Τα Όπλα μας

ΚΑΛΗσπερα σε ολους , ξεετε να μου πειτε με τι υγρο να καθαρισω την καννη απο εξω(χωρις φυσικα να κανω ζημια) να κολλησω κατι αυτοκολλλητα που θελω;ευχαριστω
φιλεμου βικ μην κωλησης αυτοκολλητα στην κανη διωτι θα γινη μπρωστοβαροοοοpeng ρεεεε κοιτα να τουφεκισης κανα τρυγονι και ορτυκι και ασε τα αυτοκολληταααα.yelling..very funny.
 
φιλεμου βικ μην κωλησης αυτοκολλητα στην κανη διωτι θα γινη μπρωστοβαροοοοpeng ρεεεε κοιτα να τουφεκισης κανα τρυγονι και ορτυκι και ασε τα αυτοκολληταααα.yelling..very funny.
Βρε καλως τον ...χωθηκες παλι σαν....ειπα και γω.very funny.
 
Καλησπέρα ομάδα. Εχω ενα κοκοροτουφεκο δικανο livella armi με κάνες krupp essen 76 cm. Μοντελο 1957. Μια ερωτηση. Η κάνες έχουν αυλό και οι δυο 18,4 αλλά η μια έχει άκρη στομίου 17,1 και η αλλη 17,4. Ξέρει κάποιος να μου πει τι τσοκαρισμα έχουν οι κάννες;
 
Οι παλιοί κυνηγοί δοκιμάζανε τις κάννες με τα... δάχτυλα... άμα έμπαινε το δάχτυλο μέσα, το δίκαννο έτρωγε απόρριψη. Αν δεν χωρούσε το αγόραζαν.* Το όπλο έπρεπε να "κόβει". Δεν σπαταλούσαν τουφεκιές στο φτερό. στα καθιστά, σίγουρα θηράματα για οικονομία στα φυσίγγια που γέμιζαν οι ίδιοι και για να γεμίσει το τσουκάλι. αν ήταν δυνατόν να πάρει η τουφεκιά και 2-3 θηράματα μαζί και όχι μόνο ένα!

*τσέκαραν και με το πενηνταράκι τα στόμια από όσο έχω ακούσει διηγήσεις!
 
Beretta 391 urika 2 πιστεύω απ' τα καλύτερα αερίων δεν μου δημιούργησε ποτέ προβλημα την έχω με 71 cm optima plus και 76cm mobilchoke
Beretta vitoria pintail στα 66cm mobilechoke έχει παίξει πάνω από 10000 φυσίγγια και δεν έκανε ποτέ εμπλοκή
Beretta silver pigeon 2 στα 71cm mobilchoke πολύ ευχαριστημένος...
Baikal sport sp 66cm skeet/skeet καλό...μικρό πρόβλημα όταν το αγόρασα με τους εξωλκης ,διορθώθηκε...
Tonolini πλαγιοκανο 71cm full/xxfull πολύ σφιχτό
Benelli crio comfort 66cm ε,καλό
Breda xanthos 66cm την έχω δύο μήνες μου έκανε μια εμπλοκή και με προβλημάτισε
Maveric slug αξιόπιστο και οικονομικό
Στα όπλα ,όλα μου τα chokes είναι briley mobile ported και helix
 
Beretta 391 urika 2 πιστεύω απ' τα καλύτερα αερίων δεν μου δημιούργησε ποτέ προβλημα την έχω με 71 cm optima plus και 76cm mobilchoke
Beretta vitoria pintail στα 66cm mobilechoke έχει παίξει πάνω από 10000 φυσίγγια και δεν έκανε ποτέ εμπλοκή
Beretta silver pigeon 2 στα 71cm mobilchoke πολύ ευχαριστημένος...
Baikal sport sp 66cm skeet/skeet καλό...μικρό πρόβλημα όταν το αγόρασα με τους εξωλκης ,διορθώθηκε...
Tonolini πλαγιοκανο 71cm full/xxfull πολύ σφιχτό
Benelli crio comfort 66cm ε,καλό
Breda xanthos 66cm την έχω δύο μήνες μου έκανε μια εμπλοκή και με προβλημάτισε
Maveric slug αξιόπιστο και οικονομικό
Στα όπλα ,όλα μου τα chokes είναι briley mobile ported και helix
Μία χαρα
 
Οι παλιοί κυνηγοί δοκιμάζανε τις κάννες με τα... δάχτυλα... άμα έμπαινε το δάχτυλο μέσα, το δίκαννο έτρωγε απόρριψη. Αν δεν χωρούσε το αγόραζαν.* Το όπλο έπρεπε να "κόβει". Δεν σπαταλούσαν τουφεκιές στο φτερό. στα καθιστά, σίγουρα θηράματα για οικονομία στα φυσίγγια που γέμιζαν οι ίδιοι και για να γεμίσει το τσουκάλι. αν ήταν δυνατόν να πάρει η τουφεκιά και 2-3 θηράματα μαζί και όχι μόνο ένα!

