Baikal Team

Δημητρη,αν εχεις καποιον τορναδορο,ειναι πανευκολο να σου φτιαξει την τζαβετα.
Μια σιδερενια ραβδο διαμορφωνει.
Εγκαρσια τρυπα (5mm αν θυμαμαι)στη μια ακρη και σπειρωμα Μ8 μηκους 2.5-3cm,στην αλλη.
Το μηκος το βλεπεις....
Για το κλωτσημα,ευθυνονται τα μετρα και κατ'ελαχιστο το ξυλο.
Το μαγουλο στο κοντακι,εχει χρησιμότητα οταν επιβάλλεται εντονο toe out.
Για να υπαρχει επαφη του κοντακιου με το προσωπο.
Απορια....:)
Μετα το "φαγωμα"που εχεις κανει στη λαβη,σου ταιριαζει?
Πρεπει να ειναι γυρω στα 10-11cm αποσταση απο σκανδαλη...
Εκτός κι εχεις μεγαλη παλαμη.
Γιάννη ευχαριστώ για τις ιδέες θα το καταφέρω. Θα χρειαστώ ένα μακρύ τρυπάνι 5 - 6 mm απ' ότι καταλαβαίνω. Και ίσως - αν υπάρχει γιατί μάλλον θα σπάει εύκολα - ένα στενότερο 2-3 mm για να κάνω στην αρχή μία τρύπα οδηγό . Τέλος πάντων θα δούμε.

Για τα μέτρα που λες για το κλώτσημα, αυτό μου λένε όλοι. Αλλά τα κοντάκια τα φέρνω στα μέτρα μου μόνος και τα ίδια μέτρα έχω σε όλα τα όπλα, γιατί κλωτσούσε μόνο αυτό; τέλος πάντων το όπλο έφυγε οπότε δεν μπορώ να κάνω και παραπάνω μετρήσεις. Μπορεί να ήταν και ψυχολογικό το θέμα και δεν το λέω με ειρωνική διάθεση.

Οσο για το φάγωμα που λες, μάλλον εννοείς αυτό που έκανα στο ΙΖ27 (στο μεσαίο) , όντως εκεί σχεδόν την πάτησα. Ετρωγα το ξύλο του κοντακιού χωρίς να είναι μέσα η βάση και κοιτούσα πως μου κάθεται στο χέρι μου . Ετσι όπως το βλέπεις μου ερχόταν γάντι γιατί έχω μικρά χέρια και όχι μεγάλα . Βάζω λοιπόν και την βάση και βλέπω οτι η σκανδάλη μου έρχεται στην μέση της φάλαγγας. Οχι τραγικά έξω αλλά σίγουρα όχι στο σωστό σημείο. Τελικά έβαλα λίγο υλικό στην λαβή και επειδή συνήθως αυτό το όπλο το χρησιμοποιώ χειμώνα, με τα γάντια ήρθε στα μέτρα μου και ... σώθηκα. Εντάξει όχι γάντια του μποξ , αυτά που έχουμε για το ποδήλατο που αφήνουν ελεύθερα τα δάχτυλα και που στην παλάμη έχουν και κάποιο πάχος. Εγώ τα χρησιμοποιώ και σε καλό καιρό γιατί μ' ενοχλεί ο ιδρώτας των χεριών μου να μένει πάνω στα όπλα.

Αυτό που λές με τα ελατήρια το σκέφτηκα κι εγώ. Δεν μπορεί να είναι τόσο δύσκολο να γίνουν. Η σκλήρυνση είναι θέμα βαφής, ένας σωστός ελατηριάς κάπου θα την πετύχει. Δεν μιλάμε και για ογκώδη ανταλλακτικά. Ενα ελατήριο των 2εκ είναι.

