L.R.F.

Αυτό το ykr everglow 742 ml το έχει δει κανένας από κοντά? Το θέλω για κάτι λίγο πιο βαρύ από το 0,5-7 που έχω κ για λίγο wading αλλά φοβάμαι μην είναι πολύ σκληρό για τα τεχνητά 6-7 γρ που παίζω...
Το σκληρο δεν σε ενοχλει στο δουλεμα στα τεχνιτα απλα θα ειναι ποιο αμεσω στο δουλεμα
 
Τώρα το μαθαίνω πρώτη φορά απο εσένα Άρη αυτο το καλάμι, το γοογλαρα να το δω. Το 3-12 που λέει, ίσως να θέλει κάτι παραπάνω απο 6γρ, αλλά και πάλι μέσα είσαι, δεν θα έχεις θέμα, εξάλλου θέλουν ξύλο τα minnow και pencil.
Αν θες την γνώμη μου, με λίγα ευρω παραπάνω παιρνεις καλαμάρα και δοκιμασμένο απο αρκετούς. Το έχω ψαρέψει και δούλεψε τα πάντα εξαιρετικά, είναι ο επόμενος στόχος μου δηλαδή, το ερωτεύτηκα.
67gr καλάμι με απίστευτη δύναμη για το cw του, είναι το Major Craft Aji-DO 5G 1-15gr
Με προβληματίζει λίγο η μασιφ κορυφή τού...θα την ήθελα ιδανικά tubular... Ο βασικός μόυ στόχος είναι οι σαργοί, οι τσιπούρες κ τα τα λαβράκια οπότε ήθελα κάτι πιο δυνατο από ένα aji καλάμι... Βέβαια κ η μασιφ κορυφή από μόνη της δεν λέει κάτι στην πράξη αλλά όταν δεν μπορείς να το δεις από κοντά προσπαθείς να βρεις ότι πιο κοντά στα βασικά χαρακτηριστικά που θες... Τώρα έχω ένα majorcraft triple cross rockfishing 0,5-7 με το οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απλά θέλω να φτιάξω ακόμα ένα σετακι με ελαφρά μεγαλύτερο action για ειδικές περιπτώσεις
 
Με προβληματίζει λίγο η μασιφ κορυφή τού...θα την ήθελα ιδανικά tubular... Ο βασικός μόυ στόχος είναι οι σαργοί, οι τσιπούρες κ τα τα λαβράκια οπότε ήθελα κάτι πιο δυνατο από ένα aji καλάμι... Βέβαια κ η μασιφ κορυφή από μόνη της δεν λέει κάτι στην πράξη αλλά όταν δεν μπορείς να το δεις από κοντά προσπαθείς να βρεις ότι πιο κοντά στα βασικά χαρακτηριστικά που θες... Τώρα έχω ένα majorcraft triple cross rockfishing 0,5-7 με το οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απλά θέλω να φτιάξω ακόμα ένα σετακι με ελαφρά μεγαλύτερο action για ειδικές περιπτώσεις
Κι εγώ έτσι πίστευα Άρη, ότι η solid θα είναι σώβρακο, αλλά συμπεριφέρεται πολύ δυνατά. Θέλει φόρτωμα σε γραμμάρια η συγκεκριμένη για να την ακούσει.
Δες το βιντεάκι, η μύτη δεν ξεχωρίζει απ την όλη παραβολή του καλαμιού, ως solid
10gr πλανάκι, pe 04 νήμα και συναγρίδα

 
Έλα να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά.
View attachment 86550
Spinning και Lrf δυο καλοστημένες παγίδες για ψάρια κ ψαράδες.......

Καλό μπανάκι να έχουν κ καλά αρπάγματα...!

ΥΓ
Δεν τελειώνουν τα "βάσανα" μας...
Μόλις τελειώνει το ενα αρχίζει το άλλο...
 
Spinning και Lrf δυο καλοστημένες παγίδες για ψάρια κ ψαράδες.......

