Καθαρισμός

Το αλλενοκλειδο,δεν εχει το προφιλ του αυλακιου κι ενδεχομένως θα "τραυματισεις" εκεινο το σημειο.
Εισαι και λιγο ....νευρικουλης...:rolleyes:
Προφανεστατα επηρεάζει τη λειτουργια του τσοκ,το γεμισμα των αυλακωσεων απο καταλοιπα!

Σιγα μην του προκαλεσω κ ψυχολογικα προβληματα... .yelling.
Με τοσα που περνανε μεσα απο το τσοκ, το αλενακι ειναι το τελευταιο που θα το απασχολησει... .big smile.
 
Δεν ξέρω αν μπερδεύτηκα αλλά για το πάσο δεν μιλάτε;
Το ανακοντα εχει εξωτερικο σπειρωμα για να βιδωσει στην κανη και εσωτερικο για να "φρεναρει"το κυαθιο.
Το εξωτερικο καθαρισμα και λιπανση και το εσωτερικο,καθαρισμα απο καταλοιπα μολυβδου,καμενης πυριτιδας και πλαστικου.
 
Γρασσο η βαζελίνη σε ολο το σώμα του τσοκ που μπαίνει στη καννη και οχι μονο στο σπειρωμα και δεν θα ξελασκαρει ξανά

Με αυτο τον τρόπο κάνουμε δυο φορές καλο για την πατουρα μεσα στη καννη που ειναι αχρωμιοτη και δευτερον δεν θα έχουμε πολύ βρώμα στα τσοκ απο διαφυγες αεριων μπαρουτης κ.α
Γρασσο η βαζελίνη σε ολο το σώμα του τσοκ που μπαίνει στη καννη και οχι μονο στο σπειρωμα και δεν θα ξελασκαρει ξανά

Με αυτο τον τρόπο κάνουμε δυο φορές καλο για την πατουρα μεσα στη καννη που ειναι αχρωμιοτη και δευτερον δεν θα έχουμε πολύ βρώμα στα τσοκ απο διαφυγες αεριων μπαρουτης κ.α
Η βαζελίνη Παύλο δεν υγροποιείται στις υψηλές θερμοκρασίες ;
 
Ναι ρε Χρήστο,όπως έχεις το τσοκ βγαλμενο,αφού το έχεις καθαρισει καλα΄,το περνάς εξωτερικά τα πάσα του,με γράσο.Αυτό κάνω και εγώ,βέβαια δεν το κάνω όλο όπως λέει ο Πάύλος.
Και παρατήρησα,ότι δεν ντώνουν καθόλου τα τσόκ,από τότε που τους βάζω γρασάκι.Πρίν και μένα ντώνανε και κάθε λίγο τά έσφιγγα,μετά από μερικές τουφεκιές.
 
Σιγα μην του προκαλεσω κ ψυχολογικα προβληματα... .yelling.
Με τοσα που περνανε μεσα απο το τσοκ, το αλενακι ειναι το τελευταιο που θα το απασχολησει... .big smile.
Τς τς τς!!!:confused:
Σβαρνιαρη!:mad::D
Αν σε ειχα μαθητη,θα ειχες μουρλαθει στην τιμωρια!!o_O
 
Οχι, για τις αυλακωσεις που εχει εσωτερικα το τσοκ... Αυτες οι σπυρες που διοχετευονται τα αερια κ λειτουργουν ως φρενο...
Εγώ στα δικά μου, μομπιλ,δεν έχω παρατηρήσει κάτι εσωτερικά. Μόνο εξωτερικά πάσα,που βιδώνουν στα πάσα της κάνης
 
Ωραία. Τώρα το ξεδιαλύναμε... ;)
Πάντως το περίεργο είναι ότι στα μαμίσια εσωτερικά τσοκ και στο spreader που έβαζα παλιά, δεν έχει συμβεί ποτέ αυτό και γι αυτό ίσως να παίζει ρόλο το εσωτερικό πάσο όπως προείπατε... Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες-οδηγίες. :)
 
Ωραία. Τώρα το ξεδιαλύναμε... ;)
Πάντως το περίεργο είναι ότι στα μαμίσια εσωτερικά τσοκ και στο spreader που έβαζα παλιά, δεν έχει συμβεί ποτέ αυτό και γι αυτό ίσως να παίζει ρόλο το εσωτερικό πάσο όπως προείπατε... Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες-οδηγίες. :)
Παιζει ρολο η φορα του σπειρωματος !
Του εσωτερικου...
Αν ειναι αριστεροστροφο,ξεβιδωνει!:)
 
Οποιοδήποτε γράσο Παύλε ή κάποιον συγκεκριμένο τύπο;
Πάρε ένα καλό γράσσο που θα είναι συνθετικό, δεν θα φλέγεται, δεν θα ρευστοποιείται από τις υψηλές θερμοκρασίες, δεν θα παγώνει στις χαμηλές και με τη χρήση δεν θα μαζεύει κατάλοιπα (ιδαίτερα σημαντικό αν το εφαρμόζεις σε κινούμενα μέρη του όπλου).
Ο Διαμαντής έκανε μια πολύ καλή πρόταση, γενικά όλες οι μεγάλες εταιρίες (tetra gun, g96, super lube) έχουν πολύ καλά γράσα που μπορείς να εμπιστευτείς. ειδικό γράσο για τσοκ διατείνεται πως έχει και η CARLSONS και είναι διαθέσιμο ευρέως.
 
