Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Το ίδιο επιβλαβές για το οικοσύστημα είναι και οι παλιές λογικές του τύπου "δεν ξέρει η beretta και θέλεις να φτιάξεις κοντάκι", "Η τσίχλα θέλει 32γρ γιατί παρακάτω δεν κόβουν", κι εγώ σαν νέος κυνηγός και μην γνωρίζοντας πάντα μου έφταιγαν τα φυσίγγια ανέβαζα γραμμάρια, αγόραζα διασποράς κτλ . Τα τσόκ κάνουν διαφορά όχι μόνο για οριακές βολές, μια ένδειξη ίσως είναι οι σκοπευτές που παρότι έχουν όπλα μεγάλης αξίας τις περισσότερες φορές χρησιμοποιούν άλλα τσοκ από τα μαμά, και οι τουφεκιές τους είναι κατά κανόνα σε μια απόσταση 25 περίπου μέτρων. Η άποψη μου είναι ότι σε άλλες εταιρίες τα εργοστασιακά τσοκ είναι τέλεια για τον μέσο κυνηγό και σε άλλες καλό είναι να αλλάζουν.

καθολου επιβλαβες δεν ειναι ο καθενας κυνηγαει οπως θελει και ριχνει οτι θελει .. θελει τσοκακι 120 ευρω να το παρει θελει να ριξει σεμι μαγκνουμ σε τσιχλα ας το ριξει απλα και οι μεν και οι δεν μην προσπαθουν να επιβαλουν οτι αυτο ειναι ο κανονας ..
 
καθολου επιβλαβες δεν ειναι ο καθενας κυνηγαει οπως θελει και ριχνει οτι θελει .. θελει τσοκακι 120 ευρω να το παρει θελει να ριξει σεμι μαγκνουμ σε τσιχλα ας το ριξει απλα και οι μεν και οι δεν μην προσπαθουν να επιβαλουν οτι αυτο ειναι ο κανονας ..
Ο κάθε ένας κάνει ότι θέλει ακριβώς ;).
 
λιπών παιδιά επειδή βλέπω κράζετε άσχημα για τις τιμές,κάντε ένα υπολογισμό..πες πως ένα τσόκ στην Αμερική κάνει 70€ θα ταξιδέψει τον ατλαντικό(μεταφορικά) θα μπει με τελωνείο 30€+ θα μπει φ.π.α 24% και 26% φόρος απο το κέρδος και μεταφορικά να έρθει σπίτι σας, και ο έμπορας θέλει να βγάλει κάτι και αυτός.. Πόσο θα το πουλούσατε εσείς; σοβαρευτείτε λίγο..
Πέτρο δεν εχει καμμία σχεση η τιμή που αγοράζει εσυ με τις τιμες που κλείνει κάποιος με μαγαζί..... Εσυ θα δεις παράδειγμα το ανακόντα 50 δολλάρια και το καταστημα που εκανε συμφωνία με την πατερν θα τα παρει χοντρική στην μισή τιμή.... Το black duck που σου βγαίνει εσενα 120 ευρώ στο καταστημα βγαίνει κομπλε γύρω στα 60 με 70...
 
Ολοκληρωσα κι εγω σημερα την φιδισια συλλογη με το anaconda long. Δεν ανεβαζω φωτο,ολα ιδια ειναι
Α... Και.pop..pop..pop..pop..pop..pop..terror..terror..terror..hair..hair..shake hands..shake hands..shake hands..sex hard..sex hard..sex hard..sex hard..sex hard..hunter..hunter..hunter..victory..hunter..hit..sex hard..sex hard..off topic..violin..violin..violin..violin..big smile..big smile..badboys..very funny..very funny..very funny..smashfrak..very funny..my man..my man..my man.
καλορίζικο καλοτούφεκο φίλε μου :)
φακίρης έγινες ;)
 
Ολοκληρωσα κι εγω σημερα την φιδισια συλλογη με το anaconda long. Δεν ανεβαζω φωτο,ολα ιδια ειναι
Α... Και.pop..pop..pop..pop..pop..pop..terror..terror..terror..hair..hair..shake hands..shake hands..shake hands..sex hard..sex hard..sex hard..sex hard..sex hard..hunter..hunter..hunter..victory..hunter..hit..sex hard..sex hard..off topic..violin..violin..violin..violin..big smile..big smile..badboys..very funny..very funny..very funny..smashfrak..very funny..my man..my man..my man.
Καλοριχτο φίλε!
Στην δικιά σου με 18.8 αυλο θα κάνει τρέλα πράγματα σε μακρινές αποστάσεις .
 
