Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Δημητρη το κοστος όλης αυτής της δουλειάς?
Επειδή δεν γνωρίζω εάν θα το ήθελε αυτό και ο τεχνίτης δεν θα ήθελα να πω δημοσίως εάν θέλεις μπορείς να μου στείλεις ένα μύνημα και να σου πω ότι πληροφορίες θέλεις...
 
Επειδή δεν γνωρίζω εάν θα το ήθελε αυτό και ο τεχνίτης δεν θα ήθελα να πω δημοσίως εάν θέλεις μπορείς να μου στείλεις ένα μύνημα και να σου πω ότι πληροφορίες θέλεις...
Θα σου στείλω Δημήτρη αλλά ρώτησε τον τεχνίτη γιατί μπορεί να υπάρχει κόσμος που να θέλει να ξερει
 
Τα υλικα εγιναν παραγγελια και εν αναμονη να μπει η γρια στα πιτς και να βγει πιπινι..... Μια ιδεα για την τελική μεταμόρφωση....
dc4I2qH.jpg

INHgP8L.jpg
 
να ρωτησω κατι; αφου τα σκαγια βρισκονται μεσα στον συγκεντρωτηρα καθ'όλη την πορεία του μεσα στην κανη, πως παραμορφονωνται στον μικρο η ανυπαρκτο κωνο? εννοω επειδη δεν ερχοντα σε επαφη με την κανη, δεν τα προστατευει ο συγκεντρωτηρας;
 
να ρωτησω κατι; αφου τα σκαγια βρισκονται μεσα στον συγκεντρωτηρα καθ'όλη την πορεία του μεσα στην κανη, πως παραμορφονωνται στον μικρο η ανυπαρκτο κωνο? εννοω επειδη δεν ερχοντα σε επαφη με την κανη, δεν τα προστατευει ο συγκεντρωτηρας;
Βυρωνα,αλλαζει αποτομα η διαμετρος της στηλης σκαγιων.
Πιέζονται τα σκαγια μεταξυ τους,στριμωχνονται .
Ειναι μαλακο μεταλλο και παθαινουν παραμορφωσεις.
Και στον επιμηκυμενο κωνο συμβαινει,σε μικροτερο ομως βαθμό λογω της πιο ομαλης διελευσης.
Τα σκαγια,δεν τα χαλανε μονο οι τριβες με το κοιλο της καννης.
 
Βυρωνα,αλλαζει αποτομα η διαμετρος της στηλης σκαγιων.
Πιέζονται τα σκαγια μεταξυ τους,στριμωχνονται .
Ειναι μαλακο μεταλλο και παθαινουν παραμορφωσεις.
Και στον επιμηκυμενο κωνο συμβαινει,σε μικροτερο ομως βαθμό λογω της πιο ομαλης διελευσης.
Τα σκαγια,δεν τα χαλανε μονο οι τριβες με το κοιλο της καννης.

ευχαριστω για την αμεση επιλυση της αποριας!!!!
 
Εχω κανει κωνο 6 εκ αποχρωμιοση και γιαλησμα σε baikal 155 ο αυλος εγηνε 18,55 η διαφορα εγηνε εμφανης σε κατανωμη και διατριση μεχρη και ο ηχος της τουφεκιας αλαξε
Τεο Βιργινία ποσταρε αν μπορεις καμια φωτο απο καποια βολη. Εχει ενδιαφέρον αυτο που έκανες.
 
Εκανα μια δοκιμη σε ντενεκε λαδιου στα 40 μετρα με 4 ν πριν ειχε παρει 30 περιπου σκαγια τρυπιμενα απο τη μια μερια μετα τη βελτιωση περιπου 50 σκαγια τρυπιμενα αποτη μια και καναν και λακουβα απο την αλη
Διστυχως δεν το εχω το πεταξα
 
Εκανα μια δοκιμη σε ντενεκε λαδιου στα 40 μετρα με 4 ν πριν ειχε παρει 30 περιπου σκαγια τρυπιμενα απο τη μια μερια μετα τη βελτιωση περιπου 50 σκαγια τρυπιμενα αποτη μια και καναν και λακουβα απο την αλη
Διστυχως δεν το εχω το πεταξα
Θοδωρε,μια =καμία!:)
Για να συγκρίνεις,πρεπει να εχεις βεβαιωμένο αποτέλεσμα τηρωντας τις ιδιες παραμετρους.
Στην προκειμενη ολα ίδια κατα τι δυνατον,(φυσιγγι,καιρικες συνθηκες, απόσταση )
Και την βεβαιότητα,πως όσες φορες το επιχειρησες,εισουν κεντρο!
Η συγκέντρωση ειναι υπο αμφισβήτηση,λογω μικρης επιφανειας στόχου...
Εκει που δειχνει να υπερτερεί,μετα την επεμβαση,ειναι η διατρηση.
Με τις προυποθεσεις που αναφερω πιο πανω...
 
Ο καιρος ηταν ιδιος φυσηγγι ακριβος υδιο υδιογομοσης
Περα απο αυτο τη διαφορά την ηδα στο κυνηγη στα παπια και πιστεψε με δεν ηταν μικρη
Το πάραξενο της υποθεσης ηταν οτι τα καλητερα αποτελεσματα τα πηρα με τα μαμα τσοκ και οχι με τα gemini in out
 
Για σας που σκεφτεστε μςτατροπη κανη απο ρεμι σε μπενελι ηπαρχει η φτηνη λυση την εκανς ενας φιλος που κυνηγαμε παρεα πηρε κανη απο recta kitharona clone 1100 και την ακατζε σε σουπερ 90 η τουφεμια της μπωρω με σηγουρια να πω ειναι υδια αν οχι καλητερη απο τη διμια μου 1100
Η κανη αγοραστηκε απο το τσοχανζη τερα μαρε 100 ευρω καινουρια
Σκευτομε να το κανω και εγω στη μπερετα 1200 f .
Εχει ρυξει πανω απο 2000 βολες χωρις προβλημα
 
Η επιμηκυνση κωνου βελτιωνει κ τις τουφεκιες απο μαλλινοταπα ;;; το εχει δοκιμασει κανενας;;
Η επιμήκυνση του κώνου βελτιώνει τις τουφεκιές Σακη αν υπάρχουν παράγοντες που ενοχλούν την Τουφεκιά.
Δεν ειναι πάντως η πανάκεια.
 
Εγώ προσωπικά δεν έχω δει καμία διαφορά στά χρωμιωμενα καί στα αχρωμιωτα. Όλα έχουν να κάνουν με το επίπεδο λείανσης. Ίσως να υπάρχουν κάποιες διαφορές σε συγκεκριμένες συνθήκες, οι οποίες είναι πολλοί δύσκολες να συναντηθουν στην Ελλάδα.
 
Last edited:
Back
Top