Αγριοκούνελο

20160905_195709.jpg



20160905_195446.jpg


20161110_182005.jpg


περσι ειχε μερικα κουνελάκια φετος δε βλεπω κινηση θα δειξει..

Φίλιππα φώναξε τρεις φορές φαρμακοχέρης και ο σακος θα γεμισει μόνος του!.sarcastic..ha ha ha.

Εισαι ωραιος με το δικαννακι!.shake hands.
 
20160905_195709.jpg



20160905_195446.jpg


20161110_182005.jpg


περσι ειχε μερικα κουνελάκια φετος δε βλεπω κινηση θα δειξει..
Από ότι ακούω Φιλιππο η χρόνια αν και ήταν καλή και έκανε καλά νερά δυστυχώς τα κουνέλια δεν τα ωφέλησε καθόλου λίγα πράγματα φαίνονται και αυτά κοντά στα χωριά, οι λόγοι βέβαια πολλοί προβολέας, και το χειρότερο οι γάτες.
 
Φανταζομαι μιλας για τις αγριες..
Τι ακριβώς κανουν τρώνε τα μικρά??
Μια φορά έχω δει μόνο καθευατου άγρια αν μπορώ να το πω έτσι από το χρώμα και την μορφολογία της, στο νησί υπάρχει το έθιμο οι βοσκοί να μετακινούν τα αιγοπρόβατα από την μια στην άλλη μεριά κάθε χρόνο έτσι το μισό μένει αβοσκητο και καλλιεργείτε, οι περισσότεροι έχουν μιτατα (αγριοικιες) στο βουνό. Έχουν λοιπόν την κακια συνήθεια να παίρνουν γάτες σε αυτά την επόμενη χρονιά όμως που μετακινούν τα ζώα οι γάτες μένουν εκεί και μετά παίρνουν τα βουνά πολλαπλασιαζονται ανεξέλεγκτα και είναι μια μάστιγα γενικά, πέρδικες, κουνέλια δεν αφήνουν τίποτα. Σπάνια να τους δεις στο φως της ημέρας, μόνο με σκυλιά εκεί που περιμένεις να σου βγάλει κουνέλι πετάγεται ο γατης αρκετά όμως πιο μεγαλοσωμες από τις οικοσιτες ίσως λόγω ότι τρώνε σάρκα.
 
Μπράβο Φιλίππα!
Δικό σου το δίκαννο??
Ευχαριστω πολύ! Όχι, το δανειστηκα από έναν φιλο μιας και εκεινος λογω ηλικιας εχει σταματησει να κυνηγαει.


Φίλιππα φώναξε τρεις φορές φαρμακοχέρης και ο σακος θα γεμισει μόνος του!.sarcastic..ha ha ha.

Εισαι ωραιος με το δικαννακι!.shake hands.
Ευχαριστω πολύ φιλε μου, μακαρι να εχει θήραματα να εχουμε παντα ευχαριστα κυνηγια


Από ότι ακούω Φιλιππο η χρόνια αν και ήταν καλή και έκανε καλά νερά δυστυχώς τα κουνέλια δεν τα ωφέλησε καθόλου λίγα πράγματα φαίνονται και αυτά κοντά στα χωριά, οι λόγοι βέβαια πολλοί προβολέας, και το χειρότερο οι γάτες.
Ναι, αυτό είναι αληθεια, επεσε αρρωστια γιατι και τα ημερα ψωφαγανε οποτε σιγουρα επηρεαστηκανε και τα αγρια. Φετος δε θα τα κυνηγησω,ισως του χρονου είναι καλυτερη χρονια να μεινουν να πολλαπλασιαστουν και να τα βρουμε τοτε.
 
Ευχαριστω πολύ! Όχι, το δανειστηκα από έναν φιλο μιας και εκεινος λογω ηλικιας εχει σταματησει να κυνηγαει.



