Αγριοκούνελο

Κωνσταντινο τωρα ειδα οτι το βαλες εσύ.
Βλεποντας τριχωτό κ σκυλιά φερμας πατησα το πλει χωρις να δω τιποτα αλλο.sarcastic.
Φιλε δικο σου το βιντεο?
Σε συγχαιρω εαν ειναι δικα σου τα σκυλια.
Ξέρεις μου αρεσει το σκυλι να μην ειναι ''στυλιστας''.
Να εχει τα πρότυπα της φυλης του αλλα να ξέρει να κυνηγά χωρις να ντρέπεται να βγει απο αυτά αναλογως θηραματος.
Να βαλει μυτη κατω οταν πρεπει....να ελαττωσει...να τρυπώσει. ...κ γενικα να βλέπει πρωτα το θηραμα στο χερι κσι μετα το στυλ.
;)
Λαικ με χίλια λοιπον.
 
Κωνσταντινο τωρα ειδα οτι το βαλες εσύ.
Βλεποντας τριχωτό κ σκυλιά φερμας πατησα το πλει χωρις να δω τιποτα αλλο.sarcastic.
Φιλε δικο σου το βιντεο?
Σε συγχαιρω εαν ειναι δικα σου τα σκυλια.
Ξέρεις μου αρεσει το σκυλι να μην ειναι ''στυλιστας''.
Να εχει τα πρότυπα της φυλης του αλλα να ξέρει να κυνηγά χωρις να ντρέπεται να βγει απο αυτά αναλογως θηραματος.
Να βαλει μυτη κατω οταν πρεπει....να ελαττωσει...να τρυπώσει. ...κ γενικα να βλέπει πρωτα το θηραμα στο χερι κσι μετα το στυλ.
;)
Λαικ με χίλια λοιπον.
Όχι δεν είναι δικό μου Χρύσανθε αλλά έτσι τα κυνηγαμε και μεις, όσο καλοκαιριαζει φίλε με πιάνει ο νοστος και δε την παλεύω με τίποτα. Πράγματι οι τουφεκιες επικίνδυνες για τα σκυλιά αλλά συχνο φαινόμενο στο κουνέλι οι μπηχτες, προσωπικά προτιμώ να το χάσω πάρα να κυνδηνεψει το σκυλί.
Πολλοί λένε με το τριχωτό χαλάνε τα σκυλιά γιατί αναγκαζονται να βάζουν μύτη κάτω και έτσι ξεφεύγουν από το στάνταρ της φυλής, προσωπικά δεν με πειράζει αν το κάνει για λίγο σε φρεσκιες σκάρμες.
Πιστεύω τα ηπειρωτική υπερτερουν όπως και τα σκυλιά ξεπεταγματος, έχω δει όμως και πολλά αγγλικά σκυλιά να ενδιαφερονται και είναι λογικό γιατί σε ένα νησί αν κυνηγάς πέρδικα στον ίδιο βιοτοπο υπάρχει και το κουνέλι και η θα κολλήσει με αυτά η δεν θα δείξει ενδιαφέρον ποτέ.
 
Τωρα ειδα τις φωτο Κωστα.shake hands.
Περδικοορτυκοτρυγονοτοπος δεν ειναι δηλαδή?:)
Πόσα ξέρεις εσύ .sarcastic. εκεί κυνηγάς τα πάντα είναι στη νότια μεριά, περδικα και κουνέλι αλλά πέρδικα ένα σηκωμα γιατί βουτανε στο γκρεμο και χάνονται.
Είναι το τελευταίο αεροδρόμιο πριν την Αφρική Τάσο εκεί κυνηγαμε τα ορτυκοτρυγονα περπατητό, μου τύχει να βάλω στο γιλεκων και τα τέσσερα θηράματα την ίδια μέρα.
 
Πόσα ξέρεις εσύ .sarcastic.
Χε Χε Χε ...my man.
ορτυκοτρυγονα περπατητό
Τρομερό θέαμα όταν σηκώνονται τα τρυγόνια από μικρά βατα σαν τσίχλες..Το εχω ζήσει πολυ λίγες φορες όμως..
Εξίσου όμορφο ειναι όταν σηκώνονται από οργωμενα χωράφια...off topic.
 
