Καθαρισμός

Hunterslife Team

Staff member
Σήμερα είπα να σκοτώσω λίγο την ώρα μου και καθάρισα το αχρωμίωτο. "Πότισμα" οι κάννες εσωτερικά με νίτρο, τρίψιμο με ορειχάλκινη βούρτσα Bisley, πέρασμα με πανί, άπλωμα εσωτερικά των καννών κρέμα Flitz και τρίψιμο με δέρμα σαμουά, πέρασμα με πανί και λάδι τριπλή δράσης, πέρασμα με στεγνό πανί ... :cool:
Το αποτέλεσμα απλά ... εκθαμβωτικό .asking.
 
Σήμερα είπα να σκοτώσω λίγο την ώρα μου και καθάρισα το αχρωμίωτο. "Πότισμα" οι κάννες εσωτερικά με νίτρο, τρίψιμο με ορειχάλκινη βούρτσα Bisley, πέρασμα με πανί, άπλωμα εσωτερικά των καννών κρέμα Flitz και τρίψιμο με δέρμα σαμουά, πέρασμα με πανί και λάδι τριπλή δράσης, πέρασμα με στεγνό πανί ... :cool:
Το αποτέλεσμα απλά ... εκθαμβωτικό .asking.

Γιώργο αυτή η flitz κάνει τελικά τόση δουλειά που έλεγε ο gun doctor ;
Έλεγα απο πρόπερσι να την παραγγείλω αλλά όλο το άφηνα μήπως έβρισκα και άλλους για να μειώσουμε τα μεταφορικά. Γιατί 36 στον Καλκαντζάκο δεν τα δίνω με τίποτα όταν στην Αμερική έχει και 13$
 
Ότι κάνει κάνει, το θέμα είναι ότι κάνουν και άλλες αλοιφές παρόμοια δουλειά και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο για μη αχρωμίωτα όπλα να δώσεις τόσα λεφτά. Σίγουρα με την τιμή του Καλκαντζάκου δεν λέει να την πάρεις. Έγω ένα σωληνάριο που έχω, το είχα πάρει από Καναδά αλλά πλήρωσα πολλά για μεταφορικά.
 
Για τον καθαρισμό της καννης εσωτερικα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε επίσης το Brasso που είναι παμφθηνο. Φυλαξτε το flitz για την μπασκουλα, τα μαχαιρια,τις καννες εξωτερικά,κλπ.
 
Για τον καθαρισμό της καννης εσωτερικα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε επίσης το Brasso που είναι παμφθηνο. Φυλαξτε το flitz για την μπασκουλα, τα μαχαιρια,τις καννες εξωτερικά,κλπ.
Όπως πάντα εύστοχος !
 
Για τον καθαρισμό της καννης εσωτερικα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε επίσης το Brasso που είναι παμφθηνο. Φυλαξτε το flitz για την μπασκουλα, τα μαχαιρια,τις καννες εξωτερικά,κλπ.

Γιαννη το Brasso δεν περιεχει αμμωνια η οπόια αντεδεικνυται για χρηση σε χρωμιο;
 
Γιαννη το Brasso δεν περιεχει αμμωνια η οπόια αντεδεικνυται για χρηση σε χρωμιο;
Το χρωμιο δεν παθαινει τιποτα.Εξαλλου μετα τη λειανση, οποιαδηποτε ουσια και αν χρησιμοποιησουμε,πρεπει να περναμε τις καννες με σπρει CLP
η τριπλης ενεργειας για να καθαριζει την καννη απο υπολειματα του καθαρισμου.
Θελω να πω οτι το λειαντικο που θα χρησιμοποιησουμε μενει ελαχιστο χρονο στην καννη,ωστε ειναι αδυνατο να την επηρεασει.
Προσωπικα εχω δουλεψει και το brasso και το flitz με αριστα αποτελεσματα.
Μια μονο παρατηρηση :το γυαλισμα του flitz διαρκει περισσοτερο τουλαχιστον, σε εξωτερικες επιφανειες που μπορω να δω.
 
