Αγριόχοιρος

χιουμοριστικά το έγραψα αλλά παρόλ' αυτά πιστεύω ότι αν βάλουμε στην σειρά όλα τα παπιά και τις τσίχλες, φάσες, τρυγόνια που φάγανε ένα ξανεμίδι και πέσανε άδοξα θα φτάσουμε στην Σελήνη κι ακόμα παραπέρα.
Ο γραπτος λογος παρεξηγειται ευκολα..οντως δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες!
 
Θεωρώ ότι τα ατυχήματα στο κυνήγι του αγριογούρουνου οφείλονται στην έλλειψη γνώσης και εμπειριας
δεν φταινε ούτε τα όπλα ούτε το θηραμα
ούτε η παιδεία - σεβασμος που τις περισσότερες φορες σε κανένα κυνήγι δεν εφαρμόζεται
Ξαφνικά μέσα σε μια δεκαετία γέμισε η Ελλάδα Γουρούναδες
Που ήταν κρυμμένοι τόσα χρόνια γιατί δεν εμφανιζόντουσαν ;
Για παράδειγμα στην Πελοπόννησο τα στάνταρ κυνήγια ήταν ο λαγός η περδικα η τσίχλα και ένα μικρό ποσοστό ή φάσσα
Εδώ και μια δεκαετία που εμφανιστηκε ο αγριόχοιρος ξαφνικά το 70% των Κυνηγων
μετατραπηκε σε Γουρούναδες
Άνθρωποι δίχως γνώσεις ουτε για τα στοιχειώδη που χρειάζεται αυτό το κυνήγι έφτιαξαν ομάδες αγόρασαν σκυλιά και πήραν τα βουνά και τα αλωνια με έναν σκοπό :
την ανεύρεση του θηράματος και στην συνέχεια την θήρευση του πάση θυσία
με τόσο επιμονή που τις περισσότερες φορές οδήγησε σε λανθασμένες κινήσεις ακόμα και στον τραυματισμό του Συγκυνηγου τους
Φταιει ο ενθουσιασμός η βραβευση στον καφενε του χωριου η έλλειψη κρέατος η μόστρα στην παρέα
κάποιοι πάντως πρέπει να παρατησουν το γουρουνοκυνηγι και να επιστρέψουν στα παλιά τους λημέρια
γιατί δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα στους κάθε αυτού Παραδοσιακους Γουρούναδες βγάζοντας μια εικόνα αρνητική στην κοινωνία που είναι τελείως αδικο
 
Θεωρώ ότι τα ατυχήματα στο κυνήγι του αγριογούρουνου οφείλονται στην έλλειψη γνώσης και εμπειριας
δεν φταινε ούτε τα όπλα ούτε το θηραμα
ούτε η παιδεία - σεβασμος που τις περισσότερες φορες σε κανένα κυνήγι δεν εφαρμόζεται
Ξαφνικά μέσα σε μια δεκαετία γέμισε η Ελλάδα Γουρούναδες
Που ήταν κρυμμένοι τόσα χρόνια γιατί δεν εμφανιζόντουσαν ;
Για παράδειγμα στην Πελοπόννησο τα στάνταρ κυνήγια ήταν ο λαγός η περδικα η τσίχλα και ένα μικρό ποσοστό ή φάσσα
Εδώ και μια δεκαετία που εμφανιστηκε ο αγριόχοιρος ξαφνικά το 70% των Κυνηγων
μετατραπηκε σε Γουρούναδες
Άνθρωποι δίχως γνώσεις ουτε για τα στοιχειώδη που χρειάζεται αυτό το κυνήγι έφτιαξαν ομάδες αγόρασαν σκυλιά και πήραν τα βουνά και τα αλωνια με έναν σκοπό :
την ανεύρεση του θηράματος και στην συνέχεια την θήρευση του πάση θυσία
με τόσο επιμονή που τις περισσότερες φορές οδήγησε σε λανθασμένες κινήσεις ακόμα και στον τραυματισμό του Συγκυνηγου τους
Φταιει ο ενθουσιασμός η βραβευση στον καφενε του χωριου η έλλειψη κρέατος η μόστρα στην παρέα
κάποιοι πάντως πρέπει να παρατησουν το γουρουνοκυνηγι και να επιστρέψουν στα παλιά τους λημέρια
γιατί δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα στους κάθε αυτού Παραδοσιακους Γουρούναδες βγάζοντας μια εικόνα αρνητική στην κοινωνία που είναι τελείως αδικο