.
Είναι αμοιβαία η σχέση μας με τα ψάρια, τσιμπάνε αυτά ,τσιμπάμε κι εμείς :)

Δεν τελειώνουν τα "βάσανα" μας...
Μόλις τελειώνει το ενα αρχίζει το άλλο...
Άστα, είπα τέλος το κυνήγι να μείνει κάνα φράγκο και συνειδητοποίησα ότι αυτά τα 3 ψαράκια ήταν 3 κουτιά φυσίγγια
 
Είναι αμοιβαία η σχέση μας με τα ψάρια, τσιμπάνε αυτά ,τσιμπάμε κι εμείς :)
Aν τσιμπάμε λέει......
Καλύτερα κ από αυτά... 😂

Άστα, είπα τέλος το κυνήγι να μείνει κάνα φράγκο και συνειδητοποίησα ότι αυτά τα 3 ψαράκια ήταν 3 κουτιά φυσίγγια
Πρόσεχε γιατί το τελευταίο είναι υψίστης σημασίας....... 😂
 
Δεν ξέρω από τέτοια είμαι ασxετοσ δύο καλάμια έχω ένα 4,10 από lidl ,που ψαρεβω από την ακτή και ένα μικρό 2,30 αυτό θέλω να το έχω για λίγο spinnig πετονιές έχω sakana 0,39 και στα δύο από παράμαλλα δεν έχω ιδέα ότι βρω βαζω
Το καλυτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις έναν που ψαρευει με spinning κ έχει επιτυχίες απο την περιοχη σου έτσι ωστε να σου δείξει κάποια πραγματα κ τα ψαρευτικά του σύνεργα για να πάρεις μια ιδέα..
Και να σου προτείνει κ κάποιον οικονομικο εξοπλισμό για αρχή κ αν θες αργότερα τον αλλάζεις..
Η σε κάποιο κατάστημα με είδη αλιείας που ξέρεις κ κυρίως εμπιστεύεσαι.....

Είναι πολυ δύσκολο να τα μεταφέρει κάποιος σε έναν αρχάριο μόνο με τον γραπτό λόγο όσο κ αν έχει την διάθεση να σε βοηθήσει.....
 
Last edited:
Το καλυτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις έναν που ψαρευει με spinning κ έχει επιτυχίες απο την περιοχη σου έτσι ωστε να σου δείξει κάποια πραγματα κ τα ψαρευτικά του σύνεργα για να πάρεις μια ιδέα..
Και να σου προτείνει κ κάποιον οικονομικο εξοπλισμό για αρχή κ αν θες αργότερα τον αλλάζεις..
Η σε κάποιο κατάστημα με είδη αλιείας που ξέρεις κ κυρίως εμπιστεύεσαι.....

Είναι πολυ δύσκολο να τα μεταφέρει κάποιος σε έναν αρχάριο μόνο με τον γραπτό λόγο όσο κ αν έχει την διάθεση να σε βοηθήσει.....
Ακριβώς έτσι!
Αλλιώς η απογοήτευση έρχεται γρήγορα.
 
Το καλυτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις έναν που ψαρευει με spinning κ έχει επιτυχίες απο την περιοχη σου έτσι ωστε να σου δείξει κάποια πραγματα κ τα ψαρευτικά του σύνεργα για να πάρεις μια ιδέα..
Και να σου προτείνει κ κάποιον οικονομικο εξοπλισμό για αρχή κ αν θες αργότερα τον αλλάζεις..
Η σε κάποιο κατάστημα με είδη αλιείας που ξέρεις κ κυρίως εμπιστεύεσαι.....

Είναι πολυ δύσκολο να τα μεταφέρει κάποιος σε έναν αρχάριο μόνο με τον γραπτό λόγο όσο κ αν έχει την διάθεση να σε βοηθήσει.....
Θα δω Τάσο κατάστημα έχουμε ένα άλλα δεν παό από εκεί εγώ... Το επόμενο είναι 50 χιλιόμετρα ????? .μαλλον θα ρίξω το πολυαγκηστρο μου με ψωμη και κανένα ακροβατι με το καλαμη και είμαι οκ πιάνο ψάρια και ετσι
 
Θα δω Τάσο κατάστημα έχουμε ένα άλλα δεν παό από εκεί εγώ... Το επόμενο είναι 50 χιλιόμετρα ?????
Από παραθαλάσσια περιοχη είσαι οπότε πιστεύω πως όλο κ κάποιος θα υπάρχει που να ψαρευει με αυτό τον τρόπο...
Η κάπου εκεί τριγύρω...
Δεν είναι ανάγκη να ξενιτευτείς...

