Πού υπηρετήσαμε;

Παρουσιαστηκα στο Κ.Ε. Καταδρομέων στα Μεγαρα. Έμεινα στο κέντρο περίπου 3 μήνες. Μετα πηρα μετάθεση στη Χιο, έμεινα εκεί 10 μήνες με πολλή τρέξιμο σε εκπαίδευση, περίπολο πυρασφάλειας του καλοκαιρινούς μήνες και αγγαρείες, σε μία νυχτερινή άσκηση ανταρτοπόλεμου στα περδικοτοπια του νησιού χτυπάω στο γόνατο, 10 μέρες στο 401 και σε συνδυασμό με ένα άλλο (παροδικό) θέμα υγείας με κάνουν Ι2 και μετάταξη στο πεζικό, επόμενο σταθμός Διδυμοτειχο και ταγμα πεζικού, εκει μπήκα στή διαχείριση υλικού σαν γραφέας και ησυχασα, είχα όπλο αλλά δεν έκανα σκοπιές παρά κάποιες φορές μόνο βοηθός σε πριπολα και αυτά ελάχιστα, εκεί έμεινα για 5 μηνες, μετα πήρα μετάθεση στο τάγμα πεζικού στους Φιλιατες Θεσπρωτιας, πάλι στη διαχειρισει υλικού όπου έμεινα τους τελευταίους 4 μήνες και από εκεί απολυθηκα. Όσο ημιυν καταδρομεας ήταν δυσκολα και ζορικα, απ'οταν όμως πήγα στο πεζικό πέρασα χαλαρα και όμορφα.
 
Αυτά όμως που μου έμειναν, τα θυμάμαι και γελαω ήταν οι μετακινήσεις με τα μεσα όταν επερνα αδειες.
-Άδεια ορκομωσιας από Μεγαρα. Πανικός στα ΚΤΕΛ στο Κηφισο. Τελικά έφυγα με το Κτελ Ηγουνενιτσας το βραδυνό, όλο το ταξείδι όρθιος στο διάδρομο μαζί με άλλους βέβαια.
-Άδεια από τη Χιο, απογοητευτικό λόγω μποφωρ, τελικά ανοίγει η γραμμή και μετά από 12 ώρες αφού το καράβι σταμάτησε στα μισα νησιά του Αιγαίου φτάσαμε Πειραια, ρα ίδια και στην επιστροφή.
Και το κορυφαίο. Από το Διδυμοτειχο αλλαξα 4 διαφορετικά μέσα μέχρι να φτάσω στο νησί. Τραίνο μέχρι Θεσσαλονικη, αεροπλάνο μέχρι τα Γιανεννα ( να αποφυγω τη κατάρα μιας είχε χιόνια) λεοφωρειο μέχρι Ηγουμενίτσα και μετά καράβι μέχρι το νησί........sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Αυτά είναι....εσύ ήσουν έτοιμος καουμπόυς από μικρός δλδ!!!!
Και εγώ κάνα 40άρι μέρες έκατσα (το 2010 μεριά, ναι ναι νεούδι είμαι!!!) αλλά πολύ βροχή!!! χαχαχαχα

(εγώ απ εκεί πήρα την τρρρρρρρομερή ειδικότητα του "ειδικού επιστήμονα/γραφέα" μτφρ: "δεν ξέρουμε -και δεν ξέρεις- τί άλλο να σε βάλουμε")
.sarcastic. Έτσι, έτσι ... Καλά δεν ήμουν και μικρός ... 25αρης ήμουν τότε...
Αλλά τώρα μου θύμισες μια φάση, αργότερα στο Βελεστίνο στο 304 ΠΕΒ. Μετά από κάποιες βολές, είχε πάρει ο Αρχιλοχίας στο γραφείο του τα πιστόλια που είχαν ρίξει οι αξιωματικοί, για να τα καθαρίσει. Ήμασταν εκεί άλλοι 3-4 φαντάροι και του κάναμε παρέα. Πως μου 'ρθε κάποια στιγμή και παίρνω ένα 38αρι S&W και άρχισα να το στριφογυρίζω στο δάχτυλο, κάνοντας τους "επίδειξη" αυτά τα "καουμπόυκα" κόλπα ... gun spinning, fast draw κλπ. .big smile..very funny. ...Τότε άρχισαν και οι άλλοι να το πιάνουν και να προσπαθούν να κάνουν αυτά τα κόλπα, οπότε κάποια στιγμή νευρίασε ο αρχιλοχίας, το αρπάζει και το πετά με δύναμη στο πάτωμα ... και το αχρήστεψε ο ... αρχιμ@λ@κας ! Έσπασε ο κόκκορας και στράβωσε ο άξονας του μύλου και δε γύριζε! ... Κρίμας το πιστόλι !!!:(
.hair..sarcastic. .sarcastic.
 
