Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Αν όντως ήταν τα αχρωμιωτα καλύτερα ...τότε οι εταιρείες που βγαίζουν tuned όπλα ή ας τα πούμε πειράγμενα π.χ. Benelli performance shop etc ...γιατί δεν τα πουλάνε αχρωμιωτα ρε παιδιά;;;
Τόλη έχοντας κάνει αποχρωμίωση παρατήρησα βελτίωση και σταθερότητα στο εύρος βολών που έχω ρίξει,ο λόγος που δεν βγάζουν αχρωμιωτες κάνες είναι γιατί το performance με ένα απλό porting και ένα τσοκακι σου πουλά το όπλο ένα 2500 αν σπαταλουσε επιπλέον χρόνο για λείανση πόσο θα σου χρεωνε μια καραμπίνα εμπορίου...
 
Αν όντως ήταν τα αχρωμιωτα καλύτερα ...τότε οι εταιρείες που βγαίζουν tuned όπλα ή ας τα πούμε πειράγμενα π.χ. Benelli performance shop etc ...γιατί δεν τα πουλάνε αχρωμιωτα ρε παιδιά;;;
Πολύ σωστά! Γιατί οι εταιρίες αυτές γνωρίζουν αυτό που οι εδώ μαστόροι ή δεν το γνωρίζουν ή δεν το λένε, για να σε βάζουν στον κυκεώνα της πετατροπής!!!
Η κάννη που είναι κατασκευασμένη για να χρωμιωθεί το κράμα ατσαλιού της είναι τελείως διαφορετικό από την κάννη που προορίζεται να γίνει αχρωμίοτη!
Η αποχρωμίοση της κάννης δεν την κάνει ισάξια με την αφεντική αχρωμίοτη , λόγο της διαφοράς του κράματος του ατσαλιού!
Αχρωμίοτη κάννη = πιο μαλακιά
Χρωμιομένη κάννη = πιο σκλυρή
 
Αν όντως ήταν τα αχρωμιωτα καλύτερα ...τότε οι εταιρείες που βγαίζουν tuned όπλα ή ας τα πούμε πειράγμενα π.χ. Benelli performance shop etc ...γιατί δεν τα πουλάνε αχρωμιωτα ρε παιδιά;;;

Αν μη τι άλλο ,ια να μην τρίβουν τις κάννες όπως τα ταψιά στο Βιλαμπάχο ....sarcastic.
 
Εχω κανει κωνο 6 εκ αποχρωμιοση και γιαλησμα σε baikal 155 ο αυλος εγηνε 18,55 η διαφορα εγηνε εμφανης σε κατανωμη και διατριση μεχρη και ο ηχος της τουφεκιας αλαξε
Για να ειδες διαφορα η καννη σου δεν ηταν οτι καλυτερο γεωμετρικα,και η επεμβαση την διορθωσε,τα υπολοιπα ειναι διαμελισμος του κονοπα,με τη χρηση χοντρων σκαγιων για υδροβια,μια καννη 18,5χιλ. αρκει για να παρεις να μεγιστα και ασ ειναι και χρωμειωμενη.
 
Για σας που σκεφτεστε μςτατροπη κανη απο ρεμι σε μπενελι ηπαρχει η φτηνη λυση την εκανς ενας φιλος που κυνηγαμε παρεα πηρε κανη απο recta kitharona clone 1100 και την ακατζε σε σουπερ 90 η τουφεμια της μπωρω με σηγουρια να πω ειναι υδια αν οχι καλητερη απο τη διμια μου 1100
Η κανη αγοραστηκε απο το τσοχανζη τερα μαρε 100 ευρω καινουρια
Σκευτομε να το κανω και εγω στη μπερετα 1200 f .
Εχει ρυξει πανω απο 2000 βολες χωρις προβλημα

το ερώτημα είναι το εξής: γιατί δεν πήρε εξ αρχής την recta? δεν είναι αξιόπιστος ο μηχανισμός της? κανει εμπλοκές? Θεωρείται ότι στην benelli υπάρχει πρόβλημα στην ντουφεκιά της το οποίο σχετίζεται με την ποιότητα της κάνης; Η είναι γενικά τα όπλα αδράνειας που έχουν μειωμένες βλητικές επιδόσεις; Φταίνε οι κάνες η φταίνε οι απώλειες ενέργειας του συστήματος αδράνειας? Μην παρεξηγηθώ δεν έχω άποψη επί του θέματος ρωτάω τίμια.
 
