Τουρκικά όπλα

. Η δουλειά του είναι να μην χτυπάει το πιστόνι πάνω στον μαστό της κανης .
Σιγουρα?εγω ξερω οτι βρισκεται για να μην υπαρχει απώλεια αεριων ενα ειδος εμφραξεις δηλαδη..
 
Last edited:
Σιγουρα?εγω ξερω οτι βρισκεται για να μην υπαρχει απώλεια αεριων ενα ειδος εμφραξεις δηλαδη..
Ίσως κι σε αυτό να βοηθάει Τάσο , αλλά κάθε σεζόν λείπουν κομματάκια από το λαστιχάκι , από το χτύπημα στο μαστό . Θέλει κάθε σεζόν αλλαγή ( κι ένα καβάτζα !!) . Αλωστε το έχουν καταργήσει όλα τα αερίων πλέον . Πάντως η σειρά πως μπαίνει είναι έτσι όπως είπα . Πριν την κάνη . Στα Remington ειδικά
 
Το λαστιχάκι μπαίνει μετα το

Ναι ρε Κώστα , το βλέπω . Αλλά το λαστιχάκι σε όλα τα όπλα αερίων (αυτά που έχουν remi, franchi)μπαίνει γύρο από την αποθήκη ΠΡΙΝ μπει η κάνη . Η δουλειά του είναι να μην χτυπάει το πιστόνι πάνω στον μαστό της κανης . Δεν έχει ουσία να μπει μέτα την κάνη ; Η remi όπως φαντάζομαι κι αυτή που είναι αντίγραφο , έχει στην αποθήκη ένα αυλάκι που κάθεται το λαστιχάκι .Πιστονακι , λαστιχάκι , κάνη , προστατευτικό μεταλλικό , πάπια , βίδα πάπιας .
Δεν έχει αυλακι στην αποθήκη... Και εγώ αυτό εψαχνα φιλε μου
 
Α τότε έχει διάφορες . Νόμισα είναι ακριβώς όπως η remi. Κοιτά μην την έχει κανένας εδώ μέσα να σου πει ακριβώς . Sorry αν σε κούρασα
Δεν με κουρασες αδερφε
Αλιμονο... Ίσα ισα που εχεις διάθεση να με βοηθήσεις
Καλη σαρακοστή!
 
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ πάλι σαν Τουρκοφιλος .sarcastic. .
Βλέποντας το μυνημα του Ευρίπου σε άλλο θέμα για την ποιότητα των όπλων σήμερα απο μεγάλες εταιρείες της δύσης και από την άλλη οι ανατολίτες που από τις almar έχουν φτάσει να αντιγράφουν αρκετά ακριβότερα όπλα σε τιμή κόστους.
Εγώ και εσείς ίσως δεν θα βάλουμε πότε το χέρι στην τσέπη για την αγορά ενός τέτοιου, όμως οι ξένοι δεν έχουν κανένα ενδυασμο.
 
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ πάλι σαν Τουρκοφιλος .sarcastic. .
Βλέποντας το μυνημα του Ευρίπου σε άλλο θέμα για την ποιότητα των όπλων σήμερα απο μεγάλες εταιρείες της δύσης και από την άλλη οι ανατολίτες που από τις almar έχουν φτάσει να αντιγράφουν αρκετά ακριβότερα όπλα σε τιμή κόστους.
Εγώ και εσείς ίσως δεν θα βάλουμε πότε το χέρι στην τσέπη για την αγορά ενός τέτοιου, όμως οι ξένοι δεν έχουν κανένα ενδυασμο.
Τι ενδυασμο να εχουνε? Οι τούρκοι εξάγουν καθε χρονο πάνω απο 100000 οπλα μονο στην αμερικη.ο καθενας ψαχνει το φτηνο.άλλωστε πολλα σε εισαγωγικά ευρωπαικα οπλα παράγουν διαφορα κομμάτια στην τουρκια και απλα συναρμολογούνται στη χώρα κατασκευης.οποτε ίσως και χωρις να το ξέρουμε να εχουμε αγοράσει κατα ενα μέρος τουρκικο οπλο
 