Απο τα καφενεια βγηκαν,με σκαρπινια και χρυσες καδενες πατριωτη!Στα καφενεια γυρνανε με φανταστικες ιστοριες.
Αφηγουνται ιστοριες στις Ρουμανες πως παλευαν με λυκους και αρκουδες ενω τα καπρια ετρεχαν πανω τους για να τους
φανε.Εχω σταματησει να πηγαινω στο καφενειο του χωριου μου γιαυτο τον λογο.Παει η μ@λ@κια γονατο!!
 
Παρεχουν ομως ασφαλεια..ειδικα οταν πρεπει να ενημερωσεις για αλλαγη καρτεριου..αν ειναι εγω προσωπικα που ειμαι κινητο καρτερι με τις αλλαγες που κανω να χα φαει ποσα δραμοα αν δεν ενημερωνα..οχι οτι και παλι δεν τυχαινει να ξαφνιαστει ο αλλος..οσο για το gps θα μιλησω προσωπικα για μενα οταν ο σκυλος μου κοστιζει 3000 ευρω που τα μαζεψα με κοππ σιγουρα δεν θα θελα να τον χασω στο βουνο ειδικα και με την υπαρξη τοσων λυκων και ελαφροχεριδων κλεφτοσκυλαδων χρειαζεται ο απολυτος ελεγχος και δεν μιλαω για την καρπωση του θηραματος
Αυτη ειναι η δουλεια το gps.Να βλεπουμε που ειναι ο σκυλος μας για να παμε να τον μαζεψουμε.Αμεσως ομως.Με την πρωτη ευκαιρια.Οχι να τρεχουμε με το αυτοκινητο στον επομενο δρομο στην απεναντι πλαγια να βαρεσουμε το γουρουνι που μας εφυγε απ την παγανα.Να μην το αφηνουμε να συνεχισει να κυνηγα γιατι το βλεπουμε και να τρεχουμε με το αυτοκινητο απο πλαγια σε πλαγια και απο κορφυ σε κορφη μεχρι να συναντηθουμε με το γουρουνι που ειναι μπροστα του.
 
Άλλο ένα παράδειγμα της επικινδυνότητας του συγκεκριμένου κυνηγιού, με μονόβολα ή δράμια, αποτελεί και το παρακάτω βίντεο:


Στο 3:40 στην κατεύθυνση που πυροβολεί ο γιος, βρίσκεται πεσμένο το σκουφάκι του πατέρα του και λίγα βήματα πιο πέρα, και σε απόσταση 40 δευτερολέπτων αργού τρεξίματος απ' το σημείο των πυροβολισμών, βρίσκεται ο άλλος συγκυνηγός που δίνει και τη χαριστική βολή ενώ ο πατέρας εμφανίζεται και αυτός σε λίγα δευτερόλεπτα.
Το παλικάρι άδειασε την καραμπίνα προς το μέρος τους και οι βολές έγιναν με μονόβολα, όπως ο ίδιος αναφέρει προς το τέλος.

Το πνεύμα μου δεν είναι επικριτικό. Να 'ναι καλά το παλικάρι να κυνηγάει και να ντουφεκάει, αλλά, είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα λάθους τόσο στη διατήρηση των αποστάσεων μεταξύ συγκυνηγών όσο και των κατευθύνσεων των πυροβολισμών. Και έχουν και vhf!

Δυστυχώς, πολλά από τα δυστυχήματα σ' αυτό το κυνήγι αφορούν πατέρα και γιο.

Υ.Γ. Εντωμεταξύ, πορτοκαλί γιλέκο πουθενά έτσι;
 
Last edited:

Αν τυχόν μας διαβάσει ο φίλος,την απεριόριστη εκτίμηση μου για τον τύπο του όπλου που επέλεξε κ κατά δεύτερον για το διαμετρημα..
Και οι άλλοι πάνε με οκταβολες καραμπίνες..
Να σε καλά οποίος κ αν εισαι..με συγκίνησες νυχτιατικα..
Να τρέχεις με τις σφύρες σηκωμένες μέσα στα κλαριά, δεν είναι λίγο ανατριχιαστικό; :eek: Τουλάχιστον τράβα τες μόλις δεις αυτό που θες....o_O Δεν είσαι γεμισμένος για ορτυκι....
 
