Baikal Team

Σκαιφτωμε να κανω το ιδιο γιατι εχω και εγω τα ιδια οπλα αλλα το σπορτινκ εχει αποσπομ σκανδαλη και δεν τεριαζουν και στα δυο
κρίμα που δεν ταιριάζει..αλλά κάνε πρώτα αυτό που χρησιμοποιείς πιο πολύ,και αν σε βολεύει κάνε και το άλλο :)
 
Ωραιοτατος ο μαστορας!
Φτιαξε και τις ψαθουλες ρε συ Πετρο!:)
Κριμα να τις εχεις έτσι....
Σε οτι αφορά τα αυστηρα σκοπευτικα κοντακια ειναι ....αυστηρα!;)
Δεν ειναι εύκολα διαχειρισημα...
Δεν συγχωρουν λαθη μας!
Πρεπει να εχουμε παγιωμενη τεχνική -επωμιση,για να τα υποστηριξουμε.
Ο Πετρος,προφανώς,το καταφερνει!:)
 
Το πλάγιο το Baikal κάθε φορά που ρίχνω αρκετά φυσίγγια μου προκαλεί αιμάτωμα στο δάχτυλο.
Ευθύνονται τα μέτρα του κοντακιού που όντως δεν είναι σωστά ή η σκανδάλη;
Και τι μπορώ να κάνω για να το αποφύγω;
 
Το πλάγιο το Baikal κάθε φορά που ρίχνω αρκετά φυσίγγια μου προκαλεί αιμάτωμα στο δάχτυλο.
Ευθύνονται τα μέτρα του κοντακιού που όντως δεν είναι σωστά ή η σκανδάλη;
Και τι μπορώ να κάνω για να το αποφύγω;
βάλτου ένα αυτοκόλλητο beretta και θα γιάνει .buy..sarcastic.
 
Το πλάγιο το Baikal κάθε φορά που ρίχνω αρκετά φυσίγγια μου προκαλεί αιμάτωμα στο δάχτυλο.
Ευθύνονται τα μέτρα του κοντακιού που όντως δεν είναι σωστά ή η σκανδάλη;
Και τι μπορώ να κάνω για να το αποφύγω;
είναι κοντό και στην ανάκρουση σου κτυπά το δάκτυλο
<<κλασσική περίπτωση βλάβης>> ;)
θέλει να μακρύνει το κοντάκι,αλλά αν πάς γι αυτό φιάξε και το όπλο στα μέτρα σου,πιθανόν να θέλει και το pitch διόρθωση :)
 
Το πλάγιο το Baikal κάθε φορά που ρίχνω αρκετά φυσίγγια μου προκαλεί αιμάτωμα στο δάχτυλο.
Ευθύνονται τα μέτρα του κοντακιού που όντως δεν είναι σωστά ή η σκανδάλη;
Και τι μπορώ να κάνω για να το αποφύγω;
Γιωργο στο μεσαιο σε χτυπάει;
Θεμα κοντακιού είναι.
 
Όχι Αποστόλη τον δείκτη,κάτω χαμηλά.
Γιώργο πρόσεξες ποια σκανδάλη σου το κάνει πιο πολύ; Ή και οι δυο ;;; Ένα αρνητικό σημείο των Baikal είναι η σκανδάλη, κοντή, λεπτή, κοφτερή στα πλάγια και στην άκρη της, και με μικρή κούρμπα (ανοιχτή). Στα δισκάνδαλα πιο πολύ η δεύτερη έχει αυτό το άθλιο σχήμα ... Και στο μονόκαννό μου έτσι είναι, πολλές φορές ειδικά αν ρίξω δυνατό φυσίγγι νιώθω ένα τσούξιμο στο δείκτη, βέβαια εγώ δεν ρίχνω πολλά και συνήθως είναι και ελαφριά (24 - 28 - 30 γρ) κι έτσι δεν μου έχει κάνει αιμάτωμα ...
 
Στέλιο πάνω στον χαμό δεν πρόσεξα ποια σκανδάλη δημιουργεί το πρόβλημα.
Υποθέτω και οι δύο.
Πραγματικά οι σκανδάλες είναι για το ανάθεμα.
Τελικά κατάλαβα ότι δεν θέλει πάνω από 30 γραμμάρια.Από 24 μέχρι 30 είναι μια χαρά.
 
Το πλάγιο το Baikal κάθε φορά που ρίχνω αρκετά φυσίγγια μου προκαλεί αιμάτωμα στο δάχτυλο.
Ευθύνονται τα μέτρα του κοντακιού που όντως δεν είναι σωστά ή η σκανδάλη;
Και τι μπορώ να κάνω για να το αποφύγω;
Γιώργο, από δική μου εμπειρία σου λέω ότι είναι λόγω του κοντακίου. Το ίδιο ακριβώς παθαίνω με το δικό μου IZH27 από τη στιγμή που του έκοψα το κοντάκι.... .hit.
 
