Πλαγιόκαννο

Δεν το δέχομαι αυτό για της κοντές κάννες ότι ειναι για το πυκνό και όλο αυτό το εμπορικό τρυπακι κτλ . Ολα ειναι θέμα συνήθειας και θέμα φυσιγγίου . Στο δίκανο πλάγιο ειναι πόζε ειναι όχι κατο απο 70cmόχι κατω απο τρεια κιλά. Άποψη μου παντα.
 
Να πω και εγω την γνωμη μου.Η συγχρονη βλητικη απεδειξε οτι η διαφορα ταχυτητας μεταξυ μιας καννης 61 και μιας 71 ειναι αν θυμαμαι καλα 5% και αλλο τοσο μεχρι τα 81 εκ.Διαφορα μετρησημη μεν αμελητεα δε στο κυνηγι(μην ξεχναμε οτι τα γρηγορα σκαγια εχουν μεγαλυτερη αντισταση στον αερα με αποτελεσμα να φτανουν στα 35 μ. σχεδον ταυτοχρονα με ενα αργο)Το μεγαλο πλεονεκτημα της μακρυας καννης ειναι στις καρτερισιες ντουφεκιες λογω μεγαλης σκοπευτικης γραμμης.Αν θεωρεις οτι επειδη εισαι δυνατος δεν σε νοιαζει να κουβαλας 500-700 γρ επιπλεον στο περπατητο its ok with me.Το κοντοκαννο οπλο και χωρις υμαντα ειναι οπωσδηποτε πιο μανιτζεβελο μεσα στο πυκνο περα απο καθε συζητηση και εμπορικα τρυπακια.Οποιος δεν εχει κυνηγησει (οχι δοκιμασει αλλα κυνηγησει πανω απο 2-3 μερες) με ελαφρυ οπλο δεν μπορει να ξερει τη διαφορα απλα νομιζει η φανταζεται.Ενοειται οτι δεν παιρνεις ενα οπλο 2600-2800 για να ριχνεις συνεχεια 34-36 γρ και ας ειναι μαγκνουμ.Τοτε εχεις κανει λαθος επιλογηΕπισης οπως αναφερθηκε πιο πανω συμφωνω και εγω οτι στα σηκωτα θηραματα βολευει καλυτερα το πλαγιο αλλα ολα αυτα συνδιαζονται κυριως με το προσωπικο γουστο του καθενος.Εγω ας πουμε που θεωρω τον εαυτο μου κυριως φερματζη και δεν ειμαι και 2 μετρα μπρατσος μ αρεσει να κανω τα περπατητα κυνηγια με κοντοκαννα ελαφρια δικανναΟυτως η αλλως δεν εριχνα ποτε πανω απο 32 στη μπεκατσα και 30 στο ορτυκι.Οταν θα παω ομως για φασα θελω 71+ σκοπευτικη γραμμη το ιδιο και στο παπι.Και εκει βεβαια δεν με ενοχλει καθολου το βαρος του οπλου γιατι ειναι στατικο κυνηγι.
 
Να πω και εγω την γνωμη μου.Η συγχρονη βλητικη απεδειξε οτι η διαφορα ταχυτητας μεταξυ μιας καννης 61 και μιας 71 ειναι αν θυμαμαι καλα 5% και αλλο τοσο μεχρι τα 81 εκ.Διαφορα μετρησημη μεν αμελητεα δε στο κυνηγι(μην ξεχναμε οτι τα γρηγορα σκαγια εχουν μεγαλυτερη αντισταση στον αερα με αποτελεσμα να φτανουν στα 35 μ. σχεδον ταυτοχρονα με ενα αργο)Το μεγαλο πλεονεκτημα της μακρυας καννης ειναι στις καρτερισιες ντουφεκιες λογω μεγαλης σκοπευτικης γραμμης.Αν θεωρεις οτι επειδη εισαι δυνατος δεν σε νοιαζει να κουβαλας 500-700 γρ επιπλεον στο περπατητο its ok with me.Το κοντοκαννο οπλο και χωρις υμαντα ειναι οπωσδηποτε πιο μανιτζεβελο μεσα στο πυκνο περα απο καθε συζητηση και εμπορικα τρυπακια.Οποιος δεν εχει κυνηγησει (οχι δοκιμασει αλλα κυνηγησει πανω απο 2-3 μερες) με ελαφρυ οπλο δεν μπορει να ξερει τη διαφορα απλα νομιζει η φανταζεται.Ενοειται οτι δεν παιρνεις ενα οπλο 2600-2800 για να ριχνεις συνεχεια 34-36 γρ και ας ειναι μαγκνουμ.Τοτε εχεις κανει λαθος επιλογηΕπισης οπως αναφερθηκε πιο πανω συμφωνω και εγω οτι στα σηκωτα θηραματα βολευει καλυτερα το πλαγιο αλλα ολα αυτα συνδιαζονται κυριως με το προσωπικο γουστο του καθενος.Εγω ας πουμε που θεωρω τον εαυτο μου κυριως φερματζη και δεν ειμαι και 2 μετρα μπρατσος μ αρεσει να κανω τα περπατητα κυνηγια με κοντοκαννα ελαφρια δικανναΟυτως η αλλως δεν εριχνα ποτε πανω απο 32 στη μπεκατσα και 30 στο ορτυκι.Οταν θα παω ομως για φασα θελω 71+ σκοπευτικη γραμμη το ιδιο και στο παπι.Και εκει βεβαια δεν με ενοχλει καθολου το βαρος του οπλου γιατι ειναι στατικο κυνηγι.
...Το κοντοκαννο οπλο και χωρις υμαντα ειναι οπωσδηποτε πιο μανιτζεβελο μεσα στο πυκνο περα απο καθε συζητηση και εμπορικα τρυπακια...
.shake hands.
 
