς κατά τη βολή...!!! Θεωρείται "επανάσταση" στα σπαστά αεροβόλα...! Πρωτοπαρουσιάστηκε πριν από 40 περίπου χρόνια από τη σουηδική Theoben σε ένα θρυλικό μοντέλο της που βγαίνει ακόμη και σήμερα, και τα τελευταία χρόνια έχει αναγνωριστεί και διαδοθεί σχεδόν παντού, σε όλες τις εταιρείες...!!!
Είμαι (και ήμουν) κάτοχος αρκετών και διαφόρων αεροβόλων τυφεκίων με σύστημα gas ram (Weihrauch, Magtech, Gamo, Hatsan) και στα συνιστώ ανεπιφύλακτα...!!!
 
Last edited:
Γιάννη πολύ καλή επιλογή! Μην το σκέφτεσαι, πάρ' το!
Το σύστημα gas ram (έμβολο/πιστόνι αερίου, και όχι κλασικό ελατήριο) είναι καινοτόμο σήστημα λειτουργίας στο σπαστό αεροβόλο με πολλά πλεονεκτήματα έναντι του πιστονιού με το κλασικό ελατήριο...! Το πιστόνι αέρα δεν "κουράζεται" ποτέ από την χρήση, είναι πολύ πιο μαλακό σε ανάκρουση και μηδενικό σε κραδασμούς κατά τη βολή...!!! Θεωρείται "επανάσταση" στα σπαστά αεροβόλα...! Πρωτοπαρουσιάστηκε πριν από 40 περίπου χρόνια από τη σουηδική Theoben σε ένα θρυλικό μοντέλο της που βγαίνει ακόμη και σήμερα, και τα τελευταία χρόνια έχει αναγνωριστεί και διαδοθεί σχεδόν παντού, σε όλες τις εταιρείες...!!!
Είμαι (και ήμουν) κάτοχος αρκετών και διαφόρων αεροβόλων τυφεκίων με σύστημα gas ram (Weihrauch, Magtech, Gamo, Hatsan) και στα συνιστώ ανεπιφύλακτα...!!!
Φιλε μου το να βαζεις διπλα σε ενα Weihrauch 90 τα αθλια αυτα κατασκευασματα(Magtech...Gamo..Hatsan)ειναι απλα ιεροσυλια!!!τι σχεση εχει το συστημα Theopen με αυτες τις σιδηροκατασκευες???
 
Φιλε μου το να βαζεις διπλα σε ενα Weihrauch 90 τα αθλια αυτα κατασκευασματα(Magtech...Gamo..Hatsan)ειναι απλα ιεροσυλια!!!τι σχεση εχει το συστημα Theopen με αυτες τις σιδηροκατασκευες???
Ηρακλή δεν αμφιβάλλω: σίγουρα, τα Weihrauch είναι σαφώς ανώτερα από τα υπόλοιπα προαναφερόμενα, ως προς την ποιότητα κατασκευής τους και τις πρώτες ύλες...!
Η "φιλοσοφία", όμως, και η λειτουργία του συστήματος "gas ram" είναι ακριβώς η ίδιες σε όλα τα σπαστά αεροβόλα που χρησιμοποιούν αυτό το σύστημα...! Δεν αλλάζει κάτι ως προς τον τρόπο λειτουργίας τους...! Ένα πιστόνι έχουν όλα, που αντί για ελατήριο, έχει ατμοσφαιρικό αέρα ή άζωτο...! Τίποτα το ιδιαίτερο ως προς αυτό λοιπόν...!
Από 'κει και πέρα ωστόσο, σαφώς μετράει και η ποιότητα των πρώτων υλών που τοποθετούνται, αλλά και η ποιότητα κατασκευής τους...!
Α, και μην ξεχνάμε και την σημαντικότατη παράμετρο "value for money"...! Παίζει κι αυτή τον δικό της, σημαντικό ρόλο...!
 
