38o Παγκόσμιο Πρωτάθλημα FITASC SPORTING-Piancardato Italy

Βλεποντας τα αποτελεσματα κατα την γνωμη μου πρεπει να ειχε δυσκολα σχηματα.εχουν κατεβει πολλα μεγαλα ονοματα της παγκοσμιας σκοποβολης,βλεπω μεγαλα ονοματα απο ΗΠΑ (Gebben Miles,Matarese Antony ,Mein Derrick) και πολλοι αλλοι Αμερικανοι που δεν τους ξερω..και βεβαια εχει κατεβει ολη η αφροκρεμα της Ευρωπης.πολυ καλα πηγαν οι Κυπριοι,αν αναλογιστουμε το μεγεθος της Κυπρου! Βαση μεγεθους χωρας-αποτελεσματων για μενα ειναι νικητες! (εχουν 5 αθλητες απο τα 167 πιατα και πανω με τον πρωτο στα 179 και τον δευτερο στα 174) Μπραβο λοιπον και στα αδελφια μας τους Κυπριους!
 
Last edited:
Βλεποντας τα αποτελεσματα κατα την γνωμη μου πρεπει να ειχε δυσκολα σχηματα.εχουν κατεβει πολλα μεγαλα ονοματα της παγκοσμιας σκοποβολης,βλεπω μεγαλα ονοματα απο ΗΠΑ (Gebben Miles,Matarese Antony ,Mein Derrick) και πολλοι αλλοι Αμερικανοι που δεν τους ξερω..και βεβαια εχει κατεβει ολη η αφροκρεμα της Ευρωπης.πολυ καλα πηγαν οι Κυπριοι,αν αναλογιστουμε το μεγεθος της Κυπρου! Βαση μεγεθους χωρας-αποτελεσματων για μενα ειναι νικητες! (εχουν 5 αθλητες απο τα 167 πιατα και πανω με τον πρωτο στα 179 και τον δευτερο στα 174) Μπραβο λοιπον και στα αδελφια μας τους Κυπριους!
ο αγωνας φιλε ηταν φιτασκ , δηλαδη σπορτινγκ βολες όχι όμως σε ενα πεδιο και σε 5 βατηρες όπως το ριχνουμε στην ελλαδα αλλα μεσα στην φυση σε γκρεμους χαράδρες λιοσπορα λοφους λιμνες κλπ κλπ μεσα στην λασπη και σε συνθήκες πρωτόγνωρες για τους ελληνες σκοπευτες , η Κυπρος εχει πολλα πεδια φιτασκ και οι σκοπευτες της ριχνουν συνεχεια αυτό το κορυφαιο κατά ατην ταπεινη μου γνωμη σκοπευτικο αθλημα , για την πολύ μικρη εμπειρια που εχει η Ελλαδα οι σκοπευτες μας πηγαν περιφημα , δεν είναι λιγο να ξεπερνάς αμερικανους επαγγελματιες σκοπευτες που ριχνουν για πολλα χρονια Φιτασκ και ζουν από αυτό , συγχαρητηρια και πολλλα μπραβο σε όλα τα παιδια της εληνικης αποστολης , και κατι τελευταιο , ολοι οι ξενοι κορυφαιοι σκοπευτες ανεβασαν στο φβ δημοσια συγχαρητηρια στον σεττερ Veniero Spada για το στησιμο των πιατων , τρομερα τεχνικο και δυσκολο σχημα εγραψαν ολοι , και οταν το γραφουν αθλητες στην πενταδα παγκοσμίως καταλαβαίνετε τι εγινε
 
