Σκοπευτήριο Σχιστού

Επιστροφή από το σκοπευτήριο.καταρχην να δώσω τα συγχαρητήρια μου στον μπογιακη γιατί την πολύ καλή δουλειά που έχει κάνει,δεν υπάρχει παρόμοιο compac στην Αττική σίγουρα και γενικά στην Ελλάδα θεωρώ πως είναι από τα πιο δύσκολα με 16 μηχανές στο κάθε τερέν!Στην πρώτη πουλά που ρίξαμε με τον Βασίλη αν και δεν γνώριζα τις τροχιές,η οικειότητα που έχω με το beretta έστω και τον λίγο χρόνο που το κατέχω μου έδωσε την δυνατότητα να πάω σχεδόν στο απόλυτο και το σημαντικότερο με κέντρα και καπνισματα!στο έτερο τερέν η επίδοση ήταν μέτρια...αλλά πραγματικά ενώ έβλεπες τις μηχανες,οι τρίχες ήταν απρόβλεπτες με μακρινές ντουφεκες για compac

Στό 2ο γήπεδο δέν είχες φυσιολογικά την φρεσκάδα του 1ου .Επίσης το καλό αποτέλεσμα στο 1ο δημιουργεί ''πίεση'' για συνέχεια καλών αποτελεσμάτων κάτι που χρειάζεται σωστή διαχείρηση κ πείρα .
 
Στό 2ο γήπεδο δέν είχες φυσιολογικά την φρεσκάδα του 1ου .Επίσης το καλό αποτέλεσμα στο 1ο δημιουργεί ''πίεση'' για συνέχεια καλών αποτελεσμάτων κάτι που χρειάζεται σωστή διαχείρηση κ πείρα .
Θεωρώ πως δεν ήταν τόσο θέμα φρεσκάδα όσο θέμα τελείως αγνώστων τροχιών....δεν ξέρω αν είχα πίεση διότι πήγα απλά να έρθω σε πρώτη επαφή με το όπλο μου...το μόνο σίγουρο είναι πως υστερώ από πείρα ξεκάθαρα!
 
Θεωρώ πως δεν ήταν τόσο θέμα φρεσκάδα όσο θέμα τελείως αγνώστων τροχιών....δεν ξέρω αν είχα πίεση διότι πήγα απλά να έρθω σε πρώτη επαφή με το όπλο μου...το μόνο σίγουρο είναι πως υστερώ από πείρα ξεκάθαρα!

Θέλεις εμπειρίες τρελό αγόρι? .sarcastic.
 
Θεωρώ πως δεν ήταν τόσο θέμα φρεσκάδα όσο θέμα τελείως αγνώστων τροχιών....δεν ξέρω αν είχα πίεση διότι πήγα απλά να έρθω σε πρώτη επαφή με το όπλο μου...το μόνο σίγουρο είναι πως υστερώ από πείρα ξεκάθαρα!

Hλία κοίτα .Υπάρχουν ιδιάζουσες τροχιές όπως π.χ ο λούπερ που παρά την καμπύλη τροχιά του η σωστή κίνηση σκόπευσης του είναι ευθεία κίνηση κλπ κλπ .
Άν δέν ασχολείσαι με αγώνες κ τέτοια μείνε μακρυά απ'αυτούς .Άποψη φυσικά υποκειμενική .....
 
Hλία κοίτα .Υπάρχουν ιδιάζουσες τροχιές όπως π.χ ο λούπερ που παρά την καμπύλη τροχιά του η σωστή κίνηση σκόπευσης του είναι ευθεία κίνηση κλπ κλπ .
Άν δέν ασχολείσαι με αγώνες κ τέτοια μείνε μακρυά απ'αυτούς .Άποψη φυσικά υποκειμενική .....

Όσες πιο πολλές τροχιές βλέπουμε και ρίχνουμε τόσο καλύτεροι γινόμαστε.
 
Όσες πιο πολλές τροχιές βλέπουμε και ρίχνουμε τόσο καλύτεροι γινόμαστε.

........ όσα πιο πολλά πουλιά τουφεκάμε ΤΟΤΕ γινόμαστε καλλίτεροι ..... κυνηγοί.
Γιατί το δισκάκι...
..... ούτε "φρενάρει"
..... ούτε "στρίβει"
..... ούτε "βουτάει"
..... ούτε "κορωνιάζει"
..... ούτε "κάνει ζιγκ-ζαγκ"

ενώ το πουλάκι κάνει.............

λέω εγώ τώρα.
 