Πάιδια εχουν περασει απο τα χερια μου 50 οπλα ξερω να γνωριζω αν ειναι καλη η οχι μια χαρα ηταν η κανη πολυ καλητερη απο καποιες μπενελι που ειχα απλα τωρα εγηνε ακομα καλητερη παρωμιες τουφεκες με τη 1100 που εχω που τη θεωρω απο της καλητερες κανες
 
Βυρωνα στη ρεκτα μονο η κανη αξηζει ολο το αλλο οπλο ειναι χαλια ολο προβληματα
Η κανη ομως ειναι πραγματικο διαμαντι ημπενελη απο μηχανησμο ειναι κορηφη δεν παθενει τυποτα οι κανες ομως δεν ειναι και οτι καλητερο και ας λενε οτι θελουν ειχα μπενελι και ξερω και απο φιλους που κυνηγαν βαλτο τα ηδια λενε μηλαμε για μαμα οχι πηραγμενες οφιλος τα πάντρεψε και εχει οτι καλητερο
Νομξζω οτι το εζουν κανει και αλοι μεσα στο φορουμ μπωρουν να μας πουν και αυτοι τη γνωμη τους
 
το ερώτημα είναι το εξής: γιατί δεν πήρε εξ αρχής την recta? δεν είναι αξιόπιστος ο μηχανισμός της? κανει εμπλοκές? Θεωρείται ότι στην benelli υπάρχει πρόβλημα στην ντουφεκιά της το οποίο σχετίζεται με την ποιότητα της κάνης; Η είναι γενικά τα όπλα αδράνειας που έχουν μειωμένες βλητικές επιδόσεις; Φταίνε οι κάνες η φταίνε οι απώλειες ενέργειας του συστήματος αδράνειας? Μην παρεξηγηθώ δεν έχω άποψη επί του θέματος ρωτάω τίμια.
H Μπενελλι συνεχιζη να δουλευει το στεννο αυλο σε συμβατικη γεωμετρια,που με τη χρηση στεννων συσφιξεων και γενικα στα σκαγια να δημιουργει προβληματα στην ατρακτο αλλα και στη ταχυτητα των σκαγιων με τη χρηση συγχρονων βυσματωσεων.Γιαυτο το λογο καποιοι επιλεγουν αυτο τον αξιοπιστο μηχανισμο,και τη χρηση πιο διευρημενων αυλων,για να διορθωσουν αυτο το φαινομενο.Ολες η εταιριες που παρουσιαζουν βελτιωσεις επιλεγουν στεννους αυλους για να παρουσιασουν τις βελτιωσεις τους ,αυτο δεν ειναι τυχαιο.Αλλα και καποιες εταιριες για να κανουν εντυπωση μιας και η συγκεντωση συναρπαζει κανουν και μερικα κολπακια η βασιζονται στο οτι οι περισσοτεροι δεν θα μετρησουν ποτε και τιποτα,η δεν ξερουν πως.Οποτε θα ειναι ενας ευτυχισμενος κατοχος της φοβερης αυτης καννης,αφου απο μια διευρυνση ακομα και 18,40-18.45 με μια σωστη γεωμετρια, αρκει για να μας δωσει αριστα αποτελεσματα στα χοντρα σκαγια τουλαχιστον για φτερωτα η μικρα τριχωτα.
 
Εγω θα συμφωνήσω με τον γιωργο δεν εχω δει καμια διαφορα αναμεσα στην κανη τησ μαξουσ που ειναι χρωμιομενη και στην 1100 που είναι αχρωμιοτη.. αλλου είναι το θεμα λειανση..κονοσ..
αυλοσ..εκει παίζεται το παιγνίδι
 
Tα πολυ ακριβα οπλα ειναι ολα αχρωμιωτα και τελοια γυαλισμενα. Η χρωμιωση κανει απλα μια καννη που δεν ειναι καλα λειασμενη να φαινεται παγοδρομιο, καλυπτοντας οπτικα ολες τισ ατελειες.
 
