Fabarm Team

50601714_10156281245966799_1365495688242135040_o.jpg
Καλορίζικο Παύλο,της πάει πολύ !
 
Από σήμερα μέλος του Club με L4S Initial. Φωτογραφίες αργότερα . Είμαι υπό την εποπτεία του συνταγματάρχη και άμα το καταλάβει θα πέσει παντόφλα.
( Προς το παρόν νομίζει οτι πάιζω με την SX3 . ... .sarcastic.)
Καλορίζικο με πολλές κι αξέχαστες τουφεκιές!

Παύλε εύχομαι να σου καλύψει τις ανάγκες σου ως προς την εργονομία!
 
Μήπως κάποιος από εσάς είναι κάτοχος axis s&h να μου πει εντυπώσεις από τουφεκιές και τέτοια πράγματα γιατί μ ενδιαφερει
Ευριπιδη δεν τα εχω δει από κοντά τα όπλα.αλλα και αυτό που λες και το Elos N2,θα τα κοιτούσα πρωτα για την αγορά αλληλεπιθετου..τα θεωρώ με μια πρώτη εικόνα ίσως την καλυτερη επιλογή αυτή τη στιγμή σε αυτά τα χρήματα.
https://www.ehunter.gr/product/fabarm-elos-n2-sporting/
https://www.touris.eu/product/4667/axis-sporting-and-hunting-76cm-
 
Αν η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται το μαμησαμε. Με το που απομακρύνθηκα 100 m από το αυτοκίνητο... καταιγίδα.weather1 Η L4s έγινε μούσκεμα πριν τουφεκίσει. Τρεις τουφεκιές σε χαρτόνι που έλιωσε έδειξαν ότι χρειάζεται αλλαγή φλάντζας για πιο ψηλά και περισσοτερο cast off. Την άλλαξα αλλά νύχτωσε. Νεώτερα και εντυπώσεις αυριο. Τρεις τουφεκιές μέσα στην βροχή δεν λένε και τιποτα.
Τώρα στεγνώνω το μωρο.wash..
 
Καλησπερα στην ομαδα.
Φιλος χρειαζεται τα μαμα μετρα του κοντακιου της l4s. Αν μπορει καποιος κατοχος ας μας τα δωσει.. ευχαριστω.(θελει να φτιαξει ιδιο κοντακι για αλλο οπλο δεν ξερω αν θα πετυχει)
 
1)από το fabarm USA
Model L4S Initial Hunter
Gauge 12 Ga
Operation Pulse Piston™, gas operated
Barrel TRIBORE HP™
Barrel Length 26", 28"
Barrel Rib Height 6mm
Chamber 3"
Chokes 3 INNER HP™ Choke Tubes
Frame Aluminum Alloy
Frame Finish Black Anodized
Stock Turkish Walnut
Wood Finish Matte, Hand Oiled
Length of pull 14.375"
Drop at comb 1.5"
Drop at heel 2.25"
Cast at toe .125"
Pitch 5°
Cast to heel .125"

Weight* 6lbs. 5oz. – 6lb.s 13oz.
Proof test 1630 BAR
Case Box
Warranty 5 year
2)από το fabarm.it
PRODUCT DETAILS
SPECIFICATIONS TECNICAL DATA
GAUGE 12 / 3”
TOTAL CAPACITY 3+1 ROUNDS
BARREL TRIBORE® HP
BARREL LENGTH IN CM 61 – 66 – 71 – 76
CHOKE INNER HP
CHOKES INCLUDED 5
FRAME ERGAL 55 - 11 MM GROOVES
FRAME FINISH SATIN BLACK
STOCK PISTOL
WOOD QUALITY GRADE 2
STOCK FINISH HAND-OILED
LENGTH OF PULL IN MM 365
DROP AT COMB IN MM 35
DROP AT HEEL IN MM 55
RECOIL PAD 12 MM

WEIGHT IN KG 2,85 – 3,10
CASE INTEGRALE
PROOF TEST 1630 BAR
NOTE: L4S BLACK HUNTER MAXI : THIS SPECIFIC VERSION, WITH THE SAME FINISHING FEATURES HAS A 8 ROUNDS TOTAL CAPACITY (IN ACCORDANCE WITH LEGAL CONSTRAINTS)
 
1)από το fabarm USA
Model L4S Initial Hunter
Gauge 12 Ga
Operation Pulse Piston™, gas operated
Barrel TRIBORE HP™
Barrel Length 26", 28"
Barrel Rib Height 6mm
Chamber 3"
Chokes 3 INNER HP™ Choke Tubes
Frame Aluminum Alloy
Frame Finish Black Anodized
Stock Turkish Walnut
Wood Finish Matte, Hand Oiled
Length of pull 14.375"
Drop at comb 1.5"
Drop at heel 2.25"
Cast at toe .125"
Pitch 5°
Cast to heel .125"

Weight* 6lbs. 5oz. – 6lb.s 13oz.
Proof test 1630 BAR
Case Box
Warranty 5 year
2)από το fabarm.it
PRODUCT DETAILS
SPECIFICATIONS TECNICAL DATA
GAUGE 12 / 3”
TOTAL CAPACITY 3+1 ROUNDS
BARREL TRIBORE® HP
BARREL LENGTH IN CM 61 – 66 – 71 – 76
CHOKE INNER HP
CHOKES INCLUDED 5
FRAME ERGAL 55 - 11 MM GROOVES
FRAME FINISH SATIN BLACK
STOCK PISTOL
WOOD QUALITY GRADE 2
STOCK FINISH HAND-OILED
LENGTH OF PULL IN MM 365
DROP AT COMB IN MM 35
DROP AT HEEL IN MM 55
RECOIL PAD 12 MM

WEIGHT IN KG 2,85 – 3,10
CASE INTEGRALE
PROOF TEST 1630 BAR
NOTE: L4S BLACK HUNTER MAXI : THIS SPECIFIC VERSION, WITH THE SAME FINISHING FEATURES HAS A 8 ROUNDS TOTAL CAPACITY (IN ACCORDANCE WITH LEGAL CONSTRAINTS)
Ευχαριστω!!
 