.μαλλον θα ρίξω το πολυαγκηστρο μου με ψωμη και κανένα ακροβατι με το καλαμη και είμαι οκ πιάνο ψάρια και ετσι
Όλες μα όλες οι τεχνικές δίνουν ψάρια αλλά δεν είναι αυτό ο σκοπός..
Σημασία έχει ειναι να αγαπάς την τεχνική με την οποία ψαρευεις...
Αν δεν την αγαπάς τότε όσα ψαρια κ να σου δίνει δεν θα ευχαριστηθείς ψάρεμα.....

(Αυτα αφορούν σκέψεις ερασιτέχνη κ οχι ερασιτέχνη με..επαγγελματικη νοοτροπία γιατί δυστυχώς υπαρχουν κ τέτοιοι)

Αν σου έχει κεντρισει το ενδιαφέρον το spinning τότε φρόντισε να ασχοληθείς με αυτο...
Και μπορεί να διαπιστώσεις ότι σου αρέσει πολυ καλυτερα απο το ψάρεμα που έκανες πριν..
Αν όχι τότε τα παρατας κ επιστρέφεις πισω...
 
Έκανα σήμερα μια απόπειρα σε μια απόκρημνη ακτογραμμή που μου έδωσε πολλά ψάρια πέρυσι το καλοκαίρι αλλά δεν πήρα ούτε χτύπημα... Ίσως μπαίνουν αργότερα τα ψάρια εκεί... 2χλμ περίπου περπάτησα κ στο γυρισμό έβαλα επίτηδες κ σιλικόνη που είναι ο θάνατος της πέρκας αλλά κ εκεί δεν πήρα τίποτα...
Πρώτη φορά νομίζω στο λρφ που δεν πήρα τίποτα...
Συνεχίζουμε...

 
Έκανα σήμερα μια απόπειρα σε μια απόκρημνη ακτογραμμή που μου έδωσε πολλά ψάρια πέρυσι το καλοκαίρι αλλά δεν πήρα ούτε χτύπημα... Ίσως μπαίνουν αργότερα τα ψάρια εκεί... 2χλμ περίπου περπάτησα κ στο γυρισμό έβαλα επίτηδες κ σιλικόνη που είναι ο θάνατος της πέρκας αλλά κ εκεί δεν πήρα τίποτα...
Πρώτη φορά νομίζω στο λρφ που δεν πήρα τίποτα...
Συνεχίζουμε...

Τους καλοκαιρινούς μήνες έχει πολύ περισσότερη ζωή στις ακτογραμμές κ από κάθε λογής ψάρι....
Τώρα κάνας σαργός, λαβράκι..
Ακόμα είναι κρύα τα νερά...
Από τον επόμενο μήνα θα αρχίσουν κ τα μελανούρια...
Αυτά όμως είναι σχετικά κ αλλάζουν απο τόπο σε τόπο....

Η cheburashka είναι 9/0 tungsten για πανυψηλες χήνες... 😂
Από το ενα σκάγι στο άλλο παμε.. 😂😂😂
 
Τους καλοκαιρινούς μήνες έχει πολύ περισσότερη ζωή στις ακτογραμμές κ από κάθε λογής ψάρι....
Τώρα κάνας σαργός, λαβράκι..
Ακόμα είναι κρύα τα νερά...
Από τον επόμενο μήνα θα αρχίσουν κ τα μελανούρια...
Αυτά όμως είναι σχετικά κ αλλάζουν απο τόπο σε τόπο....

Η cheburashka είναι 9/0 tungsten για πανυψηλες χήνες... 😂
Από το ενα σκάγι στο άλλο παμε.. 😂😂😂
Μωρέ για σαργούς κυρίως κ κανένα λαβράκα πήγα αλλά Τζιφός... Δεν πειράζει, στην επόμενη...
 
Έκανα σήμερα μια απόπειρα σε μια απόκρημνη ακτογραμμή που μου έδωσε πολλά ψάρια πέρυσι το καλοκαίρι αλλά δεν πήρα ούτε χτύπημα... Ίσως μπαίνουν αργότερα τα ψάρια εκεί... 2χλμ περίπου περπάτησα κ στο γυρισμό έβαλα επίτηδες κ σιλικόνη που είναι ο θάνατος της πέρκας αλλά κ εκεί δεν πήρα τίποτα...
Πρώτη φορά νομίζω στο λρφ που δεν πήρα τίποτα...
Συνεχίζουμε...