Ηρακλή δεν αμφιβάλλω: σίγουρα, τα Weihrauch είναι σαφώς ανώτερα από τα υπόλοιπα προαναφερόμενα, ως προς την ποιότητα κατασκευής τους και τις πρώτες ύλες...!
Η "φιλοσοφία", όμως, και η λειτουργία του συστήματος "gas ram" είναι ακριβώς η ίδιες σε όλα τα σπαστά αεροβόλα που χρησιμοποιούν αυτό το σύστημα...! Δεν αλλάζει κάτι ως προς τον τρόπο λειτουργίας τους...! Ένα πιστόνι έχουν όλα, που αντί για ελατήριο, έχει ατμοσφαιρικό αέρα ή άζωτο...! Τίποτα το ιδιαίτερο ως προς αυτό λοιπόν...!
Από 'κει και πέρα ωστόσο, σαφώς μετράει και η ποιότητα των πρώτων υλών που τοποθετούνται, αλλά και η ποιότητα κατασκευής τους...!
Α, και μην ξεχνάμε και την σημαντικότατη παράμετρο "value for money"...! Παίζει κι αυτή τον δικό της, σημαντικό ρόλο...!
Συμφονω για την φιλοσοφια αλλα ξερεις αυτες οι ''λεπτομερειες'' πολλες φορες ειναι που κανουν την διαφορα...ακομα και στο πιστονι....σε ολα τα αλλα αν υπαρξει διαροη δεν επισκευαζωνται...παμε για αλλο ....στο 90αρι ειναι επισκευασιμο και με κοστος αμεληταιο.......
Να πουμε και το ''value for money''....θα επιμηνω παλι στο 90αρι διοτι μπορει να κοστιζει κατι παραπανω αλλα προσφερει πολυ περισσοτερα απο ολα τα αλλα......θα πω επισεις πως ''το φτηνο θα βγει ακριβωτερο'' εχει γινει κανονας στην ζωη και ισχυει και εδω με το παραπανω..
Τι να το κανω ενα αεροβολο με ωραια εμφανηση και πολυ ''σαλτσα'' στις διαφημησεις οταν δεν κανει την δουλεια του για την οποια κατασκευαστηκε???....τι ενοω???
Οταν ενα αεροβολο που ειναι ενα ''εργαλειο ακριβειας'' δεν ριχνει εκει που σημαδευω .....για μενα ειναι αχρηστο.....
Ξερεις πως σε μια τετοια κατασκευη(αεροβολο)εκτος της εμφανησης που δινουν σχεδον ολοι και τα καλα σχολια(με μπολικη σαλτσα)που ειναι το τυρακι στην φακα...παιζουν και αλλα πραγματα ρολο για την σωστη λειτουργια του οπλου αλλα και την απαιτουμενη ακριβεια του..........ποιοτητα κατασκευης.καννη,τσιμουχα,σκανδαλη,και καποιες εσωτερικες λεπτομερεις που συνολικα κανουν ενα αεροβολο να ξεχωριζει....αυτο λοιπον το πακετο το διαθετει μονο το 90αρι σε αεροβολα gasram....αεροβολα δεν αγωραζουμε καθε μερα......τι να τα κανω τα φτηνα οταν δεν με ευχαριστουν....κανω λοιπον λιγο παραπανω οικονομια και αγωραζω μια και καλη ενα σωστο.
 
Γιάννη μακριά από την gamo... ποιότητα υπο το μηδέν... σε όλους τους τομείς...
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
Γιάννη πολύ καλή επιλογή! Μην το σκέφτεσαι, πάρ' το!
Το σύστημα gas ram (έμβολο/πιστόνι αερίου, και όχι κλασικό ελατήριο) είναι καινοτόμο σήστημα λειτουργίας στο σπαστό αεροβόλο με πολλά πλεονεκτήματα έναντι του πιστονιού με το κλασικό ελατήριο...! Το πιστόνι αέρα δεν "κουράζεται" ποτέ από την χρήση, είναι πολύ πιο μαλακό σε ανάκρουση και μηδενικό σε κραδασμούς κατά τη βολή...!!! Θεωρείται "επανάσταση" στα σπαστά αεροβόλα...! Πρωτοπαρουσιάστηκε πριν από 40 περίπου χρόνια από τη σουηδική Theoben σε ένα θρυλικό μοντέλο της που βγαίνει ακόμη και σήμερα, και τα τελευταία χρόνια έχει αναγνωριστεί και διαδοθεί σχεδόν παντού, σε όλες τις εταιρείες...!!!
Είμαι (και ήμουν) κάτοχος αρκετών και διαφόρων αεροβόλων τυφεκίων με σύστημα gas ram (Weihrauch, Magtech, Gamo, Hatsan) και στα συνιστώ ανεπιφύλακτα...!!!

