Πλαγιόκαννο

Κύριε Γιάννη ακριβώς μια τέτοια πάπια ονειρεύομαι και την έχω δει σε φώτο σε Robust 234, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας για τα φυσίγγια (την οποία την είχα ήδη στο μυαλό για το καλοκαίρι) πάντως το χειμώνα τα Tordo 30 κένταγαν πραγματικά και θυμάμαι παλιά ο πατέρας μου του έβαζε αποκλειστικά Victory Challenger 28gr και The Best πράσινο 30γρ. και έκοβε απίστευτα σε όλες τις αποστάσεις!!
Και ένα κοντάκι όταν μπορέσω να του κάνω, να μακρύνει λίγο και επιπλέον θα το κάνω χωρίς τον εσωτερικό αορτήρα, για να βάλει λίγο βάρος πίσω, για να βελτιωθεί το ζύγισμά του.
Και εμένα με την ασημί βάση μου αρέσει πιο πολύ!!
Χρύσανθε είναι σφραγισμένο στις 1200 πιέσεις (με διπλή δοκιμή μάλιστα όπως φαίνεται από τα διπλά στεφάνια που έχει χαραγμένα), το συγκεκριμένο μοντέλο χρησιμοποιήτο τότε ως παπιοντούφεκο εξού και η πιο αυξημένη δοκιμή για τα τότε χρόνια ;)
*όντως 76εκ. έγραψα, 70αρες θαλάμες έχει.
Τα φυσιγγια που αναφέρεις των 30γρ είναι ελαφρά ,το the best το έχω ρίξει .
Προσωπικά αντιπαθώ αυτή τη θηκη που καλύπτει το κοντάκι ,ασχημαινει το όπλο .
Μέχρι να του φτιαξεις αλλο κοντάκι, μπορείς να του φορέσεις ένα πελμα πιο παχύ.
Είναι γρήγορη και πολυ πιο φτηνή λύση ,επιπλέον μειώνει το κλωτσημα .
Πόσο πάχος έχει το πελμα που έχει τώρα;
Πόσο μακρύτερο πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει το κοντάκι;
 
Exεις δίκιο.η αλήθεια ειναι ότι κ εγώ εχω ένα τέτοιο στο πλάγιο μου για προστασία του κοντακιου...

Η προστασια του κοντακιου ειναι ενα θεμα, αν και προσωπικα προτιμω ενα οπλο να φερει τα σημαδια της χρησης του και οχι να ειναι λες και βγηκε απο την κουτα, ειδικα ενα τετοιο οπλο που παραπεμπει και σε παλιοτερες εποχες. Απο την αλλη η συνεχης χρηση του ενδεχεται να σου αφησει το κοντακι με διχρωμια οταν αποφασισεις να το βγαλεις. Αλλωστε τα ξυλα του κοντακιου ειναι ευκολο να φτιαξουν απο γρατζουνιες, χτυπηματα και τετοια.
 
Πολυ σωστη η τοποθετηση του Βικτωρα.
αν το βγαλεις τωρα για ελεγχο θα διαπιστώσεις οτι μεσα εινα σκονισμένο κ εαν το χεις πολυ καιρο θα διαπιστώσεις μθα διχρωμία που αναλογα μπορει να ειναι απο ανεπαισθητη μεχρι αισθητή.
Το χα κ γω κ το βγαλα
 
Η προστασια του κοντακιου ειναι ενα θεμα, αν και προσωπικα προτιμω ενα οπλο να φερει τα σημαδια της χρησης του και οχι να ειναι λες και βγηκε απο την κουτα, ειδικα ενα τετοιο οπλο που παραπεμπει και σε παλιοτερες εποχες. Απο την αλλη η συνεχης χρηση του ενδεχεται να σου αφησει το κοντακι με διχρωμια οταν αποφασισεις να το βγαλεις. Αλλωστε τα ξυλα του κοντακιου ειναι ευκολο να φτιαξουν απο γρατζουνιες, χτυπηματα και τετοια.
Το έπαθε φίλος και τώρα θέλει ξαναβάψιμο κοντακιου.
 