να είσαι καλά
ο φίλος σου μόνος θα το φιάξει;;; η σε οπλουργό;;;
Σε οπλουργό. Θα παει να ζητησει την γνωμη και θα δει. Να πω την αληθεια το σκεφτομαι κ γω γιατι κ μενα μου επεφτε πολυ καλα. Βεβαια εχουμε διαφορετικο σωματοτυπο δεν ξερω πως γινεται αυτο. Φοβερο κοντακι παντως μπαινει στο ματι πανευκολα. Δεν ξερω αν θα εχει το ιδιο αποτελεσμα σε αλλο οπλο.think
Μονο cast off δεν γραφει η fabarm..hair.
 
Σε οπλουργό. Θα παει να ζητησει την γνωμη και θα δει. Να πω την αληθεια το σκεφτομαι κ γω γιατι κ μενα μου επεφτε πολυ καλα. Βεβαια εχουμε διαφορετικο σωματοτυπο δεν ξερω πως γινεται αυτο. Φοβερο κοντακι παντως μπαινει στο ματι πανευκολα. Δεν ξερω αν θα εχει το ιδιο αποτελεσμα σε αλλο οπλο.think
Μονο cast off δεν γραφει η fabarm..hair.
ρώτησα νομίζοντας ότι του τα ζήτησε ο οπλουργός που πιθανόν να το έφιαχνε
άν είναι έτσι....οπλουργός που δεν μπορεί να βρεί τα μέτρα από το διαδίκτυο σε όπλο εμπορίου....άστον καλύτερα....λέω εγώ τώρα .hair.
cast off που δεν αναφέρεται το πιθανότερο να είναι μηδενικό χωρίς να είναι σίγουρο :)
 
ρώτησα νομίζοντας ότι του τα ζήτησε ο οπλουργός που πιθανόν να το έφιαχνε
άν είναι έτσι....οπλουργός που δεν μπορεί να βρεί τα μέτρα από το διαδίκτυο σε όπλο εμπορίου....άστον καλύτερα....λέω εγώ τώρα .hair.
cast off που δεν αναφέρεται το πιθανότερο να είναι μηδενικό χωρίς να είναι σίγουρο :)
Οχι δεν εχει παει ακομα!
 
παντως ρε παιδες η κανες tribore που βγαζη η fabarm ειναι ολα τα λευταααα βγαζουνε τις τουφεκιεςςςς.RESPECT. εγω να φανταστητε εχω μωνιμα επανω τον κυλινδρο και κανω ολα τα κυνιγια παντα σε λογικες απωστασης με τααααα απωτελεσματαααα.shake hands. και μηλαμε και για μακρινεςςς εκτελεσηςςςς.sarcastic.
 
Παίδες βοήθεια. Εκεί που πήγα να στρώσω το όπλο με τις φλάντζες είδα οτι με κάποια ( την DX - RIGHT +5mm) ήθελα ένα μικρό κλικ προς τα δεξιά για να είμαι κέντρο. Είπα να βάλω μαζί δύο φλάντζες . Τήν παραπάνω που με έφερε κοντά στο κέντρο και μία ακόμα ( την DX-RIGTH) που , θεωρητικά, μετατοπίζει την τουφεκιά μόνο δεξιά.

Ε! Και με δύο φλάντζες έγινε το έλα να δεις. Αντί να πάω λίγο δεξιά και να τελειώνω, η τουφεκιά έφυγε πολύ κάτω και πολύ αριστερά. Αλλά αντ' άλλων. Μήπως για κάποιον λόγο οι δύο φλάντζες μαζί μπερδεύουν πολύ τα πράγματα; έχει κανένας σας ανάλογη εμπειρία;
 
Παίδες βοήθεια. Εκεί που πήγα να στρώσω το όπλο με τις φλάντζες είδα οτι με κάποια ( την DX - RIGHT +5mm) ήθελα ένα μικρό κλικ προς τα δεξιά για να είμαι κέντρο. Είπα να βάλω μαζί δύο φλάντζες . Τήν παραπάνω που με έφερε κοντά στο κέντρο και μία ακόμα ( την DX-RIGTH) που , θεωρητικά, μετατοπίζει την τουφεκιά μόνο δεξιά.

Ε! Και με δύο φλάντζες έγινε το έλα να δεις. Αντί να πάω λίγο δεξιά και να τελειώνω, η τουφεκιά έφυγε πολύ κάτω και πολύ αριστερά. Αλλά αντ' άλλων. Μήπως για κάποιον λόγο οι δύο φλάντζες μαζί μπερδεύουν πολύ τα πράγματα; έχει κανένας σας ανάλογη εμπειρία;

Ωχ αχ βαχ, ομοιοπαθής μάλλον. Στη θέση σου, αφού λες οτι θες ενα κλικ, θα αγόραζα μια έξτρα φλάτζα DX και θα πειραματιζόμουν με γυαλόχαρτο να τη φάω σιγά σιγά από τη δεξιά πλευρά και ομοιόμορφα ώστε να μην κάνει σκαλοπάτι.
 
Back
Top