Baikal Team

Γενικά δεν χρησιμοποιω όπλα με κατω από 3* δηλαδή 2* η 1*.
Το θεωρώ υπερβολικό.
Απλά κάποιες φορες σε όλους έχει τύχει να τραβήξεις την σκανδάλη για δεύτερη φορά σε θήραμα που ξέρεις ότι δεν θα το πάρεις μόνο και μόνο από την αδρεναλίνη της στιγμής.
Για αυτο έκανα την ερώτηση για το μονοκαννο.
Σε προπονεί απίστευτα στη σκόπευση και σε γλίτωνει από σπαταλη φυσίγγιων.
Γενικά Κώστα τα ανοιχτά τσοκ προσφέρουν επιτυχίες σε κυνηγούς - σκοπευτές σαν και μένα, που δεν έχουμε την σκοπευτική ικανότητα των καλών σκοπευτών. Αλλά άμα έχεις κάνει κάποιες ώρες - δαπάνες στο σκοπευτήριο η δεύτερη βολή γίνεται αυτόματα , ίσως έχει περάσει στο υποσυνείδητό μας άμα σου φεύγει το δισκάκι να πατάς την σκανδάλη δεύτερη φορά με καλύτερη προσκόπευση συνήθως.
Πάντως συμφωνώ απόλυτα με την προσέγγισή σου. Επίσης η σπορτίφ προσέγγιση του Τάσου είναι όλα τα λεφτά. Τάσο μακάρι να μπορούσα να αρκεστώ σε μία τουφεκιά. Αλλά ρε φίλε σε άτομα σαν και μένα που μας αρέσει το τουφεκίδι - δεν ξέρω αλλά θεωρώ ότι είμαστε πολλοί, α ρε ελληνικέ στρατέ τι κατάλοιπα αφήνεις - που να σταματήσεις σε μία βολή άμα αποτύχεις στην πρώτη;
 
Ηρακλή οι παρεμβάσεις και εργασίες που εχω κατά νου είναι καθαρά για το "γουστο" μου , γιατί απλώς έτσι το έχω φανταστεί στα χέρια μου !
Επιπλέον είναι διδικασία που μου αρέσει, οπότε για μένα σίγουρα υπάρχει λόγος σε κάθε περίπτωση.

Σχετικά με την λείανση που λες , δεν γράφω για τον τον μηχανισμό αλλά για την βάση ,
δεν μου αρέσουν τα μαύρα όπλα και για μένα είναι εύκολο να το φέρω στα γούστα μου. το εχω ξανακάνει .
Στην περίπτωση των εξαρτημάτων μηχανισμού αν υπάρχουν θέματα προς επιδιόρθωση θα γίνουν όπως πρέπει , αν και δεν νομίζω καθώς ο Διονύσης ειχε αντικαταστήσει πολλά κομμάτια του παλιού μηχανισμού ελατήρια βελόνες κτλ

Η μετατροπή σε τζαβέτα φυσικά και είναι εφικτή !!
μάλιστα οι Ρώσοι πουλάνε κοντάκια με έτοιμη την πατέντα μετατροπής, η οποία είναι απλή , όπως το ποιο κάτω!
http://magazinprikladov.ru/catalog/...priklad-toz-34-oreh-so-styazhnim-vintom-P907/
Η τζαβέτα , πέρα απο την σταθερότητα που έχει ο μηχανισμός στο σφίξιμο (γωνία) , είναι ευκολία για κάποιον που θέλει να έχει πρόσβαση στον μηχανισμό συχνά , ένας τέτοιος είμαι κ εγώ .
Χρήστο βρήκα κι εγώ ενα ΤΟΖ34 και αρχίζω την ευχάριστη δουλειά των μετατροπών. Ολες τις εργασίες τις έχω ξανακάνει και το κατέχω το θέμα εκτός από την μετατροπή με την τζαβέτα που αναφέρεις σ' αυτό το παλιό σου ποστ. Αν δείς στην οπλογνωσία σήμερα ρωτάω τον Νικήτα πως γίνεται η τρύπα και η απάντησή του είναι απογοητευτική. Εν ολίγοις η τρύπα γίνεται όταν το κοντάκι είναι τάκος ακόμα. Είναι σαν να χτίζεται γύρω από την τρύπα της τζαβέτας το υπόλοιπο κοντάκι. Ακόμα πιό δύσκολο είναι να γίνει τρύπα σε υπάρχον κοντάκι.Ερώτηση λοιπόν. Μήπως ο ρώσος πουλάει μαζί με το ανταλλακτικό της τζαβέτας και το κοντάκι; μήπως το αγόρασες για να μου πεις;
Εντάξει τα ρούβλια που αναφέρει αντιστοιχούν σε 42€ , οπότε χλωμό το βλέπω με αυτά τα λεφτά να παίρνεις και κοντάκι και ανταλλακτικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να είναι ηηηη προσφορά. (λέμε τώρα) .
 