Last edited:
Σήμερα είπα να σκοτώσω λίγο την ώρα μου και καθάρισα το αχρωμίωτο. "Πότισμα" οι κάννες εσωτερικά με νίτρο, τρίψιμο με ορειχάλκινη βούρτσα Bisley, πέρασμα με πανί, άπλωμα εσωτερικά των καννών κρέμα Flitz και τρίψιμο με δέρμα σαμουά, πέρασμα με πανί και λάδι τριπλή δράσης, πέρασμα με στεγνό πανί ... :cool:
Το αποτέλεσμα απλά ... εκθαμβωτικό .asking.
Τετοια να ακουω... οχι σαν κατι αλλους...;)
 
Με flitz και ενα dremel με πανινη κεφαλη εκανα έμα πλαγιόκανο κοκκοράτο MAFFI-ARMI του παππού μου, μπασκούλα ,φωτιές μεσα-έξω,σκανδάλες και μεταλικά μέρη παπιας ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.Να σημειωθει οτι τοο δικανο φυλασώταν σε κοτετσι με διαβρωση φουλ.
 
Εργαλεια και υλικά για το καθαρισμα της καννης και τη λιπανση του οπλου
Μετα απο πολλες δοκιμες και εμπειριες, καλες και κακες, εχω καταληξει σε καποια εργαλεια και υλικά για το καθαρισμα της καννης και τη λιπανση του οπλου.
Σιγουρα υπαρχουν και αλλα πιθανον καλυτερα,γιαυτο ξεκιναω εγω και οποιος αλλος θελει συμπληρωνει.
Προσωπικα δινω μεγαλη βαση στον σωστο καθαρισμο του οπλου και την προληπτικη συντηρηση,γιαυτο τα οπλα μου ειναι σε αριστη λειτουργικη κατασταση με ενα δυο αφλογιστιες ολα αυτα τα χρονια (πανω απο εικοσι) που θα συζητησω αλλού .
Ο καθαρισμος μιας καννης που απομακρυνει τις μολυβδωσεις και πλαστικοποιησεις απο το εσωτερικο της ,βοηθαει να μην αναπτυσσονται αυξημενες πιεσεις και ολο το οπλο να λειτουργει ομαλωτερα και με λιγωτερες φθορες.Το ιδιο ισχυει με τη συνεχη αλλαγη των γρασσων απο τα κλειδια των δικαννων οπλων οπως και των λαδιων απο τις σκανδαλοθηκες.Ετσι απομακρυνουμε τα γρεζια απο τα σημεια τριβης και προλαβαινουμε την προωρη φθορα του οπλου.
Ξεκιναω με τον καθαρισμο της καννης γιατι τον κανουμε πολυ συχνα.

Εδω βλεπουμε, επανω, τις βολτες ενος συνηθισμενου σετ καθαρισμου αγνωστου κατασκευαστη απο την Ιταλια.
Και απο κατω εγγλεζικο η αμερικανικο σετ.Πιο ειναι το πιο γερο το αφηνω στην κριση σας.
Το μονο πλεονεκτημα του ιταλικου ειναι οτι ειναι ελαφρυτερο στο κουβαλημα και φθηνοτερο.