Σίγουρα μπορείς να κυνηγήσεις και με όπλα του σκητ βλητικα είναι άριστα αλλά πολύ βαριά και όχι τόσο βολικά οδό τα πλαγιοκανα σε σηκωτο θήραμα! Κατά τη γνώμη μου το πλαγιοκανα είναι καλύτερο σε ξεσηκωμό θήραμα και το πόζες σε σκοπευτήριο και καρτέρι! Βέβαια πάντα είναι και θέμα προσωπικής επιλογής.....
Βαγγελη για καποιον που θα επιλεξει αυτα τα οπλα εχει ριξει καροτσες φυσιγγια στα σκοπευτηρια κ τα οπλα τους θελουν να ειναι αριστα ζυγισμενα στα χερια τους αντε κ να αφερεσουν καμια σκοπευτηκη γραμη μιας κ δεν θα τους χρισημευει κ πολυ οποτε το θεμα βαρους το εχει συνηθησει το κορμι τους .
Κ εγω το θεωρο καλητερο το πλαγιο σε κυνηγια φερμας οπως κ στα εδαφοβια αλλα οπως ειπαμε περι ορεξεως:)
Τωρα για το κοντο η μακρυ καννο οπλο για τα κυνηγια φερμας που η τουφεκιες ειναι πιο πολυ καρφοτες η αποψη μου ειναι
πλαγιο-s.pose απο 66-71 πολυ καλο ζυγισμα(για τον καθενα)κ πολυ γρηγορα κοντακια
για πιο κοντες κανες οποιος ειναι φαν για σεναρια επιβιωσεις, μαχες σε κτηρια για ντου ειμαι κ εγω μεσα.sarcastic.
 
Μπήκα και εγώ στο club...με Μerkel 40e,71 cm και τσοκ 4/2. .sarcastic.

(Αν και θα ήθελα το 60e του ppv).love.

r9b3fFh.jpg



r06qyCA.jpg


tcsrcxk.jpg


b5Svvd5.jpg
 
Μπήκα και εγώ στο club...με Μerkel 40e,71 cm και τσοκ 4/2. .sarcastic.

(Αν και θα ήθελα το 60e του ppv).love.

r9b3fFh.jpg



r06qyCA.jpg


tcsrcxk.jpg


b5Svvd5.jpg
Ότι και να πούμε για αυτό το όπλο είναι λίγο,ένα πραγματικά εξαιρετικό πλαγιοκανο!Εύχομαι πάντα κέντρα με πολλές όμορφες και αξέχαστες συγκινήσεις!
 
Δεν ξερω τι λετε για τις καννες στα δικανα οσο αφορα το κυνηγι της μπεκατσας-ορτυκιου(μπηχτη)
Εγω εκοψα ενα zabala 71 3*-1* στους 60 ποντους.Το ποσοστο επιτυχιας ειναι 90% με 32γρ Ν10 φυσιγγι.
Αλεξανδρε μηπως ζυγισες το κομματι που εκοψες ?Θαθελα να δω ποσο επιρεαζει το βαρος του οπλου και το ζυγισμα.
 
Back
Top