Χρήστο βρήκα κι εγώ ενα ΤΟΖ34 και αρχίζω την ευχάριστη δουλειά των μετατροπών. Ολες τις εργασίες τις έχω ξανακάνει και το κατέχω το θέμα εκτός από την μετατροπή με την τζαβέτα που αναφέρεις σ' αυτό το παλιό σου ποστ. Αν δείς στην οπλογνωσία σήμερα ρωτάω τον Νικήτα πως γίνεται η τρύπα και η απάντησή του είναι απογοητευτική. Εν ολίγοις η τρύπα γίνεται όταν το κοντάκι είναι τάκος ακόμα. Είναι σαν να χτίζεται γύρω από την τρύπα της τζαβέτας το υπόλοιπο κοντάκι. Ακόμα πιό δύσκολο είναι να γίνει τρύπα σε υπάρχον κοντάκι.Ερώτηση λοιπόν. Μήπως ο ρώσος πουλάει μαζί με το ανταλλακτικό της τζαβέτας και το κοντάκι; μήπως το αγόρασες για να μου πεις;
Εντάξει τα ρούβλια που αναφέρει αντιστοιχούν σε 42€ , οπότε χλωμό το βλέπω με αυτά τα λεφτά να παίρνεις και κοντάκι και ανταλλακτικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να είναι ηηηη προσφορά. (λέμε τώρα) .
Δημητρη,το ενδεδειγμενο ειναι αυτο που σου απαντησε ο Κυπριδημος.
Ωστοσο,μπορει να τρυπηθει το κοντακι.
Υποψη,πως εκτος απο το τρυπημα πρεπει να γινει και μετατροπη στο κοντακι,στο σημειο που εφαρμοζεται ο μηχανισμος του οπλου.
Πρεπει να αφαιρεθει ξυλο,για να μπορει να μπαινοβγαινει ο μηχανισμος αδιαιρετος.
 
Δημητρη,το ενδεδειγμενο ειναι αυτο που σου απαντησε ο Κυπριδημος.
Ωστοσο,μπορει να τρυπηθει το κοντακι.
Υποψη,πως εκτος απο το τρυπημα πρεπει να γινει και μετατροπη στο κοντακι,στο σημειο που εφαρμοζεται ο μηχανισμος του οπλου.
Πρεπει να αφαιρεθει ξυλο,για να μπορει να μπαινοβγαινει ο μηχανισμος αδιαιρετος.
Γιάννη απ' ότι βλέπω χαίρεις της εκτίμησης πολλών εδώ μέσα και από τα ποστ σου καταλαβαίνω οτι το κατέχεις το αντικείμενο. Δεν γνωρίζω αν είσαι και επαγγελματίας οπλουργός ή κατι τέτοιο . Αν ναι ακόμα καλύτερα . Μεγάλη μου τύχη να με συμβουλεύει τόσο έμπειρο άτομο. Επίσης φαίνεται οτι το συγκεκριμένο θέμα παρόλο που είναι πολύ ιδιαίτερο το έχεις ξανααντιμετωπίσει ή τουλάχιστον το έχεις σκεφθεί κι εσύ. Καταλαβαίνω αυτό που λες. Θέλει φάγωμα από την πλευρά της βάσης για να χωρέσει το εξάρτημα , αλλά και από το πέλμα του κοντακιού θα πρέπει να γίνει μιά πιό φαρδιά τρυπα που στο βάθος της θα εδράζεται η βίδα της τζαβέτας. Ζόρικη δουλειά αλλά με λίγη προσοχή γίνεται . Θεωρώ οτι αυτό που λέει ο Νικήτας είναι πιό εφικτό. Δηλ να γίνει κεντρική τρύπα και να φάω το κοντάκι από αριστερά γα να πάρω το cust off. Εγω προς το παρόν κόλλησα στο εξάρτημα γιατί το site λέει οτι πριν την παραγγελία πρέπει να τσεκάρεται η διαθεσιμότητα με τους υπεύθυνους και άντε τωρα να συνεννοηθείς . Επίσης ετσι όπως το βλέπω θέλω να τσεκάρω αν υπάρχει περίπτωση να προσαρμώσω ένα κοντάκι από ΙΖ27 που μου περισσεύει . Δύσκολο έως απίθανο μου φαίνεται αλλά αν το ταιριάξω θα έχω λύμένο και το πρόβλημα της τρύπας. Λες να γίνεται κάτι τέτοιο;
Κάτσε να δούμε αν υπάρχει το εξάρτημα και τα ξαναλέμε. Μεχρι τότε κάθε συμβουλή πολύτιμη. Ευχαριστώ.
 
