Πολυάγγιστρα

Όχι ίσως, ο Σκάρος. Ψήνεται ολόκληρος με τα λέπια έχοντας βγάλει μόνο τη χολή. Όλα τα εντοσθια τρωγονται.
Σκάρος είμαι ψήσε με και βάλε με στο πιάτο,
Λάδι λεμόνι ρίξε μου
Και το αντερο μου φατο..
ΥΓ μου το έχει πει επαγγελματίας αυτό με το σκαρο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει..Είχα πιάσει με το απικο συνολικα τρεις φορές,ο ένας ήταν καλουτσικος,αλλά πάντα τους καθαριζα..
 

upload image online

Λαβράκι 2.850γρ πιασμένο περσι αρχές ιουλη με διπλή σαρδέλα σε πολυαγκιστρο..Δυστυχώς φετος δεν έχουν εμφανιστει..Μόνο τρια μισοκιλα έχω βγάλει..σορρυ για την ποιοτητα της φωτο..Αλλά ήταν βράδυ και από κινητο..ΥΓ αφιερωμενη σε όλους τους λαβρακαδες του φόρουμ..
 
Last edited:

upload image online

Λαβράκι 2.850γρ πιασμένο περσι αρχές ιουλη με διπλή σαρδέλα σε πολυαγκιστρο..Δυστυχώς φετος δεν έχουν εμφανιστει..Μόνο τρια μισοκιλα έχω βγάλει..σορρυ για την ποιοτητα της φωτο..Αλλά ήταν βράδυ και από κινητο..ΥΓ αφιερωμενη σε όλους τους λαβρακαδες του φόρουμ..
Τάσο είσαι μορφή στην φώτο αυτή! Φαίνεται να είναι τραβηγμένη το 60'. Τα λαβράκια είναι ο πιο δύσκολο αντίπαλος αν με ρωτήσεις...
 
Τάσο μου άνοιξες την όρεξη, εχω καιρο να πάρω τρικιλο λαβρακα.
Κατσε να μπει φθινοπωρο κ θα τα τρελανω στο spinning με topwater κ σιλικονες... Μετα τα παπια στη θαλασα θα τρεχω το εχω αποφασισει... .goodboy.
 
Κατσε να μπει φθινοπωρο κ θα τα τρελανω στο spinning με topwater κ σιλικονες... Μετα τα παπια στη θαλασα θα τρεχω το εχω αποφασισει... .goodboy.
Τον χειμώνα ήμουν για κυνήγι το πρωί και για καλαμάρια το βράδυ! Όλη μέρα στη φύση! Κουράζομαι αλλά πραγματικά μετά γεμίζουν οι μπαταρίες για όλη την εβδομάδα! Απίστευτο συναίσθημα...
 
Τάσο είσαι μορφή στην φώτο αυτή! Φαίνεται να είναι τραβηγμένη το 60'. Τα λαβράκια είναι ο πιο δύσκολο αντίπαλος αν με ρωτήσεις...
Και όμως δεν ειναι το '60 αλλά το 2014..Απλά ειναι από ένα σαμσουνγκ παλιό κινητό τραβηγμενη και μάλιστα νύχτα.Εκτος αν εννοείς ότι τα μαλλιά μου ειναι της δεκαετίας του 60 στυλ...:)
 
Και όμως δεν ειναι το '60 αλλά το 2014..Απλά ειναι από ένα σαμσουνγκ παλιό κινητό τραβηγμενη και μάλιστα νύχτα.Εκτος αν εννοείς ότι τα μαλλιά μου ειναι της δεκαετίας του 60 στυλ...:)
Χαχαχα όχι φίλε Τάσο, για τα χρώματα της φωτογραφίας το είπα!
 
Χαχαχα όχι φίλε Τάσο, για τα χρώματα της φωτογραφίας το είπα!
Πρόπερσι είχα ένα καλό κινητο Έρικσον αλλά το..παντρεψα..Μέτρησε το βάθος του λιμανιού...sarcastic. Και είχα καβατζα ένα σαμσουνγκ..Φέτος που εχω καλύτερο κινητο δεν εχει ψάρια..όχι τίποτα άλλο απλά να ανεβάσω μια φωτο της προκοπής.ΥΓ από πια άποψη θεωρεις το λαβράκι δυσκολο Βασίλη?
 
Πρόπερσι είχα ένα καλό κινητο Έρικσον αλλά το..παντρεψα..Μέτρησε το βάθος του λιμανιού...sarcastic. Και είχα καβατζα ένα σαμσουνγκ..Φέτος που εχω καλύτερο κινητο δεν εχει ψάρια..όχι τίποτα άλλο απλά να ανεβάσω μια φωτο της προκοπής.ΥΓ από πια άποψη θεωρεις το λαβράκι δυσκολο Βασίλη?
Κυρίως από το πόσο καχύποπτο είναι. Και μετά από την πιθανότητα συνάντησης μαζί του. Ίσως να μην ξέρω πολλά μέρη που να κρατάει λαβράκια βέβαια...
 