*τσέκαραν και με το πενηνταράκι τα στόμια από όσο έχω ακούσει διηγήσεις!
O πατέρας μου όταν είχε μέσα ELEY- GEVELOT -FAM δέν έριχνε σε τρυγόνι .
Περίμενε φάσσα .Αν περνούσε και δεύτερο τρυγόνι κολλητό κάτι που προοιώνιζε περασματάκι άλλαζε φυσίγγι κι'έβαζε γιομισιές 7ράκια για τα τρυγόνια ....
Θυμάμαι ότι είτε πλαστικό κάλυκα γεμίζαμε είτε χάρτινο ,βύσμα πλαστικό ή τάππα μάλλινη ίδιο μπαρούτι βάζαμε .....sarcastic.
 
Οι παλιοί κυνηγοί δοκιμάζανε τις κάννες με τα... δάχτυλα... άμα έμπαινε το δάχτυλο μέσα, το δίκαννο έτρωγε απόρριψη. Αν δεν χωρούσε το αγόραζαν.* Το όπλο έπρεπε να "κόβει". Δεν σπαταλούσαν τουφεκιές στο φτερό. στα καθιστά, σίγουρα θηράματα για οικονομία στα φυσίγγια που γέμιζαν οι ίδιοι και για να γεμίσει το τσουκάλι. αν ήταν δυνατόν να πάρει η τουφεκιά και 2-3 θηράματα μαζί και όχι μόνο ένα!

*τσέκαραν και με το πενηνταράκι τα στόμια από όσο έχω ακούσει διηγήσεις!
Απο τους παλιους κυνηγους θα ακουσεις και θα δεις οτι σαχλαμαρα μπορεις να φανταστεις...εχουν καταστρεψεις πολλα οπλα με τις ''αντρικιες τουφεκιες'' που εκαναν και μαλιστα αρκετα ποιοτικα οπλα που τα βλεπεις και τα λυπασαι ετσι οπως τα καταντησαν......τα παραδειγματα προς αποφυγη παρα πολλα...οποτε οτι ακουτε απο παλλιους κυνηγους κρατηστε ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ.
 
Απο τους παλιους κυνηγους θα ακουσεις και θα δεις οτι σαχλαμαρα μπορεις να φανταστεις...εχουν καταστρεψεις πολλα οπλα με τις ''αντρικιες τουφεκιες'' που εκαναν και μαλιστα αρκετα ποιοτικα οπλα που τα βλεπεις και τα λυπασαι ετσι οπως τα καταντησαν......τα παραδειγματα προς αποφυγη παρα πολλα...οποτε οτι ακουτε απο παλλιους κυνηγους κρατηστε ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ.
Ποιος να τους μάθαινε τότε την αριθμητική έκφραση της σχέσης μεταξύ δύο μερών κάννης φυσιγγίου ;
 
Ποιος να τους μάθαινε τότε την αριθμητική έκφραση της σχέσης μεταξύ δύο μερών κάννης φυσιγγίου ;
Δυστιχως τοτε η ενυμερωση γινωταν στα καφενεια....το κακο ειναι που συνεχιζετε ακομα και σημερα και μαλιστα οχι μονο στα χωρια:(
 
Απο τους παλιους κυνηγους θα ακουσεις και θα δεις οτι σαχλαμαρα μπορεις να φανταστεις...εχουν καταστρεψεις πολλα οπλα με τις ''αντρικιες τουφεκιες'' που εκαναν και μαλιστα αρκετα ποιοτικα οπλα που τα βλεπεις και τα λυπασαι ετσι οπως τα καταντησαν......τα παραδειγματα προς αποφυγη παρα πολλα...οποτε οτι ακουτε απο παλλιους κυνηγους κρατηστε ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ.
Να γειάσει το στόμα σου...:)
 
Back
Top