Γιάννη απ' ότι βλέπω χαίρεις της εκτίμησης πολλών εδώ μέσα και από τα ποστ σου καταλαβαίνω οτι το κατέχεις το αντικείμενο. Δεν γνωρίζω αν είσαι και επαγγελματίας οπλουργός ή κατι τέτοιο . Αν ναι ακόμα καλύτερα . Μεγάλη μου τύχη να με συμβουλεύει τόσο έμπειρο άτομο. Επίσης φαίνεται οτι το συγκεκριμένο θέμα παρόλο που είναι πολύ ιδιαίτερο το έχεις ξανααντιμετωπίσει ή τουλάχιστον το έχεις σκεφθεί κι εσύ. Καταλαβαίνω αυτό που λες. Θέλει φάγωμα από την πλευρά της βάσης για να χωρέσει το εξάρτημα , αλλά και από το πέλμα του κοντακιού θα πρέπει να γίνει μιά πιό φαρδιά τρυπα που στο βάθος της θα εδράζεται η βίδα της τζαβέτας. Ζόρικη δουλειά αλλά με λίγη προσοχή γίνεται . Θεωρώ οτι αυτό που λέει ο Νικήτας είναι πιό εφικτό. Δηλ να γίνει κεντρική τρύπα και να φάω το κοντάκι από αριστερά γα να πάρω το cust off. Εγω προς το παρόν κόλλησα στο εξάρτημα γιατί το site λέει οτι πριν την παραγγελία πρέπει να τσεκάρεται η διαθεσιμότητα με τους υπεύθυνους και άντε τωρα να συνεννοηθείς . Επίσης ετσι όπως το βλέπω θέλω να τσεκάρω αν υπάρχει περίπτωση να προσαρμώσω ένα κοντάκι από ΙΖ27 που μου περισσεύει . Δύσκολο έως απίθανο μου φαίνεται αλλά αν το ταιριάξω θα έχω λύμένο και το πρόβλημα της τρύπας. Λες να γίνεται κάτι τέτοιο;
Κάτσε να δούμε αν υπάρχει το εξάρτημα και τα ξαναλέμε. Μεχρι τότε κάθε συμβουλή πολύτιμη. Ευχαριστώ.
Ευχαριστω για τα καλά σου λογια!:)
Μ'αρεσει το ψαξιμο και γενικοτερα τα τεχνικα,γυρω απο την τρελα μας.
Το ΙΖ 27 σε σχεση με το ΤΟΖ 34,διαφερουν κατα πολυ.
Το πρωτο ειναι με βαθυ προφιλ στα προτυπα του Browning B25,το δευτερο ειναι με ρηχο προφιλ.
Δεν ταιριαζουν και στο σημειο που εφαπτονται στη βαση.
Ως προς το υψος της εσοχης της βασης.
Γενικότερα,εχει πολυ δουλεια στις προσαρμογες και μαλλον δεν γινεται!
Ειναι προτιμότερο να πουλησεις το κοντακι που εχεις και να πας σε κατασκευη.
Σε ΤΟΖ,που ειχα και πουλησα,το ειχα μετατρεψει και πετυχε.
Λεω για μετατροπη δικου του κοντακιου.
 
Ευχαριστω για τα καλά σου λογια!:)
Μ'αρεσει το ψαξιμο και γενικοτερα τα τεχνικα,γυρω απο την τρελα μας.
Το ΙΖ 27 σε σχεση με το ΤΟΖ 34,διαφερουν κατα πολυ.
Το πρωτο ειναι με βαθυ προφιλ στα προτυπα του Browning B25,το δευτερο ειναι με ρηχο προφιλ.
Δεν ταιριαζουν και στο σημειο που εφαπτονται στη βαση.
Ως προς το υψος της εσοχης της βασης.
Γενικότερα,εχει πολυ δουλεια στις προσαρμογες και μαλλον δεν γινεται!
Ειναι προτιμότερο να πουλησεις το κοντακι που εχεις και να πας σε κατασκευη.
Σε ΤΟΖ,που ειχα και πουλησα,το ειχα μετατρεψει και πετυχε.
Λεω για μετατροπη δικου του κοντακιου.
Εχεις δίκιο τώρα που το συζητάμε θυμήθηκα ότι το ξανάψαξα και τα δύο κοντάκια δεν έχουν καμία σχέση. Εσύ έβαλες την τζαβέτα από αυτό το Ρώσσικο site ή έκανες δική σου πατέντα; Επίσης στο σημείο που είναι το μικρό σκέλος του Τ του εξαρτήματος τώρα υπάρχει ξύλο που όπως πολύ σωστά λες πρέπει να φαγωθεί. Φυσικά όλη η συζήτηση γίνεται για το να βάλουμε τζαβέτα ενώ υπάρχει και η περίπτωση να το κρατήσω όπως είναι με εγκάρσιες βίδες. Αλλά αφού υπάρχει το εξάρτημα γιατί να μην το κάνω; Πάντως στο Ρώσσικο site που πουλάει το εξάρτημα είδα οτι πουλάει και κοντάκια σε χαμηλότερη τιμή. πχ. ένα κοντάκι το πουλάει 2.300 - 2.500 ρούβλια οπότε μπορεί στα 3.200 ρούβλια να είναι κοντάκι και τζαβέτα μαζί οπότε η τρύπα θα είναι έτοιμη. Γενικά βγαίνει η εντύπωση ότι στα 42€ είναι και τα δύο. Απ' την άλλη όταν δίνεις 42€ για κοντάκι και τζαβέτα μαζί τι σόϊ κοντάκι θα είναι αυτό; από νοβοπάν; ένα κοντάκι από ΙΖ27 κάνει 120€ - τόσο έκανε πριν 5 χρόνια δηλαδή τώρα μπορεί να είναι παραπάνω-. Το θέμα είναι οτι η επικοινωνία μ' αυτούς είναι πολύ δύσκολη.