Οσο για την κοστολόγηση των εργασιών , ανοίγει μεγάλο θέμα. Το σκεπτικό μου όμως είναι ότι όταν σου λέει ο άλλος οτι για να ανοίξει το τσοκ θέλει αποχρωμίωση 120€, ανοιγμα το τσοκ 60€ και ξανά χρωμίωση άλλα 120€ και θέλει το εργαλείο να είναι μεγάλο για να "φάει" από μέσα προς το στόμιο και αυτό να γίνει σε κάθε κάννη, εεε λες άσε βάζω φυσίγγι διασποράς και μετά από 2-3 δοκιμές την βγάζω την άκρη στα κοντινά. Στα μακρινά το full και demi που έχει μιά χαρά μου φαίνονται. Δεν το βλέπω μόνο οικονομικά αλλά η διαδικασία είναι πολύπλοκη και όταν το όπλο είναι βλητικά εξαιρετικό το σκέφτεσαι διπλά να μπεις σ' αυτήν την φασαρία. Τα ξύλα τα κάνω μόνος οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Το porting είναι κατά την γνώμη μου το μόνο πράγμα που κάνει μόνο καλό και δεν βλάπτει πουθενά. Εχω κάνει σε όλα τα BAIKAL που είχα και μεταμορφώθηκαν . Κι εδώ θα κάνω δοκιμές κι αν χρειαστεί θα κάνω κι εδώ. Απλά κι εκεί δεν θέλει υπερβολές π.χ. στο 525 και την sx3 δεν έκανα γιατί ... δεν χρειαζόταν.

Ξέφυγα ... Πολλά λόγια για πράγματα που περιέγραψες εσύ σε μερικές σειρές. Τέλος
 
Χρήστο καλοριζικο κ καλοτουφεκο το δικαννιαρικο εργαλείο..!
Ωραια διαμόρφωση του έχει κάνει ο Γιαννης..και με σπάνιο για τα δεδομένα (των μπαικαλ) τσοκαρισμα..
Γιαννη για την ελληνική αγορά είχαν έρθει?
Όπως επίσης έχει ενας φίλος μου ένα 58αρι με αγγλε κοντακι από μαμά..
 
Χρήστο καλοριζικο κ καλοτουφεκο το δικαννιαρικο εργαλείο..!
Ωραια διαμόρφωση του έχει κάνει ο Γιαννης..και με σπάνιο για τα δεδομένα (των μπαικαλ) τσοκαρισμα..
Γιαννη για την ελληνική αγορά είχαν έρθει?
Όπως επίσης έχει ενας φίλος μου ένα 58αρι με αγγλε κοντακι από μαμά..
Τασο,ειχε απορησει κι ο Παπαδακης απ'οπου το πηρα!
Μου ειχε πει πως στα 30 χρονια που ειχε(τοτε )το μαγαζι,αλλη μια φορα του ειχε τυχει τετοιο τσοκαρισμα.
 
Με χαρά ενα ακόμα Ρώσικο έρχεται στην κατοχή μου !:)
Ενα ιδιαίτερο 43 άρι ξύλα του Γιάννη και με σπάνιο τσοκάρισμα για ρώσικο
Δεν είχα ποτέ μου πλάγιο και πάντα το είχα στο μυαλό μου να κάνω μια αρχή ...

Μάστορα θα το προσέχω .. ήρθε σε καλά χέρια ...

*Τάσο μπήκα κ εγώ στο κλαμπ των πλαγιόκαννων :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πωλειται-baikal-iz43-2-4.2135/#post-333100
 
Με χαρά ενα ακόμα Ρώσικο έρχεται στην κατοχή μου !:)
Ενα ιδιαίτερο 43 άρι ξύλα του Γιάννη και με σπάνιο τσοκάρισμα για ρώσικο
Δεν είχα ποτέ μου πλάγιο και πάντα το είχα στο μυαλό μου να κάνω μια αρχή ...

Μάστορα θα το προσέχω .. ήρθε σε καλά χέρια ...

*Τάσο μπήκα κ εγώ στο κλαμπ των πλαγιόκαννων :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πωλειται-baikal-iz43-2-4.2135/#post-333100
Καλοριζικο φιλαρακι....
Εχεις αδυναμια στα συντροφια βλεπω
 
Με χαρά ενα ακόμα Ρώσικο έρχεται στην κατοχή μου !:)
Ενα ιδιαίτερο 43 άρι ξύλα του Γιάννη και με σπάνιο τσοκάρισμα για ρώσικο
Δεν είχα ποτέ μου πλάγιο και πάντα το είχα στο μυαλό μου να κάνω μια αρχή ...

Μάστορα θα το προσέχω .. ήρθε σε καλά χέρια ...