Εδω βλεπουμε:1.βουρτσα καθαρισμου θαλαμης.Ακριβουτσικη, αλλα εξασφαλιζει τελεια εξωλκευση των φυσιγγιων μας.Αν την προχωρησουμε μεσα στην καννη ,τα συρματακια της στραβωνουν και αχρηστευεται.Με σωστη χρηση, μονο στη θαλαμη, θα την έχετε για πολλα χρονια.Την χρησιμοποιούμε στριφογυριζοντας την μέσα στη θαλαμη και όχι παλινδρομικα μεσα-εξω.
Ο Bob Brister, γνωστός πρωταθλητής της σκοποβολής, γράφει στο βιβλίο του Shotunning ότι όταν μια καραμπινα παρουσίαζε σημάδια δυσλειτουργιας, το πρώτο πράγμα που ηλεγχε ήταν το ποσο καθαρή ήταν η θαλαμη και στη συνέχεια τις τρύπες αερίων της καννης αν το όπλο ήταν αερίων.
2-3.Βουρτσες για την καννη,αριστερα γερη και αποτελεσματικη κατασκευη-δεξια ...το αφηνω στην κριση σας.Σωστη κατασκευη εχουν συνηθως τα αγγλοαμερικανικα
συστηματα καθαρισμου και εδω ισχυει πως οτι πληρωνεις παιρνεις.Γραφω τη διεθνη ονομασια τους γιατι στο διαδικτυο[ebay] βρισκεις ευκαιριες.



4.Βαμβακερο βουρτσακι: γυρω απο αυτο τυλιγουμε απορροφητικο χαρτι κουζινας η βαμβακερο κομματι υφασματος χωρις χνουδια και κανουμε το τελικο καθαρισμα της καννης.
5.Πλαστικη τριχινη βουρτσα: η μονη της χρηση ειναι να απλωνει ομοιομορφα το υγρο καθαρισμου η το λαδι μεσα στην καννη.
6.Απο τις σπανιες εξαιρεσεις συρματινης βουρτσας μικρου σπειρωματος με ικανοποιητικη πυκνοτητα.
7.Ατσαλινη ελικοειδης βουρτσα που ειναι καλο να την αποφευγουμε,ιδιαιτερα στις αχρωμιωτες καννες.Αν συμβει σπασιμο ενος συρματος την ωρα που πηγαινοφερνουμε αυτη τη βουρτσα μεσα στην καννη την καταστρεψαμε.Δεν ξερω τι θα συμβει σε χρωμιωμενη καννη.Προτιμω να την πεταω εξ αρχης σαν να ειναι επικινδυνη.



Να λοιπον τα δυο σετ καθαρισμου για συγκριση.Το επανω σετ ειναι για να το κουβαλαμε μαζι μας στο βουνο η στο βαλτο λογω του μικρου του βαρους,ειναι και φθηνο αν το χασουμε.
Υ.Γ.Το μικρο στραβωμα που φαινεται πανω και κατω ειναι θεμα του φακου της φωτ.μηχανης (distortion).


5_zpshffqvl1f.jpg

Μια βουρτσα θαλαμης κολλημενη με κολλα δυο συστατικων σε ενα φθηνο Τ εξαρτημα για κατσαβιδομυτες,βολευει πολυ το καθαρισμα της θαλαμης στριφογυριζοντας το με ευκολία .Ο πρασινος κυλινδρος απο παλιο κρουστικο καλεμι χρησιμεύει σαν καλυμμα και προστατευει τις ορειχαλκινες τριχες της βουρτσας από στραβωμα.



Κατω μια καινουργια ορειχαλκινη βουρτσα καννης.Επανω, παλι με κολλα δυο συστατικων, εχω προσαρμοσει μια τετοια βουρτσα στην ακρη ενος κομμενου πινελου ζωγραφικης.Το σφιγγω σε ενα τρυπανοκατσαβιδο και καθαριζω τα τσοκ ειτε πανω στην καννη απο μπροστα,ειτε αφου τα βγαλω.



Ατσαλομαλλο πολυ λεπτο για τις δυσκολες βρωμιες της χρωμιωμενης καννης που επιμενουν(μολυβδωσεις και πλαστικο απο τους συγκεντρωτηρες).
Μην το χρησιμοποιητε σε γυαλισμενες αχρωμιωτες καννες γιατι τις γραντζουναει,εκτος αν η καννη εχει ηδη κρατηρες σκουριας.
Μπορουμε να το προμηθευτουμε και σε μεγαλο ρολλο, πολυ φθηνα σε μαγαζια με ειδη καθαρισμου.Παιρνουμε το πολυ λεπτο που κανει και για το γυαλισμα των ξυλων του οπλου, οταν του γεμιζουμε τους πορους πριν το λινελαιο.