Σίγουρα ειναι από τα ποιο καχύποπτα ψάρια..Όμως εχει ένα κακο ότι ειναι λαίμαργο(με ότι αυτό συνεπάγεται).Πέρσι ψαλίδιζε φρισσα ένας επεγγελματιας για το μετζο του..Κεφάλι ουρές στην θάλασσα..Ξαφνικά κάτω από το καΐκι βλέπουμε ένα λαβράκι περίπου 3κιλα που κατάπινε άφοβα τα κεφαλιά.Φερνει 50άρα πετονια κ την ρίχνει κάτω από το καικι..Το λαβράκι έβαλε την μούρη του στα 10εκ. Από το δολωμα και γυροφερνε αρκετή ώρα..(δυστυχώς δεν είχε ψιλότερη πετονια).κατά καιρούς έχουν πιαστεί μεγάλα και με 60αρες κ μάλιστα σε μπουνατσα..Όμως βλέπει κυριολεκτικά τα πάντα..Πιστεύω όταν πεινάει πολύ δεν λογαριάζει από νούμερα πετονιάς κ κάνει το λαθος που όλοι περιμένουμε..ΥΓ πιο "φωναχτο"εργαλείο από το πολυαγκιστρο δεν υπάρχει και όμως εχω βγάλει πολλές φορές λαβρακια σε απογευματινή μπουνατσα με πεντακάθαρη θάλασσα..
 
Κατσε να μπει φθινοπωρο κ θα τα τρελανω στο spinning με topwater κ σιλικονες... Μετα τα παπια στη θαλασα θα τρεχω το εχω αποφασισει... .goodboy.
Αρι πρόσεχε, θα μας βγάλουν το ονομα...
Καλά οι γυναίκες να βελτιώνουν τα πιασίματα τους με σιλικονες, αλλά κι εμείς;;;
 
Σίγουρα ειναι από τα ποιο καχύποπτα ψάρια..Όμως εχει ένα κακο ότι ειναι λαίμαργο(με ότι αυτό συνεπάγεται).Πέρσι ψαλίδιζε φρισσα ένας επεγγελματιας για το μετζο του..Κεφάλι ουρές στην θάλασσα..Ξαφνικά κάτω από το καΐκι βλέπουμε ένα λαβράκι περίπου 3κιλα που κατάπινε άφοβα τα κεφαλιά.Φερνει 50άρα πετονια κ την ρίχνει κάτω από το καικι..Το λαβράκι έβαλε την μούρη του στα 10εκ. Από το δολωμα και γυροφερνε αρκετή ώρα..(δυστυχώς δεν είχε ψιλότερη πετονια).κατά καιρούς έχουν πιαστεί μεγάλα και με 60αρες κ μάλιστα σε μπουνατσα..Όμως βλέπει κυριολεκτικά τα πάντα..Πιστεύω όταν πεινάει πολύ δεν λογαριάζει από νούμερα πετονιάς κ κάνει το λαθος που όλοι περιμένουμε..ΥΓ πιο "φωναχτο"εργαλείο από το πολυαγκιστρο δεν υπάρχει και όμως εχω βγάλει πολλές φορές λαβρακια. 1κg+ σε απογευματινή μπουνατσα με πεντακάθαρη θάλασσα..
Πιστεύω ότι το βράδυ μια πετονιά 0.40 -0.50 ελεύθερη χωρίς μολυβι και με μποσικα 4-5 μέτρα τα ξεγελαει μια χαρά. Ψαροδολι φρέσκο ή σουπια μικρή ολόκληρη φυσικά.Α και ο ολος από χταπόδι είναι killer.
 
Last edited:
Πιστεύω ότι το βράδυ μια 0.40 -0.50 ελεύθερη χωρίς μολυβι και με μποσικα 4-5 μέτρα τα ξεγελαει μια χαρά. Ψαροδολι φρέσκο ή σουπια ολόκληρη φυσικά.Α και ο ολος από χταπόδι είναι killer.
Τα ψαρεύω και με αυτο τον τρόπο με πετονια 0,40mm με επιτυχία.όπως πολυ σωστά λέτε χωρίς μολύβι κ απο δολωμα σαρδέλα,γοπα.Αγκιστρι 2/0-3/0.Αποκλειστικα και μόνο για λαβρακια.Ενα βράδυ πριν 3 χρόνια τα σακατεψα..Σκεφτητε οτι δούλευα ενα καρουλι γιατί δεν προλαβενα..με δολωμα γοπαρελι..
 
0.50 έβαζα όταν παράταγα τις πετονιες το βράδυ δεμενες στο μωλο.
Εδώ κ.Γιαννη μου δώσατε μια ωραία πασα να πω κάτι..Λόγω του οτι το χωριό που μένω ειναι ψαροχώρι εχει ενα λιμανάκι..Το εχω κανει κ εγώ δυο τρεις φορες..Ρίχνω πετονιες και της δένω απο τις φουρκετες του λιμανιού η απο καμιά μπιντα κ βάζω ο,60 για να μην ανάβει κ κόβετε πάνω στα σίδερα σε περίπτωση που πιαστει κάτι καλό..2 φορες εχω βγαλει λαβρακι έτσι..ερίχνα βράδυ κ σηκώνα το πρωί..ΥΓ πάντως ενας μπάρμπας που ψαρεύει συστηματικά έτσι, εχει βγαλει κάτι λαβρακια και το μεγαλύτερο ήταν 3,500γρ και με 70αρα!!!!!Νύχτα ομως..
 
.Α και ο ολος από χταπόδι είναι killer.
Εεεετσι... Ειτε σε αυτοσχεδιο πολυαγκιστρο με 3-4 αγκιστρια, ειτε σε μοναγκιστρο με ενα αγκιστρι σταθερο κ αλλο ενα συρομενο πανω στη μανα ( φυσικα το αγκιστρι εχει κρικο)... Μετα χαντρα κ συρρομενο μολυβι ελια... Η αγαπημενη μου λαβρακοαρματωσια κ το καλυτερο για μενα ψοφιο δολωμα μετα τον ζωντανο σπαρο...
 
Back
Top