*Τάσο μπήκα κ εγώ στο κλαμπ των πλαγιόκαννων :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πωλειται-baikal-iz43-2-4.2135/#post-333100
Καλορίζικο και καλοτούφεκο Χρήστο !!! Στο τσακ μου το'φαγες ρε μπαγάσα !!!! .sarcastic. .shake hands.
 
Με χαρά ενα ακόμα Ρώσικο έρχεται στην κατοχή μου !:)
Ενα ιδιαίτερο 43 άρι ξύλα του Γιάννη και με σπάνιο τσοκάρισμα για ρώσικο
Δεν είχα ποτέ μου πλάγιο και πάντα το είχα στο μυαλό μου να κάνω μια αρχή ...

Μάστορα θα το προσέχω .. ήρθε σε καλά χέρια ...

*Τάσο μπήκα κ εγώ στο κλαμπ των πλαγιόκαννων :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πωλειται-baikal-iz43-2-4.2135/#post-333100
Χρηστάρα καλοτούφεκο. Τι κρίμα ... είναι σε τόσο καλή κατάσταση που δεν έχει και πολλά να του κάνεις...:)
 
Παίδες μια που ασχολούμαι με ΤΟΖ τώρα τελευταία και παρασέρνω και την ομήγυρη και είμαστε στο τοπικ Βαικάλ δείτε τι πωλείται σε Βαικάλ - ΤΟΖ.

http://www.big-hunter.gr/tula-toz-toz-34-r

κι αμα βρείτε την τιμή του τα ξαναλέμε...think

Ρε παιδιά άκυρο αυτό το ΤΟΖ ήθελα να βάλω:

https://kourkoulosguns.gr/allilepitheto-dikanno-baikal-toz-souvenir.html

για την τιμή αυτού του τοζ ήταν το σχόλιο.
 
Last edited:
Με χαρά ενα ακόμα Ρώσικο έρχεται στην κατοχή μου !:)
Ενα ιδιαίτερο 43 άρι ξύλα του Γιάννη και με σπάνιο τσοκάρισμα για ρώσικο
Δεν είχα ποτέ μου πλάγιο και πάντα το είχα στο μυαλό μου να κάνω μια αρχή ...

Μάστορα θα το προσέχω .. ήρθε σε καλά χέρια ...

*Τάσο μπήκα κ εγώ στο κλαμπ των πλαγιόκαννων :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πωλειται-baikal-iz43-2-4.2135/#post-333100
Καλορίζικο και καλοτουφεκο Χρήστο να το χαρείς το εργαλείο!
 
Με χαρά ενα ακόμα Ρώσικο έρχεται στην κατοχή μου !:)
Ενα ιδιαίτερο 43 άρι ξύλα του Γιάννη και με σπάνιο τσοκάρισμα για ρώσικο
Δεν είχα ποτέ μου πλάγιο και πάντα το είχα στο μυαλό μου να κάνω μια αρχή ...

Μάστορα θα το προσέχω .. ήρθε σε καλά χέρια ...

*Τάσο μπήκα κ εγώ στο κλαμπ των πλαγιόκαννων :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πωλειται-baikal-iz43-2-4.2135/#post-333100


καλοτούφεκο κι εύχομαι να το κάνεις ακόμα πιο όμορφο με τις δυνατότητες που έχεις
πράγματι ωραίο τσοκάρισμα για δίκαννο γενικά :)
 
Με χαρά ενα ακόμα Ρώσικο έρχεται στην κατοχή μου !:)
Ενα ιδιαίτερο 43 άρι ξύλα του Γιάννη και με σπάνιο τσοκάρισμα για ρώσικο
Δεν είχα ποτέ μου πλάγιο και πάντα το είχα στο μυαλό μου να κάνω μια αρχή ...

Μάστορα θα το προσέχω .. ήρθε σε καλά χέρια ...

*Τάσο μπήκα κ εγώ στο κλαμπ των πλαγιόκαννων :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πωλειται-baikal-iz43-2-4.2135/#post-333100
Καλοντουφεκο Χρήστο, Να'σαι γερός να το χαρείς.
 
