Παλιά φυσίγγια

Νομίζω οτι τώρα η eley ανήκει στην maxam και δεν κατασκευάζονται πλεον Αγγλια...
Νομίζω Τάσο ότι εξακολουθούν να κατασκευάζονται στην Αγγλία, αλλά η εταιρεία εξαγοράστηκε από τον όμιλο MAXAM και φυσικά γεμίζει τα φυσίγγια της πλέον με υλικά του ομίλου.
 
Έμαθα πριν λίγο ένα δυσάρεστο νέο το οποίο σας στο λέω με μεγάλη επιφύλαξη.μου είπε ένας φίλος ότι πριν λίγους μήνες πέθανε ο γνωστός κατασκευαστής φυσιγγίων Κώστας Καββαθάς από Πύργο Ηλείας.γεμιζε τα φυσιγγια cosmos,puma,Έβρος 42 και αλλα.ξερεις κανείς αν ισχύει;;ευχομε να ειναι ψεμα
Και όμως δυστυχώς έφυγε.... Τα φυσιγγια εβρος 37,εβρος 42 υπάρχουν ακόμα... Είμαι γιος του... Τηλέφωνο επικοινωνίας 6970217572
 
Δυστυχώς δεν είναι ψέμα. Ο κ. Κώστας Καββαθάς με τα τρομερά του "ΕΒΡΟΣ" μας άφησε άξαφνα για άλλους κυνηγότοπους...νομίζω ήταν μέσα στο προηγούμενο φθινόπωρο...
Τα φυσιγγια του κυρίου καββαθα τα εβρος υπάρχουν ακόμα... Δυστυχώς μας άφησε αξαφνα... Είμαι γιος του... Αν θελήσετε τηλέφωνο επικοινωνίας 6970217572
 
Τα φυσιγγια του κυρίου καββαθα τα εβρος υπάρχουν ακόμα... Δυστυχώς μας άφησε αξαφνα... Είμαι γιος του... Αν θελήσετε τηλέφωνο επικοινωνίας 6970217572
Να ζησετε να τον θυμάστε Σπύρο..Θυμαμε πριν περίπου πέντε χρόνια είχαμε παραγγειλη με κάτι φίλους τα κόσμος πράσινα και πούμα ..και μας τα έφερε με το φερυ κατεθειαν ο αδελφός του γιατί ήταν να έρθει στο νησί..
 
Σπύρο τα κόσμος και πούμα τα γεμίζει ο κουτουμανος η σταμάτησε η παραγωγή τους?Νομιζω ότι συνεργαστήκατε αν δεν κάνω λάθος..
 
Ναι Τάσο την θυμάμαι την περίπτωση σου... Να σε καλά φίλε
Να σε καλά και εσύ Σπύρο..Κρίμα κ ήταν καλά φυσίγγια..Έχει ακόμα στοκ
Ένα μαγαζί εδω,Από τα s4 και τα κίτρινα διασποράς..Έχω ένα κουτάκι διασποράς αλλά δεν το έχω ρίξει ακόμα..
 
Να σε καλά και εσύ Σπύρο..Κρίμα κ ήταν καλά φυσίγγια..Έχει ακόμα στοκ
Ένα μαγαζί εδω,Από τα s4 και τα κίτρινα διασποράς..Έχω ένα κουτάκι διασποράς αλλά δεν το έχω ρίξει ακόμα..
Μέτρα και την κάθε ντουφεκια τέτοια φυσιγγια δεν θα ξαναβρεις... Αλήθεια ?...πιο μαγαζί ?
 
Μέτρα και την κάθε ντουφεκια τέτοια φυσιγγια δεν θα ξαναβρεις... Αλήθεια ?...πιο μαγαζί ?

Σπυρο, κατα την αποψη μου ειναι πολυ κριμα να χαθει το know-how των φυσιγγιων που γεμιζε ο πατερας σου. Αν υπαρχουν ακομη οι συνταγες, το προτιμοτερο θα ηταν αν καποιος κατα πρωτη προτιμηση απο τους στενοτερους συγγενεις μπορουσε και συνεχιζε το εργο. Αν δεν υπαρχει διαδοχη κατασταση στη συνεχιση της δραστηριοτητας, ισως καποια συνεργασια με καποιον πρωην συναδελφο του πατερα σου να απεφερε καποια ωφελη τοσο δε σας οσο και στους κυνηγους που επιναν νερο στο ονομα των φυσιγγιων του πατερα σου.

Φιλικα
Παυλος
 
Χαζεύοντας τις αγγελίες έπεσα πάνω σε αυτό http://www.car.gr/parts/view/6887932/, αν ήταν λίγο καλύτερα τα οικονομικά μου.....
Ένα εργαλείο σαν αυτό στο κέντρο της φωτογραφίας (ρελιάστρα χειρός μπρούτζινη, χυτή, με κοχλία κ στροφείο), είχε ο πατέρας μου, διαμετρήματος 16. Δυστυχώς έχει χαθεί, έχω κάμει άνω-κάτω 100 φορές το σπίτι, έχω ψάξει σε κάθε πιθανό και απίθανο σημείο, αλλά δεν το έχω βρει! Πολλές φορές το σκέφτομαι και στενοχωριέμαι! :(
 
Μπράβο ρε Βασίλη αξιόλογη η συλλογή σου....:)
Στην δεύτερη φωτο το φυσίγγι που είναι έκτο στην δεύτερη σειρά τι μάρκα είναι?(το κίτρινο)
 
Back
Top