Ε άμα σου λέω υπήρχε από τότε η κλίση....!!!! Εσύ είχες βάλει στο νού σου το avatar σου (τον ΑΡΧΗΓΟ ΚΛΙΝΤ!!) πριν καν συλληφθεί η ιδέα του forum!!!
Αν και δεν ξέρω από πιστόλια, από μια ματιά στο νετ, ιστορικό πιστόλι αυτό!!! έχει πάρει σβάρνα όλους τους πολέμους!!!

(και εγώ 25 παρουσιάστηκα...:))
 
Αυτά όμως που μου έμειναν, τα θυμάμαι και γελαω ήταν οι μετακινήσεις με τα μεσα όταν επερνα αδειες.
-Άδεια ορκομωσιας από Μεγαρα. Πανικός στα ΚΤΕΛ στο Κηφισο. Τελικά έφυγα με το Κτελ Ηγουνενιτσας το βραδυνό, όλο το ταξείδι όρθιος στο διάδρομο μαζί με άλλους βέβαια.
-Άδεια από τη Χιο, απογοητευτικό λόγω μποφωρ, τελικά ανοίγει η γραμμή και μετά από 12 ώρες αφού το καράβι σταμάτησε στα μισα νησιά του Αιγαίου φτάσαμε Πειραια, ρα ίδια και στην επιστροφή.
Και το κορυφαίο. Από το Διδυμοτειχο αλλαξα 4 διαφορετικά μέσα μέχρι να φτάσω στο νησί. Τραίνο μέχρι Θεσσαλονικη, αεροπλάνο μέχρι τα Γιανεννα ( να αποφυγω τη κατάρα μιας είχε χιόνια) λεοφωρειο μέχρι Ηγουμενίτσα και μετά καράβι μέχρι το νησί........sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Ααα ρε Γιαννη τι μου θυμίζες τώρα
Άδεια Πρωτοχρονιάς το 1998 από τον Εβρο
Έχω να πάρω άδεια 4 μήνες
Δηλώνω με το γκρουπ της Πρωτοχρονιάς λόγω ότι γιορτάζει ο Πατέρας μου
Ο Αρχιλοχίας που κανόνιζε τις άδειες μου ανακοινώνει ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα φύγω τότε γιατί ήμουν οδηγός και λόγω έλλειψης χρειαζόταν δύναμη για επιφυλακή
Τελικά με στέλνει φυλάκιο στους Κήπους τα Χριστούγεννα κάθομαι μία εβδομάδα και με γυρίζει μία μέρα πριν την αναχώρηση του γκρουπ της Πρωτοχρονιάς .kkk.
Μου ανακοινώνει ότι αύριο το μεσημέρι φεύγω μαζί με έναν άλλο οδηγό σειρά μου με άδεια .hair.
Εισητήρια δεν είχαμε βγάλει γιατί δεν ξέραμε ποτέ θα φύγουμε
Παιρνούμε τηλ στο Κτελ και στην Ολυμπιακη εισητήρια γιοκ :(
Ή μόνη λύση ήταν το τραίνο αλλά είχαμε μόνο 5 μερες άδεια και το τραίνο για ΑΘΗΝΑ έκανε 18 ώρες να φτάσει .buy buy.
Τελικά βρίσκουμε από έναν συνάδελφο ένα τηλ από τουριστικό γραφείο στις Φερρες το οποίο έβγαζε δρομολόγιο για ΑΘΗΝΑ για φανταρους
Κλείνουμε εισητήρια και το μεσημερακι αναχωρουμε
Κατά τις 22.00 φτάνουμε Σαλονικα
Κατεβαίνουν οι περισσότεροι φαντάροι και μένουμε 11 άτομα απο ολο το διωροφο πουλμαν για ΑΘΗΝΑ
Εκεί μας περίμενε μία έκπληξη
Μας ανακοινωνει ο οδηγός ότι δεν κατεβάζει ολόκληρο πούλμαν διώροφο για 11 μόνο άτομα .asking.
Στυνετε ένα πάρτυ τρικουβερτο μαζί του και αφού πέφτουν κάτι βραδινές ευλογίες αναγκαστικα παίρνει τηλ στο γραφείο
Τελικά τρώμε 3 ώρες αναμονή στον δρόμο μέχρι να έρθει άλλο πούλμαν του ίδιου γραφείου από Σερρες να μας παραλαβει
Καταλήξαμε να φτασουμε στην Αθηνα στις 09.00 το πρωί .buy buy..buy buy.
Ήρθε η ώρα της επιστροφής
Ή μόνη λύση ήταν το τραίνο αφού εισητήρια για κάτι άλλο γιοκ
Φευγουμε μεσημέρι από Σταθμό Λαρισης
Είχαμε ξεχωριστά βαγόνια
Το βράδυ φτάνουμε ΚΑΤΕΡΙΝΗ και μπαίνει άλλη μία Σειρά μας στο τραίνο
Ρε μαλακές μας λέει πάμε να κλείσουμε κλίνες να κοιμηθούμε έχουμε άλλες 10 ώρες ταξίδι ακόμα
Και ποιος θα μας ξυπνήσει ρε του λέω ?
Έρχονται οι ελεγκτές και σε ξυπνάνε
Άσε μας ρε του λέω θα αραξούμε εδώ στο εστιατόριο
Αυτός πήγε και έκλεισε
Μετά από ώρα αρχίσαμε να γλαρωνουμε
Πηγαμε να κοιμηθούμε στο βαγόνι μου
Εκεί όμως ήταν δύο ζευγάρια με γέροντες και είχαν ξεσκιστει στην κουβέντα και στο μασουλημα φρυγανιων με αποτέλεσμα να μην μπορουμε να κλείσουμε μάτι .sarcastic.