Έχει πλεονέκτημα η σωστά γυαλισμενη αχρωμιοτη έστω μικρό στην (διατριση )

... Λογικά να το πάρεις το σκέτο ατσάλι έχει καλύτερη ταλάντωση ... Με το ίδιο σκεπτικό της αφαίρεσης της Ρίγας

Βολεύει το χρώμιο στην αντοχή και στον καθαρισμό
 
H αχρωμειωση πρακτικα δεν προσφερει τιποτα,το μεγαλο προβλημα για μια καλη τουφεκια ειναι ο συνδιασμος σωστης συγκεντρωσης-σωστες πιεσεις-σωστες ταχυτητες,που καμμια καννη οσο και καλα λειανσμενη και αν ειναι και αχρωμειωτη απο πανω, δεν προκειται να διορθωση αν η πιεσεις ειναι λαθος.Η ουσια ειναι οτι ειτε ειναι χρωμειωμενη ειτε οχι το αποτελεσμα ειναι το ιδιο=Σκορποσκαγια.Τωρα αν ειναι να διαμελισουμε το κονοπα,ε τοτε ναι σε αυτο το αποτυχημενο αποτελεσμα η αχρωμειωτη εχει καλυτερη εικονα.
 
Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι άλλο. Αναφερομενοι σε λείανση, μπορούμε να επέμβουμε ή όχι (εννοώ οπλουργοι ή σε έχοντες τον κατάλληλο εξοπλισμό ) στην βελτίωση της λείανσης μιας χρωμιωμένης κάννης;
Ρωτάω γιατί ο όρος που έχω δει να χρησιμοποιουν κάποιοι οπλουργοι είναι "γυάλισμα", δηλαδή γυάλισμα χρωμιωμένης και λείανση αχρωμοιωτης. Ένα γυάλισμα χρωμιωμένης σε οπλουργο θα αυξήσει το επίπεδο λειανσης της χρωμιωμένης κάννης ή παίζουμε με τις λέξεις για προφανείς σκοπούς;
 
Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι άλλο. Αναφερομενοι σε λείανση, μπορούμε να επέμβουμε ή όχι (εννοώ οπλουργοι ή σε έχοντες τον κατάλληλο εξοπλισμό ) στην βελτίωση της λείανσης μιας χρωμιωμένης κάννης;
Ρωτάω γιατί ο όρος που έχω δει να χρησιμοποιουν κάποιοι οπλουργοι είναι "γυάλισμα", δηλαδή γυάλισμα χρωμιωμένης και λείανση αχρωμοιωτης. Ένα γυάλισμα χρωμιωμένης σε οπλουργο θα αυξήσει το επίπεδο λειανσης της χρωμιωμένης κάννης ή παίζουμε με τις λέξεις για προφανείς σκοπούς;
Με το γυάλισμα της χρωμιενης απλώς θα στην καθαρίσουν από βρώμια τέλεια κάτι που μπορείς και μόνος σου να κανείς να σου βελτιώσουν την λείανση σε χρωμιωμένη δεν γίνετε γιατί η λείανση είναι κάτω απ το χρωμιο
 
Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι άλλο. Αναφερομενοι σε λείανση, μπορούμε να επέμβουμε ή όχι (εννοώ οπλουργοι ή σε έχοντες τον κατάλληλο εξοπλισμό ) στην βελτίωση της λείανσης μιας χρωμιωμένης κάννης;
Ρωτάω γιατί ο όρος που έχω δει να χρησιμοποιουν κάποιοι οπλουργοι είναι "γυάλισμα", δηλαδή γυάλισμα χρωμιωμένης και λείανση αχρωμοιωτης. Ένα γυάλισμα χρωμιωμένης σε οπλουργο θα αυξήσει το επίπεδο λειανσης της χρωμιωμένης κάννης ή παίζουμε με τις λέξεις για προφανείς σκοπούς;
Κι εγώ πιστεύω ότι η χρωμιωμένη κάννη δεν παίρνει και πολλά πέρα από καλό καθάρισμα και κανένα πέρασμα με αλοιφή, το φιλμ χρωμίου είναι συνήθως πολύ λεπτό για να το ρισκάρει κάποιος να βάλει πέτρες λείανσης
 
Back
Top