Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Εγώ επιμένω στην άριες. Πολύ ίδιο όπλο λόγο κυρτού με την 301 η αλτερ.
Αυτά τα όπλα τα συμπαθώ μόνο και μόνο για το σκαλοπάτι στην βαση
Και εγω με σκαλοπατι μου αρεσουν αν και εδω και χρονια κυνηγαω με δικανο
 
Η άλλη τι έτος κατασκευής έχει;
Το περίφημο μηχάνημα της breda που έβγαζε τις ονομαστες της κάννες καταστράφηκε βασει πρωτοκόλλου το 1993 αν θυμάμαι καλά.
Επίσης δεν υπάρχει απολυτως κανενα θέμα μια μάγκνουμ κάννη να βάλλει απλά φυσιγγια, ίσα ίσα κάποιοι Αμερικάνοι βλητικοι υποστηριζουν ότι εχει καλύτερη απόδοση με απλά σε σχέση με μια απλή καννη
 
Η άλλη τι έτος κατασκευής έχει;
Το περίφημο μηχάνημα της breda που έβγαζε τις ονομαστες της κάννες καταστράφηκε βασει πρωτοκόλλου το 1993 αν θυμάμαι καλά.
Επίσης δεν υπάρχει απολυτως κανενα θέμα μια μάγκνουμ κάννη να βάλλει απλά φυσιγγια, ίσα ίσα κάποιοι Αμερικάνοι βλητικοι υποστηριζουν ότι εχει καλύτερη απόδοση με απλά σε σχέση με μια απλή καννη
Αυτοί υποστηρίζουν ότι η μεγαλύτερη θαλαμη για ένα 2-3/4 παίζει το ρόλο του μεγαλύτερου κώνου...
 
Αποσπασμα του '93 απο παρουσιαση της astrolux..
Oι καννες breda και quick choke κατασκευασμενες με μια μοναδικη διαδικασια,με εν θερμω σφυρηλατηση ενιαιου χαλυβα χρωμιωμενου βαναδιου πολυ υψηλης ελαστικοτητας.
Υποβαλλονται εν συνεχεια σε κυλινδρισμο,σκλυρηνση,μετα σε λειανση,εσωτερικη επιχρωμιωση κ γυαλισμα.
H προεκταση της καννης συνδεεται κ ειναι απο ειδικο ατσαλι χρωμιουχου μολυβδαινιου,επανθρακωμενο επιφανειακως,
επεξεργασμενο,σκληρημενο κ επιχρωμιωμενο.
Η ειδικη επεξεργασια του τμηματος αυτου επιτρεπει την εναλλαγη της προεκτασης της καννης,την καλυτερη της προσαρμογη στις μηχανικες καταπονησεις που διμηουργουνται απο τις εκπυρσοκροτησεις,ενω συνεισφερει στην μοναδικη αισθητικη γραμμη του οπλου.
Η προηγμενη τεχνολογια που υιοθετιται,η ακριβεια της μηχανικης επεξεργασιας,κ οι αυστηρες δοκιμες,κατατασουν τις καννες breda στην υψηλοτερη ποιοτικη κλαση,ενω αποτελουν εγγυση αξιοπιστιας,αδιακοπης βαλλιστικης αποδοσης κ μεγαλης βιωσιμοτητας.

 
Πολύ ενδιαφέροντα και τα δύο. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι κάννες αυτές αποδίδουν καλύτερα με τα δικά τους εξωτερικά, σε αντίθεση με κάποια μοντέλα που βγήκαν με μομπιλ;;;
Είναι ενδιαφέρον επίσης που η εταιρία τονίζε ξεχωριστά τη λείανση
 
Η άλλη τι έτος κατασκευής έχει;
Το περίφημο μηχάνημα της breda που έβγαζε τις ονομαστες της κάννες καταστράφηκε βασει πρωτοκόλλου το 1993 αν θυμάμαι καλά.
Επίσης δεν υπάρχει απολυτως κανενα θέμα μια μάγκνουμ κάννη να βάλλει απλά φυσιγγια, ίσα ίσα κάποιοι Αμερικάνοι βλητικοι υποστηριζουν ότι εχει καλύτερη απόδοση με απλά σε σχέση με μια απλή καννη

Eιναι και αυτο του 1997{ CI } Mαγκουμ 71cm 18.3mm εξωτερικα τσοκ, με ολες τις σφραγιδες [ R] αυτη ειναι η ARIES 2.
 