Τέλος πάντων θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί τους και αν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω . Μέχρι τότε προετοιμάζομαι να μετατρέψω το υπάρχον.
Νομιζω οτι πρεπει να δημηουργιθει κ ενα <<TULA TOZ MEAM>>:)
Νικόλα πολύ σωστό αυτό που γράφεις. Λες να είμαστε εκτός θέματος γράφοντας για ΤΟΖ στο τοπικ της ΒΑΙΚΑΛ;
 
Χρήστο βρήκα κι εγώ ενα ΤΟΖ34 και αρχίζω την ευχάριστη δουλειά των μετατροπών. Ολες τις εργασίες τις έχω ξανακάνει και το κατέχω το θέμα εκτός από την μετατροπή με την τζαβέτα που αναφέρεις σ' αυτό το παλιό σου ποστ. Αν δείς στην οπλογνωσία σήμερα ρωτάω τον Νικήτα πως γίνεται η τρύπα και η απάντησή του είναι απογοητευτική. Εν ολίγοις η τρύπα γίνεται όταν το κοντάκι είναι τάκος ακόμα. Είναι σαν να χτίζεται γύρω από την τρύπα της τζαβέτας το υπόλοιπο κοντάκι. Ακόμα πιό δύσκολο είναι να γίνει τρύπα σε υπάρχον κοντάκι.Ερώτηση λοιπόν. Μήπως ο ρώσος πουλάει μαζί με το ανταλλακτικό της τζαβέτας και το κοντάκι; μήπως το αγόρασες για να μου πεις;
Εντάξει τα ρούβλια που αναφέρει αντιστοιχούν σε 42€ , οπότε χλωμό το βλέπω με αυτά τα λεφτά να παίρνεις και κοντάκι και ανταλλακτικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να είναι ηηηη προσφορά. (λέμε τώρα) .
Μήτσο καλή αρχή με τισ μετατροπές σου στο νέο 34άρι σου !!
Για την Τζαβέτα όπως στα λέει ο Γιάννης παραπάνω , ξέρει αυτός ;)
Εγώ ειχα την τύχη το κοντάκι που μου παραχώρησε ο Γιάννης να ειναι έτοιμο να δεχτεί τζαβέτα όποτε δεν είχα να κάνω τρύπα κτλ.. το μόνο που έκανα ηταν να φτιάξω αντάπτορα για να κουμπώσω την ντίζα..
όπως το ρώσικο που έχεις δει! η κατασκευή απλή και εύκολη . αν θέλεις πες μου να στην περιγράψω :). εχω κρατήσει και κάποιες φώτο.
Σχετικά με το κοντάκι απο Ρωσία , η τιμή ειναι αυτή που βλέπεις για κοντάκι και πατέντα τζαβετας μαζί.. ΑΛΛΑ άντε βρες άκρη , και όταν βρεις άκρη να ξέρεις οτι τα κοντάκια τούς είναι απελπιστικά χαμηλά και συγουρα πολύ κοντά. (το έχω κάνει 2 φορές μέσω γνωστού και είναι 100% έτσι)
Αυτό σημαίνει οτι συγουρα θα πασ σε σοβαρές μετατροπές για ράχη , μήκος κτλ ... με λίγα λογία μπαλώματα.
Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει ! πας εξ αρχής σε κατασκευή και είσαι άρχοντας ;)

Για τις υπόλοιπες μετατροπές εγώ έχω προχωρήσει δυναμικά ...:D:D:D
δυστυχώς δεν έχω βρει χρόνο να αναρτήσω τις εργασίες μου ... θα το κάνω όμως .
εν συντομία : αφαίρεσα ρίγες πλαϊνές , Ρίγα πάνω , νέα ράμπα για το στόχαστρο ... και έχω συνέχεια ....
 
Last edited:
Δημητρη,εγω το μετετρεψα με τζαβετα ιδιοκατασκευη.
Απλη ντιζα με κολλημενη θηλια(τροποποιημένο παξιμαδι),ετσι που να περναει η πισω εγκαρσια βιδα του μηχανισμου του ΤΟΖ.
Δεν υπαρχει θεμα σταθεροτητας,εφοσον οι εφαρμογες ξυλου-μετάλλου ειναι σωστες, χωρις ανοχες.
Η τζαβετα,ετσι κι αλλιως,δεν ειναι για να την ΠΑΡΑσφιγγουμε!
Αρκει να κραταει σταθερα ενωμενα ξυλο-μεταλλο.
Το "Τ" για το οποιο μιλαμε,μπορει να χρειαστει φιταρισμα πανω στο ΤΟΖ.
Δεν πρεπει ν'αλλαξει κατι στα σφιξιματα στις βιδες,επειδη αυτες(βιδες),ειναι και αποστατες ετσι ωστε να δουλεψει ο μηχανισμος.
Σε οτι αφορα τα κοντακια...
Συνηθως,ειναι απο αξιοπρεπες κομματι καρυδιας.
Ειναι παααρα πολυ "χαμηλα"!
Φτανουν στη μεγαλη κλιση,90-95mm!
Πρεπει να κοψεις το χτενι σε σωστο σημειο,να κολλησεις ντακο αναλογο χρωματικα,να αναδιαμορφωσεις το χτενι και να φας την κοιλια του κοντακιου ετσι ωστε να δώσεις σωστο σχημα και διαστασεις.
Μπελας!
Οπως λεει κι ο Χρήστος,προτιμοτερη η κατασκευή!:)
 