Φευγουμε και πάμε στο δικό του βαγόνι
Εκεί καθοντουσαν στο ένα κάθισμα μία γριά ένας φοιτητής και ένας μπαρμπας και έκατσε και αυτός μαζί τους
Στο απέναντι κάθισμα στυλ παγκάκι
είχε ξαπλώσει ένας γέρος οριζοντια και υπήρχε στην μεριά των ποδιών του ένα κενο όπου εκατσα εγώ
Πάνω που πάει να με πάρει ο ύπνος νοιωθω στο ώμο μου κάτι να με ακουμπάει
Γυρναω και τι να δω .asking.
Ο μπαρμπας είχε απλώσει το πόδι του επάνω μου
Το τι έγινε δεν το συζηταω
Γέλασε όλο το τραίνο
Ο μπαρμπας στην κοσμαρα του
Ρε του σφυραγα του φωναζα ακουνητος ο μπαρμπας
Τελικά την βγαλαμε στο εστιατόριο μέχρι το πρωί που φτάσαμε αυπνοι κομμάτια από την κούραση :D
Ξέχασα να πω ότι ο άλλος ο μαλαξ έφτασε στο Σουφλι με το τραίνο και ξανά γύρισε πίσω με το κτελ γιατί δεν τον ξύπνησε κανένας .sarcastic.
 