Και φυσικα οι προεκτασεις στο κυνηγι απο την χρηση του gps ειναι πολλες.Βγηκε κοσμος στα βουνα να κυνηγησει γουρουνια που πριν λιγα χρονια ουτε καν απ το μυαλο τους περνουσε.Αυτο δεν ειναι κακο.Το κακο ειναι η ελλειψη εμπειριας και παιδιας σ'αυτο το κυνηγι με αποτελεσμα να επελθει αναρχια.Ο καθεναςκανει οτι του καπνίσει χωρις να σέβεται τους υπολοιπους.Αφου το σκυλι μου κυνηγα και γω το βλεπω και μπορω να το κυνηγαω μεχρι να αλλαξει νομο ολοι οι υπολοιποι πρεπει να μου αδειασουν το βουνο!!!Αδιαφορω για τις αλλες παρεες και περνω μεσα απο την παγανα τους και παω.Οι λαγουτζιδες ειδικα πρεπει να .. εξαφανηστουν απ τον δρομο.sarcastic.Μιλαμε για καταντια..Γιατι δεν μιλαμε τοση ωρα για ενα τζιπ.Μιλαμε για φαλαγγα:eek:.very shoked.
 
Εγώ αυτό το ονομάζω κυνηγετικό ιμπεριαλισμό. Ο (ποσοτικά) ισχυρός του βουνού, εφαρμόζει τον "πολιτισμό" του χωρίς να λαμβάνει υπόψη του τους υπόλοιπους "πολιτισμούς", πάνω στον οποίο εν τέλει θα εδραιωθεί η "δημοκρατία" του, που στην περίπτωσή μας θα είναι η καθολική απαγόρευση της ελεύθερης θήρας σε δημόσιους χώρους.:(
 
Να τρέχεις με τις σφύρες σηκωμένες μέσα στα κλαριά, δεν είναι λίγο ανατριχιαστικό; :eek: Τουλάχιστον τράβα τες μόλις δεις αυτό που θες....o_O Δεν είσαι γεμισμένος για ορτυκι....
Με κανένα είδος όπλου δεν πρέπει να τρέχουμε..
Σίγουρα τα κοκόρια τρομάζουν περισσότερο όμως εχουν ωραίο σύστημα ασφαλειας..
https://www.ihunt.gr/Το-κοκοροντούφεκο
Εξυπακούεται ότι δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε με καμία ασφάλεια..
Καλύτερα τα όπλα να μην είχαν ασφάλειες γιατί θα είμαστε πιο προσεκτικοί..
 
Οντως οπως ειπαν πολλοι πιο πανω η αυξηση του ειδους εφερε και περισσοτερο κοσμο στο γουρουνοκυνηγι με ελαχιστη εως καθολου εμπειρια πανω στο κυνηγι του θηραματος
Αυτη ειναι η δουλεια το gps.Να βλεπουμε που ειναι ο σκυλος μας για να παμε να τον μαζεψουμε.Αμεσως ομως.Με την πρωτη ευκαιρια.Οχι να τρεχουμε με το αυτοκινητο στον επομενο δρομο στην απεναντι πλαγια να βαρεσουμε το γουρουνι που μας εφυγε απ την παγανα.Να μην το αφηνουμε να συνεχισει να κυνηγα γιατι το βλεπουμε και να τρεχουμε με το αυτοκινητο απο πλαγια σε πλαγια και απο κορφυ σε κορφη μεχρι να συναντηθουμε με το γουρουνι που ειναι μπροστα του.
Δημητρη αν ειναι να τρεχεις να αλλαξεις βουνα ολοκληρα για να βαρεσεις το ζωο εχασες το παιχνιδι..εκει παμε στους κρεατοσυλλεκτες μονο και μονο να πουμε οτι βαρεσαμε το γουρουνι..το gps βγηκε για να παρακολουθεις απλα το σκυλι..δεν το συζηταμε αυτο..επειδη χρησιμοποιω το gps πολυ επειδη ειμαι κινητο καρτερι και παγανα μαζι το εχω για να βλεπω που παει ο σκυλος..αν σπασει την παγανα και δεν το πιασουν το σκυλι τα αλλα καρτερια τρεχω να το μαζεψω..το να βαρεσω το ζωο μπορω να το κανω αλλα ποιο το νοημα να εχω κανει τοσα χιλιομετρα για να πω οτι βαρεσα γουρουνι;
Πρεπει να διορθωθουν πολλα πανω σ αυτο το κυνηγι και το ευχομαι ολοψυχα καποτε να γινει αυτο γιατι χανεται πλεον η μαγεια..οταν καταλαβουμε ολοι οτι το γουρουνοκυνηγι δεν ειναι μονο 80 100 κλπ κιλα κρεας μονπ και μια φωτο στο fb αλλα μια αναμετρηση με τον βασιλια των βουνων και το μεγαλυτερο θηρευσιμο ειδος στην Ελλαδα ισως του δωσουμε και τον αναλογο σεβασμο!
 