Τι ενδυασμο να εχουνε? Οι τούρκοι εξάγουν καθε χρονο πάνω απο 100000 οπλα μονο στην αμερικη.ο καθενας ψαχνει το φτηνο.άλλωστε πολλα σε εισαγωγικά ευρωπαικα οπλα παράγουν διαφορα κομμάτια στην τουρκια και απλα συναρμολογούνται στη χώρα κατασκευης.οποτε ίσως και χωρις να το ξέρουμε να εχουμε αγοράσει κατα ενα μέρος τουρκικο οπλο
Α γεια σου Ευριπο αυτό θέλω να πω η τρίαινα έχει αγοράσει αρκετές γνωστές από αυτές ίσως και αλλές άγνωστες σε εμάς.
Και κατι αξιοπεριεργο πριν κάποια χρόνια έβγαζαν απομιμήσεις 302,303 που ήταν παλιά μοντέλα τώρα σε χρόνο ρεκόρ βγαίνει πανομιοτυπο μοντέλο τις κάθε ιταλικής.
 
Δεν ειναι απαραιτητη η κακη ποιοτητα οταν μιλαμε για την γειτονικη χωρα. Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι πως υπαρχουν καλες μαρκες οπως πχ η Yildiz που ειναι γνωστη, και μαρκες λιγοτερο καλες ή λιγοτερο γνωστες. Προσωπικα δεν θα αγοραζα βεβαια, και λογω προελευσης, αλλα και επειδη θα προτιμουσα να εδινα κατι παραπανω και να επαιρνα ενα οπλο γνωστης μαρκας.
 
Τα τουρκικα οπλα θα παρουν κομματι απο την πιτα της αγορας.
Μεγαλο κομματι!!
Μας αρεσει,δε μας αρεσει!
Θα ξεπερασουν τις" παιδικες ασθενειες"...
Θα κανουν αυτο που πρεπει να κανουν.
Δείχνουν να το αντιμετωπίζουν με σοβαρότητα
Ακομη,αποκτουν τεχνογνωσια...
Εχουν φτηνα χερια και κατι βασικο....
Ξυλο!!
Για τους περισσοτερους,το καλυτερο ξυλο στον κοσμο!
Είναι στο χερι τους!
 
Τα τουρκικα οπλα θα παρουν κομματι απο την πιτα της αγορας.
Μεγαλο κομματι!!
Μας αρεσει,δε μας αρεσει!
Θα ξεπερασουν τις" παιδικες ασθενειες"...
Θα κανουν αυτο που πρεπει να κανουν.
Δείχνουν να το αντιμετωπίζουν με σοβαρότητα
Ακομη,αποκτουν τεχνογνωσια...
Εχουν φτηνα χερια και κατι βασικο....
Ξυλο!!
Για τους περισσοτερους,το καλυτερο ξυλο στον κοσμο!
Είναι στο χερι τους!
Σωστά Γιάννη και το χουν πάρει ήδη αν υποθέσουμε ότι η αμερικανική αγορά είναι η μεγαλύτερη και τα δύο ποιο δημοφιλή τους θηράματα είναι τα υδρόβια και ο αγριογαλλος και οι περισσότεροι έχουν stoeger.
 
Σωστά Γιάννη και το χουν πάρει ήδη αν υποθέσουμε ότι η αμερικανική αγορά είναι η μεγαλύτερη και τα δύο ποιο δημοφιλή τους θηράματα είναι τα υδρόβια και ο αγριογαλλος και οι περισσότεροι έχουν stoeger.
Ναι Κωνσταντινε....
Προσπαθούν να φτιαξουν κατι και δειχνουν να το καταφέρνουν!
Θα βασιστούν σε δοκιμασμενους μηχανισμους...
Σε αγορες brand name....
Θα το πανε οπως πρεπει να το πανε!
Εμεις θα αρκεστουμε σε αφορισμους και καταρες!
Συναμα,θα κλεινουμε ΠΥΡΚΑΛ,ΕΒΟ κλπ.:(
Παντα,μα παντα,θα μας φταινε καποιοι....αλλοι!
Κατάντια!!!
 
Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο σχετικά με τα YILDIZ σε cal 20. Άνετα θα το επερνα εχει πολυ ωραία χαρακτηρίστηκα εικοσαριου . Απο πλευράς ποιότητας τα είχα δει και τα είχα ποιαση σε μια επίσκεψη μου στην Τουρκία το 2014. Πλαγιά είχα δει και δεν σας κρύβω ότι ζήλεψα και καθώς το κρατούσα σκεφτόμουν γιατί να μην παράγουμε και εμείς.
 
Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο σχετικά με τα YILDIZ σε cal 20. Άνετα θα το επερνα εχει πολυ ωραία χαρακτηρίστηκα εικοσαριου . Απο πλευράς ποιότητας τα είχα δει και τα είχα ποιαση σε μια επίσκεψη μου στην Τουρκία το 2014. Πλαγιά είχα δει και δεν σας κρύβω ότι ζήλεψα και καθώς το κρατούσα σκεφτόμουν γιατί να μην παράγουμε και εμείς.
Στα μικρά διαμετρηματα η τιμή τους είναι μεγάλο δέλεαρ τα αντίστοιχα ιταλικά δεν πλησιαζονται.
 
Παλαιότερα από το Εθνος Κυνήγι μου έτυχε μια CZ712. Καλοφτιαγμένο όπλο με εντυπωσίασαν οι Τουρκοι με το ζύγισμα και το φινίρισμά τους αλλά μέχρις εκεί. Χωρίς σφραγίδες από τράπεζες δοκιμών , χωρίς στοιχεία πάνω στην κάννη , μόνο με κάποιες σφραγίδες του Τούρκικου εργοστασίου - ξέρω δεν είναι υποχρεωμένοι για τράπεζες δοκιμών - κάτι δεν μου πήγε. Ημουν που ήμουν προκατειλημμένος με τα Τούρκικα ήρθαν και οι απανωτές εμπλοκές. Μιλάμε για ολοκαίνουριο όπλο ε; δεν έπαιρνε το τρίτο φυσίγγι και με γομώσεις κάτω από 32 γρ , δράμα, ούτε το δεύτερο. Είπα δεν έχει άδικο ο κόσμος που δεν εμπιστεύεται τα τούρκικα. Η εδώ αντιπροσωπεία (Καλκατζάκος) με εντυπωσίασε με την υποστήριξή της. Με έστειλε σε καλό οπλουργό αλλάχτηκε άμεσα ένα ελατήριο -φυσικά δωρεάν – και το όπλο έστρωσε και φαινόταν να πάει καλά , αλλά το γυαλί είχε ραγίσει. Το έδωσα και στο μαγαζί που το έδωσα μου είπαν οτι πουλήθηκε μέσα σε μία βδομάδα και μάλιστα ο νέος ιδιοκτήτης είναι πανευτυχής... ε μπορεί να ήμουν εγώ η μαύρη γάτα αλλά μεταφέρω την εμπειρία μου από τούρκικο όπλο που όπως βλέπετε είναι τραυματική.

Και κάτι ακόμα. Φίλος αριστερόχειρας έψαχνε αριστερή καραμπίνα. Φτηνή υπήρχε μόνο η Churchill (αντιγραφή Franchi, made in Τουρκία, που το βρήκε το όνομα;) . Αναγκαστικά κατέληξε σ' αυτήν. Εχει δίκιο ο Γιάννης σ' αυτά που λέει. Ο τούρκος θα βρεί το κενό στην αγορά, θα βασιστεί σε γνωστά ονόματα και σε δοκιμασμένες συνταγές , θα τις κάνει φτηνότερες και ... να το μερίδιο της αγοράς .
Ας τα βλέπουμε να μαθαίνουμε μόνο που μάλλον είναι αργά.
 
Back
Top