Last edited:
Μήτσο καλή αρχή με τισ μετατροπές σου στο νέο 34άρι σου !!
Για την Τζαβέτα όπως στα λέει ο Γιάννης παραπάνω , ξέρει αυτός ;)
Εγώ ειχα την τύχη το κοντάκι που μου παραχώρησε ο Γιάννης να ειναι έτοιμο να δεχτεί τζαβέτα όποτε δεν είχα να κάνω τρύπα κτλ.. το μόνο που έκανα ηταν να φτιάξω αντάπτορα για να κουμπώσω την ντίζα..
όπως το ρώσικο που έχεις δει! η κατασκευή απλή και εύκολη . αν θέλεις πες μου να στην περιγράψω :). εχω κρατήσει και κάποιες φώτο.
Σχετικά με το κοντάκι απο Ρωσία , η τιμή ειναι αυτή που βλέπεις για κοντάκι και πατέντα τζαβετας μαζί.. ΑΛΛΑ άντε βρες άκρη , και όταν βρεις άκρη να ξέρεις οτι τα κοντάκια τούς είναι απελπιστικά χαμηλά και συγουρα πολύ κοντά. (το έχω κάνει 2 φορές μέσω γνωστού και είναι 100% έτσι)
Αυτό σημαίνει οτι συγουρα θα πασ σε σοβαρές μετατροπές για ράχη , μήκος κτλ ... με λίγα λογία μπαλώματα.
Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει ! πας εξ αρχής σε κατασκευή και είσαι άρχοντας ;)

Για τις υπόλοιπες μετατροπές εγώ έχω προχωρήσει δυναμικά ...:D:D:D
δυστυχώς δεν έχω βρει χρόνο να αναρτήσω τις εργασίες μου ... θα το κάνω όμως .
εν συντομία : αφαίρεσα ρίγες πλαϊνές , Ρίγα πάνω , νέα ράμπα για το στόχαστρο ... και έχω συνέχεια ....
Χρήστο ευχαριστώ πολύ. Τελικά είχα δίκιο που είπα στον Γιάννη ότι φαίνεται να την έχει ξανακάνει την δουλειά. Αμα τελικά μετατρέψω το υπάρχον- που το βλέπω το πιο πιθανό - θα χρειαστώ τις συμβουλές του.
Πρώτα όμως θα προσπαθήσω να πάρω την Ρώσικη πατέντα γιατί με προβληματίζει η τρύπα της τζαβέτας και το κοντάκι όσο κοντό κι αν είναι θα μου κάνει γιατί γενικά δεν είμαι και κανένας γίγας. Το μήκος που θέλω είναι 34,5 εκ. Επίσης στις μετατροπές είμαι καλός. Δουλεύω ράσπα που πάει σύννεφο. Τελικά επειδή ξέρω την διαδικασία του κοντακιού από την αρχή προτιμώ να δώσω 50 - 60 € και να ξεμπερδέψω κι ας κάνω μετατροπές.

Θα με βοηθούσε να μου πεις πως έβγαλες άκρη με τους Ρώσους. Ούτε ενα e-mail δεν έχουν . Τηλέφωνο με αγγλικά δεν λέει. Μιλάω και γαλλικά αλλά δεν νομίζω να μιλάνε αυτοί. Πρέπει να βρω κάποιον που μιλάει ρώσικα. Εν τω μεταξύ λένε οτι πριν κάνεις την παραγγελία πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους για να τσεκάρουν την διαθεσιμότητα του υλικού. Πως;
Συμπλήρωσα μια φόρμα επικοινωνίας που βρήκα στο site τους , στα αγγλικά, αλλά δεν νομίζω να δω προκοπή.

Οσο για τις μετατροπές που σκέφτομαι επειδή έχω την κακιά εμπειρία του πρώτου τοζ που σας την περιέγραψα παλαιότερα θα είμαι πολύ προσεκτικός. Αλήθεια με τόσες ρίγες που έβγαλες δεν κλωτσάει το δικό σου; πόσα κιλά είναι τώρα; θα με ενδιέφερε να κάνω σύγκριση με το δικό μου. Πιστεύω οτι ένα porting θα το κάνω αλλά μετά βήμα βήμα.Θα σας ενημερώνω .
 
Χρήστο ευχαριστώ πολύ. Τελικά είχα δίκιο που είπα στον Γιάννη ότι φαίνεται να την έχει ξανακάνει την δουλειά. Αμα τελικά μετατρέψω το υπάρχον- που το βλέπω το πιο πιθανό - θα χρειαστώ τις συμβουλές του.
Πρώτα όμως θα προσπαθήσω να πάρω την Ρώσικη πατέντα γιατί με προβληματίζει η τρύπα της τζαβέτας και το κοντάκι όσο κοντό κι αν είναι θα μου κάνει γιατί γενικά δεν είμαι και κανένας γίγας. Το μήκος που θέλω είναι 34,5 εκ. Επίσης στις μετατροπές είμαι καλός. Δουλεύω ράσπα που πάει σύννεφο. Τελικά επειδή ξέρω την διαδικασία του κοντακιού από την αρχή προτιμώ να δώσω 50 - 60 € και να ξεμπερδέψω κι ας κάνω μετατροπές.

Θα με βοηθούσε να μου πεις πως έβγαλες άκρη με τους Ρώσους. Ούτε ενα e-mail δεν έχουν . Τηλέφωνο με αγγλικά δεν λέει. Μιλάω και γαλλικά αλλά δεν νομίζω να μιλάνε αυτοί. Πρέπει να βρω κάποιον που μιλάει ρώσικα. Εν τω μεταξύ λένε οτι πριν κάνεις την παραγγελία πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους για να τσεκάρουν την διαθεσιμότητα του υλικού. Πως;
Συμπλήρωσα μια φόρμα επικοινωνίας που βρήκα στο site τους , στα αγγλικά, αλλά δεν νομίζω να δω προκοπή.