Χρήστο χρησιμοποιώ της molykote ( κορυφαία εταιρεία λιπαντικών ) με μολυβδαινιο σε τσοκ και οπου χρειάζεται στο δικαννο...άριστη ποιότητα και τιμή για τα 100γρ €5 ,,,μη δίνεται τα λεφτά σας για μερικά γραμμάρια γράσσο από κυνηγομάγαζα που τα πουλάνε χρυσάφι

20180720_111042_HDR.jpg
 
Εχθές πηγαίνοντας να καθαρίσω τη Urika μετά από δυο πούλες στο σκοπευτήριο, διαπίστωσα ότι το anaconda (ήταν βιδωμένο και στις δυο πούλες) ήταν ξεβιδωμένο και μάλιστα όχι απλά χαλαρό αλλά είχε ξεβιδωθεί περίπου 1 με 2 χιλιοστά. Να σημειώσω ότι κατά την τοποθέτησή του, το είχα βιδώσει πολύ σφιχτά. Είναι φυσιολογικό; Έχει συμβεί σε κάποιον συνάδελφο αυτό;

Παλιά που δεν έβαζα γράσο πάντως και μου ξεβίδωναν και μένα, ήταν standard κίνηση (σχεδόν σαν τικ) να φεύγει το χέρι και να ελεγχει ή να ξεσφίγγει και να σφίγγει το τσοκ. Στο καρτέρi δε, σε στιγμές ανίας ήταν τυπική απασχόληση να ελέγχω τις βόλτες.

Από τότε που έβαλα γράσο κόπηκε το τικ και στο καρτέρι την πληρώνουν τα αυτιά του σκύλου που τον πειράζω για να περάσει η ώρα...
 
Πάνω στην κουβέντα, θυμήθηκα ότι το anaconda εχθές δεν το καθάρισα. Λοιπόν βλέποντας το εσωτερικό του σπείρωμα είχατε δίκιο όσοι εστιάσατε (και) εκεί.






Σκέφτομαι μήπως καθαριστεί εύκολα με τη θαυματουργή flitz και μια οδοντόβουρτσα. Τι λέτε;
 
Last edited:
Παλιά που δεν έβαζα γράσο πάντως και μου ξεβίδωναν και μένα, ήταν standard κίνηση (σχεδόν σαν τικ) να φεύγει το χέρι και να ελεγχει ή να ξεσφίγγει και να σφίγγει το τσοκ. Στο καρτέρi δε, σε στιγμές ανίας ήταν τυπική απασχόληση να ελέγχω τις βόλτες.

Από τότε που έβαλα γράσο κόπηκε το τικ και στο καρτέρι την πληρώνουν τα αυτιά του σκύλου που τον πειράζω για να περάσει η ώρα...
Γρηγόρη, μου έκανε εντύπωση που το έκανε μόνο στο anaconda ενώ ποτέ δεν είχα το ίδιο θέμα με τα υπόλοιπα τσοκ στα 14 χρόνια που έχω τη urika βάζοντας στα σπειρώματα απλά μόνο λίγο λάδι Α2 από το οποίο είμαι υπερευχαριστημένος.
 
Στη μπενελι το παθαίνω και εγώ αυτό Χρήστο. Μετά από μερικές τουφέκιες απλά το εσφιγγα πάλι με ένα ριγμενο φυσιγγι:)
Μιλάω για τα μαμά τσοκακια τα εσωτερικά. Τώρα αυτό με το γρασσο καλή ιδέα είναι αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, μόνο λαδακι συντήρησης βάζω αλλά τα καθαρίζω συχνά τα τσοκακια ειδικά εξωτερικά και το σπειρωμα τσοκ και όπλου.
 
θα γελάσετε αλλά το είχα γράψει και παλιότερα,,,όλα τα "σουρωτήρια" μου .sarcastic. τα βουτάω σε λιποκαθαριστή για μερικά λεπτά και με μια ορυχάλκινη βούρτσα καθαρίζουν,,,αν τα έχω ρίξει πολύ ίσως χρειαστεί να τα περάσω δευτερη φορά

lipokatharistis-650ml-multi-overlay-multi.jpg
 
Πάνω στην κουβέντα, θυμήθηκα ότι το anaconda εχθές δεν το καθάρισα. Λοιπό βλέποντας το εσωτερικό του σπείρωμα είχατε δίκιο όσοι εστιάσατε (και) εκεί.






Σκέφτομαι μήπως καθαριστεί εύκολα με τη θαυματουργή flitz και μια οδοντόβουρτσα. Τι λέτε;
Χρήστο, δεν ξέρω αν με ξεγελούν οι φωτο που δεν είναι πολυ καθαρές, αλλά μου φαίνεται ότι οι αυλακώσεις έχουν μπουκώσει τελείως !!! Δεν ξέρω την υφή της βρωμιάς αλλά δεν νομίζω η οδοντόβουρτσα να κάμει δουλειά. Θα πρότεινα αυτό που είπε κι ο Γιάννης: το ορειχάλκινο βουρτσάκι προσαρμοσμένο σε δραπανοκατσάβιδο.
Δεν έχω anakonda, αλλά και τα συμβατικά τσοκάκια μου πιάνουν πουρί στην αρχή της φούστας, και τα BRAIN επίσης στο σκαλοπατάκι που έχουν στη μέση. Ο μόνος εύκολος και αποτελεσματικός τρόπος που βρήκα για να τα καθαρίζω είναι αυτός που ανέφερα. (Σε συνδυασμό με κάποιο λάδι-υγρό καθαρισμού, G96, Break-free, WD-40, M-pro 7 κλπ). Με ότι άλλο κι αν είχα δοκιμάσει ήταν μαρτύριο, χρονοβόρο και "σπαστικό" ...
Υ.Γ. Δεν έχω δοκιμάσει το λιποκαθαριστή που αναφέρει ο Παύλος ... ;)
 
Back
Top