Ευχαριστω πολύ φιλε μου, μακαρι να εχει θήραματα να εχουμε παντα ευχαριστα κυνηγια



Ναι, αυτό είναι αληθεια, επεσε αρρωστια γιατι και τα ημερα ψωφαγανε οποτε σιγουρα επηρεαστηκανε και τα αγρια. Φετος δε θα τα κυνηγησω,ισως του χρονου είναι καλυτερη χρονια να μεινουν να πολλαπλασιαστουν και να τα βρουμε τοτε.
Ωραίος ο Φίλιππος, το κουνέλι αν πάνε όλα καλά δεν θα αργήσει με τις γέννες να αυξηθεί.
 
Καλησπεριζω τους απανταχου κουνελαδες αν και λιγοι βεβαια οι φανατικοι του ειδους

Μια φορά είχα πάει για κουνέλια. Δεν ξέρω τπτ γι'αυτό το θήραμα... Για πες μας Δημήτρη τις ιδιαιτερότητες αυτού του κυνηγιού.
 
Μια φορά είχα πάει για κουνέλια. Δεν ξέρω τπτ γι'αυτό το θήραμα... Για πες μας Δημήτρη τις ιδιαιτερότητες αυτού του κυνηγιού.
Μανο ειναι ενα αξιολατρευτο θηραμα τουλαχιστον για μενα και συναμα αξιοθαυμαστο το πως μπορει και επιβιωνει στα ξερονησια με ελαχιστους πορους τροφης και νερου!Ειναι παμπονηρο πολυ πιο δυσκολο στη τουφεκια απ το λαγο λογω μεγεθους και των ελιγμων που κανει κατα τη διωξη και φυσικα εκεινο που το κανει να συνεχιζει να υπαρχει ειναι η ασφαλεια της τρυπας η καλυτερα του λαγουμιου που κανει στο εδαφος! Εγω τα κυνηγαω μανιωδως εδω και 12 χρονια και στη λημνο αλλα και σε ξερονησια!Και φυσικα ειναι φοβερος μεζες....
 
Μανο ειναι ενα αξιολατρευτο θηραμα τουλαχιστον για μενα και συναμα αξιοθαυμαστο το πως μπορει και επιβιωνει στα ξερονησια με ελαχιστους πορους τροφης και νερου!Ειναι παμπονηρο πολυ πιο δυσκολο στη τουφεκια απ το λαγο λογω μεγεθους και των ελιγμων που κανει κατα τη διωξη και φυσικα εκεινο που το κανει να συνεχιζει να υπαρχει ειναι η ασφαλεια της τρυπας η καλυτερα του λαγουμιου που κανει στο εδαφος! Εγω τα κυνηγαω μανιωδως εδω και 12 χρονια και στη λημνο αλλα και σε ξερονησια!Και φυσικα ειναι φοβερος μεζες....

Φίλε τι σκυλάκια έχεις; Καλά για μεζές δεν το συζητώ, τα έχω φάει λίγες φορές αλλά μου άρεσαν πάρα πολύ.
 
Φανταζομαι μιλας για τις αγριες..
Τι ακριβώς κανουν τρώνε τα μικρά??
Μεγάλο πλήγμα για τα αγριοκούνελα οι γάτες δεν αφήνουν μικρό να επιζήσει . Έχω δει γάτα να τραβάει αγριοκούνελο σχεδόν στο μέγεθος της και να το πηγαινει στα μικρά της δεν μπορω να πω με σιγουριά βέβαια αν το έπνιξε ή το βρήκε ψοφιο αλλά τα μικρά σίγουρα τα αφανιζουν ... Ακόμη μεγαλυτερο πλήγμα είναι τα αετομορφα που απελευθερώνουν οι οικολόγοι .... :mad::mad::mad: αυτά σε συνδιασμό με το οτι εύκολα μεταδίδονται οι ασθένειες απο το ένα στο άλλο είναι κατα την γνώμη μου οι χειρότεροι εχθροί τους !
 
Back
Top