Το τσεκάρω κάθε χρόνο,δεν έχω διαπιστώσει κάτι(χωρις αυτό να σημενει ότι δεν έχετε δίκιο)μιας κ το ξύλο δεν αναπνέει.ισως το βγάλω τελείως κάποια στιγμή...
 
Το τσεκάρω κάθε χρόνο,δεν έχω διαπιστώσει κάτι(χωρις αυτό να σημενει ότι δεν έχετε δίκιο)μιας κ το ξύλο δεν αναπνέει.ισως το βγάλω τελείως κάποια στιγμή...
 
Λοιπόν να τα πάρουμε ένα ένα...
Το κάλυμμα όντως για προστασία το έχω, σε όλα τα όπλα έχουμε βάλει, μέχρι τώρα δεν έχουμε παρατηρήσει καμιά αλλοίωση των κοντακιών εξαιτίας τους.
Στο δίκαννο ίσως να μην είναι οπτικά όμορφο, στα άλλα όπλα εμένα προσωπικά δεν με χαλάει.
Στο δίκαννο όμως παλιά ο πατέρας μου είχε βάλει πλαστικό "παπουτσάκι" με πέλμα, αυτό όταν το βγάλαμε πριν λίγα χρόνια είχε δημιουργήσει όντως διχρωμία στους τελευταίους 5 πόντους περίπου του κοντακιού. Όταν το βγάλαμε, είχα τη φαεινή ιδέα, να μακρύνουμε το κοντάκι βάζοντας μέσα στο κάλυμμα, στο σχήμα του πέλματος, μία φέτα από ένα κομμάτι μονωτικού (στυλ dow), η οποία αρχικά δούλεψε, αλλά όπως καταλαβαίνετε με τις τουφεκιές συρρικνώθηκε.
Πιστεύω ότι θέλει σίγουρα γύρω στους 2-3 πόντους επιμήκυνση, στον πατέρα μου είναι πιο εμφανές αυτό (έχει πιο μεγάλα χέρια από μένα) εγώ στο γυμνάσιο θυμάμαι όταν είχα ρίξει 2-3 φορές μου ερχόταν πιο ωραία από την καραμπίνα, τώρα (προφανώς ψήλωσα από τότε) η καραμπίνα μου είναι μια χαρά και το δίκαννο το νιώθω λίγο πιο μικρό.
Από τη μάνα του έχει ένα πολύ λεπτό (λίγα χιλ. πάχος) κοκκάλινο πέλμα. Γενικά το κοντάκι του δίκαννου είναι αρκετά λεπτεπίλεπτο μπορώ να πω, πιο λεπτό και πιο κοντό από της καραμπίνας. Αφού το κάλυμμα που του έχω στης καραμπίνας είναι κομπλέ, στο δίκαννο πλέχει λίγο..
 
http://pachmayr.com/home/recoil-pads.php
Βασίλη η pachmayr είναι πιστεύω η καλύτερη εταιρεία για πελματα οπλων και εύκολα με prepaid card σου στέλνει ότι θες. Εγώ μόνο τέτοια πελματα βάζω εδώ και εικοσι χρόνια.
Το κάθε πελμα έχει διαστάσεις(μήκος -πλάτος) και δεν παραγγελνεις στην τύχη. Τα πιο πολλά πελματα βγαίνουν και σε πάχος 1 ιντσα=2,54εκ.που είναι το μέγεθος που σε ενδιαφέρει.
Εγώ τα παραγγελνω και τα τοποθετω μόνος μου. Κάποια στιγμή πρέπει να ποσταρω τον τρόπο.
Προσωπικα θα διάλεγα το παρακάτω σε κόκκινο χρώμα που ταιριάζει στα παλιά δικαννα:
D752B Decelerator Old English
Υπολόγισε αγορά και αποστολή 55 ευρώ και τοποθέτηση αλλα 30 ευρώ.
Ακόμα και καινούργιο κοντάκι αν φτιαξεις αυτό το πελμα θα του ταιριάζει σε εμφάνιση.
 