Στο σπιτι που εχω χωρο προτιμω να προσαρμοζω με κολλα δυο συστατικων, τα εξαρτήματα καθαρισμου του οπλου σε μακριες ξυλινες καβιλιες του ενος μετρου (Praktiker) η σε σωλήνες αλουμινενιες διαμέτρου 10mm περίπου.
Κατω βλεπουμε την βουρτσα τυλιγμενη με ψιλο ατσαλομαλλο μετα απο χρηση.Καλο ειναι να αλλαζεται συχνα για να μην μπουκωνει.



Αν εχετε μια μεγγενη παγκου, μπορειτε να φτιαξετε δυο προστατευτικα για τα σαγονια.Εγω εχω χρησιμοποιησει πλακα απο μολυβι με επένδυση από χοντρο δερμα.
Ετσι σφιγγετε με ασφαλεια την καννη η την μπασκουλα του οπλου για διαφορες δουλειες.




1.Γρασο με λιθιο SUPER LUBE.Διαφανες,γενικης χρησεως ,κανει και για τα μηχανακια ψαρεματος.
Το εχω χρησιμοποιησει στα κλειδια των σουπερ ποζε με επιτυχια.
2.Γρασο της BROWNELLS ειδικο για το συστημα παλινδρομησης στις καραμπινες.Στρατιωτικων προδιαγραφων.
Βαζουμε λιγο στις ραγες του κλειστρου.Δεν το εχω χρησιμοποιησει σε συνθηκες Εβρου(-10 εως -20).
3.Γρασο της COLONIAL ARMS ειδικο για τα τσοκ.Σκεπαζω με τετοιο γρασο το σωμα του τσοκ που μπαινει στην
καννη ,καθως και τις βολτες και το αφηνω οσο θελω χωρις προβλημα.Για μενα οτι καλυτερο υπαρχει.
Τα παραπανω γρασα 1 και 3 τα εισαγουν και στην Ελλαδα πλεον,το 2 οχι.
Εδω εχω να πω οτι ειναι πολυ καλυτερο να χρησιμοποιησει κανεις οτι γρασσο διαθετει(γενικης χρησεως η γραφιτουχο), παρα να ανοιγοκλεινει το οπλο με τα κλειδια στεγνα.




1.Βαμβακι εμποτισμενο με γυαλιστικα υγρα.Πολυ καλο για καθαρισμα της μπασκουλας η των μαχαιριων.
2.Υγρο Brasso .Εμποτιζουμε πανακια και καθαριζουμε τελεια την καννη πριν την καλοκαιρινη αποθηκευση του οπλου.
3.Αλοιφη FLITZ.Κανει εξαιρετικο καθαρισμα και γυαλισμα σε σχεδον οποιαδηποτε επιφανεια.Λιγο ακριβη.
Τα 1-2 ειναι ελληνικης κατασκευης,το 3 ειναι εισαγομενο.




Υγρη κολλα σπειρωματων.Υπαρχει σε διαφορες σκληροτητες.Την πολυ σκληρη τη χρησιμοποιουμε για την συνδεση
του σωληνα της αποθηκης και του σωληνα του επανατατικου ελατηριου με τον κυριο κορμο του οπλου.Για να ξεκολλησει θελει θερμανση με ζεστο αερα περιπου στους 320 βαθμους κελσιου.Αυτο καλο ειναι να το κανει για πρωτη φορα οπλουργος.
Την μαλακη κολλα χρησιμοποιω στις βολτες που ανοιγω συχνα, αλλα που εχουν φοβο λογω των κραδασμων να λασκαρουν, πχ στην ταπα του επανατατικου ελατηριου στη BENELLI μεσα στο κοντακι.


ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
 
Last edited:
ΣΥΝΕΧΕΙΑ:

1.Υγρο γρασσο SUPER LUBE.Εχει λεπτη μυτη και βοηθαει σε δυσκολα σημεια,οπως στον αξονα περιστροφης σουγιαδων.Επισης γρασσαρω χονδρες βιδες για να μην κολλανε,οπως την τζαβετα που ενωνει το κοντακι με τη βαση του οπλου.
2.Γενικης χρησεως λαδι,κανει τα παντα χωρις να ειναι εξειδικευμενο.
3.G96 λαδι οπλων .Το χρησιμοποιω κυριως στις εξωτερικες επιφανειες του οπλου.Πολυ καλο.
4.Napier >> >>.>> >> >> >> >> >> >>. >> >>.
5.Χ Reel.Λεπτορευστο λαδι ιδανικο για αξονες και ρουλεμαν απο μηχανακια ψαρεματος.Το χρησιμοποιω τελευταια
στο μηχανισμο της σκανδαλοθηκης των οπλων.
6.Πανακι μικροινων.Η τελευταια εφαρμογη που βρηκα.Καθαριζει τελεια τις σκονες οταν τριβουμε τα ξυλα του οπλου.
Βαλτε του αρκετες σταγονες λαδι G96 η Napier η αλλο και σκουπιζετε εξωτερικα τις καννες και οτι αλλο σκουριαζει.
Ειναι πλεον παμφθηνα ,τα κοβεις κομματια για οικονομια και τα βρισκεις στα ειδη περιποιησης κουζινας-μπανιου- αυτοκινητου.Απλως εξαιρετικα.
Εδώ να τονίσω ότι υπάρχουν και άλλα εξαιρετικά λάδια όπως το CLP,Ballistic,MPro 7,κλπ.Δοκιμαζετε ότι βρίσκετε και καταληξτε σε ότι σας ταιριάζει.





1.Σχετικα λεπτορευστο λαδι με Teflon,καλο για μηχανισμους σκανδαλης.
2.G96 σε σπρευ.Για ολες τις δουλειες στο οπλο.
3.CRC 6-66 το καλυτερο σπρευ που το χρησιμοποιω σε μηχανακια ψαρεματος και οδηγους απο καλαμια εδώ και 25 χρονια.Αν πηγαινα στον Εβρο θα το δοκιμαζα για εξωτερικη προστασια του οπλου.
4.Nitro solvent της Outers.Για πλαστικοποιησεις και μολυβδωσεις της καννης.Οταν τα αλλα προιοντα αποτυγχανουν καταφευγουμε σε αυτο.
5.Hoppes N9 με nitro.Κορυφαιο καθαριστικο με την μεγαλυτερη ιστορια.Δρα οπως το προηγουμενο.Μονοδρομος για αχρωμιωτες καννες που χρησιμοποιουμε μονο υγρο και πανακια,για να μην γραντζουνιστουν και να αποκτησουν αντοχη εσωτερικα(πατινα).




Δεν χρειαζομαστε οπωσδηποτε επωνυμα καθαριστικα υγρα για να καθαριζουμε εσωτερικα την χρωμιομενη καννη.Το ιδιο αποτελεσμα εχουμε με σπρευ τριπλης δρασης, γενικης χρησης, οπως τα δυο δεξια.Παμφθηνα και αποτελεσματικα, αν συνδυαστουν με ψιλο ατσαλομαλλο.





1.Σπρευ καθαρισμου καρμπυρατερ και injection.
2.Σπρευ καθαρισμου φρενων.
Τα δυο ανωτερω σπρευ τα χρησιμοποιω για δυσκολα σημεια με καταλοιπα καυσεων.Τετοιο σημειο ειναι μεσα στην τρυπα που δουλευουν οι βελονες του δικαννου οπλου.Αποφευγεις το λυσιμο των βελονων ριχνοντας σπρευ και κουνοντας τις βελονες μεσα εξω.Πολυ δραστικα υγρα - μακρια απο πλαστικα και βαφες παραλλαγης.
3.Σπρευ αερα για υπολογιστες.Αν δεν εχουμε αεροσυμπιεστη για να στεγνωσουμε πχ μια σκανδαλοθηκη που πλυναμε, μας λυνει τα χερια.




