Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εδώ εδώ χαχαχα η απόδειξη της ταπεινης MP153 που ειλικρινά μου έρχεται σαν κουτσουρο στο ώμο και είναι φουλ χοντροκομμένη , και Πόλες φορές στης γρήγορες επωμισεις δεν κουμπώνει όπως πρέπει και γίνεται το λάθος ......
Αλλά ....... Τι να κάνεις όσο είναι το πάπλωμα σου τόσο σκεπαζεσε .......

Μαθενουμε να βαράμε με ότι έχουμε και μπορέσαμε να πάρουμε .

Αν είχα την πολυτέλεια θα επερνα ένα άλλο πιο λεπτοκαμομενο όπλο , πιστεύω σε μπενελι, μπερετα, όχι από τα άλλα είναι για πιο βαριά μεροι , εδώ σε μας έρχονται κοντά τα πουλιά στην πλειοψηφία.

Είναι ανάλογα και το μέρος , συνήθειες, κ.λ.π η επιλογή όπλου .

Εμένα καλό το μπαικαλ αλλά υστερύ σε πολλά, αλλά είναι υπέρ και σε πολλά αλλά.
 
Ρε παιδια να ρωτήσω κατι γιατι το εχω μεγάλη απορία. Τοσο καιρο διαβαζω συζητησεις ατέλειωτες για benelli που δεν σκοτωνουν, νεροσωλήνες κλπ. Το "δεν σκοτώνει", για εμενα μεταφραζεται " δεν εχουν δυναμη/ ορμη τα σκαγια". Ένας ευλογημενος ανθρωπος δεν βρέθηκε να ριξει με δυο οπλα, ενα μπενελι και ενα αλλο σε τηλεφωνικους καταλογους, τζελ ή οτι αλλο υλικο σκεφτεί και να δει τι διαφορα εχουν σε διάτρηση τα σκαγια; Αν εχουν την ιδια διατρηση πως γινεται το ενα να μην σκοτωνει κ το αλλο να ειναι δηλητήριο; Πως μεταφράζεται πρακτικά το δεν σκοτώνει; Δεν εχουν ταχύτητα τα σκάγια; Δεν εχουν καλό σχήμα; Απο την λιγη φυσικη που ξερω η ορμή των σκαγιων ισούται με ταχυτητα επι μαζα. Αρα στο ίδιο φυσίγγι αν δεν εχουν δυναμη τα σκαγια της μπενελι σημαινει οτι δεν εχουν ταχυτητες. Αυτό αποδεικνύεται πανέυκολα. Είμαι τόσο λάθος;
 
Ρε παιδια να ρωτήσω κατι γιατι το εχω μεγάλη απορία. Τοσο καιρο διαβαζω συζητησεις ατέλειωτες για benelli που δεν σκοτωνουν, νεροσωλήνες κλπ. Το "δεν σκοτώνει", για εμενα μεταφραζεται " δεν εχουν δυναμη/ ορμη τα σκαγια". Ένας ευλογημενος ανθρωπος δεν βρέθηκε να ριξει με δυο οπλα, ενα μπενελι και ενα αλλο σε τηλεφωνικους καταλογους, τζελ ή οτι αλλο υλικο σκεφτεί και να δει τι διαφορα εχουν σε διάτρηση τα σκαγια; Αν εχουν την ιδια διατρηση πως γινεται το ενα να μην σκοτωνει κ το αλλο να ειναι δηλητήριο; Πως μεταφράζεται πρακτικά το δεν σκοτώνει; Δεν εχουν ταχύτητα τα σκάγια; Δεν εχουν καλό σχήμα; Απο την λιγη φυσικη που ξερω η ορμή των σκαγιων ισούται με ταχυτητα επι μαζα. Αρα στο ίδιο φυσίγγι αν δεν εχουν δυναμη τα σκαγια της μπενελι σημαινει οτι δεν εχουν ταχυτητες. Αυτό αποδεικνύεται πανέυκολα. Είμαι τόσο λάθος;
Φίλε πιστεύω για καλαμπουρι τα λένε αυτά , αν είναι να μας πουν πια είναι αυτά που βγάζουν της καλύτερες τουφεκιες κ.λ.π να πάμε να πάρουμε χαχαχα