Το ίδιο και αυτή...
 
Οταν ενα αεροβολο που ειναι ενα ''εργαλειο ακριβειας'' δεν ριχνει εκει που σημαδευω .....για μενα ειναι αχρηστο.....
Συμφωνώ και επαυξάνω!!! Εδώ κρύβεται ολόκληρη η ουσία στο αεροβόλο! Το κύριο ζητούμενο είν' αυτό: η ακρίβεια και ευθυβολία του...! Και η γενικότερη αξιοπιστία του βεβαίως - βεβαίως...!
Ηρακλή τι γνώμη έχεις για το αεροβόλο πιστόλι Zoraki HP-01 Ultra...; Είναι τούρκικο, αλλά επειδή το ρίχνω αρκετά χρόνια, μπορώ να πω ότι είναι ιδιαιτέρως καλοφτειαγμένο με τέλεια κάννη και πάρα πολύ ακριβές και ευθύβολο...! Και πολύ δυνατό για πιστόλι με ενσωματωμένη τρόμπα...! Του 'χω βιδώσει και έναν σιγαστήρα και δουλεύει και σχετικά αθόρυβα...! Πιστεύω πως στον μικρό χώρο των αεροβόλων τρόμπας είναι από τα καλύτερα...!!!
 
Συμφωνώ και επαυξάνω!!! Εδώ κρύβεται ολόκληρη η ουσία στο αεροβόλο! Το κύριο ζητούμενο είν' αυτό: η ακρίβεια και ευθυβολία του...!
Ηρακλή τι γνώμη έχεις για το αεροβόλο πιστόλι Zoraki HP-01 Ultra...; Είναι τούρκικο, αλλά επειδή το ρίχνω αρκετά χρόνια, μπορώ να πω ότι είναι ιδιαιτέρως καλοφτειαγμένο με τέλεια κάννη και πάρα πολύ ακριβές και ευθύβολο...! Και πολύ δυνατό για πιστόλι με ενσωματωμένη τρόμπα...! Του 'χω βιδώσει και έναν σιγαστήρα και δουλεύει και σχετικά αθόρυβα...!
Δυστιχως απο πιστολια δεν εχω εμπειρια μιας και δεν εχω ασχωληθει ποτε και δεν μπορω να εχω αποψη.
 
Τελικά προστέθηκε ένα αεροβόλο στον οπλοβαστο. Το όνομα αυτού Gamo igt σε διαμέτρημα 5.5. Έγιναν οι δοκιμές να ρυθμίσουμε τη διοπτρα. Από ευθυβολια με τα λίγα που ξέρω περί αεροβολων μου φάνηκε μια χαρά. Το αποτέλεσμα των 10 βολών σε απόσταση 30 μέτρων ήταν οι 10 βολιδες να είναι σε ένα κύκλο όσο είναι περίπου το κουτί από τις βολιδες.
Στην αρχή έκανα το σεταρισμα με τα ανοικτά σκοπευτικα στα 12 μέτρα και μετά πιο μακριά με τη διοπτρα.
Πλάκα είχε πάντως η σκοποβολή με το αεροβόλο, ήταν μαζί μας με τον μικρό μου και ο κουμπάρος μου και το αποτέλεσμα μετά τον μινι διαγωνισμό να μας χρωστάει 2 μπίρες......χαχαχα......

auto insurance for foreigners in usa
 
Καλοριζικο Γιαννη κ καλη διασκεδαση σε εσενα κ στον πιτσιρικα.. :)
Την αλλη φορα να βαλετε στοιχημα δυο κουτια φυσιγγια 20αρια.....sarcastic.
Ευχαριστώ Τάσο μου, ήδη το πρώτο στοίχημα το έχασα από τον πιτσιρίκο μου. Βάλαμε στα 20 μέτρα ένα καπάκι από μπουκάλι και το πέτυχε με την πρώτη ο μικρός........το παγωτό του το ευχαριστήθηκε........Μόλις σοβαρεψουν τα στοιχήματα θα πέσουν και τα φυσίγγια.....
.very funny.
 
Back
Top