Ααα ρε Γιαννη τι μου θυμίζες τώρα
Άδεια Πρωτοχρονιάς το 1998 από τον Εβρο
Έχω να πάρω άδεια 4 μήνες
Δηλώνω με το γκρουπ της Πρωτοχρονιάς λόγω ότι γιορτάζει ο Πατέρας μου
Ο Αρχιλοχίας που κανόνιζε τις άδειες μου ανακοινώνει ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα φύγω τότε γιατί ήμουν οδηγός και λόγω έλλειψης χρειαζόταν δύναμη για επιφυλακή
Τελικά με στέλνει φυλάκιο στους Κήπους τα Χριστούγεννα κάθομαι μία εβδομάδα και με γυρίζει μία μέρα πριν την αναχώρηση του γκρουπ της Πρωτοχρονιάς .kkk.
Μου ανακοινώνει ότι αύριο το μεσημέρι φεύγω μαζί με έναν άλλο οδηγό σειρά μου με άδεια .hair.
Εισητήρια δεν είχαμε βγάλει γιατί δεν ξέραμε ποτέ θα φύγουμε
Παιρνούμε τηλ στο Κτελ και στην Ολυμπιακη εισητήρια γιοκ :(
Ή μόνη λύση ήταν το τραίνο αλλά είχαμε μόνο 5 μερες άδεια και το τραίνο για ΑΘΗΝΑ έκανε 18 ώρες να φτάσει .buy buy.
Τελικά βρίσκουμε από έναν συνάδελφο ένα τηλ από τουριστικό γραφείο στις Φερρες το οποίο έβγαζε δρομολόγιο για ΑΘΗΝΑ για φανταρους
Κλείνουμε εισητήρια και το μεσημερακι αναχωρουμε
Κατά τις 22.00 φτάνουμε Σαλονικα
Κατεβαίνουν οι περισσότεροι φαντάροι και μένουμε 11 άτομα απο ολο το διωροφο πουλμαν για ΑΘΗΝΑ
Εκεί μας περίμενε μία έκπληξη
Μας ανακοινωνει ο οδηγός ότι δεν κατεβάζει ολόκληρο πούλμαν διώροφο για 11 μόνο άτομα .asking.
Στυνετε ένα πάρτυ τρικουβερτο μαζί του και αφού πέφτουν κάτι βραδινές ευλογίες αναγκαστικα παίρνει τηλ στο γραφείο
Τελικά τρώμε 3 ώρες αναμονή στον δρόμο μέχρι να έρθει άλλο πούλμαν του ίδιου γραφείου από Σερρες να μας παραλαβει
Καταλήξαμε να φτασουμε στην Αθηνα στις 09.00 το πρωί .buy buy..buy buy.
Ήρθε η ώρα της επιστροφής
Ή μόνη λύση ήταν το τραίνο αφού εισητήρια για κάτι άλλο γιοκ
Φευγουμε μεσημέρι από Σταθμό Λαρισης
Είχαμε ξεχωριστά βαγόνια
Το βράδυ φτάνουμε ΚΑΤΕΡΙΝΗ και μπαίνει άλλη μία Σειρά μας στο τραίνο
Ρε μαλακές μας λέει πάμε να κλείσουμε κλίνες να κοιμηθούμε έχουμε άλλες 10 ώρες ταξίδι ακόμα
Και ποιος θα μας ξυπνήσει ρε του λέω ?
Έρχονται οι ελεγκτές και σε ξυπνάνε
Άσε μας ρε του λέω θα αραξούμε εδώ στο εστιατόριο
Αυτός πήγε και έκλεισε
Μετά από ώρα αρχίσαμε να γλαρωνουμε
Πηγαμε να κοιμηθούμε στο βαγόνι μου
Εκεί όμως ήταν δύο ζευγάρια με γέροντες και είχαν ξεσκιστει στην κουβέντα και στο μασουλημα φρυγανιων με αποτέλεσμα να μην μπορουμε να κλείσουμε μάτι .sarcastic.

Φευγουμε και πάμε στο δικό του βαγόνι
Εκεί καθοντουσαν στο ένα κάθισμα μία γριά ένας φοιτητής και ένας μπαρμπας και έκατσε και αυτός μαζί τους
Στο απέναντι κάθισμα στυλ παγκάκι
είχε ξαπλώσει ένας γέρος οριζοντια και υπήρχε στην μεριά των ποδιών του ένα κενο όπου εκατσα εγώ
Πάνω που πάει να με πάρει ο ύπνος νοιωθω στο ώμο μου κάτι να με ακουμπάει
Γυρναω και τι να δω .asking.
Ο μπαρμπας είχε απλώσει το πόδι του επάνω μου
Το τι έγινε δεν το συζηταω
Γέλασε όλο το τραίνο
Ο μπαρμπας στην κοσμαρα του
Ρε του σφυραγα του φωναζα ακουνητος ο μπαρμπας
Τελικά την βγαλαμε στο εστιατόριο μέχρι το πρωί που φτάσαμε αυπνοι κομμάτια από την κούραση :D
Ξέχασα να πω ότι ο άλλος ο μαλαξ έφτασε στο Σουφλι με το τραίνο και ξανά γύρισε πίσω με το κτελ γιατί δεν τον ξύπνησε κανένας .sarcastic.
Από τα ωραία Κωστα που τώρα γελάς αλλά εκείνη την ώρα πάει το καντήλι σύννεφο.....sarcastic.
 
Μάλλον το 86 τον Αύγουστο στη κόρινθο.Εβρος 155 ΜΠΠ και πισω Θήβα και πάλι Έβρος ....βυθίσατε το HORA είχε πει κάποιος....και μετα Γιάννενα ετσι για το τέλος.

.asking. Καλά ρε Μήτσο και σεις το βυθίσατε επειδή το είπε κάποιος ; .sarcastic.
 
90Γ ΕΣΣΟ Πεζικο, στην Χιο, και κανουμε εκπαιδευση στα οπλα. Λυση αρμολογηση στο 45αρι. Το πιανει στα χερια του ο εκπαιδευτης, και αρχιζει να μας μιλαει, θεωρητικα, οποτε ενας φανταρος απο το τσουρμο μας και λεει, λιγο πιο δυνατα απο το κανονικο ειναι αληθεια

"Κ' ηντα λες εδα κυρ-λοχια, πως δε το χομε ξαναλυσει τουτονα;". Γελια -χαμος, μεχρι που και ο λοχιας ειπε "Οι Κρητικοι ας κατσουνε στην ακρη αφου τα ξερουν" και εληξε το συμβαν.