Μήτσο εγω ειχα κάνει επαφή με εναν συνεργάτη μου που ειχε καταγωγή απο Μολδαβία , με το οποίο δεν συνεργάζομαι ποια για να μπορούσα να σε βοηθήσω !
το σίγουρο ειναι οτι δεν έχεις καμία τύχη αν δεν επικοινωνήσεις στα Ρώσικά .. οπότε ειναι μονόδρομος η γλώσσα.
Υπάρχουν πολλοί που κάνουν αυτή την δουλειά στην Ρωσία και κάποιοι έχουν και υπηρεσία στα μετρά σου που 3πλάσιάζει την τιμή.
Τα δυο που είχαν φτάσει στα χέρια μου οι εφαρμογές ήταν κουκουρουκου.. πάντως
*υπολόγισε μεταφορικά κοντα 2500 ρούβλια και φυσικά όλο αυτό εχει ενα ρίσκο ...

Για τις μετατροπές .. για την ώρα προχωράω σε αυτα που μπορώ να κάνω μόνος μου, οπότε το πορτιγκ δεν ειναι στα σχέδια μου
το βάρος του όπλου μου είναι τώρα στα 2904γρ πριν κολλήσω τισ κάννες .. αντε να πήρε και αλλα 20 γρ με το καλαι + την νεα ράμπα που κατασκεύασα για το στόχαστρο..
* για την ιστορία η πάνω ρίγα ΜΑΖΙ με τον αορτιριουχου κάτω έχει βάρος 92 γρ , ενώ οι δύο πλαϊνές 109γρ (απο τισ οποίες κρατάς δυο κομμάτια για την σύνδεση που φαίνεται πάνω στην ζυγαριά .)



το τουφέκισα με 24 28 και 30 γραμμάρια στο σκοπευτήριο και δεν ειχα θεμα με το κλότσημα (ξύλινο πέλμα)
* υποθέτω οτι τα μέτρα σου που θέλουν 34,5 μήκος κοντακίου επιβαρύνουν την κατάσταση , το δικό μου ειναι 37,3
Μητσο θα εχει σίγουρα μεγαλο ενδιαφέρων μια παράλληλη δοκιμή και ακόμα περισσότερα όταν μετα τα μπασίματα περάσω σε άνοιγμα των τσοκ
Νταξει...εσύ δεν του 'χεις κάνει ''μετατροπές''...
Ριζική ανακατασκευή λέγεται αυτό....sarcastic.
Με χαρά ενα ακόμα Ρώσικο έρχεται στην κατοχή μου !:)
Ενα ιδιαίτερο 43 άρι ξύλα του Γιάννη και με σπάνιο τσοκάρισμα για ρώσικο
Δεν είχα ποτέ μου πλάγιο και πάντα το είχα στο μυαλό μου να κάνω μια αρχή ...

Μάστορα θα το προσέχω .. ήρθε σε καλά χέρια ...

*Τάσο μπήκα κ εγώ στο κλαμπ των πλαγιόκαννων :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πωλειται-baikal-iz43-2-4.2135/#post-333100
Να το χαρείς με υγεία μαστροΧρήστο!!!
Καλοντούφεκο!!!
Άριστη κατάσταση...
Σαφώς αναβαθμισμένο με τα costum ξύλα (αν ο μάστορας, δεν του 'κανε και αυτές τις πανέλες δεξιά και αριστερά...)
Όσο για το τσοκάρισμα...θυμάμαι το' χαμε συζητήσει και παλαιότερα με το Γιάννη...
Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο όπλο προοριζόταν για άλλη αγορά και από λάθος κατέληξε στην Ελλάδα...
Σε κάποια φάση και ο Χατζιώτης εισήγαγε κάποια Baikal iz43 από Αγγλία και είχαν τσοκάρισμα 4* και 3* μαμίσια...

Έτσι όπως το πας φέτος σε βλέπω ν' ανεβαίνεις πάνω με κάνα πορτ-παγκάζ ντουφέκια...
Ωρε test drive που έχουμε να κάνουμε....terror.


Πάντως βλέποντας και το ΤΟΖ, αυτό το...
Μάστορα θα το προσέχω .. ήρθε σε καλά χέρια ...
...θα μ εβαζε σε σκέψεις....very funny.
 
Back
Top