Browning Team

Ντουφεκιά "πεύκο"
Ντουφεκια Πευκο????? Εγω πως δεν το ξερω αυτο??? .xm..xm..xm..xm. Ειναι σαν αυτο που λεμε "θα σε κανω λαμπαδα"? .sarcastic.
Σπυρο ωραια πουλιαστρα... Τσιχλες κ τρυγονια, Οκτωβρη μηνα...;)
Πανο σε βλεπω το "γλυκοσκανταλιαζεις" το 725... .love.
Η αληθεια ειναι οτι εψαχνα αρκετα μοντελα σκοπευτικων οπλων για κυνηγετικη κυριως χρηση κ ενω μου αρεσαν διαφορα δεν τα ειχα ερωτευτει με την πρωτη ματια που λεμε... Η λυση δοθηκε τοτε απο την προταση του Λωνιδα Μητσιαλη, που τον ευχαριστω για το προξενειο του το οποιο οδηγησε σε ερωτα κ γαμο... Απο την πρωτη στιγμη που το επιασα ειπα...εδω ειμαι...
Χαμηλοτερο προφιλ απο τα προυπαρχοντα Browning, υψηλοτερο απο τα Beretta που ηταν ο κυριος αντγωνιστης στις επιλογες μου, εκπληκτικη λαβη εξαιρετικα σπανιο για εργοστασιακο οπλο και πολυ ομορφη κινηση... Ηταν τοσο οσο που λεμε...
Αυτες οι πρωτες εντυπωσεις...
Η επομενη εκπληξη ηρθε με την πρωτη τουφεκιεα... Το οπλο δεν ειχε ανακρουση, οχι δεν ειχε πολυ ανακρουση, δεν ειχε καθολου...Ακομα κ με 34-36-38 γραμμαρια εχει ενα γλυκο σπρωξιμο... Μπορει αν ωφειλεται στην γεωμετρια της καννης του, στο βαρος του, στην αισθηση της σκανδαλης, μπορει κ στο παντρεμα ολων μαζι... Επιπλεον ειχε φοβερη αισθηση σκανδαλης, ταχυτατη... Ειναι τρομερα μεγαλη η διαφορα στο χρονο που φτανουν τα σκαγια στον στοχο μετα το πατημα της... Κ αλλα σκοπευτικα της ιδιας κατρηγοριας ειναι πολυ αμεσοτερα απο την καραμπινα αλλα αυτο παραειναι... Τελος,ι πολυ ομρφη κ ομαλη κινηση προς το στοχο ακομα κ για μενα που γενικα ειμαι νευρικος στις κινησεις μου...
Οι τουφεκιες του ειναι πολυ καλες, λιγο ανοιχτες για τα δικα μου δεδομενα με τα τσοκ που το συνοδευουν, αλλα φονικοτατες, πραγμα που διορθωνεται ευκολα με λιγο πιο σφιχτα τσοκ...
Ειλικρινα, ειναι η δευτερη χρονια που το κυνηγησα κ αν θα χρειαζοταν να ξαναπαρω οπλο σην χρηματικη κατηγορια εως 3000 ευρω παλι αυτο θα επελεγα... Νομιζω οτι αυτα που προσφερει βαση της τιμης του ειναι εξαιρετικα... Δεν χορταινω να το ριχνω...
Εγω βεβαια εχω την εκδοση Sporting με 76 εκατοστα καννες, ισως θα μπορουσε κ ο Μανος να μας πεις δυο λογια που εχει την κυνηγετικη εκδοση με την οποια δεν εχω ριξει ποτε...























 
Έχουν πιο ανοιχτές ντουφεκιές γενικά αλλά έχω παρατηρήσει ότι σκοτώνουν ακαριαία με πιο λίγα σκάγια στο θήραμα...
Μ αρέσει που είναι λιτό και απέριττο, Άρη αυτό το πέλμα το είχε απ την μάνα του?
 
Άρη αυτό το πέλμα το είχε απ την μάνα του?
Οχι Σπυρο, απο τη μανα τους ειχε το Inflex 2 απλα επεδη εκοψα το κιοντακι μετα ηταν οριακα πιο μικρο στη διαμετρο κ το εχω στην ακρη... Εβαλα ενα οικονομικο να κανω δουλεια μου κ θα βρω τωρα με ησυχια καποιο καλυτερο αν κ δεν εχω κανενα προβλημα κ με αυτο...
 
Οχι Σπυρο, απο τη μανα τους ειχε το Inflex 2 απλα επεδη εκοψα το κιοντακι μετα ηταν οριακα πιο μικρο στη διαμετρο κ το εχω στην ακρη... Εβαλα ενα οικονομικο να κανω δουλεια μου κ θα βρω τωρα με ησυχια καποιο καλυτερο αν κ δεν εχω κανενα προβλημα κ με αυτο...
Λέω να βάλω κι εγώ ένα λαστιχένιο στην phoenix γιατί δεν έχει, cervellati είναι?
 