4 μηνες πριν απολυθω, μου δωσαν μεταθεση για την Κοζανη. Λοχιας εγω, ψαχναν να μου δωσουν μια αρμοδιοτητα διοτι περιφερα το κορμι μου δεξια αριστερα. Οποτε ενας Αρχιλοχιας ειχε την φαεινη ιδεα να με βαλει στις αποθηκες μαζι με ενα επιλοχια. Το πρωι μπηκαμε μια χαρα και αρχισαμε την καταμετρηση, εως το μεσημερι ο διοικητης ηρθε τρεχοντας και φωναζε "Ειστε με τα καλα σας; Κρητικο βαλατε στην αποθηκη πυρομαχικων;" Και ετσι εληξε αδοξα η θητεια μου. Ομως, πριν φυγω, ειδα καμποσο οπλισμο απο τον πολεμο, μεταξυ των οποιων ενα κατακαινουριο και καλολαδωμενο MP40, και ενα εξισου καλοδιατηρημενο Κ98 που τα ειχε ενας παππους και οταν πεθανε, ο γιος του δεν ηξερε τι να τα κανει, και τα εδωσε..asking.
 
Ομως, πριν φυγω, ειδα καμποσο οπλισμο απο τον πολεμο, μεταξυ των οποιων ενα κατακαινουριο και καλολαδωμενο MP40, και ενα εξισου καλοδιατηρημενο Κ98 που τα ειχε ενας παππους και οταν πεθανε, ο γιος του δεν ηξερε τι να τα κανει, και τα εδωσε..asking.
Κ' ίντα λες εδά φίλε Βίκτωρα ... εκαταλάβανε πολλοί ίντα 'ναι το ΜΡ40 και το Κ98 ... ;;; ;)
.sarcastic.
 
Κι εμένα με είχαν βάλει στην ΑΟΤ και όταν μπήκε μέσα ο λοχαγός και με είδε να παίζω με τα 45αρια έφριξε και με έστειλε 2 εποπ να με επιτηρούν.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Εκεί πρέπει να απέκτησα την μια από τις 2 κήλες, σε 3 μέρες είχα κουβαλήσει 1000g3 και 500 1911 και τα είχα λύσει τα είχα καθαρίσει καταγράψει και τακτοποιήσει....
Και εγώ τα μεταχειριζόμουν σαν μωρά και οι εποπ πετούσαν τα 45αρια όπως μπορούσαν, σπούσαν οι λαβές στράβωναν τα κοκόρια, η ψυχή μου με είχε πιάσει.
 
Εσύ παραείσαι μικρός για να θυμάσαι αυτό το Call....sarcastic..sarcastic.
Όχι δα 21 κλεισμένα .yel.
Πέρα απ' την πλάκα το συγκεκριμένο CoD (World at War) βγήκε το 2008 και είναι το αγαπημένο μου, εγώ βέβαια το έπαιζα μετά από 1-2 χρόνια αφότου κυκλοφόρησε (Γ' Γυμνασίου-Α' Λυκείου). Φέτος πήγα και το αγόρασα, να το έχω για ενθύμιο.
 
Εγω λοιπον αεροπορια Ε 90 σειρα και δυστυχως χαθηκαν στο ορος ορθυς παιδια της σειρας μου δυο απο τη δημοιρια μου και ο εκπεδευτης μου στο που επεσε το Φεβρουαριο του 91το c130. Ο θεος να τους συγχωρεσει.
 
79 Β ΠΝ. Παρουσιαστικα στου Παλασκα εμεινα για ενα μηνα προπαιδευομενος και μετα διπλα στου Κανελλοπουλου για αλλους δυο μηνες εκπαιδευση Η/Τ . Μεταθεση στο Α/Τ ΑΕΤΟΣ οπου και απολυθηκα μετα απο 23 μηνες απο τους οποιους οι μισοι εν πλω.ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ.... Το μονο θετικο, γνωρισα τα νησια της μεθοριου απο Αλεξανδρουπολη εως το ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ.
 
Για Πάντα Νεος .smashfrak.
Η Σειρα που φορεσαι για πρωτη φορα παραλλαγής ( σαν την μυγα μες στο γαλα ενα πραμα )
93ΣΤ 227σειρά πυροβολικό Θηβα
Μετα Πυργο Σεττηλ .wash.( Δεν θελω σχολια πινεζα θα περναγα καλυτερα )
Μετα Χιο 96ΤΕ ( Ωχ και παλι Ωχ ) weather1

Μετα Βέροια ( Βαρβάρες ) 147 ( Εδω περασμε ΚΑΛΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ )
 
Back
Top