H φωτογραφία σαν χόμπυ και όχι μόνο

Ειπε κανεις τπτ για BOITO????
Εχω και ειναι εξαιρετικο και μαλιστα σε 28 cal.

Στο θεμα μας.
Εγω πριν 2 μηνες τα εσκασα και αγορασα μια mirrorless Olympus EPL5 με δυο φακους.
Εναν 14-42 και εναν 40-150.
Παιδια εχω παθει πλακα με τις φωτο που τραβαει!!!
 
Σωστος Δημητρη απλα με γνωμονα το τι θελει ο καθενας θα σου πουν αλλοι οτι εχεις δικιο και αλλοι αδικο...
ο 135 καλυπτει μεγαλο φασμα αλλα οταν με τον 300 κανεις ενα γυρισμα και ερχεται ο πρασινος στο 1 μετρο... τρελαινεσαι...;)

Εγώ όσο αφορά εμένα θα συμφωνήσω με αυτά που λες .Κάποτε είχα σκάσει πολλά για SLR μηχανές canon και για φακούς ultrasonic.Ακόμη και ο 300 δεν μου έφτανε .Μετα με το πέρασμα στην ψηφιακή και λόγω οικονομικής στενότητας απαρνήθηκα πια τις πανάκριβες αναλογικές μου και δούλευα με πιο οικονομικές.Να φανταστείς ότι έχω μείνει 10 χρόνια με μια canon powershot pro 1 η οποία το 2004 είχε γύρω στα 1200 .Εγω την πήρα απο Γερμανία 550 όταν εδώ πια είχε 800€. http://www.dpreview.com/reviews/canonpro1
Ολα αυτά τα χρόνια όμως δεν έπαψα να βγάζω απο τις τσάντες τις χρυσοπληρωμένες μου μηχανές με τους φακούς και να λυπάμαι που δεν μπορώ πια να τα χρησιμοποιήσω.
Ομως τώρα θα κάνω μια υπέρβαση για τις δυνατότητες μου και θα πάρω μια canon 700D. http://www.canon.co.uk/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/EOS_700D/
Ετσι μπορεί να μην μπορώ να χαρώ τα προηγούμενα ...canonia μου αλλά θα χρησιμοποιώ και θα χαϊδεύω πιο συχνά τους αγαπημένους μου φακούς ,που εκείνα τα δύσκολα αλλά ρομαντικά χρόνια του φιλμ που σε βασάνιζε ο χρόνος μέχρι να δεις το αποτέλεσμα ,μου χάρισαν απίστευτες φωτογραφίες.
 
Last edited:
Απόψε που πέρασα από το Μedia market στην Κηφισίας πραγματικά έπαθα πλάκα με τις τιμές μερικών μηχανών και μάλιστα με φακούς ακριβούς.
Για όσους δεν το γνωρίζουν ,δεν έχουν όλα τις ίδιες τιμές και ας νομίζετε οτι είναι η ίδια αλυσίδα .Αμ δε που είναι αλυσίδα .....
 
Απόψε που πέρασα από το Μedia market στην Κηφισίας πραγματικά έπαθα πλάκα με τις τιμές μερικών μηχανών και μάλιστα με φακούς ακριβούς.
Για όσους δεν το γνωρίζουν ,δεν έχουν όλα τις ίδιες τιμές και ας νομίζετε οτι είναι η ίδια αλυσίδα .Αμ δε που είναι αλυσίδα .....

Γενικά τα media markt έχουν κάποιες προσφορές οι οποίες πραγματικά αξίζουν. Σε όσα προϊόντα όμως δεν κάνουν προσφορές τα θεωρώ πολύ ακριβά μαγαζιά. Και γνκ μην ξεχνάτε ακόμα και σε αυτά μπορείτε να κάνετε παζάρια στις μεγάλες αγορές (π.χ. τηλεόραση με έπιπλο).
 
τον πήρα τον nikon 55-200 vr σε τιμή σπέεεεεεσιαλ
ας είναι καλά δυό καλοί φίλοι και συμφορουμίτες
;)
Καλοριζικος .....cool.
Τι είσαι εσυ ρε;;;;;;.asking.Στο Τσακ μπαμ τα πηρες όλα:rolleyes:
 
Καλοριζικος .....cool.
Τι είσαι εσυ ρε;;;;;;.asking.Στο Τσακ μπαμ τα πηρες όλα:rolleyes:
η μηχανή ήταν δώρο ο φακός στα 130 ευρώ από 190 ήταν δέλεαρ ;)και τα δύο μαζί δεν έβγαινα
Καλοριζικος Μακη,θα τον ερωτευτεις... .love.
ευχαριστώ παιδιά :):)
 
Ευτυχώς δεν ξέρει το photoshop.....πολύ φόρα πήρε αυτός και δεν σταματάει με τίποτα .Φανταστείτε να τι έχει να γίνει μετα τη λήξη της κυνηγ. περιόδου..........buy buy..
 
Χαχαχαχα Θα ξεπερασει και την ασπρη αλεπου!!!!

Συναδελφοι δειτε και τις mirrorless. Ολες οι επιλογες σε μικροτερο μεγεθος!
 
Ευτυχώς δεν ξέρει το photoshop.....πολύ φόρα πήρε αυτός και δεν σταματάει με τίποτα .Φανταστείτε να τι έχει να γίνει μετα τη λήξη της κυνηγ. περιόδου..........buy buy..
πάω σε σεμινάριο τον Απρίλη χαχαχαχαχα θα σε ........ω .sex hard..hit.
 
πάω σε σεμινάριο τον Απρίλη χαχαχαχαχα θα σε ........ω .sex hard..hit.

Κου κου ....

521693_491832777504714_636258573_n.jpg
 
Ευτυχώς δεν ξέρει το photoshop.....πολύ φόρα πήρε αυτός και δεν σταματάει με τίποτα .Φανταστείτε να τι έχει να γίνει μετα τη λήξη της κυνηγ. περιόδου..........buy buy..
Το lightroom να μαθεις Μακηηηη...
 
έχω κολλήσει Αντώνη αλλά θέλει δουλειά κι από μένα περισσότερο μιας και είμαι στην τελευταία προ ηλεκτρονικής γενιά ;):)
Γιατί δεν λες καλύτερα ότι πέτυχες αυτές τις φωτογραφικές μηχανές
l71nklb.jpg


.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Τα τελευταία 5 χρόνια βολευτηκα με τις compact. 35 χρόνια κουβαλαγα πενταπρισματικες με εναλλασομενους φακούς.Τελευταίο αποκτημα μια SONY DSC-RX100 που την έχω πάντα μαζί.
Με καλύπτει με το παραπάνω:sensor 1",20 MP,28-100, F1.9-4,RAW+JPEG,HDR,MPEG4,κλπ.Και το κυριότερο πάντα μαζί. Προσπαθώ σιγά σιγά να μάθω το photoshop CS6 αλλά τραβάω ζόρι.
Πορτραίτα, τοπία και μακρο ανέκαθεν οι αδυναμίες μου.
 
Back
Top