Παλιά φυσίγγια

Μπράβο ρε Βασίλη αξιόλογη η συλλογή σου....:)
Στην δεύτερη φωτο το φυσίγγι που είναι έκτο στην δεύτερη σειρά τι μάρκα είναι?(το κίτρινο)
Δεν είναι δική μου συλλογή Τάσο. Βρέθηκα πρόσφατα στο σπίτι ενός φίλου και την είδα. Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω ποιο φυσίγγιο είναι αυτό που με ρωτάς..
 
Πέστε μου κάτι ρε παιδιά που είστε από τα Χανιά..(Βίκτορας,Γιάννης,Στέλιος)Υπήρχε στον τόπο σας κατασκευαστής φυσιγγίων με το όνομα Βογιατζακης?
Κάπου το είχα διαβάσει παλιά αλλά δεν θυμαμε..
Ότι είχε πολύ καλά φυσιγγια..Αληθεια ψέματα δεν ξερω..
 
Βάζω 2 φωτογραφίες από μια πρόσφατη συλλογή με πάρα πολλά παλιά χάρτινα και μη φυσίγγια...



Χαρακτηριστικο εκεινης της εποχης ηταν οτι εβρισκες το αγαπημενο σου φυσιγγι και σε χοντρα νουμερα. Οπως το Νeo Velox και το Super Pyrkal σε Ν3. Θυμαμαι τοτε ο πατερας μου κυνηγουσε ολα τα θηραματα με το Rottweil της Δορκας, αλλα σε διαφορετικα νουμερα.
 
Χαρακτηριστικο εκεινης της εποχης ηταν οτι εβρισκες το αγαπημενο σου φυσιγγι και σε χοντρα νουμερα. Οπως το Νeo Velox και το Super Pyrkal σε Ν3. Θυμαμαι τοτε ο πατερας μου κυνηγουσε ολα τα θηραματα με το Rottweil της Δορκας, αλλα σε διαφορετικα νουμερα.
Και ο δικός μου ΠΥΡΚΑΛ μαυρο μέχρι τέλη Οκτώβρη και Rottweil της Δορκας μετά, μαζί με το κόκκινο του Ζωχιού, βέβαια τα τότε πριν 20ετίας φυσίγγια με τα των τελευταίων χρόνων καμιά σχέση...
 
Στεφανε το φυσίγγι αυτό είναι του Ρουμελιωτη από Πάτρα. Τηλ.2610-270039
Το arrow το οποίο εδώ και κατι χρόνια το γεμίζει σε μαυρο κάλυκα 36γρ..
Υπάρχει κ το κοκκινο arrow με 34γρ..
Προφανώς τα κίτρινα που έχεις είναι παλαιότερα..
Κάνε του ένα τηλ να δεις αν έχει κάποιον αντιπρόσωπο στην περιοχή σου..Αν όχι μπορεί να σου στείλει αν θες.
 
Last edited:
Στεφανε το φυσίγγι αυτό είναι του Ρουμελιωτη από Πάτρα. Τηλ.2610-270039
Το arrow το οποίο εδώ και κατι χρόνια το γεμίζει σε μαυρο κάλυκα 36γρ..
Υπάρχει κ το κοκκινο arrow με 34γρ..
Προφανώς τα κίτρινα που έχεις είναι παλαιότερα..
Κάνε του ένα τηλ να δεις αν έχει κάποιον αντιπρόσωπο στην περιοχή σου..Αν όχι μπορεί να σου στείλει αν θες.

Τι internet και βλακειες. Ρωτα τον Τασο για φυσιγγια και καθαρισες...shake hands..shake hands.
 
Μην είσαστε υπερβολικοί ρε παιδιά.:).Δεν γνωρίζω κ όλα τα φυσιγγια:)
Όπως τα lord που λεει ο Βίκτορας μόνο ακουστά τα έχω..
Πρέπει να είναι αρκετά παλιά φανταζομε..
 
Στεφανε το φυσίγγι αυτό είναι του Ρουμελιωτη από Πάτρα. Τηλ.2610-270039
Το arrow το οποίο εδώ και κατι χρόνια το γεμίζει σε μαυρο κάλυκα 36γρ..
Υπάρχει κ το κοκκινο arrow με 34γρ..
Προφανώς τα κίτρινα που έχεις είναι παλαιότερα..
Κάνε του ένα τηλ να δεις αν έχει κάποιον αντιπρόσωπο στην περιοχή σου..Αν όχι μπορεί να σου στείλει αν θες.
Αντε γεια! Με έστειλες! Φιλαράκι πρέπει να τις αξιοποιήσεις αυτές τις γνώσεις...
Τι internet και βλακειες. Ρωτα τον Τασο για φυσιγγια και καθαρισες...shake hands..shake hands.
Όντως ίντερνετ που το έψαξα δεν το βρηκα.
 
Back
Top