Last edited:
Καλησπέρα, άλλο ένα robust 222l και από μένα,
image.jpg
το είχε πεταμένο ο πατέρας μου σε μια αποθήκη για καμιά 20αρια χρόνια από τότε που παράτησε το κυνήγι. Λέει το είχε χρησιμοποιήσει ελάχιστα γιατί δεν τον βόλεψε ποτέ. Έτσι κι εγώ πέρσι του έβγαλα χαρτιά (είχε άδεια από δασαρχείο). Η αλήθεια είναι ότι κι έμενα δεν με βολεύει (είμαι και 1.95, είναι και το 1ο μου όπλο βέβαια)
 
Να γράψω και εγώ για το πλαγιόκαννο που έχω εδώ και περίπου 4 χρόνια και ειναι και το μοναδικό που έχω και κυνηγάω,
Γαλλικό μάρκας CHAPUIS ARMES, αγγλέ κοντάκι δισκάνδαλο, με μακριά σκανδαλοθήκη, βάση τύπου ROUND ACTION σε χρώμα αυτό που αποκαλειται ''γαλλικό γκρί'', με απλούς εξολκείς, με 2 ζευγάρια καννών :
α. Ένα 66 εκ με ρίγα σκαφτή, μονή , γαλλικού τύπου και συσφίξεις 5* και 3* και αυλούς 18,5 χιλ
β. Ενα 70 εκ με κοίλη ρίγα και συσφίξεις 4* και 2* (είχα ζητήσει 3/10 και 7/10 σύσφιξεις μου απάντησαν οτι γίνεται αλλά δεν εχω μετρήσει να δώ αν όντως είναι έτσι) με τους ίδιος αυλούς.
Οι κάννες έχουν 76 χιλ. θαλάμες παρότι συμπαθώ καλύτερα τις θαλάμες 70 χιλ. αλλά όταν παραγγέλθηκε και ζήτησα θαλάμες 70 χιλ. και 30 χιλ. κωνο συναρμογής η εταιρεία μέσω της εδώ αντιπροσωπείας μου είπε οτι έχω 2 επιλογές ή 70χιλ θαλάμες και 15 χιλ κώνους ή 76 χιλ. και 25 χιλ. κώνους έτσι διάλεξα το 2ο.
Οπως θα καταλάβατε είμαι του παραδοσιακού και του όσο ποιο απλού μηχανικά όπλου. Εξάλλου στα 21 χρόνια που κυνηγάω νόμιμά από τα 18 (και απο τα 15 χωρίς άδεια) κυνηγάω με πλαγιόκαννο εκτός ένα διάλειμμα 2 κυνηγετικών σεζόν που έκανα πριν 11 χρόνια που κυνηγησα με super poze αλλα δεν το βολευτηκά οπότε ξαναγύρισα στα παλιά.
Αν καταφέρω και μάθω πως ανεβάζουν φωτογραφίες θα το ανεβάσω να το δείτε.
 
Γεια σου Σπύρο λεβεντιά!!Το πλαγιοκαννο πολύ το σνομπάρουν κατά την άποψη μου..Όσοι το μάθουν όμως δύσκολα το αποχωρίζονται..Χαίρομαι που είσαι ένας από αυτούς..;)
Να σου πώ, παρότι αρκετα παραδοσιακός σε όλες τις παραμέτρους της κυνηγετικής δραστηριότητα κυνηγάω με πλαγιόκαννο όλα τα κυνήγια πέραν γιατί μου αρέσει σαν όπλο και γιατί το κυνηγάω από μικρό παιδί και το έχω βολευτεί τόσο που με άλλο τύπου όπλο δεν εχω τόσες επιτυχίες. Φυσικά δεν σνομπάρω κανενα τύπο όπλου
 