Η μπενελι δόξα τον Θεό έχει υπέρ Κάννες κ.λ.π
 
Καταραμένη Φυσική! Πολλοί την μισησαν, λίγοι την κατάλαβαν, όλους το ιδιο μας επηρεάζει. Τίμια!
Ρε παιδια να ρωτήσω κατι γιατι το εχω μεγάλη απορία. Τοσο καιρο διαβαζω συζητησεις ατέλειωτες για benelli που δεν σκοτωνουν, νεροσωλήνες κλπ. Το "δεν σκοτώνει", για εμενα μεταφραζεται " δεν εχουν δυναμη/ ορμη τα σκαγια". Ένας ευλογημενος ανθρωπος δεν βρέθηκε να ριξει με δυο οπλα, ενα μπενελι και ενα αλλο σε τηλεφωνικους καταλογους, τζελ ή οτι αλλο υλικο σκεφτεί και να δει τι διαφορα εχουν σε διάτρηση τα σκαγια; Αν εχουν την ιδια διατρηση πως γινεται το ενα να μην σκοτωνει κ το αλλο να ειναι δηλητήριο; Πως μεταφράζεται πρακτικά το δεν σκοτώνει; Δεν εχουν ταχύτητα τα σκάγια; Δεν εχουν καλό σχήμα; Απο την λιγη φυσικη που ξερω η ορμή των σκαγιων ισούται με ταχυτητα επι μαζα. Αρα στο ίδιο φυσίγγι αν δεν εχουν δυναμη τα σκαγια της μπενελι σημαινει οτι δεν εχουν ταχυτητες. Αυτό αποδεικνύεται πανέυκολα. Είμαι τόσο λάθος;
 
Ηρεμια παίδες ! ακριβές ειπαμε είναι ....μια χαρά σκοτώνουν εδώ σκοτωνει το Cal 20 μου.
Τωρα ειδικά που πάνε τους κονους στα 3.5 εκ η διαφορά θα είναι σχεδον μη μετρησιμη στις Κάνες.

Αλλα...Κάποιες τιμές είναι απαραδεκτες....βγηκε η diamond 2.5 χιλιάρικα και μέτα από εβδομαδες πήγε 2 οκ relax! Κοροϊδία λίγο το νιωθω τα ιδια και η βινσι . Από 1800 τις δίνανε στο χιλιάρικο .

Η λογικη λέει να πέφτει το μοντέλο 200 300 ευρώ όταν βγει επόμενο. Για οποιαδήποτε μαρκα δεν διαχωρίζω.
 
Παιδιά, η Benelli είναι η BENELLI και η Franchi είναι η FRANCHI...!!!
Θέλω να πω, ότι και οι 2 είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΦΙΡΜΕΣ στην οπλοκατασκευή και ΕΦΑΜΙΛΛΕΣ/ΙΣΑΞΙΕΣ μεταξύ τους ως προς την ποιότητα και την αξιοπιστία...!!!
Μην υποτιμάτε καμία απ' τις δύο...!!!
Και το γεγονός πως η Franchi έχει πιο οικονομικές τιμές, αυτό ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ επουδενί ότι υστερεί ποιοτικά...!!! Ίσα - ίσα θεωρείται ένα επιπλέον συν/προσόν της συγκεκριμένης φίρμας...!!! Παίρνει 10' στην κατηγορία "value for money"...!!!
 
Last edited:
Το παν ειναι να νιωθει σιγουρος και "γεμάτος"για το οπλο οπλο που κραταει και εχει επιλεξει ο καθενας.Ακουσα προσφατα απο φιλο:η μια καραμπινα μου οπου την σηκωνω το θηραμα καταδικασμενο ενω η δεύτερη όταν την περνω σε αλλο κυνηγι αισθανομαι πως κραταω μισο όπλο...καλο θα ηταν πριν ειπωθει το οτιδήποτε να υπαρχουν ορθοι λογοι να εχουν γινει οι απαραιτητες δοκιμες πρωτου βγουν συμπεράσματα
 
Παιδιά, η Benelli είναι η BENELLI και η Franchi είναι η FRANCHI...!!!
Θέλω να πω, ότι και οι 2 είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΦΙΡΜΕΣ στην οπλοκατασκευή και ΕΦΑΜΙΛΛΕΣ/ΙΣΑΞΙΕΣ μεταξύ τους ως προς την ποιότητα και την αξιοπιστία...!!!
Μην υποτιμάτε καμία απ' τις δύο...!!!
Και το γεγονός πως η Franchi έχει πιο οικονομικές τιμές, αυτό ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ επουδενί ότι υστερεί ποιοτικά...!!! Ίσα - ίσα θεωρείται ένα επιπλέον συν/προσόν της συγκεκριμένης φίρμας...!!! Παίρνει 10' στην κατηγορία "value for money"...!!!
Ηταν τεράστια φίρμα η Luigi Franchi. Τώρα δυστυχώς είναι ένα λογότυπο σκέτο Franchi που μπαίνει πάνω σε όπλα benelli.
Η εταιρία στην Brescia δεν υπάρχει πια μετά την εξαγορά της το 1993 από την Beretta Holding group.
Θα ηταν αστείο να πω ότι δύο Benelli έχουν βλητικες διαφορές.
To μοντέλο Vinci με το μοντέλο affinity φορούν ακριβώς την ίδια κάννη 18.3 ~ 18.4 με τον ίδιο κωδικό ατσάλι.
 