Last edited:
Απο το δικό μου πλαγιοκαννο baikal, αυτό το πάθαινα όταν έβαζα δυνατά φυσίγγια και συγκεκριμένα τα 3ΑΑΑ του ΔΟΡΚΑΣ.
Μου πληγιαζε το μεσαίο δάχτυλο κα αναγκάστηκα να βάλω πιπίλα στο δάχτυλο,για να το προστατεύσω. Μιλάμε ομως για εποχές που είχε πουλιά και πήγαινε το ντουφεκιδι σύννεφο. Τέλη δεκαετίας '80.
 
Γιωργο μεγάλωσε λιγο ακομα το κοντακι κ ξαναδοκιμασε..Η σκανδαλη δεν φταιει..
Εισαι κ ψηλος αν θυμαμε καλα..


ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ
Δύο ερωτήσεις έχουμε για τραυματισμό στο δάχτυλο από την ανάκρουση δίκαννου.

Ερώτηση πρώτη:

ΚΥΡΙΕ ΝΙΚΗΤΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΤΟ SUPER POSE BAIKAL MP27EM1C MAGNUM .O ΥΠΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΣΚΑΝΔΑΛΗΣ ΟΤΑ ΡΙΧΝΩ ΜΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΔΑΧΤΥΛΟ.ΔΕΝ ΡΙΧΝΩ ΜΕ ΦΥΣΣΙΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 32 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ ΤΟΥ ΥΠΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΥ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΗ ΛΑΒΗ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ;Η ΠΑΛΑΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ.ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ.ΜΕ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΗ ΛΑΒΗ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΤΗΝ ΠΙΑΝΩ ΓΕΡΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.Ή ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΡΙΧΝΩ ΧΑΛΑΡΩΝΩ ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ ΤΗΝ ΠΑΛΑΜΗ ΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Ερώτηση δεύτερη:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΝΙΚΗΤΑ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΗΡΑΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΙΛ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΣΤΕΙΛΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΠΑΙΚΑΛ ΜΟΥ MP-43M-1C(ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ)ΜΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΕ ΣΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ(ΔΕΙΚΤΗ) ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΧΛΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΗ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ KAI ΡΙΧΝΩΝΤΑΣ ΑΡΚΕΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗ ΠΛΗΓΗ ΜΕΤΑΞΙ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΦΑΛΑΓΓΑΣ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΛΙΓΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ



ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Είναι ένα από το πιο οδυνηρά πράγματα που μπορεί να αισθανθεί ένας κυνηγός ή σκοπευτής!

Τα αίτια είναι τα εξής:

1-Λάθος κράτημα, με τον δείκτη νε περνά βαθιά μέσα στον υποφυλακτήρα. Η σωστή πίεση της σκανδάλης είναι με το μέσο της πρώτης φάλαγγας και το κράτημα της λαβής να γίνεται αρκετά πίσω από τον υποφυλακτήρα.

2- Λεπτή λαβή, ελλιπής ψάθα, που αφήνει το χέρι να ολισθαίνει προς τα εμπρός όταν το όπλο κλωτσά. Η διόρθωση εδώ είναι ένα φρεσκάρισμα της ψάθας ή το τύλιγμα της λαβής με μια αντιολισθιτική ταινία, όπως αυτή που βάζουν οι ποδηλάτες στα τιμόνια της "κούρσας".

3- Κοντό κοντάκι. Οταν το κοντάκι είναι κοντό τότε το χέρι συνωστίζεται προς τη λαβή και μπαίνει στην ευθεία της γραμμής του κλωτσήματος. Η πιο γρήγορη και εύκολη διόρθωση ειναι ένα φορετό πέλμα στο κοντάκι.

Δείτε πιο από τα παραπάνω ισχύει στην περίπτωση σας. Ενδέχεται να ισχύουν όλα, δηλαδή να έχετε ένα κοντό κοντάκι, με λεπτή λαβή και να εφαρμόζεται λάθος λαβή και τοποθέτηση του δείκτη στην σκανδάλη.
 
Γιωργο μεγάλωσε λιγο ακομα το κοντακι κ ξαναδοκιμασε..Η σκανδαλη δεν φταιει..
Εισαι κ ψηλος αν θυμαμε καλα..


ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ
Δύο ερωτήσεις έχουμε για τραυματισμό στο δάχτυλο από την ανάκρουση δίκαννου.