Και φυσικα οι προεκτασεις στο κυνηγι απο την χρηση του gps ειναι πολλες.Βγηκε κοσμος στα βουνα να κυνηγησει γουρουνια που πριν λιγα χρονια ουτε καν απ το μυαλο τους περνουσε.Αυτο δεν ειναι κακο.Το κακο ειναι η ελλειψη εμπειριας και παιδιας σ'αυτο το κυνηγι με αποτελεσμα να επελθει αναρχια.Ο καθεναςκανει οτι του καπνίσει χωρις να σέβεται τους υπολοιπους.Αφου το σκυλι μου κυνηγα και γω το βλεπω και μπορω να το κυνηγαω μεχρι να αλλαξει νομο ολοι οι υπολοιποι πρεπει να μου αδειασουν το βουνο!!!Αδιαφορω για τις αλλες παρεες και περνω μεσα απο την παγανα τους και παω.Οι λαγουτζιδες ειδικα πρεπει να .. εξαφανηστουν απ τον δρομο.sarcastic.Μιλαμε για καταντια..Γιατι δεν μιλαμε τοση ωρα για ενα τζιπ.Μιλαμε για φαλαγγα:eek:.very shoked.

Για αυτό το λόγο εχω σχεδόν σταματήσει το λαγοκυνηγι Δημήτρη.... Εκεί που περιμένεις να γυρίσει η σκύλα το λαγό ξαφνικά σκάει το τζιπ κατεβαίνουν 3-4 και αρχίζουν τουφέκιες χαμό μιλάμε να γυρίσουν το γουρούνι που έφυγε.... Ε στα @@ ΜΟΥ ρε μεγάλε αν σου έφυγε το γουρούνι.... Σεβασου και εμένα που κυνηγάω... Το ίδιο και στην μπεκάτσα.... Μπαίνεις στο πυκνό το πρωί χωρίς να ακούγετε ψυχή τριγύρω και κατά τις 10 σκάει μύτη ο στρατός και μπαίνει για παγανα και σε κλείνει μέσα....
Έχω μάθει όταν πάω για κυνηγι αν βρω άλλον εκεί που πάω αλλάζω μέρος... Δεν θα του χαλάω το κυνήγι...

Επίσης το σοβαρότερο για μένα θέμα με το γουρούνι και την παγανα είναι το τουφεκίδι... Πρέπει να σας το απαγόρεψουν παιδιά... Έχετε εκτοπίσει όλα τα υπόλοιπα θηραματα από κλασσικά κυνηγοτοπία... Αφήστε που έχω βαρεθεί να μαζεύω σακούλες με κάλυψες απο παγανοφυσιγγα.... Θες να το κυνηγήσεις τοτε φτιάξε σκυλιά με παπαρια μεγάλα, το να ρίξεις και 5-10 τουφέκιες να σηκώσεις ένα καπρι δεν έγινε κάτι. Όταν όμως οι σκύλοι δεν έχουν δίωξη και ρίχνεις μια κούτα φυσίγγια τη φορά για να πας το γουρούνι στο καρτέρι τότε φίλοι μου αυτό δεν είναι κυνηγι και πρέπει να διωκετε....δεν γίνεται για να πάρει κυνηγι μια παρέα να αδειάζει το βουνό από ζωή....