Ναι Σπυρο, μια χαρα για την τιμη του κ "τρωγεται" πολυ ωραια σε καποιο σταθερο τριβειο...
Θα το έχω στα υπόψιν μαζί με ένα ελάφρωμα σκανδάλης
Υ.Γ: Όσον αφορά την σκανδάλη του 725, έμαθα ότι κάποιος την έριξε και σου είπε ακριβώς το βάρος της? Ισχυέι? :p
 
Last edited:
Εγώ όπως λέει και ο Άρις έχω στην κατοχή μου την κυνηγετική έκδοση του 725 στους 71 πόντους. Με την πρώτη τουφεκιά αυτό που κατάλαβα όπως αναφέρει και ο Άρις είναι η πολύ χαμηλή ανάκρουση που έχει αυτό το όπλο. Πραγματικά η πρώτη μου σκέψη ήταν το πόσο έχουν εξελιχθεί τα δίκαννα, καθότι μέχρι σήμερα κυνηγούσα μόνο την Beretta μου. Είναι ελαφρύ όπλο και πολύ βολικό στην σκόπευση. Είχα πολύ καλά αποτελέσματα με 3 γομώσεις μου μέχρι σήμερα και του χρόνου θα συνεχίσω τις δοκιμές. Δυστυχώς καθότι ιδιογομώνουμε οικογενειακώς πρέπει να κάνω τις δοκιμές μου θυσιάζοντας σε πολλές εξορμήσεις τα νούμερα στα θηράματα. Το χαμηλό προφίλ προσφέρει μια πολύ ωραία σκόπευση από θέμα ματιού και βολικότητας στο χέρι. Δεν έχω να προσάψω ούτε ένα αρνητικό σε αυτό το όπλο και θα το αγόραζα ξανά χωρίς δεύτερη σκέψη. Επίσης, να αναφέρω ότι όσοι έχουν επωμίσει αυτό το όπλο έχουν σχολιάσει το πόσο έρχεται στον καθένα. Την ερχόμενη Τρίτη 17/03 έχω κανονίσει να πάω σε οπλουργό για να το φέρω ακριβώς στα μέτρα μου και ευελπιστώ σε ακόμη καλύτερα αποτέλεσματα. Πάντως ξαναλέω πως το πουλί που ήξερα ότι έπρεπε να βάλω στη τσάντα έμπαινε κι αν δεν γινόταν αυτό ήταν καθαρά θέμα των δοκιμών μου στα φυσίγγια (μαδημένα πουλιά κλπ.). Δυστυχώς δεν μπορώ να σχολιάσω την τουφεκιά σε θέματα διασποράς που προσφέρουν τα νέα τσοκ καθότι δεν τα έχω δοκιμάσει σε στόχους (ντροπή μου και είναι κάτι που θα κάνω σύντομα) αλλά θεωρώ γενικά ότι είχα πολύ καλά αποτελέσματα στο κυνήγι μου. Τελικά, είμαι κατ' ενθουσιασμέμος με αυτό το όπλο και το συστήνω ανεπιφύλακτα.
 
κάτι άσχετο, ποιο θεωρείτε το ιδανικό βάρος σκανδάλης για κυνηγετική χρήση?
http://www.greekshooting.gr/η-σκανδαλη-του-οπλου-όλα-όσα-πρέπει-να/
Αυτό το άρθρο πιστεύω ότι είναι πλήρες και θα σε καλύψει.
1.7-2 κιλά είναι ΟΚ.Μπορείς εύκολα να το μετρήσεις και μόνος σου.
Θα βρεις κιαλλα ενδιαφέροντα άρθρα στο σαιτ.
Ο δε Αιγινίτης είναι βαμμενος Μπραουνακιας και δεν το κρύβει.
 
Last edited:
http://www.greekshooting.gr/η-σκανδαλη-του-οπλου-όλα-όσα-πρέπει-να/
Αυτό το άρθρο πιστεύω ότι είναι πλήρες και θα σε καλύψει.
1.7-2 κιλά είναι ΟΚ.Μπορείς εύκολα να το μετρήσεις και μόνος σου.
Θα βρεις κιαλλα ενδιαφέροντα άρθρα στο σαιτ.
Ο δε Αιγινίτης είναι βαμμενος Μπραουνακιας και δεν το κρύβει.
Ευχαριστώ!
 
Αρη πές μας τις εντυπώσεις σου από την συνύπαρξη σου με το 725...
Panoutso αν φλερτάτεις με Browning καλό είναι κατά την γνώμη μου να ρωτήσεις πληροφορίες σχετικά με το μοντέλο που σε ενδιαφέρει γιατί το 725 είναι κάτι άλλο από το υπόλοιπο 90% των Browning.
 
Παίζει το GP Sporter ή όχι;

Γιαννη τι εννοεις? Αν παιζει στις επιλογες του Πανου η αν παιζει γενικα? Αν εννοεις το δευτερο, επειδη με ενδιεφερε το συγκεκριμενο οπλο οταν ψαχνομουν η αντιπροσωπεια μου ειχε πει οτι δεν θα εκαναν αλλη περεταιτερω εισαγωγη κ υπηρχε διαθεσιμο μονο οτι προυπηρχε στην αγορα... Σε 76αρη που ηθελα εγω τοτε τιποτα... Δεν ξερω αν στο μεσοδιαστημα αλλαξε κατι...
 
Back
Top