Οσο για τις μετατροπές που σκέφτομαι επειδή έχω την κακιά εμπειρία του πρώτου τοζ που σας την περιέγραψα παλαιότερα θα είμαι πολύ προσεκτικός. Αλήθεια με τόσες ρίγες που έβγαλες δεν κλωτσάει το δικό σου; πόσα κιλά είναι τώρα; θα με ενδιέφερε να κάνω σύγκριση με το δικό μου. Πιστεύω οτι ένα porting θα το κάνω αλλά μετά βήμα βήμα.Θα σας ενημερώνω .

Μήτσο εγω ειχα κάνει επαφή με εναν συνεργάτη μου που ειχε καταγωγή απο Μολδαβία , με το οποίο δεν συνεργάζομαι ποια για να μπορούσα να σε βοηθήσω !
το σίγουρο ειναι οτι δεν έχεις καμία τύχη αν δεν επικοινωνήσεις στα Ρώσικά .. οπότε ειναι μονόδρομος η γλώσσα.
Υπάρχουν πολλοί που κάνουν αυτή την δουλειά στην Ρωσία και κάποιοι έχουν και υπηρεσία στα μετρά σου που 3πλάσιάζει την τιμή.
Τα δυο που είχαν φτάσει στα χέρια μου οι εφαρμογές ήταν κουκουρουκου.. πάντως
*υπολόγισε μεταφορικά κοντα 2500 ρούβλια και φυσικά όλο αυτό εχει ενα ρίσκο ...

Για τις μετατροπές .. για την ώρα προχωράω σε αυτα που μπορώ να κάνω μόνος μου, οπότε το πορτιγκ δεν ειναι στα σχέδια μου
το βάρος του όπλου μου είναι τώρα στα 2904γρ πριν κολλήσω τισ κάννες .. αντε να πήρε και αλλα 20 γρ με το καλαι + την νεα ράμπα που κατασκεύασα για το στόχαστρο..
* για την ιστορία η πάνω ρίγα ΜΑΖΙ με τον αορτιριουχου κάτω έχει βάρος 92 γρ , ενώ οι δύο πλαϊνές 109γρ (απο τισ οποίες κρατάς δυο κομμάτια για την σύνδεση που φαίνεται πάνω στην ζυγαριά .)



το τουφέκισα με 24 28 και 30 γραμμάρια στο σκοπευτήριο και δεν ειχα θεμα με το κλότσημα (ξύλινο πέλμα)
* υποθέτω οτι τα μέτρα σου που θέλουν 34,5 μήκος κοντακίου επιβαρύνουν την κατάσταση , το δικό μου ειναι 37,3
Μητσο θα εχει σίγουρα μεγαλο ενδιαφέρων μια παράλληλη δοκιμή και ακόμα περισσότερα όταν μετα τα μπασίματα περάσω σε άνοιγμα των τσοκ
 
Last edited:
Μήτσο εγω ειχα κάνει επαφή με εναν συνεργάτη μου που ειχε καταγωγή απο Μολδαβία , με το οποίο δεν συνεργάζομαι ποια για να μπορούσα να σε βοηθήσω !
το σίγουρο ειναι οτι δεν έχεις καμία τύχη αν δεν επικοινωνήσεις στα Ρώσικά .. οπότε ειναι μονόδρομος η γλώσσα.
Υπάρχουν πολλοί που κάνουν αυτή την δουλειά στην Ρωσία και κάποιοι έχουν και υπηρεσία στα μετρά σου που 3πλάσιάζει την τιμή.
Τα δυο που είχαν φτάσει στα χέρια μου οι εφαρμογές ήταν κουκουρουκου.. πάντως
*υπολόγισε μεταφορικά κοντα 2500 ρούβλια και φυσικά όλο αυτό εχει ενα ρίσκο ...

Για τις μετατροπές .. για την ώρα προχωράω σε αυτα που μπορώ να κάνω μόνος μου, οπότε το πορτιγκ δεν ειναι στα σχέδια μου
το βάρος του όπλου μου είναι τώρα στα 2904γρ πριν κολλήσω τισ κάννες .. αντε να πήρε και αλλα 20 γρ με το καλαι + την νεα ράμπα που κατασκεύασα για το στόχαστρο..
* για την ιστορία η πάνω ρίγα ΜΑΖΙ με τον αορτιριουχου κάτω έχει βάρος 92 γρ , ενώ οι δύο πλαϊνές 109γρ (απο τισ οποίες κρατάς δυο κομμάτια για την σύνδεση που φαίνεται πάνω στην ζυγαριά .)



το τουφέκισα με 24 28 και 30 γραμμάρια στο σκοπευτήριο και δεν ειχα θεμα με το κλότσημα (ξύλινο πέλμα)
* υποθέτω οτι τα μέτρα σου που θέλουν 34,5 μήκος κοντακίου επιβαρύνουν την κατάσταση , το δικό μου ειναι 37,3
Μητσο θα εχει σίγουρα μεγαλο ενδιαφέρων μια παράλληλη δοκιμή και ακόμα περισσότερα όταν μετα τα μπασίματα περάσω σε άνοιγμα των τσοκ
Χρηστάρα ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες . Είναι πάρα πολύ διαφωτιστικές πραγματικά. Λοπόν φίλε έψαξα στο αρχείο μου και βρήκα οτι το δικό μου - που τώρα δεν είναι δικό μου- τελικό βάρος είχε 2.919γρ . Παρά το κοντινό νούμερο στο δικό σου βάρος υπάρχει διαφορά, αν αναλογιστούμε οτι έχεις και 3 εκατοστά περισσότερο ξύλο στο κοντάκι. Δεν ξέρω αν το ξύλο που χρησιμοποιείς είναι καρυδιά . Εκείνο ήταν οξιά που το θεωρώ βαρύ, σκληρό και άκαμπτο ξύλο. Δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά πιστεύω σοβαρά ότι κατά μεγάλο ποσοστό το πολύ κλώτσημα οφείλεται στην οξιά. Ενα άλλο ποσοστό οφείλεται μάλλον στο πολύ στενό πέλμα. Και το υπόλοιπο ... δεν ξέρω. Αν το ήξερα θα το έφτιαχνα.
Τελικά το όπλο όταν το τελείωσα ήταν αυτό της φωτογραφίας. Το μαξιλαράκι στο κοντάκι δεν ξέρω τι ρόλο παίζει το είχε και το κράτησα .