Συγνωμη αν το ύφος φαίνεται επιθετικό... Ο γραπτος λόγος το κάνει πιο έντονο από ότι είναι αλλά εγώ προσωπικά είμαι αγανακτισμενος ... Κυνηγάω μπεκάτσα και φάσα, πλέον δεν ξέρω μέρη να πάω την Κυριακή να περάσω τη μέρα μου ευχάριστα χωρίς μια γουρουνοπαρέα δίπλα μου να ξεσηκώνει τον τόπο με το τουφεκιδι...
 
Για αυτό το λόγο εχω σχεδόν σταματήσει το λαγοκυνηγι Δημήτρη.... Εκεί που περιμένεις να γυρίσει η σκύλα το λαγό ξαφνικά σκάει το τζιπ κατεβαίνουν 3-4 και αρχίζουν τουφέκιες χαμό μιλάμε να γυρίσουν το γουρούνι που έφυγε.... Ε στα @@ ΜΟΥ ρε μεγάλε αν σου έφυγε το γουρούνι.... Σεβασου και εμένα που κυνηγάω... Το ίδιο και στην μπεκάτσα.... Μπαίνεις στο πυκνό το πρωί χωρίς να ακούγετε ψυχή τριγύρω και κατά τις 10 σκάει μύτη ο στρατός και μπαίνει για παγανα και σε κλείνει μέσα....
Έχω μάθει όταν πάω για κυνηγι αν βρω άλλον εκεί που πάω αλλάζω μέρος... Δεν θα του χαλάω το κυνήγι...

Επίσης το σοβαρότερο για μένα θέμα με το γουρούνι και την παγανα είναι το τουφεκίδι... Πρέπει να σας το απαγόρεψουν παιδιά... Έχετε εκτοπίσει όλα τα υπόλοιπα θηραματα από κλασσικά κυνηγοτοπία... Αφήστε που έχω βαρεθεί να μαζεύω σακούλες με κάλυψες απο παγανοφυσιγγα.... Θες να το κυνηγήσεις τοτε φτιάξε σκυλιά με παπαρια μεγάλα, το να ρίξεις και 5-10 τουφέκιες να σηκώσεις ένα καπρι δεν έγινε κάτι. Όταν όμως οι σκύλοι δεν έχουν δίωξη και ρίχνεις μια κούτα φυσίγγια τη φορά για να πας το γουρούνι στο καρτέρι τότε φίλοι μου αυτό δεν είναι κυνηγι και πρέπει να διωκετε....δεν γίνεται για να πάρει κυνηγι μια παρέα να αδειάζει το βουνό από ζωή....

Συγνωμη αν το ύφος φαίνεται επιθετικό... Ο γραπτος λόγος το κάνει πιο έντονο από ότι είναι αλλά εγώ προσωπικά είμαι αγανακτισμενος ... Κυνηγάω μπεκάτσα και φάσα, πλέον δεν ξέρω μέρη να πάω την Κυριακή να περάσω τη μέρα μου ευχάριστα χωρίς μια γουρουνοπαρέα δίπλα μου να ξεσηκώνει τον τόπο με το τουφεκιδι...
Ειναι τραγικο ρε φιλε!!!Σε αναγκαζουν να παρατησεις αυτο που σου αρεσει και αγαπας.Ειναι καταντια!!!!
 
Οντως οπως ειπαν πολλοι πιο πανω η αυξηση του ειδους εφερε και περισσοτερο κοσμο στο γουρουνοκυνηγι με ελαχιστη εως καθολου εμπειρια πανω στο κυνηγι του θηραματος