Μπορουμε να βαλουμε με ενα πλακε κατσαβιδι γρασσο για τα κλειδια του οπλου,μεσα σε μια συριγγα και να το εχουμε στη θηκη μαζι μας.Υπαρχουν και ετοιμες γεμάτες συριγγα αλλα ειναι ακριβές.





Τα λαδια που χρησιμοποιουμε στα κινουμενα μερη του οπλου, κανουν ζημια αν χρησιμοποιηθουν σε μεγαλες σταγονες.
Τα λαδια σε λιγο τρεχουν καταστρεφοντας τα ξυλα του οπλου* η μαζευουν βρωμιες και αρχιζουν οι δυσλειτουργιες.
Αυτα τα μπουκαλακια με τη μυτη σα βελονα ειναι ιδανικα για εμας.
*Γιαυτο ο σωστος τροπος αποθηκευσης ενος οπλου στην ντουλαπα ειναι με τις καννες προς τα κατω και βγαλμενη την παπια.Ετσι ειναι και πιο ασφαλες το όπλο, εφοσον η παπια βρισκετε σε αλλο χωρο.



Εδω ενας πειραματισμος δικος μου.Ανακατεψα σε ισες αναλογιες Φωτιστικο Πετρελαιο,Ακετονη και υγρο υδραυλικου τιμονιου(λαδι) και το μιγμα το εβαλα σε ενα μπουκαλακι με ελεγχομενη ροη.Σε επομενη φαση προσθεσα και διαλυτικο νιτρου σε ιδια αναλογια.Και τα δυο διαλυματα καθαριζουν περιφημα τις καννες εσωτερικα με κοστολογιο μηδεν.




Ενα πλαστικο δοχειο απο απεσταγμενο νερο κομμενο στο πλαι,ενα-δυο πινελα και μια παλια οδοντοβουρτσα ειναι τα απαραιτητα εργαλεια για να καθαρισουμε εξωτερικα την καννη και το μηχανισμό του οπλου. Σαν υγρο καθαρισμου χρησιμοποιω το φωτιστικο πετρελαιο η το white spirit από τα χρωματοπωλεια.Αφαιρουμε αν ξερουμε πως, τους εξολκεις και καθαριζουμε τριβοντας με τα πινελα.Φυσημα μετα με πεπιεσμενο αερα και λαδωμα εξωτερικα με λαδωμενο πανι μικροινων.Αν δεν εχουμε συμπιεστη, παμε στο κοντινο βενζιναδικο η ξεπλενουμε την πετρελαιομενη καννη με καθαρη βενζινη και την αφηνουμε να στεγνωσει.
Στις καννες με βαψιμο η επιστρωση παραλλαγης, προφανως δεν κανουμε την ανωτερω διαδικασια.
Πρέπει επίσης να αναφερω οτι το σπρευ WD40 είναι καλό για πλύσιμο του οπλου μετα απο βροχή, γιατί έχει την ιδιότητα σαν πετρελαιοειδες να διώχνει το νερό. Το ίδιο φυσικά μπορούμε να κάνουμε με καθαρό -φωτιστικό πετρέλαιο και ένα πινέλο. Όμως το WD40 δεν έχει τις ιδιότητες του λιπαντικου που εμείς θέλουμε.