Τέλος πάντων το όπλο έφυγε και από το κατάστημα που το έδωσα οπότε μπορεί να έχει καλύτερη τύχη εκεί που πήγε.
Οσο για τους Ρώσους ,παρ' όλο που βρήκα άτομο που μιλάει ρώσικα μ' αυτά που μου λες αρχίζω και αλλάζω άποψη. Θα επικοινωνήσω μαζί τους αλλά μάλλον θα πάω στην λύση που λέει ο Γιάννης να μετατρέψω το υπάρχον κοντάκι. Θα το καταφέρω τι σκ@τ@ τα έχουμε τα πτυχία. Θα ήμουν υπόχρεος αν μπορούσατε εσύ ή ο Γιάννης να μου δώσετε λίγη λεπτομέρεια για την πατέντα που κάνατε της τζαβέτας. Εχω κάτι στο μυαλό μου αλλά μπορεί εσείς να το ψάξατε καλύτερα. Και κατι ακόμα. Γράφεις οτι ξεκίνησες μ' αυτά που μπορείς να κάνεις μόνος σου. Δηλαδή κάνεις μόνος βγάλσιμο ριγών ;;; μπράβο ρε φίλε εγώ μόνο με τα ξύλινα ασχολούμαι . Τα μέταλλα τα αφήνω σε άλλους.

Και για να μην είμαστε εντελώς εκτός τόπικ ανεβάζω και μια φωτογραφία με τους τρεις Ρώσους που είχα τότε , μετά μείνανε οι δύο και σύντομα θα είναι πάλι τρεις.
 
Δημητρη,εγω το μετετρεψα με τζαβετα ιδιοκατασκευη.
Απλη ντιζα με κολλημενη θηλια(τροποποιημένο παξιμαδι),ετσι που να περναει η πισω εγκαρσια βιδα του μηχανισμου του ΤΟΖ.
Δεν υπαρχει θεμα σταθεροτητας,εφοσον οι εφαρμογες ξυλου-μετάλλου ειναι σωστες, χωρις ανοχες.
Η τζαβετα,ετσι κι αλλιως,δεν ειναι για να την ΠΑΡΑσφιγγουμε!
Αρκει να κραταει σταθερα ενωμενα ξυλο-μεταλλο.
Το "Τ" για το οποιο μιλαμε,μπορει να χρειαστει φιταρισμα πανω στο ΤΟΖ.
Δεν πρεπει ν'αλλαξει κατι στα σφιξιματα στις βιδες,επειδη αυτες(βιδες),ειναι και αποστατες ετσι ωστε να δουλεψει ο μηχανισμος.
Σε οτι αφορα τα κοντακια...
Συνηθως,ειναι απο αξιοπρεπες κομματι καρυδιας.
Ειναι παααρα πολυ "χαμηλα"!
Φτανουν στη μεγαλη κλιση,90-95mm!
Πρεπει να κοψεις το χτενι σε σωστο σημειο,να κολλησεις ντακο αναλογο χρωματικα,να αναδιαμορφωσεις το χτενι και να φας την κοιλια του κοντακιου ετσι ωστε να δώσεις σωστο σχημα και διαστασεις.
Μπελας!
Οπως λεει κι ο Χρήστος,προτιμοτερη η κατασκευή!:)
Γιάννη ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες . Απάντησα στον Χρήστο χωρίς να δω αυτήν σου την απάντηση.
Για την χαμηλή ράχη: όντως η κλήση των 90 -95 χιλ είναι πολύ μεγάλη ακόμα και για μένα που έχω κοντό λαιμό. Το να προσθέσω ράχη το έχω ξανακάνει όντως είναι μεγάλος μπελάς. Ασε που η τσόντα είναι τσόντα και πάντα θα φαίνεται. Υπάρχει και η λύση να βάλεις μαξιλαράκι της beartooth αλλά χαλάει ο χαρακτήρας του όπλου. Μία καλή λύση που δεν την έχω κάνει αλλά τρώγομαι να την δοκιμάσω είναι να βρώ μηχανισμό που χρησιμοποιούν στα σκοπευτικά όπλα για να προσαρμόζεται η ράχη πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά. Κάπου βρήκα τέτοιον μηχανισμό αλλά τώρα δεν θυμάμαι που . Είναι δύο συστήματα βιδών που φυτεύονται στο κοντάκι και σε ένα τμήμα της ράχης, που στην αρχή αποκόπτεται και μετά είναι αυτό που παίρνει την τελική ρύθμιση.
Πάντως γενικά το τοζ θα μου δώσει δουλειά για όλο τον χρόνο. Καθώς βγαίνω άνετα για όλα τα κυνήγια για φέτος και με την κακιά εμπειρία που είχα δεν πρόκειται να βιαστώ.
Κλείνω με δύο ερωτήσεις : Κάποιοι μου είπαν οτι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά για το τοζ. Ξέρετε τιποτα; και δεύτερη: μήπως το ψάξατε αν μπορούνε να γίνουν πάσα και να μπούνε εναλλάξιμα τσοκ; το τελευταίο το ρωτάω γιατί το να ανοίξουν τα υπάρχοντα , όταν την είχα ψάξει την δουλειά , ήταν ασύμφορο.
Καλημέρα.
 