........ όσα πιο πολλά πουλιά τουφεκάμε ΤΟΤΕ γινόμαστε καλλίτεροι ..... κυνηγοί.
Γιατί το δισκάκι...
..... ούτε "φρενάρει"
..... ούτε "στρίβει"
..... ούτε "βουτάει"
..... ούτε "κορωνιάζει"
..... ούτε "κάνει ζιγκ-ζαγκ"

ενώ το πουλάκι κάνει.............

λέω εγώ τώρα.

Θεωρείς οτι το κυνήγι είναι δυσκολότερο απο το δισκάκι?
 
Hλία κοίτα .Υπάρχουν ιδιάζουσες τροχιές όπως π.χ ο λούπερ που παρά την καμπύλη τροχιά του η σωστή κίνηση σκόπευσης του είναι ευθεία κίνηση κλπ κλπ .
Άν δέν ασχολείσαι με αγώνες κ τέτοια μείνε μακρυά απ'αυτούς .Άποψη φυσικά υποκειμενική .....
Επειδή δειλά δειλά ξεκινάω...με ενδιαφέρουν και αυτές οι τρίχες!
 
Θεωρείς οτι το κυνήγι είναι δυσκολότερο απο το δισκάκι?
Όσον αφορά εμένα τουλάχιστον , ασυζητητί ναι.
Στα δισκάκια έχω Μ.Ο. 20-23 στα 25 άντε 30 φυσίγγια , στο κυνήγι έχω Μ.Ο. 9-11 στα ίδια φυσίγγια. ( μιλάω για τσιχλοκότσυφα )
Άρα για μένα , ξαναλέω , ναι ...... το κυνήγι είναι δυσκολότερο.
 
Θεωρώ πως λάθος μπερδεύουμε τα ποσοστά μας στο κυνήγι και στο σκοπευτήριο!αλλά σίγουρα αυτός που ασχολείται με το σκοπευτήριο και ειδικά με το sporting ή το skeet και πηγαίνει με το όπλο που πάει κυνήγι....σίγουρα θα έχει οφέλη και στο θήραμα!
 
Όσον αφορά εμένα τουλάχιστον , ασυζητητί ναι.
Στα δισκάκια έχω Μ.Ο. 20-23 στα 25 άντε 30 φυσίγγια , στο κυνήγι έχω Μ.Ο. 9-11 στα ίδια φυσίγγια. ( μιλάω για τσιχλοκότσυφα )
Άρα για μένα , ξαναλέω , ναι ...... το κυνήγι είναι δυσκολότερο.

Οκ φίλε μου σεβαστή η γνώμη σου.. Απλά να ξέρεις οτι μου χει τύχει δίσκος του compak δλδ μαξιμουμ 40m να του ρίξω και μια πούλα ολόκληρη για να καταλάβω τι κάνει..
 
πιστευω οτι δεν πρεπει να μπαινει συναρτηση πιο ειναι το πιο δυσκολο κ τι σκορ θα κανουμε σκοπευτηριο vs κυνηγι γιατι αλλες συνθηκες το ενα αλλες το αλλο ,αλλιως μπορει να σπαση ενας δισκος κ να μετρηθει κ αλλιως θα πεσει ενα πουλι κ θα μπει στη σακουλα
Για μενα θα πρεπει να μπενει ποσο μπορει να προσφερει το ενα απεναντη στο αλλα η κ το αντιθετο?
πρωσοπηκη αποψη
 
Οκ φίλε μου σεβαστή η γνώμη σου.. Απλά να ξέρεις οτι μου χει τύχει δίσκος του compak δλδ μαξιμουμ 40m να του ρίξω και μια πούλα ολόκληρη για να καταλάβω τι κάνει..
Αρα Γερασιμε,τον ζητησες και τον τουφεκισες 25 φορες!!
Τον εμαθες και την επομενη φορα,κατα πασα πιθανοτητα,θα τον σπασεις...:)
Κατ'επιλογη σου και παντα στην ιδια τροχια και με την ιδια ταχυτητα,να υποθεσω....
Ποσες φορες μπορεις να το ΚΑΝΕΙΣ αυτο,στο κυνηγι??.xm.
 
Last edited:
Αρα Γερασιμε,τον ζητησες και τον τουφεκισες 25 φορες!!
Τον εμαθες και την επομενη φορα,κατα πασα πιθανοτητα,θα τον σπασεις...:)
Κατ'επιλογη σου και παντα στην ιδια τροχια και με την ιδια ταχυτητα,να υποθεσω....
Ποσες φορες μπορεις να το ΚΑΝΕΙΣ αυτο,στο κυνηγι??.xm.

Καμία είναι η απάντηση γιατί πολύ απλά δεν γίνεται.. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεν συγκρίνεται το ένα με το άλλο.. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης
 
Back
Top