Δημητρη αν ειναι να τρεχεις να αλλαξεις βουνα ολοκληρα για να βαρεσεις το ζωο εχασες το παιχνιδι..εκει παμε στους κρεατοσυλλεκτες μονο και μονο να πουμε οτι βαρεσαμε το γουρουνι..το gps βγηκε για να παρακολουθεις απλα το σκυλι..δεν το συζηταμε αυτο..επειδη χρησιμοποιω το gps πολυ επειδη ειμαι κινητο καρτερι και παγανα μαζι το εχω για να βλεπω που παει ο σκυλος..αν σπασει την παγανα και δεν το πιασουν το σκυλι τα αλλα καρτερια τρεχω να το μαζεψω..το να βαρεσω το ζωο μπορω να το κανω αλλα ποιο το νοημα να εχω κανει τοσα χιλιομετρα για να πω οτι βαρεσα γουρουνι;
Πρεπει να διορθωθουν πολλα πανω σ αυτο το κυνηγι και το ευχομαι ολοψυχα καποτε να γινει αυτο γιατι χανεται πλεον η μαγεια..οταν καταλαβουμε ολοι οτι το γουρουνοκυνηγι δεν ειναι μονο 80 100 κλπ κιλα κρεας μονπ και μια φωτο στο fb αλλα μια αναμετρηση με τον βασιλια των βουνων και το μεγαλυτερο θηρευσιμο ειδος στην Ελλαδα ισως του δωσουμε και τον αναλογο σεβασμο!
Δεν αμφιβάλω καθολου για το ηθος σου και το μερακι σου για αυτο το κυνηγι φιλε μου Μιλτο .Απλα σχολιαζω τον γενικο κανονα και το κακο που επικρατει.Ενα τεραστιο κακο που προκαλει η καταχρηστική χρηση του gps.Με πιανει τρελα με το χαος και την αναρχια που προκαλουν με το καταστρφικο βοηθημα αυτο στο χερι.Περνανε μεσα απο αλλες παγανες χωρις να τους νοιαζει που θα τους χαλασουν.Ουτε για τους λαγουτζιδες που πηγαν στο βουνο σημερα και γενικα για οποιν ηθελε να κυνηγησει σημερα..Γιατι δεν μας φτανει το κολαρο-πομπος στο λαιμο του σκυλου εχουν και απο ενα ολοι ειτε στην ζωνη τους ειτε στο αμαξι.Ετσι δεν βλεπουν μονο που ειναι ο σκυλος αλλα και που ειναι ο καθενας σε σχεση με τον σκυλο.Και ο "κουμανταδορος" που εχει το ... καλυτερο σημα με την βοηθεια του vhf τους κατευθύνει προς τον "εχθρο"!!!....πανε,πανε,πανε,..ωπα.Εκει σταματα...πανε 5-10μετρα ακομα...ωπα σταματα!210 μετρα απο κατω σου ειναι..Πανω σου έρχεται!!!!!!!!!!!!
Αυτα βλεπω και βιωνω φιλαρακι συστηματικά πλεον στο βουνο.Και προκειμενου να μην παω καμια μερα φυλακη προτιμω να το απαγορεψουν εντελως και αυστηρα και ας ρισκαρω να χασω και το καλυτερο σκυλι μου.Μεταξυ δυο μεγαλων κακων επιλεγω το μικροτερο...
 
Το vhf παλικάρια είναι μεγάλη σωτηρία για το συγκεκριμένο κυνήγι έχουν αποτραπεί μεγάλα λάθη σεμας εδώ πάνω είναι τεράστιες αποστάσεις έχει τύχη να μπω παγανα 8.00 το πρωί και να βγω 4.00 το απόγευμα κΑι το κοπάδι να έχει περάσει Βουλγαρία και τα σκυλιά επίσης γιατί ένα καρτέρι δεν το φόρτισε αποβραδίς και δεν μπορούσε να ενημέρωση!τωρα για το gps είναι μόδα πως να το κάνουμε έχει εκείνη η παρέα και μης δεν θα έχουμε πάντως είμαι κατα του gps'! Τα πράγματα πάντως είναι καλύτερα φέτος στο συγκεκριμένο μέρος που κυνηγάμε έχει δυο κοπαδακια και φαίνονται και δυο με τρία κάπρια το ένα είναι τεράστιο και φυσικά κάνουμε το εκπαιδευτικό μας και μετά ένα όχημα τα ρειχνει τα μπουκαλάκια με το καλαμπόκι μήπως και τα κρατήσουμε! Φτάνουν οι μέρες λίγο υπομονή
 
Back
Top