Ευχαριστω φιλε να εισαι καλα, θα ηθελα να μαθω επειδη εχει 1 τσοκ 0,50 γνησιο breda ,τι τσοκ μπορω να παρω , το κυνηγι μου ειναι με σκυλια φερμας, και μερικες φορες καρτερι τσιχλας τρυγονιου.Ευχαριστω.
 
Ευχαριστω φιλε να εισαι καλα, θα ηθελα να μαθω επειδη εχει 1 τσοκ 0,50 γνησιο breda ,τι τσοκ μπορω να παρω , το κυνηγι μου ειναι με σκυλια φερμας, και μερικες φορες καρτερι τσιχλας τρυγονιου.Ευχαριστω.
με τα εξωτερικά quick chokes είναι φαντάζομαι, είναι με την 62,5 εκ κάννη;
τόσο ο κολλητός μου (που την κατέχει) όσο και εγώ (που μου τη δίνει συχνά) την κυνηγάμε τσίχλα τρυγόνι με σκέτη μούφα με άριστα αποτελέσματα, επιπλέον ο φίλος μου κυνηγάει ορτύκι και μπεκάτσα με τα σεττεράκια του επίσης με τη μούφα, βγάζει εξαιρετικές τουφεκιές με συγκεντρωτήρα 32-34γρ και Νο9 στις περισσότερες μάρκες εμπορικών φυσιγγίων.
από τα καλύτερα αυτογεμή που έχουν βγει ποτέ.
το γνήσιο 0.50 θα βαράει μέχρι 35μ εύκολα και σε καρτερίσια κυνήγια πιστεύω.
 
Ευχαριστω φιλε να εισαι καλα, θα ηθελα να μαθω επειδη εχει 1 τσοκ 0,50 γνησιο breda ,τι τσοκ μπορω να παρω , το κυνηγι μου ειναι με σκυλια φερμας, και μερικες φορες καρτερι τσιχλας τρυγονιου.Ευχαριστω.
Τα "δικα"του ειναι τα quick chokes,οπως ειπε κι ο Βασιλης.
Έβγαιναν ομοια,απο την Gemini.
Αν θυμαμαι,ταιριαζουν και του Ηφαιστου τα hyper chokes.
το γνήσιο 0.50 θα βαράει μέχρι 35μ εύκολα και σε καρτερίσια κυνήγια πιστεύω.
Το αδικεις το 50αρι Bill!:)
Αυτα τα μετρα τα εχει ανετα και χαλαρα με το 0.25!
 
Το 50αρι σε αυτό το όπλο κρατάει πολλά μέτρα.... Τρεις φορές είδα τον πατέρα μου να παίρνει λαγό σε απόσταση 60 μέτρων.... Ετριβα τα μάτια μου. Για κυνηγια φερμας βάλε τη μουφα... Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπέρα. Τρομερο όπλο με φοβερές βολές. Να το χαρείς με υγεία.
 
Ευχαριστω παιδια να ειστε καλα για τις πληροφοριες σας, να παρω δηλαδη μια μουφα και τελος ?
Λευτέρη καλημέρα και χρόνια μας πολλά!
έχω την beretta a302 με mgnum κανη 76cm. επειδή δεν μπορούσα να τουφεκίσω σε κοντινές αποστάσεις, η κάνη κόπηκε στα 61cm και έβαλα εξωτερικά τσοκ από benelli. με τα 3*** βαράει παντού. είναι το τσοκ πασπαρτού. έχω και 2** και 1* αλλά σπάνια τα χρησιμοποιώ γιατί κυνηγώ σχεδόν αποκλειστικά τσίχλα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top