Καθενα εχει τη λειτουργια του και τις ιδιατεροτητες του. Ειναι τα πρωτα τσοκ φρενου που δοκιμαζω .
Δεν εχω παρατηρησει καποια ελειψη στην αποδοση τους αλλα ανα 2 κυνηγια θεωρω πως ειναι αοαραιτητος ο καθαρισμος τους που ισως ειναι λιγο Μπελας.
Χρειαζεται καλος καθαρισμος στις αυλακωσεις του σπειρωματος των φρενων. Προσωπικα τα καθαριζω στο χερι κι οχι φορεμενα στην καννη ωστε να μη γινει ζημια στα φρενα απο καποια βουρτσα καθαρισμου.
 
Καλοριχτο φίλε!
Στην δικιά σου με 18.8 αυλο θα κάνει τρέλα πράγματα σε μακρινές αποστάσεις .
Οπως ειπα δεν εχω τοσο μεγαλη εμπειρια απο δοκιμες τσοκ, πινακες κλπ. Εχω καιρο και δρομο μπροστα μου οοως και ο καθενας μας για πολλες εκπληξεις ακομα. Αλλα, μεχρι στιγμης αυτο που λεω ειναι οτι τετοια σκοτωματα δεν εχω ξαναδει
 
Καθενα εχει τη λειτουργια του και τις ιδιατεροτητες του. Ειναι τα πρωτα τσοκ φρενου που δοκιμαζω .
Δεν εχω παρατηρησει καποια ελειψη στην αποδοση τους αλλα ανα 2 κυνηγια θεωρω πως ειναι αοαραιτητος ο καθαρισμος τους που ισως ειναι λιγο Μπελας.
Χρειαζεται καλος καθαρισμος στις αυλακωσεις του σπειρωματος των φρενων. Προσωπικα τα καθαριζω στο χερι κι οχι φορεμενα στην καννη ωστε να μη γινει ζημια στα φρενα απο καποια βουρτσα καθαρισμου.
Αν ήταν να χαλάσει απο βούρτσα καθαρισμού..μετά από 10 τουφεκιές θα ήταν για πέταμα...μη φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα..
 
Καθενα εχει τη λειτουργια του και τις ιδιατεροτητες του. Ειναι τα πρωτα τσοκ φρενου που δοκιμαζω .
Δεν εχω παρατηρησει καποια ελειψη στην αποδοση τους αλλα ανα 2 κυνηγια θεωρω πως ειναι αοαραιτητος ο καθαρισμος τους που ισως ειναι λιγο Μπελας.
Χρειαζεται καλος καθαρισμος στις αυλακωσεις του σπειρωματος των φρενων. Προσωπικα τα καθαριζω στο χερι κι οχι φορεμενα στην καννη ωστε να μη γινει ζημια στα φρενα απο καποια βουρτσα καθαρισμου.
για πες πως το καθαρίζεις. όντως και εγώ έχω κάποιες δυσκολίες σε αυτό. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά μου φαίνεται πως αν το έχω αρκετά ακαθάριστο σφίγγει η τουφεκιά.. λες? .xm.
 
για πες πως το καθαρίζεις. όντως και εγώ έχω κάποιες δυσκολίες σε αυτό. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά μου φαίνεται πως αν το έχω αρκετά ακαθάριστο σφίγγει η τουφεκιά.. λες? .xm.
με μια οδοντόβουρτσα καθαρίζουν εύκολα κι ωραία :)
 
Κατι ασχετο....επειδη εχω βρει ενα παλιο ψυγειο(αυτοκινητου) το οποιο ειναι οτι πρεπει για στοχος (δοκιμη φυσιγγιων),θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποιος τι χρωμα χρησιμοποιουν στους στοχους σκοπευτηριων....αυτο το απαλο κιτρινο.........πλαστικο,λαδομπογια,κατι άλλο???.xm.
 
Last edited:
Ωχρα... Την παίρνεις σε σκόνη, κάπου 5 ευρώ το κιλό νομίζω έχει... Βάζεις μια μικρή ποσότητα σκόνης σε ένα δοχείο, λίγο νερό, ανακατευεις κ έχεις έτοιμο το χρώμα που το περνάς με ένα μεγάλο πινέλο στον πίνακα σου...
 
Το brain ειναι παρα πολυ ωφέλιμο σε οτι αφορα την καρπωση!
Θα σου δωσει πουλια!
Το Briley μου αρεσει περισσοτερο σαν αποτέλεσμα-θεαμα....
Το anaconda,δεν το ξερω....
Δοκιμασμενα σε Benelli Centro με αυλό 18.5.
Το Briley 2/10 συσφιξη....
 
Back
Top