Τώρα εγω που ετοιμάζομαι να παραγγείλω Benelli για πρώτη φορά και μάλιστα τη BeDiamond τι να σκεφτώ
Οτι θα πάρω νεροσωλήνα ? Ή οτι δεν σκοτώνει ?? think
Μενιο αγόρασε αυτό που σ'αρέσει εσένα καλές οι γνώμες που θα σου πουν εγώ ο Α και ο Β αλλά στην τελική εσύ θα τα σκάσεις, παίζουν πολλά στην αγορά ενός όπλου και ένα από αυτά είναι και πως μας αρέσει και στο μάτι γιατί αν δεν πάντα υπάρχει το σαράκι και δεν μας αφήνει ήσυχους.
Στην αμερικη τα μπενελι που κυκλοφορουν στο βαλτο ειναι το πολυ 3% τα περισοτερα ειναι mossberg remi winchester και πολα τουρκηκα και τωρα τελευτεα και τα fabarm στο λεω γιατι εχω κανει αρκετα κυνηγια εκει
Τεο θα έχεις παρατηρήσει και στα μαγαζιά να παίζει το ίδιο λίγο beretta, λίγο benelli ,λίγο browning και περισσότερο από όλα αυτά τα τουρκικά. Best seller στην Αμερική είναι μια καραμπίνα του ομίλου αλλά όχι ιταλική αλλά η stoeger 3000 την αποθεωνουν χιλιάδες κυνηγοί ποιο πολύ υδρόβιων και για γενικό κυνήγι βέβαια.
 
Τις καλυτερες ντουφεκιες εβγαζε το inverstarm ειχε αχρωμιωτες κανες!
Φίλε Αλέξανδρε τα καλύτερα μου τσιχλοκυνηγια τα έχω κάνει με την μονη.
Αν καποιος μου πει να φύγουν όλα από τον οπλοβαστο και να κρατησω ενα θα είναι αυτο χωρίς δεύτερη σκέψη.
 
Ρε παιδια να ρωτήσω κατι γιατι το εχω μεγάλη απορία. Τοσο καιρο διαβαζω συζητησεις ατέλειωτες για benelli που δεν σκοτωνουν, νεροσωλήνες κλπ. Το "δεν σκοτώνει", για εμενα μεταφραζεται " δεν εχουν δυναμη/ ορμη τα σκαγια". Ένας ευλογημενος ανθρωπος δεν βρέθηκε να ριξει με δυο οπλα, ενα μπενελι και ενα αλλο σε τηλεφωνικους καταλογους, τζελ ή οτι αλλο υλικο σκεφτεί και να δει τι διαφορα εχουν σε διάτρηση τα σκαγια; Αν εχουν την ιδια διατρηση πως γινεται το ενα να μην σκοτωνει κ το αλλο να ειναι δηλητήριο; Πως μεταφράζεται πρακτικά το δεν σκοτώνει; Δεν εχουν ταχύτητα τα σκάγια; Δεν εχουν καλό σχήμα; Απο την λιγη φυσικη που ξερω η ορμή των σκαγιων ισούται με ταχυτητα επι μαζα. Αρα στο ίδιο φυσίγγι αν δεν εχουν δυναμη τα σκαγια της μπενελι σημαινει οτι δεν εχουν ταχυτητες. Αυτό αποδεικνύεται πανέυκολα. Είμαι τόσο λάθος;
Γιατι τοτε πολοι και απο εδω βαζουν σε μπενελι κανες απο ρεμι οχι οτι δεν σκοτωνει αλλα τα αλλα σκοτωνουν καλητερα
 
Γιατι τοτε πολοι και απο εδω βαζουν σε μπενελι κανες απο ρεμι οχι οτι δεν σκοτωνει αλλα τα αλλα σκοτωνουν καλητερα
Θοδωρή τα benelli έχουν τον καλύτερο και πιο αξιόπιστο μηχανισμό που υπήρξε ποτέ και για τον λόγο αυτό οι ψαγμενοι βάζουν κάνες Ρεμί που είναι( αχρωμειωτες) για να κερδίσουν το κάτι παραπάνω σε όλους τους καιρούς!!!εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος σε αυτό αλλά τεσπά περί ορεξεως...!!
 