Σπύρο αν επιτρεπετε τι κυνήγια κανεις?Ευχαριστώ
Πλέον λόγω του ότι μένω σε διαμέρισμα και λόγω εργασίας (αλλάζω καθε 3-4 χρόνια περιοχή ανά την Ελλαδα) δεν μπορώ να έχω σκυλι και έτσι κυνηγάω περισσότερο κιχλοκότσυφα κατα κύριο λόγο περπατητό, φασσες, παπιά και μπεκατσίνια, όταν πάω στο πατρικό μου στην Κερκυρα βέβαια και μπορώ να κυνηγήσω μπεκατσα με σκυλιά από συγγενείς μου, το ρίχνω στην παιδική μου αγάπη την ξυλόκοτα.
 
Σου ζητώ συγγνώμη για την πολυλογία μου..Στην φασσα και την πάπια τι φυσιγγια ριχνεις?Ρωτώ γιατί σίγουρα δεν θα ριχνεις βαριές γομωσεις(και καλά κάνεις)από άποψη λακτισματος..Εγώ στο μπαικαλ μου το πολύ 34γρ δουλεύω και αυτό σε σπάνιες περιπτώσεις..
 
Σου ζητώ συγγνώμη για την πολυλογία μου..Στην φασσα και την πάπια τι φυσιγγια ριχνεις?Ρωτώ γιατί σίγουρα δεν θα ριχνεις βαριές γομωσεις(και καλά κάνεις)από άποψη λακτισματος..Εγώ στο μπαικαλ μου το πολύ 34γρ δουλεύω και αυτό σε σπάνιες περιπτώσεις..
Συγνώμη, αλλά πρέπει να φύγω για λίγο από το σπίτι θα τα πόυμε μόλις επιστρέψω
 
Σου ζητώ συγγνώμη για την πολυλογία μου..Στην φασσα και την πάπια τι φυσιγγια ριχνεις?Ρωτώ γιατί σίγουρα δεν θα ριχνεις βαριές γομωσεις(και καλά κάνεις)από άποψη λακτισματος..Εγώ στο μπαικαλ μου το πολύ 34γρ δουλεύω και αυτό σε σπάνιες περιπτώσεις..
Τασο κατ΄αρχήν δε βρίσκω το λόγο να ζητάς συγγνώμη, εξάλλου γι΄αυτό αποφασισα να συμμετάσχω στο Φόρουμ για κουβεντουλα, ανταλλαγή απόψεων και συμβουλών. Τώρα όσο αφορά το βάρος γομωσης που ρίχνω και εγώ στα παπιά και στη φάσα είναι εκεί γύρω στα 33-34 γρ. και Νο6-7 για φάσα , Νο 5-6 στα παπιά. Βέβαια τα παπιά τα κυνηγάω κυρίως στο απογευματινό κυνηγι σε πλυμμηρισμένα καλαμποχώραφα που οι αποστάσεις είναι μικρότερες σε σχέση με το ημερήσιο κυνήγι (Έβρο ας πούμε) και οι παραπάνω γομώσεις είναι υπέραρκετές. Όσο αφορά τα ατσάλινα σκάγια που έχουν επιβληθεί στους υδροβιοτοπους δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν έχω ιδέα για τα βλητικά τους χαρακτηριστικά, πέρα από αυτα που έχω διαβάσει κατα καιρούς. Τη φάσα στη κουρνια την έχω κυνηγήσει και με 32γρ Νο 7 αλλα σε αποστάσεις μέχρι 30 μέτρα. Στα περάσματα του Οκτώβρη πάω μέχρι τα 34 γρ. Νο 6.
Βέβαια πέρα από την ανάκρουση που έχουν οι βαριές γομώσεις, και λειτουργούν αποτρεπτικά από το να τις χρησιμοποιήσω, πιστέυω όσο ανεβαίνουμε πάνω από τα 32γρ τα μειονεκτήματα του φυσιγγίου αυξάνονται σε σχέση με τα πλεονεκτηματα που παιρνουμε.
 
Back
Top