Τα τρια εργαλεια αριστερα ειναι για περιποιηση νυχιων.Με καταλληλη διαμορφωση των ακρων μας λυνουν τα χερια σε δυσκολα σημεια των μηχανισμων.Εδω βρισκουν εφαρμογη στο καθαρισμα επιμονων βρωμιων μεσα στη θαλαμη .Συνηθως ειναι κολλημενα κομματια μπαρουτης η πλαστικου που η βουρτσα δυσκολευεται να αφαιρεσει.Με λιγο ξυσιμο τελειωνουμε αμεσως.
Αυτά τα λίγα από εμένα,όποιος άλλος θέλει ας προσθέσει τις εμπειρίες του.
Τα ανωτέρω είναι αφιερωμένα στο Νικήτα Κυπριδημο και στον Μπάμπη Αιγινητη, που τους διαβάζω για δεκαετίες και μου έχουν δώσει τόσες γνώσεις για την καλή λειτουργία και συντήρηση των οπλων.
Γιαννης Πανουργιας
 
Last edited:
Eρωτηση για την βουρτσα 1 στη φωτογραφια 2. Επειδη εχω την ιδια, βλεπω οτι ειναι πολυ λεπτα και σχετικα ευλιγιστα συρματακια, τα οποια εξεχουν ακτινωτα απο το κεντρο. Με την περιστροφικη κινηση, καποια στιγμη δεν θα παρουν την κλιση της περιστροφης; Σε μενα εχουν χαλασει, γιατι ειχα την φαεινη ιδεα σε καποιο παλιο δικανο να την προσαρμοσω σε τρυπανι με χαμηλες στροφες.

Προσωπικα τη χρησιμοποιω σε ενα σετ καθαρισμου της πλακας αλουμινενιο, που ομως οι συνδεσμοι ειναι ιδου σπειρωματος με τη βουρτσα, εκτος φυσικα της ακρης. Καθαριζω και τη θαλαμη, αλλα και τις μολυβδωσεις της κανης ή των τσοκ με παλινδρομικη κινηση σε κανη εμποτισμενη με Hoppe's No9.

Ευχαριστω για την παρουσιαση ομως. Κατατοπιστικοτατη
 
Eρωτηση για την βουρτσα 1 στη φωτογραφια 2. Επειδη εχω την ιδια, βλεπω οτι ειναι πολυ λεπτα και σχετικα ευλιγιστα συρματακια, τα οποια εξεχουν ακτινωτα απο το κεντρο. Με την περιστροφικη κινηση, καποια στιγμη δεν θα παρουν την κλιση της περιστροφης; Σε μενα εχουν χαλασει, γιατι ειχα την φαεινη ιδεα σε καποιο παλιο δικανο να την προσαρμοσω σε τρυπανι με χαμηλες στροφες.

Προσωπικα τη χρησιμοποιω σε ενα σετ καθαρισμου της πλακας αλουμινενιο, που ομως οι συνδεσμοι ειναι ιδου σπειρωματος με τη βουρτσα, εκτος φυσικα της ακρης. Καθαριζω και τη θαλαμη, αλλα και τις μολυβδωσεις της κανης ή των τσοκ με παλινδρομικη κινηση σε κανη εμποτισμενη με Hoppe's No9.

Ευχαριστω για την παρουσιαση ομως. Κατατοπιστικοτατη
Βικτορα όπως είδες τόνισα να μην μπει στην καννη, γιατί τα συρματακια λυγιζουν και μετά δεν κάνει για τη θαλαμη που είναι πιο φαρδιά. Η μόνη λύση τώρα για να καθαριζεις καλά τη θαλαμη είναι η να πάρεις καινουργια ίδια βουρτσα η να τυλιξεις μπόλικο ατσαλομαλλο ψιλο σε μια χρησιμοποιημενη απλή βουρτσα η και στην στραβωμενη.
Α, και που είσαι, κι εγώ μερικές φορές χαλωντας, μαθαίνω.
Γιαννης
 
Last edited:
Γιάννη για πες μας, σε ποια σημεία βάζουμε γρασσο σε ένα s.p.?
Επειδη ημαστε εκτος σεζον και δεν υπαρχει βιασυνη, θα σου απαντησω αφου βγαλω τις αναλογες φωτο,για να είναι σαφής η απάντηση.
Αυτα θα επρεπε καθε εταιρεια να τα περιλαμβανει στο manual καθε οπλου της.
Λιγη υπομονη Γιωργο.
 
Last edited:
Back
Top