Τακι εχω στη κατοχη μου δυο μπενελι η μια ειναι παλια 121 με κανη σεντετιεν σταθερο φουλ τα λογια για αυτο το οπλο περιτα η αλη ειναι η μοντεφελτρο με 75 εκ κανη φουλ που της εχει γινει κονος 6 εκ και αποχρωμιωση απο 18,3 στα 18,55 και στο στομιο εχει παει 17,5 δυλαδη λιγο ποιο σφιχτο απο το φουλ ,η διαφορα απο τωρα με πριν ειναι μερα με τη νυχτα θελω να πω οτι οπως και να το κανεις οι κανες της μπενελι εχουν ενα θεμα σου το λεω εγω που ειμουν κατοχως σε πανω απο 10 μπενελι τωρα για το συστημα λυτουργιας αψωγο
Αν εβγενε μια μπενελι με αχρωμιοτη κανη και αυλο καπου στο 18,6 θα ημουν ο πρωτος που θα την αγωραζα και ας εκανε και 3000 ευρο αλλα με τοις τορινες κανες εμενα δεν με πηθουν σε συγκριση με τοις δικες μου μπενελι ναι οι κανες τους ειναι οπως εχω ποι πολες φορες νερωσοληνες
 
Τακι εχω στη κατοχη μου δυο μπενελι η μια ειναι παλια 121 με κανη σεντετιεν σταθερο φουλ τα λογια για αυτο το οπλο περιτα η αλη ειναι η μοντεφελτρο με 75 εκ κανη φουλ που της εχει γινει κονος 6 εκ και αποχρωμιωση απο 18,3 στα 18,55 και στο στομιο εχει παει 17,5 δυλαδη λιγο ποιο σφιχτο απο το φουλ ,η διαφορα απο τωρα με πριν ειναι μερα με τη νυχτα θελω να πω οτι οπως και να το κανεις οι κανες της μπενελι εχουν ενα θεμα σου το λεω εγω που ειμουν κατοχως σε πανω απο 10 μπενελι τωρα για το συστημα λυτουργιας αψωγο
Αν εβγενε μια μπενελι με αχρωμιοτη κανη και αυλο καπου στο 18,6 θα ημουν ο πρωτος που θα την αγωραζα και ας εκανε και 3000 ευρο αλλα με τοις τορινες κανες εμενα δεν με πηθουν σε συγκριση με τοις δικες μου μπενελι ναι οι κανες τους ειναι οπως εχω ποι πολες φορες νερωσοληνες
Τα περισσοτερα οπλα πλεον ειναι χρωμιωμενα αρα δεν μπορουμε να κατηγορησουμε μονο τις μπενέλι για κακες τουφεκιες. Αρα συμφωνα με τα λεγομενα σου για τις κακες κανες οφειλεται ο κώνος. Η κατανομη σε σχεση με αλλα οπλα πως σου φάνηκε;
 
τα benelli έχουν τον καλύτερο και πιο αξιόπιστο μηχανισμό
οπως και να το κανεις οι κανες της μπενελι εχουν ενα θεμα
Εγω παλι,γιατι εισπρατω ακριβως το αντιθετο με το δικο μου οπλο?
Μονο αξιοπιστη δεν ειναι η λειτουργια της και δεν εχω παραπονο απο τις τουφεκιες της!
Για τσιχλα μιλαω...
Σε πιο "χοντρο"κυνηγι,δεενν λογω "κλικ"!
 
Εγω παλι,γιατι εισπρατω ακριβως το αντιθετο με το δικο μου οπλο?
Μονο αξιοπιστη δεν ειναι η λειτουργια της και δεν εχω παραπονο απο τις τουφεκιες της!
Για τσιχλα μιλαω...
Σε πιο "χοντρο"κυνηγι,δεενν λογω "κλικ"!
Μάλλον είσαι περίπτωση!!!
 
Τα περισσοτερα οπλα πλεον ειναι χρωμιωμενα αρα δεν μπορουμε να κατηγορησουμε μονο τις μπενέλι για κακες τουφεκιες. Αρα συμφωνα με τα λεγομενα σου για τις κακες κανες οφειλεται ο κώνος. Η κατανομη σε σχεση με αλλα οπλα πως σου φάνηκε;
Δεν φταιει μονο ο κονος ειναι και η κατασκευη της κανης σφυρηλατιση για να γλητοσουν μεταλο ενω τα παλια ειναι με τρυπανι οπως φιαχνωνται και τα fabarm τωρα για τα δυκα μου οπλα σε κατανωμες ειναι αριστα γιατι άπλα οι κανες δεν ειναι μπενελι η μια ειναι σεντετιεν και η αλη μοντιφα οπως εγραψα παραπανω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top