Δημητρη,αν εχεις καποιον τορναδορο,ειναι πανευκολο να σου φτιαξει την τζαβετα.
Μια σιδερενια ραβδο διαμορφωνει.
Εγκαρσια τρυπα (5mm αν θυμαμαι)στη μια ακρη και σπειρωμα Μ8 μηκους 2.5-3cm,στην αλλη.
Το μηκος το βλεπεις....
Για το κλωτσημα,ευθυνονται τα μετρα και κατ'ελαχιστο το ξυλο.
Το μαγουλο στο κοντακι,εχει χρησιμότητα οταν επιβάλλεται εντονο toe out.
Για να υπαρχει επαφη του κοντακιου με το προσωπο.
Απορια....:)
Μετα το "φαγωμα"που εχεις κανει στη λαβη,σου ταιριαζει?
Πρεπει να ειναι γυρω στα 10-11cm αποσταση απο σκανδαλη...
Εκτός κι εχεις μεγαλη παλαμη.
 
Κλείνω με δύο ερωτήσεις : Κάποιοι μου είπαν οτι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά για το τοζ. Ξέρετε τιποτα; και δεύτερη: μήπως το ψάξατε αν μπορούνε να γίνουν πάσα και να μπούνε εναλλάξιμα τσοκ; το τελευταίο το ρωτάω γιατί το να ανοίξουν τα υπάρχοντα , όταν την είχα ψάξει την δουλειά , ήταν ασύμφορο.
Αυτο που, ισως,χρειαστεις ειναι τα "υ"ελλατηρια για τις σφυρες.
Αν εχεις καποιον καλο ελλατηριά,μπορει να σου φτιαξει.
Ολη η ουσια ειναι στην σκληρυνση!
Το ασυμφορο ή μη,το κρινεις εσυ!:)
Αυτο που ειχα,ηταν με τσοκακια thin wall,porting και custom ξυλα....
Δουλειες που κοστολογουνται στα 700€...
Αξιζε?
Με ποια οπτικη το κρινουμε?
Παντως,ειναι μια πολυ καλη βαση για να πειραματιστουμε!
Βλητικα,πριν και μετα τις παρεμβάσεις,το οπλο ηταν εξαιρετικο!
 
Γιάννη ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες . Απάντησα στον Χρήστο χωρίς να δω αυτήν σου την απάντηση.
Για την χαμηλή ράχη: όντως η κλήση των 90 -95 χιλ είναι πολύ μεγάλη ακόμα και για μένα που έχω κοντό λαιμό. Το να προσθέσω ράχη το έχω ξανακάνει όντως είναι μεγάλος μπελάς. Ασε που η τσόντα είναι τσόντα και πάντα θα φαίνεται. Υπάρχει και η λύση να βάλεις μαξιλαράκι της beartooth αλλά χαλάει ο χαρακτήρας του όπλου. Μία καλή λύση που δεν την έχω κάνει αλλά τρώγομαι να την δοκιμάσω είναι να βρώ μηχανισμό που χρησιμοποιούν στα σκοπευτικά όπλα για να προσαρμόζεται η ράχη πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά. Κάπου βρήκα τέτοιον μηχανισμό αλλά τώρα δεν θυμάμαι που . Είναι δύο συστήματα βιδών που φυτεύονται στο κοντάκι και σε ένα τμήμα της ράχης, που στην αρχή αποκόπτεται και μετά είναι αυτό που παίρνει την τελική ρύθμιση.
Πάντως γενικά το τοζ θα μου δώσει δουλειά για όλο τον χρόνο. Καθώς βγαίνω άνετα για όλα τα κυνήγια για φέτος και με την κακιά εμπειρία που είχα δεν πρόκειται να βιαστώ.
Κλείνω με δύο ερωτήσεις : Κάποιοι μου είπαν οτι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά για το τοζ. Ξέρετε τιποτα; και δεύτερη: μήπως το ψάξατε αν μπορούνε να γίνουν πάσα και να μπούνε εναλλάξιμα τσοκ; το τελευταίο το ρωτάω γιατί το να ανοίξουν τα υπάρχοντα , όταν την είχα ψάξει την δουλειά , ήταν ασύμφορο.
Καλημέρα.
Μητσαρα γεια σου, ειχα ρωτησει στον Ηφαιστο για να μου κανει βολτες για τσοκ στο τοζ μου κ μου ειπε οτι ειναι ψιλες οι κανες κ δεν γινεται!
Εγω εκοψα λιγο τις κανες κ ανοιξαν τα τσοκ, εκει που ηθελα! Εκοβα μισο μισο ποντο, μετρουσα κ δοκιμαζα στον στοχο! 2,2 ποντους κοψιμο θελει κ γινεται 4* 2*
 
Back
Top