Ερώτηση πρώτη:

ΚΥΡΙΕ ΝΙΚΗΤΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΤΟ SUPER POSE BAIKAL MP27EM1C MAGNUM .O ΥΠΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΣΚΑΝΔΑΛΗΣ ΟΤΑ ΡΙΧΝΩ ΜΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΔΑΧΤΥΛΟ.ΔΕΝ ΡΙΧΝΩ ΜΕ ΦΥΣΣΙΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 32 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ ΤΟΥ ΥΠΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΥ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΗ ΛΑΒΗ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ;Η ΠΑΛΑΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ.ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ.ΜΕ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΗ ΛΑΒΗ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΤΗΝ ΠΙΑΝΩ ΓΕΡΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.Ή ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΡΙΧΝΩ ΧΑΛΑΡΩΝΩ ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ ΤΗΝ ΠΑΛΑΜΗ ΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Ερώτηση δεύτερη:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΝΙΚΗΤΑ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΗΡΑΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΙΛ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΣΤΕΙΛΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΠΑΙΚΑΛ ΜΟΥ MP-43M-1C(ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ)ΜΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΕ ΣΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ(ΔΕΙΚΤΗ) ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΧΛΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΗ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ KAI ΡΙΧΝΩΝΤΑΣ ΑΡΚΕΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗ ΠΛΗΓΗ ΜΕΤΑΞΙ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΦΑΛΑΓΓΑΣ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΛΙΓΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ



ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Είναι ένα από το πιο οδυνηρά πράγματα που μπορεί να αισθανθεί ένας κυνηγός ή σκοπευτής!

Τα αίτια είναι τα εξής:

1-Λάθος κράτημα, με τον δείκτη νε περνά βαθιά μέσα στον υποφυλακτήρα. Η σωστή πίεση της σκανδάλης είναι με το μέσο της πρώτης φάλαγγας και το κράτημα της λαβής να γίνεται αρκετά πίσω από τον υποφυλακτήρα.

2- Λεπτή λαβή, ελλιπής ψάθα, που αφήνει το χέρι να ολισθαίνει προς τα εμπρός όταν το όπλο κλωτσά. Η διόρθωση εδώ είναι ένα φρεσκάρισμα της ψάθας ή το τύλιγμα της λαβής με μια αντιολισθιτική ταινία, όπως αυτή που βάζουν οι ποδηλάτες στα τιμόνια της "κούρσας".

3- Κοντό κοντάκι. Οταν το κοντάκι είναι κοντό τότε το χέρι συνωστίζεται προς τη λαβή και μπαίνει στην ευθεία της γραμμής του κλωτσήματος. Η πιο γρήγορη και εύκολη διόρθωση ειναι ένα φορετό πέλμα στο κοντάκι.

Δείτε πιο από τα παραπάνω ισχύει στην περίπτωση σας. Ενδέχεται να ισχύουν όλα, δηλαδή να έχετε ένα κοντό κοντάκι, με λεπτή λαβή και να εφαρμόζεται λάθος λαβή και τοποθέτηση του δείκτη στην σκανδάλη.
Ναι Τάσο, αλλά οι ερωτήσεις είναι 2 διαφορετικές, και ο σεβαστός Ν.Κ. απαντάει μόνο στην πρώτη !!! (Αυτά είναι τα αίτια για την πρώτη περίπτωση, τον τραυματισμό του μεσαίου δάχτυλου) !!!
Για τη δεύτερη περίπτωση, (τον τραυματισμό του δείκτη), που από ότι κατάλαβα είναι και το πρόβλημα του Γιώργου (Freeman), ο "γκουρού" ... ποιεί την νήσσαν ... δεν ξέρω για ποιο λόγο, εκτός κι αν δεν κατάλαβε την ερώτηση ... ;):)
 
Κύριοι το κοντάκι το έχω μεγαλώσει με φορετό πέλμα όπως το Link παρακάτω...
http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=45&MID=63&langid=316&PID=1581
Οπότε τώρα είναι στα 38,5 εκατοστά από το μέσο του πέλματος έως την πρώτη σκανδάλη.
Άρα ή η σκανδάλη είναι τέτοια η κατασκευή της που προκαλεί τέτοια κατάσταση,ή η λαβή του όπλου δεν είναι η σωστή ώστε να πάρει ο δείκτης την σωστή θέση στην σκανδάλη..xm.
 
Στο δικο μου δεν θυμαμαι τραυματισμους, και το κοντακι ηταν εξαιρετικα κοντο. Παντως πιστευω οτι ειναι θεμα κοντακιου, αν και θυμαμαι πως και οι σκανδαλες αν τις επιανες απο την πισω πλευρα, ηταν κοφτερες. Ισως ειναι τοποθετημενες με τετοιο τροπο ή εχει το Baikal μικρο υποφυλακτηρα, ωστε με την ανακρουση να τραυματιζει
 
Κύριοι το κοντάκι το έχω μεγαλώσει με φορετό πέλμα όπως το Link παρακάτω...
http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=45&MID=63&langid=316&PID=1581
Οπότε τώρα είναι στα 38,5 εκατοστά από το μέσο του πέλματος έως την πρώτη σκανδάλη.
Άρα ή η σκανδάλη είναι τέτοια η κατασκευή της που προκαλεί τέτοια κατάσταση,ή η λαβή του όπλου δεν είναι η σωστή ώστε να πάρει ο δείκτης την σωστή θέση στην σκανδάλη..xm.
ή θες ακόμα μισό πόντο, αφού είσαι πανύψηλος ρε φίλε
 
Back
Top