Last edited:
ο αγωνας φιλε ηταν φιτασκ , δηλαση σπορτινγκ βολες όχι όμως σε ενα πεδιο και σε 5 βατηρες όπως το ριχνουμε στην ελλαδα αλλα μεσα στην φυση σε γκρεμους χαράδρες λιοσπορα λοφους λιμνες κλπ κλπ μεσα στην λασπη και σε συνθήκες πρωτόγνωρες για τους ελληνες σκοπευτες , η Κυπρος εχει πολλα πεδια φιτασκ και οι σκοπευτες της ριχνουν συνεχεια αυτό το κορυφαιο κατά ατην ταπεινη μου γνωμη σκοπευτικο αθλημα , για την πολύ μικρη εμπειρια που εχει η Ελλαδα οι σκοπευτες μας πηγαν περιφημα , δεν είναι λιγο να ξεπερνάς αμερικανους επαγγελματιες σκοπευτες που ριχνουν για πολλα χρονια Φιτασκ και ζουν από αυτό , συγχαρητηρια και πολλλα μπραβο σε όλα τα παιδια της εληνικης αποστολης , και κατι τελευταιο , ολοι οι ξενοι κορυφαιοι σκοπευτες ανεβασαν στο φβ δημοσια συγχαρητηρια στον σεττερ Veniero Spada για το στησιμο των πιατων , τρομερα τεχνικο και δυσκολο σχημα εγραψαν ολοι , και οταν το γραφουν αθλητες στην πενταδα παγκοσμίως καταλαβαίνετε τι εγινε
Eτσι ακριβώς όπως τα λες είναι Δημήτρη συγχαρητήρια στους Κυπριους αθλητές που ησαν και αρκετοι , αλλα και στα δικά μας παιδια τα πήγαν μια χαρά αν αναλογιστουμε πως το sporting τα τελευταία χρόνια ξεκίνησε επίσημα στην χώρα μας.
 
Δημήτρη και Φώτη συμφωνω εννοείται σε αυτα που λετε! Και βεβαια αξίζουν παρά πολλα μπραβο στου Έλληνες σκοπευτές! Και μια ερώτηση προς ολους..στο fitasc υπαρχει κάποιο όριο στις αποστάσεις των βολών? π.χ.υπαρχει μια μέγιστη αποσταση?
Οι βολές σε τι αποστάσεις κυμαίνονται?
 
Πρωτόγνωρη εμπειρία, πρωτόγνωρη δυσκολία, πρωτόγνωρα πιάτα, πρωτόγνωρο άθλημα για τα δεδομένα της Ελλάδας..Πολύ fair παιχνίδι τουφεκώντας 160 περίπου διαφορετικούς στόχους αλλά το σημαντικότερο να μην μπορείς να προπονηθείς σε αυτούς..Είμαι αν μη τι άλλο ευχαριστημενος απο την απόδοση μου κάνοντας μέσο όρο 17 πιάτα ανα πούλα αλλά και χαρούμενος που πήρα 5 απο τις 8 extreme κάρτες που ήταν πιάτα σε αποστάσεις 65 μέτρων και άνω! Για όσους δεν έχουν ρίξει Sporting δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο διαφορετικό ειναι απο το Compak..Είναι καθαρά κυνηγετική σκοποβολή μέσα σε λάσπες,λιβάδια με ηλιόσπορους, δάση, γκρεμούς, λίμνες κλπ και μπορω να πω πως μάρεσε πιο πολυ σε σχέση με το Compak..Αξέχαστη εμπειρία λοιπόν που θα μου μεινει χαραγμένη για πάντα..

Οταν βρώ χρόνο θα σας ανεβάσω και άλλες φώτο! Οι επαγγελματίες του είδους είπαν ότι ήταν ο πιο δύσκολος αγώνας που έχουν παίξει ποτέ..Επίσης σε μια extreme κάρτα που πήρα μετρήσαμε με τον Νίκο τον Μαυρομάτη την απόσταση απο τον βατήρα στα δέντρα που πέρναγε ένα midi πιάτο και το κοντέρ στο αποστασιόμετρο έγραψε 92m..
 
που ήταν πιάτα σε αποστάσεις 65 μέτρων και άνω!

Επίσης σε μια extreme κάρτα που πήρα μετρήσαμε με τον Νίκο τον Μαυρομάτη την απόσταση απο τον βατήρα στα δέντρα που πέρναγε ένα midi πιάτο και το κοντέρ έγραψε 92m..
Αντε ρε απο δω... Τα λειοκανα με τα τα 35 μετρα ακομα και με φουλ δεν τουφεκανε... .hit.
Λεβεντακο θελουμε πιο αναλυτικη περιγραφη κ φωτο οπωσδηποτε... Μπαρβο για την εμπειρια, αν σου πω οτι δεν ζηλευεω (με την καλη εννοια) θα πω ψεμματα....RESPECT.
Με τι φυσιγγια κ τσοκακια επιαζες στα extreme?
 