Αυτό του είδους οι σιλικόνες σου έχουν δουλέψει Αρι;
 
Αυτό του είδους οι σιλικόνες σου έχουν δουλέψει Αρι;
Τρελή χρήση δεν τους έχω κάνει γιατί γουστάρω τα minnows γενικά αλλά όσες φορές τις έχω βάλει ( κ αυτή κ το καλαμάρι) έχω πάρει πολλές πέρκες, συναγριδοπουλα, σαργούς, μια τσίπουρα κ στηρες κ ροφοπουλα... Όχι όμως κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο σε μέγεθος...
Την προηγούμενη βδομάδα ας πούμε που κατέβηκα εδώ στην παραλία στα 5 λεπτά να περάσω καμία ώρα που είχα κ να στρώσει ένα νήμα που πέρασα κ αφού είδα ότι δεν είχε κανένα λαβράκα, έριξα τη γαριδουλα... Πρέπει να έπιασα πάνω από 20 πέρκες, βαραγαν σαν τρελές...
Για catch & release κ διασκεδάση ωραίες είναι... Κάτι σοβαρό στις λίγες ευκαιρίες που τους έχω δώσει δεν έχω πάρει...

Αντίθετα με αυτές που είναι σαν χελακια για aji game περισσότερο έχω πάρει μουρμούρες, σπαρους, λαβράκια, γοφαρακια... Το μειονέκτημα είναι ότι κόβονται εύκολα οι ουρές τους με τέτοια ψάρια...
 
Τρελή χρήση δεν τους έχω κάνει γιατί γουστάρω τα minnows γενικά αλλά όσες φορές τις έχω βάλει ( κ αυτή κ το καλαμάρι) έχω πάρει πολλές πέρκες, συναγριδοπουλα, σαργούς, μια τσίπουρα κ στηρες κ ροφοπουλα... Όχι όμως κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο σε μέγεθος...
Την προηγούμενη βδομάδα ας πούμε που κατέβηκα εδώ στην παραλία στα 5 λεπτά να περάσω καμία ώρα που είχα κ να στρώσει ένα νήμα που πέρασα κ αφού είδα ότι δεν είχε κανένα λαβράκα, έριξα τη γαριδουλα... Πρέπει να έπιασα πάνω από 20 πέρκες, βαραγαν σαν τρελές...
Για catch & release κ διασκεδάση ωραίες είναι... Κάτι σοβαρό στις λίγες ευκαιρίες που τους έχω δώσει δεν έχω πάρει...

Αντίθετα με αυτές που είναι σαν χελακια για aji game περισσότερο έχω πάρει μουρμούρες, σπαρους, λαβράκια, γοφαρακια... Το μειονέκτημα είναι ότι κόβονται εύκολα οι ουρές τους με τέτοια ψάρια...
Ευχαριστω για τις πληροφορίες Αρι. Αφορμή έψαχνα να πάρω μερικές :cool:
 
Έκανα σήμερα μια απόπειρα σε μια απόκρημνη ακτογραμμή που μου έδωσε πολλά ψάρια πέρυσι το καλοκαίρι αλλά δεν πήρα ούτε χτύπημα... Ίσως μπαίνουν αργότερα τα ψάρια εκεί... 2χλμ περίπου περπάτησα κ στο γυρισμό έβαλα επίτηδες κ σιλικόνη που είναι ο θάνατος της πέρκας αλλά κ εκεί δεν πήρα τίποτα...
Πρώτη φορά νομίζω στο λρφ που δεν πήρα τίποτα...
Συνεχίζουμε...

Μια απ τα ίδια κι εγώ σήμερα Άρη, πριν λίγο γύρισα και δεν πήρα ούτε χτύπημα, σε μέρη που παίρνω ψαράκια απ αυτή την εποχή και μετά.
Ειδικά στο πρώτο σημείο που πήγα, ένα παλιό σπασμένο-εγκαταλειμμένο μωλάκι που έπαιζα με σφυριδάκια και περκόχανα(c&r) όταν δεν χτύπαγε τίποτα άλλο, σήμερα ούτε αυτά. Ψιλιάζομαι έναν παππού απικατζή που τον πέτυχα πέρσι πρώτη φορά, ότι τα ξεπάστρεψε.
 
Back
Top