Μυρο το εξασκεις?
Θελω πολυ να βρω καποιον αλλο που το κανει να αλλαζουμε γνώμες κ εμπειριες.:)
Είχα δύο σκυλιά φέρμας, ένα ποιντερ και ένα ντραχταρ το ποιντερ πήγε από φόλα στο βουνο και το ντραχταρ μου το κλέψανε. Τώρα κυνηγάω λαγό μόνο με ντοπιο κρητικό ιχνηλατη Χρυσανθε.Υπόψιν ότι φερμαρουν και αυτοί αλλά όχι πάντα
 
Εχει εναν καθαρό ο κουμπαρος μου που κυνηγουσαμε μαζι.
Τον εφερε απο Κρητη.
Εαν δεν το μαθεις δεν το εκτιμας αυτο το ζωντανο.
Το είχε ομως παραμελημενο κ με ελάχιστα εκπαυδευτικα.
Καθε χρονια θα βγαζε λαγο αυτό το σκυλι βρεξει χιονίσει.
Λυπαμε για τα σκυλια σου φιλε :(
Αμα τον μαθεις κ χετε ''επικοινωνια'' ειναι πολυ δεμενο σκυλι με τα αφεντικο.
Βασικα να δεν φερμαρουν..με την σημασια της λέξης...παγωνουν για λιγο εξεταζοντας την θεση του λαγου κ την πιθανή του κινηση κ ορμανε.
Τους πιανουν στο γιατακι.
Να το χαιρεσε φιλε μου .shake.
 
Εχει εναν καθαρό ο κουμπαρος μου που κυνηγουσαμε μαζι.
Τον εφερε απο Κρητη.
Εαν δεν το μαθεις δεν το εκτιμας αυτο το ζωντανο.
Το είχε ομως παραμελημενο κ με ελάχιστα εκπαυδευτικα.
Καθε χρονια θα βγαζε λαγο αυτό το σκυλι βρεξει χιονίσει.
Λυπαμε για τα σκυλια σου φιλε :(
Αμα τον μαθεις κ χετε ''επικοινωνια'' ειναι πολυ δεμενο σκυλι με τα αφεντικο.
Βασικα να δεν φερμαρουν..με την σημασια της λέξης...παγωνουν για λιγο εξεταζοντας την θεση του λαγου κ την πιθανή του κινηση κ ορμανε.
Τους πιανουν στο γιατακι.
Να το χαιρεσε φιλε μου .shake.
Φίλε μου όποιος δεν το ξέρει αυτό το σκυλι, χάνει πολλά. Καταρχήν ειναι για γενικο κυνηγι , ότι του μάθεις κυνηγάει και όλα τα κυνηγάει αν του τα μάθεις κάνει και για φύλακας, κάνει για ότι θέλεις, του μιλάς και σε κοιτάζει στα μάτια σαν να σου λέει [τι θέλεις να κανω;] θέλουν πολύ δουλειά για να βγουνε όμως. Ένας φίλος είχε ένα θυλικο 4 χρόνια και τον ακολουθούσε στο πόδι, πέρυσι αρχές κυνηγιού ήθελε να τον δώσει σε ένα βοσκό, τον έβαλα με το ζόρι να τον κρατήσει 1 χρόνο ακόμα. Το αποτέλεσμα ήταν να τον βλέπουμε να κυνηγάει και να μην το πιστεύαμε ότι ήταν αυτός.Σε όλη την διάρκεια της κυνηγετικης σεζόν έβγαλε 14 λαγούς τους οποίους τους δύο τους έπιασε εκεί που καθότανε. Έχω πολλές εμπειρίες απ αυτή την ράτσα να σου γράφω ώρες.....
 
Ωρέ αυτά είναι μεγάλα κουνέλια, αν δεν έβλεπα την πέρδικα θα έλεγα ότι είναι καμπίσια ... .asking.
Μην ανησυχείτε έχουμε πλέον κονέ στην Λήμνο, θα χορτάσουμε κουνέλι ... .hair..hit.
 
Λήμνος

Μπράβο Παύλε, κονικλοεξολοθρευτή!!!
Ωραία η Λήμνος από κάθε άποψη...
Βέβαια στη Λήμνο το κυνήγι αγριοκόυνελο δεν ξέρεις που να το ένταξης...στο κυνήγι τριχωτών ή στη δίωξη επιβλαβών....xm.
Οπως και να' χει ''το τερπνόν μετά του ωφελίμου''...
 
Back
Top