Αντε ρε απο δω... Τα λειοκανα με τα τα 35 μετρα ακομα και με φουλ δεν τουφεκανε... .hit.
Λεβεντακο θελουμε πιο αναλυτικη περιγραφη κ φωτο οπωσδηποτε... Μπαρβο για την εμπειρια, αν σου πω οτι δεν ζηλευεω (με την καλη εννοια) θα πω ψεμματα....RESPECT.
Με τι φυσιγγια κ τσοκακια επιαζες στα extreme?

Όλον τον αγώνα έπαιξα U3-U3 και αν είχα U4 σε κάποια πιάτα θα το κούμπωνα, αλλά δυστυχώς είχαμε ξεμείνει απο stock..Άρι οτι και να γράψω δεν μπορείς να καταλάβεις πως ήταν εκεί τα πράγματα..Απο φυσίγγια NSI DUE και NSI FLUO τα όποια πραγματικά ήταν άλλο πράγμα..
 
21eumvc.jpg


2z5nnt4.jpg


25aizv7.jpg


2i8bz1c.jpg


35ndaon.jpg
 
Είμαι αν μη τι άλλο ευχαριστημενος απο την απόδοση μου κάνοντας μέσο όρο 17 πιάτα ανα πούλα αλλά και χαρούμενος που πήρα 5 απο τις 8 extreme κάρτες που ήταν πιάτα σε αποστάσεις 65 μέτρων και άνω!

Επίσης σε μια extreme κάρτα που πήρα μετρήσαμε με τον Νίκο τον Μαυρομάτη την απόσταση απο τον βατήρα στα δέντρα που πέρναγε ένα midi πιάτο και το κοντέρ στο αποστασιόμετρο έγραψε 92m..

Όλον τον αγώνα έπαιξα U3-U3

.victory.... ο αγώνας τώρα δικαιώνεται ... .shake hands.
Λεβεντάκο συγχαρητήρια :cool:
 
.victory.... ο αγώνας τώρα δικαιώνεται ... .shake hands.

Μαααααααααααλιστα... .xm..hair..hair.
Απαπαπαπα,
λασπες, νερα, λιμνες, ποταμια, δεντρα, παλγιες, να σε σηκωνουν ψηλα, να σε πηγαινορενουν περα δοθε, ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ!!! .yelling. Καλα λεω οτι το Σχιστο ειναι καλυτερο... .hair..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Τζερυ λυπησου μας φιλε, τα βλεπουμε κ κ@υλωνουμε... .RESPECT.
 
Επιτηδες μας τα κανει, αφου τον ξερεις. Τον εχω φιλο και στο FB και αυτον και καποια απο τα αλλα παιδια που πηγαν, μας τσακισαν στις φωτογραφιες. Και μετα ανεβαινεις στο σκοπευτηριο και σου 'ρχεται να κλαις
Γγκρινιάζεται κι εσείς που λένε ότι στα Χανιά είναι από τα ποιο ωραία σκοπευτήρια.hair.
 
Oχι φιλε, δε γκρινιαζω γιαυτο, γιατι μπορουμε σε 10 λεπτα (κυριολεκτικα) να πεταχτουμε για ενα καφε. Θα ημουν αχαριστος αν εκανα κατι τετοιο, αφου ξερω πως πολλα αλλα μερη της Ελλαδας ακομα πασχιζουν για το αυτονοητο.

Γκρινιαζω ομως γιατι βλεπω τι σκοπευτηρια εχει το εξωτερικο, και τι εχουμε εδω, και παρολα αυτα βλεπω οτι οι επιτυχιες των σκοπευτων ειναι αντιστροφως αναλογες των υποδομων που εχουν για προπονηση. Γκρινιαζω επισης γιατι σε δεδομενη επιτυχια, πρωτοι εκεινοι που βαζουν εμποδια ερχονται για φωτογραφιες
 
Back
Top